אתר בנייה בשכונת כלניות. ינאי: "מקבלים שירות לא מלא". צילום: הרצל יוסף

תושבים שנמצאים בתהליך של בניית בית פרטי או כאלה שעברו לגור בשכונות חדשות בבאר שבע פנו לעירייה בבקשה להקל עליהם בתעריפי הארנונה שהם נדרשים לשלם בזמן הבנייה.

הישארו מעודכנים בכל החדשות המוניציפליות של באר שבע:
כמה נשלם השנה? העירייה תאשר את עדכון מחירי הארנונה
חובות היסטוריים: קופת עיריית באר שבע בגירעון מצטבר של 172 מיליון
מה יקוצץ ומה יתוקצב: הצצה ראשונה לתקציב עיריית באר שבע ל-2019
פחות ניקיון ברחובות ופסטיבלים, יותר משרות בעירייה: אושר תקציב 2019 (וידאו)

באותן שכונות נדרשים הבונים לשלם ארנונה לפי אזור א' אליו משתייכות השכונות החדשות של העיר. התעריף של אזור א' נחשב ליקר ביותר בבאר שבע (48.83 שקלים למטר), ולפיכך הארנונה באותם אזורים יקרה יותר. בקשת התושבים, לפחות בזמן הבנייה באותה שכונה, היא לשלם ארנונה לפי תעריף אזור ב' (42.27 שקלים למטר).

חבר האופוזיציה בעירייה, משה ינאי, העלה את בקשותיהם של התושבים בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר, בה אושר בין היתר צו הארנונה לשנה זו. לדברי ינאי, הוא קיבל באמצעות המייל קרוב ל־50 פניות מתושבים שביקשו להתחשב במצב בשטח.

"בואו נקל עליהם כי הם נמצאים במצב לא נורמלי", אמר ינאי במליאה כשהוא פונה לראש העירייה, רוביק דנילוביץ'. "הם חיים באתרי בנייה תחת אבק, תחת לכלוך, והשירות שהם מקבלים מהרשות הוא לא שירות מלא. מצב הזה יכול להימשך שנה או שנתיים ואני מבקש לתת איזושהי הקלה שתהיה קצובה בזמן".

גם חבר המועצה, שמעון טובול, סיפר כי תושבים פנו אליו בנושא. "בסופו של דבר זו החלטה של המועצה, אולם אם ישנה אפשרות להקל עליהם, הם חיים שם בקושי רב", הוסיף.

היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד חיים טורקל, התייחס לסוגיה וציין כי הסמכות לקבוע את התעריף היא סמכות המועצה. בהמשך אמר: "במשך שנים, לפחות ממה שאני מכיר, שכונות חדשות סווגו כאזור א'. זה היה נהוג ומקובל, ולכן גם אם נעשה משהו אחר, הוא יהווה מעין אפליה".

עו"ד טורקל סיפק סיבה נוספת מדוע לא לאשר שינוי בסיווג. "אם אתה (פונה לינאי - י.ל) מחייב עכשיו בתעריף מסוים ותרצה בעתיד לשנות אותו, אז השינוי בניגוד לקביעה הראשונה מחייב את אישורי השרים, ואז יש בעיה יותר גדולה. תחשוב מה יקרה אם השרים לא יאשרו תעריף אחר".

עו"ד טורקל התייחס גם להיבט הסוציאלי־כלכלי ואמר: "זה שאנשים מסוימים על פי המצב הסוציו־אקונומי מסוגלים לעמוד בתעריפים גבוהים, בעצם מאפשר לך לתת את אותן הנחות במקומות שזקוקים לזה".

יש לציין כי אותם תושבים שביקשו הנחות בארנונה, נמצאים בקשר רציף גם עם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', וכחלק מהסיוע לאותם תושבים, העירייה הקימה נציגות של 'קשרי קהילה' שתהיה הכתובת לבעיות התושבים שבונים את בתיהם בשכונות החדשות. "ועד של תושבים מהסימפטיים והאיכפתיים שיש לנו בבאר שבע, ואנחנו עובדים איתם באופן מאוד צמוד מהיום שיצא השיווק של המינהל", אמר דנילוביץ'.

לדברי ראש העירייה, "מי שקונה מגרש בשכונה חדשה והוא הראשון לבנות, לוקח בחשבון את חבלי הלידה הקשים". דנילוביץ' הביא לדוגמה את העבודות שבוצעו בעיר העתיקה, בהן נדרשה העירייה לסגור רחובות במשך כשנה, מה שגרם לנזקים לעסקים, אולם העירייה לא היתה יכולה להקל עליהם.

"תזכרו תמיד, יש עוגה תקציבית אחת", הסביר דנילוביץ' את החלטתו לא להיעתר לבקשה. "אני מעדיף לתת לתושבים בנחל בקע, בשכונה ד' ובשכונה ג'. התוספת היא בסך הכל, ואני לא ממעיט בזה, של 100 שקלים בחודש לאנשים יחסית מבוססים. ברוך השם שירוויחו ושיישארו פה".

>> רוצים עוד? עשו לייק למיינט באר שבע בפייסבוק