מינהל מעבר צה"ל דרומה במשרד הביטחון ו'דירה להשכיר' צפויים לפרסם בשבועות הקרובים מכרז משותף להקמת פרויקט מגורים בשכירות ארוכת טווח בבאר שבע לאלפי אנשי קבע שישרתו באזור הדרום והנגב במסגרת פרויקט מעבר צה"ל דרומה. המכרז הינו חלק מהיערכות משרד הביטחון למעבר יחידות הטכנולוגיה והמודיעין של צה"ל לאזור הנגב במהלך העשור הקרוב.

שכונת רמות. מקווים לפרסם את המכרז עד סוף השנה. צילום: הרצל יוסף

המכרז הוא לבניית 390 דירות בשכונת רמות בבאר שבע להשכרה ארוכת טווח לטובת מגורי אנשי הקבע. לצורך התאמת הדירות לפרופיל של אנשי הקבע בוצעו סקרי עומק, ניתוח צרכני האוכלוסייה ובחינה של מודלים זהים מהעולם.

על פי תנאי המכרז, מתחייב משרד הביטחון להשכיר את הדירות המיועדות לאנשי הצבא, בין אם יהיה להן ביקוש אם לאו. דירות אלו יושכרו על פי המודל הקבוע של 'דירה להשכיר' ל־20 שנה, שלאחריהן תהיה ליזם אפשרות להעמיד את הדירות למכירה. 75% מכלל הדירות יוצעו להשכרה במחיר שוק למשך חמש שנים והיתר יוצע לזכאי משרד השיכון במחיר מוזל, הנמוך ב־20% ממחיר השוק לתקופה של שלוש שנים.

ממשרד הביטחון נמסר כי פרויקט זה מצטרף לשורה של פתרונות דיור שמקדם מינהל מעבר צה"ל דרומה במשרד הביטחון, בהם פרויקט הדיור השיתופי בעיר העתיקה בבאר שבע והקמת שכונות חדשות בבאר שבע, אופקים, ירוחם וכרמית.

משרד הביטחון ועיריית באר שבע מציגים: דיור שיתופי לאנשי הקבע

ב'דירה להשכיר' מקווים לפרסם את המכרז עד סוף השנה ולהכריז על הזוכה בו ברבעון הראשון של 2019. שותפים נוספים למהלך הם אגף כוח אדם (אכ"א) בצה"ל, עיריית באר שבע ומשרד הבינוי והשיכון.

ראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל.) איציק כהן, אמר: "משרד הביטחון נערך עם מגוון פתרונות לקראת הגעתם של אלפי אנשי קבע שישרתו בנגב. כחלק מההיערכות ביצענו סקרי עומק, ניתחנו את צרכי האוכלוסייה, בחנו מודלים דומים מהעולם וגיבשנו מתווה מותאם הכולל יחידות דיור לצעירים, פתרון שכירות לטווח ארוך עבור משפחות צעירות ואפשרויות לרכישת דירה עבור משפחות בוגרות. אנשי הקבע שישרתו בנגב מבינים כבר היום שאנו דואגים להם למעטפת שתקל עליהם באופן משמעותי את המעבר".

מנכ"ל 'דירה להשכיר', עוזי לוי, ציין כי "אנחנו שמחים להוביל ביחד עם מערכת הביטחון פרויקט לאומי גדול שיתרום להתבססות צה"ל בנגב. להערכתנו, המכרז לגבי התוכנית בבאר־שבע ייצא לדרכו בתחילת 2019 ובמקביל החברה תמשיך לייצר פרויקטים באזורי הביקוש ובפריפריה, כפי שאנחנו עושים ב־24 פרויקטים נוספים ברחבי הארץ".