התחלות בנייה בבאר שבע. כבר לא מה שהיה. צילום ארכיון: הרצל יוסף

תמונה מדאיגה בשוק הנדל"ן באזור הנגב. לא רק שבשנתיים האחרונות נרשמה האטה בקצב מכירת דירות חדשות באזור, הרי שנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בסוף השבוע האחרון מצביעים על צניחה בהיקף התחלות הבנייה של דירות חדשות באזור ברבעון השלישי של השנה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חלה ב־12 החודשים האחרונים, בין חודש אוקטובר 2017 לחודש ספטמבר 2018 צניחה בשיעור של 26% בהתחלות הבנייה במחוז הדרום בהשוואה לנתוני התחלות הבנייה שנה קודם לכן.

הנתונים מצביעים על כך שבין החודשים אוקטובר 2015 לספטמבר 2016 היקף התחלות הבנייה בבאר־שבע עמד אז על 1,627 דירות. שנה לאחר מכן ירד היקף התחלות הבנייה בבירת הנגב לכדי 997 דירות, ואילו בין החודשים אוקטובר 2017 לספטמבר 2018 צנח היקף התחלות הבנייה בעיר ל־799 דירות. המשמעות היא ירידה בשיעור של 20%.

עוד חדשות נדל"ן בנגב:
לגור מעל העיר: בשנים הקרובות נראה יותר בנייה לגובה?
פרויקט פארק הנחל: שכונה חדשה תוקם על הקרקעות של משאבי שדה ורביבים
הקיפאון בשוק הדיור בבאר שבע מחמיר: שפל בכמות עסקאות הנדל"ן
מקלים על אנשי הקבע שיעברו לנגב: 390 דירות יקומו לטובת שכירות ארוכת טווח - וזולה
שוק מבלבל: למרות הקיפאון בשוק - מחירי הדירות בנגב לא יורדים

באופקים, כך על פי הנתונים, התמונה שונה לחלוטין, כאשר בה נרשמה עלייה בשיעור של כ־33% במספר התחלות הבנייה בשנה האחרונה. על פי הנתונים, מספר התחלות הבנייה באופקים בין החודשים אוקטובר 2016 לספטמבר 2017 עמד על 433, ושנה לאחר מכן, באותם חודשים, כבר עלה מספרן ל־575, קרי עלייה בשיעור של 32.8%.

בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הסבירו כי בכל אותן ערים, בעיקר בפריפריה, בהן נרשמה הירידה בהתחלות הבנייה, היתה כמות גדולה של שיווקי קרקעות מצד המדינה במסגרת התוכנית 'מחיר למשתכן'. בעוד שבשנים 2016 ו־2017, ציינו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היזמים עדיין רכשו קרקעות בקצב גבוה, הרי שהשנה כבר הגיע השוק לרוויה.

בשנים הקרובות, עם הבשלתם של אותם פרויקטים לכדי דירות של ממש, יתברר, כך אומרים בלמ"ס, אם היתה הצדקה להיקפי הבנייה הללו ביישובים המרוחקים ממרכז הארץ ואם יהיה להן דורש. השנה, כך עולה מהנתונים, העדיפו היזמים להפחית סיכונים וצמצמו דרמטית את היקפי הבנייה.

עם זאת, נראה כי בבאר שבע השנתיים הקרובות יהיו שונות עם תחילת הבנייה הצפויה במספר שכונות חדשות בעיר.