מתחם קורצ'אק. בשורה לתושבי השכונה. צילום: הרצל יוסף

לאחר שנים של דחיות להשלמת התב"ע (תוכנית בניין עיר) אישרה מועצת עיריית באר שבע את מכירת המקרקעין במתחם של בית הספר קורצ'אק לשעבר בשכונה ה'.

מכירת המקרקעין אושרה בעבר לחברת 'מ.ב.צ. שירותי ניהול בע"מ', שלימים שינתה את שמה לחברת 'מ.ב.צ. יזמות והשקעה בע"מ'. תהליך המכירה החל בשנת 2013 כאשר המועצה אישרה את המכירה, כחלק ממדיניות העירייה לשיקום השכונה הוותיקה והתחדשותה לבניית 200 יחידות דיור, שיעודדו מעבר של זוגות צעירים ומשפחות צעירות לשכונה.

לאחר אישור המועצה, פירסמה העירייה מכרז למכירת המקרקעין (נקרא חלק ממגרש 300), לפיו ייעוד החלקה למוסדות ציבור. לחברי המועצה הובהר על ידי הלשכה המשפטית באמצעות נציגתה עו"ד שרון מצרי־קריאף, כי על פי תנאי המכרז והחוזה, על החברה הזוכה היה להכין ולהגיש על חשבונה, אישור תב"ע נקודתית חדשה, שתשנה את ייעוד הקרקע במגרש המדובר למגורים בבנייה רוויה.

לפני כחמש שנים אישרה המועצה את המכירה לחברה ואישרה למעשה את העסקה, אלא שמשרד הפנים דחה את הבקשה עד להשלמת הליכי התכנון הנדרשים. הובהר לעירייה כי היות שהיא הוכרזה כרשות איתנה, העירייה תוכל לקדם את העסקה ללא אישור נוסף של משרד הפנים. עתה, לאחר שכל הליכי התכנון הנדרשים לשינוי הייעוד הסתיימו, המועצה אישרה שוב את העסקה והפעם באופן סופי.

במועד החתימה על החוזה שולמו לעירייה כעשרה מיליון שקלים שהם 50% מהסכום המוצע הכולל בין היתר היטלי פיתוח בגין מרכיב הקרקע בלבד. יתרת התשלום לעירייה תועבר רק לאחר קבלת האישורים הנדרשים, אך בשלב זה מדובר בפרוצדורה בלבד.

המגרש שעליו ייבנו יחידות הדיור פונה בחזית צפון־מערבית לרחוב קפריסין, וקרוב ממזרח לשדרות יעלים. המבנים הקיימים במתחם הוכרזו לפני שנים כמבנים מסוכנים והם ייהרסו כחלק מהתוכנית.

מדובר בבשורה של ממש, בעיקר לתושבי השכונה, שרבים מהם מתלוננים מזה שנים על הזנחה בתוך מתחם בית הספר שמושך אליו לא מעט פעמים בעיקר בחודשי הקיץ טיפוסים מפוקפקים. עתה הם מקווים כי הריסת המבנים הישנים והקמת בנייני מגורים תביא עימה לפיתוח ושדרוג האזור.