הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל אישרה בשבוע שעבר תקציב שקל כ־2.7 מיליון שקל לטובת פרויקט פארק אגם "נחל בוהו" בנתיבות.

פרויקט אגם 'נחל בוהו'. הדמיה: באדיבות הקרן לשטחים פתוחים

מדובר בפרויקט בשטח של כ־40 דונם להסדרת שבילי הליכה ואופניים ברחבי הפארק, לאורך הנחל ומסביב לאגם. בנוסף, מתוכננת בניית רצועה אקולוגית רטובה לשימור מי נגר בחלקו הדרומי של האגם. העבודות במסגרת הפרויקט יכללו הסדרת שבילים, רחבות ומדרגות, ריהוט והצללה, שיקום צמחי, חשמל ותאורה.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי הנהלת הקרן לשמירה על שטחים פתוחים בחנה בין היתר את תרומתו ונגישותו של הפרויקט לתועלת הציבור והקהילה, שימור ושיקום מערכת אקולוגית ותרומת הפרויקט לשמירה ושיקום של שטחים פתוחים.

בתוך כך, אישרה הקרן גם תקציב של כשני מיליון שקלים לטובת פיתוח טיילת בן גוריון - מצוק נחל צין ושדה בוקר במועצה האזורית רמת הנגב. במסגרת הפרויקט יוכשרו שבילים באורך של כ־1.2 ק"מ וחמש פינות מנוחה ותצפית. בהמשך גם מתוכנן ביצוע הסדרות עפר ואיטום קרקעית ה"ואדיון" לסילוק מי גשמים מהמצוק והאטת שחיקת מצוק הנחל, ופיתוח מקטע שני של הטיילת באורך של 2.1 ק"מ.

לדברי מנהל רשות מקרקעי ישראל ויו"ר הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, עדיאל שמרון, "הרשות רואה חשיבות לאומית בהשקעה ובשימור ערכי טבע ונוף, בטיפוח ובפיתוח השטחים הפתוחים, נחלים, שבילים וטיילות באזורי נופש. כל אלה הן הריאות הירוקות החשובות לאיכות החים בישראל ומשמרות את הסביבה לטובת הדורות הבאים".

הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל פועלת מכוח החוק לשמירה על השטחים הירוקים במדינה. במסגרת פעילותה מקצה הקרן מדי שנה עשרות מיליוני שקלים לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של השטחים הפתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים. בשעתו אישרה הנהלת הקרן בין היתר סיוע במימון פרויקט שיקום נחל חווה סמוך למצפה רמון, פרויקט פארק באר שבע ופרויקט שיקום אגם ירוחם.