בנייה ליד וסרמיל. ברבעון השלישי נמכרו 2,687 דירות. צילום: הרצל יוסף

הקיפאון בשוק הדיור נמשך והשפל במספר העסקאות בשוק הנדל"ן באזור באר שבע רק מעמיק, בעיקר כשמדובר בעסקאות המתבצעות בשוק החופשי. כך עולה מנתוני סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר המתייחסים לרבעון השלישי של השנה, אשר פורסמו בתחילת השבוע.

על פי הנתונים, נרכשו באזור באר שבע ברבעון השלישי של השנה 2,687 דירות, כולל דירות שנרכשו במסגרת התוכנית 'מחיר למשתכן'. מדובר בירידה של 11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ובירידה של 4.3% בהשוואה לרבעון הקודם של השנה.

הנתונים גם מעלים תמונה לפיה מגמת יציאתם של רוכשי דירות להשקעה משוק הנדל"ן הולכת ונמשכת. על פי הנתונים, נרכשו ברבעון השלישי של השנה באזור באר שבע 367 דירות, ירידה תלולה של 31.3% בהשוואה למספר הדירות להשקעה שנרכשו בתקופה המקבילה אשתקד.

מגמת יציאתם של רוכשי הדירות להשקעה באזור מוצאת את ביטויה גם בכך שמספר הדירות להשקעה שנרכשו ברבעון השלישי של שנת 2018 באזור באר שבע נמוך בשיעור של 12.9% בהשוואה למספר הדירות להשקעה שנרכשו באזור ברבעון השני של השנה.

הנתונים מצביעים על כך שברבעון השלישי של השנה נרשמה ירידה חדה ברכישת דירות חדשות, כולל 'מחיר למשתכן', כאשר מספרן עמד על 709 דירות, ירידה של 15.1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, מדובר גם בעלייה של שלושה וחצי אחוזים בהשוואה לנתוני הרבעון הקודם.

הקיפאון בענף הנדל"ן מוצא את ביטויו גם ברכישת דירה יד שנייה. גם בקטגוריה הזו נרשמה באזור באר שבע ירידה חדה של קרוב לעשרה אחוזים ברכישת דירות יד שנייה.

בתגובה לנתונים אמר יו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור: "הירידה במספר העסקאות בשוק הנדל"ן בישראל מוסברת בגלל המגבלות של האוצר, שהעלה את מס הרכישה לשמונה אחוזים והגביל את שיעור המימון של דירות ל־50% ממחיר הדירות. צעדים אלה הבריחו משקיעים. מובן כי גם באזור שלנו נרשמו ירידות במספר העסקאות, שכן מגבלות האוצר אינן טובות למשקיעים והבריחו גם חלק מהקונים דירות להשקעה בבאר שבע".

לדברי אביסרור, "בסך הכל יש תנודות במספרי הדירות הנרכשות ולא כל רבעון דומה לקודמו, אולם בדרך כלל הנתונים מתייצבים בסוף השנה. אי אפשר להתעלם גם מההשפעה השלילית של 'מחיר למשתכן' על ירידה במכירת דירות גם בנגב".