מגדלי סוקולוב בבאר שבע. המגמה - לבנות לגובה במרכז העיר. צילום: מרש אדריכלים

בחמש השנים האחרונות נבנו בבאר שבע 531 דירות במגדלי מגורים בני 21 קומות ומעלה. כך עולה מניתוח של לשכת שמאי מקרקעין, שמתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

על פי הניתוח, העיר בה ניבנו הכי הרבה מגדלי מגורים בני 21 קומות ומעלה בחמש השנים האחרונות היא תל אביב עם התחלות בנייה של 3,093 דירות חדשות. אחריה ממוקמות נתניה ובת ים. הנתונים מצביעים על כך שערי הדרום והנגב אינן כלולות בעשירייה הראשונה. אשדוד מדורגת במקום ה־11 ובאר שבע במקום ה־12.

לדברי האדריכל רם מרש, בעלי משרד 'מרש אדריכלים' בבאר שבע, "כבר למעלה מעשרים שנה אני מעורב בתכנון מגדלי מגורים בבאר שבע. בעבר המדיניות היתה מעורפלת, שלעיתים איפשרה בניית מגדל לכל מי שיחפוץ ולעיתים בכלל לא. לאחרונה המדיניות היא די ברורה, כי היא מכוונת למרכז העיר ובעיקר לאורך שדרות ראשיות שיכילו בעתיד מערכת הסעה המונית, תוך הקטנה ניכרת של תקן החניה כדי להמעיט בעומסי תחבורה".

"אין ספק, שבעשרים השנים האחרונות חלה תמורה באופי המגדלים בעיר. הם הופכים להיות יותר ויותר ממותגים ויוקרתיים ובשל כך הם מהווים פתרון ראוי למגורים בבתי קרקע, גם למתבגרים וגם לזוגות צעירים. שכונת האצטדיון, לדוגמה, שמוקמת בימים אלה, מכילה גם פארק רחב ידיים ובית ספר יסודי ובכך אין ספק שתהיה אטרקטיבית לזוגות צעירים".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, ציין כי "ככל שערך הקרקעות בישראל גבוה יותר, כך גם רשויות התכנון מבינות כי קיים צורך לבנות יותר לגובה. סביר להניח כי בשנים הקרובות נראה יותר בנייה לגובה של פרויקטים בשימושים מעורבים. אני מעריך, שכמו שמגדלי מגורים יצאו מתל אביב והגיעו עד באר שבע, בעוד כמה שנים נראה עירוב שימושים גם במעגלים הרחוקים מתל אביב".