שכונה ג'. הנכסים יושבחו. צילום: הרצל יוסף

השכונה הוותיקה תעבור מתיחת פנים: תוכנית המיתאר החדשה של שכונה ג' הוותיקה בבאר שבע, שאושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נועדה ליצור שכונה בעלת מאפיינים עירוניים אינטנסיביים הכוללת מגורים ובה מוקדי תרבות ופנאי, תוך שינוי דימוי השכונה ומיתוגה מחדש כשכונת מגורים ייחודית, עדכנית ונגישה בלב העיר.

במישור הפיזי, מדברת תוכנית המיתאר על מיצוי הפוטנציאל הגלום במיקומה המיוחד כשכונת מגורים המוקפת מכל עבריה במוקדי פעילות משמעותיים. במקביל, על העצמת המרכז השכונתי הקיים והפיכתו למוקד משיכה אשר יקרין על השכונה כולה.

מתוך דיונים בתוכנית עולה כי ייקבעו אזורי התערבות מחוללי שינוי במרחב השכונה שנחשבים לבעלי פוטנציאל להקרין על המרחב כולו. בנוגע למרחב הציבורי, התוכנית תנצל את השלד הירוק ופיתוחו כמערכת תנועה אלטרנטיבית למערך הרחובות.

החלק המשמעותי בתוכנית מתייחס לתחום הכלכלי. מדובר ביצירת שוק מקומי מגוון ודינמי המתאפיין ברכישה של משפרי דיור לתושבים. בתוך כך הצפי הוא להשבחת נכסיהם של תושבי השכונה ושינוי פניו של המסחר המקומי שיהיה מגוון באופי החנויות וכניסתם של עסקים חדשים בהתאמה לאופייה החדש של השכונה.

באופן קונקרטי יותר, מהותה של התוכנית, שהוכנה על ידי משרד 'ענבל פלד וצבי קימלמן אדריכלים' הינה התחדשות עירונית. התוכנית מציעה חלוקה למרקמי מגורים ומציעה דרכי טיפול לכל אחד מהמרקמים הבנויים כגון: תוספת זכויות ללא תוספת יחידות דיור, תמ"א 38, תמ"א 38 עם תוספת זכויות, 'פינוי בינוי', ועוד. התוכנית מסדירה מספר דרכים, ביניהן את דרך ארלוזורוב, במטרה לייצר המשכיות דו־סטרית והרחבת הדרך הקיימת.

כמו כן, התוכנית הופכת חמישה רחובות צרים לחד סטריים, במטרה לייצר מרחב בטוח ונעים להולכי רגל ברחובות: חיבת ציון, הנוטר, כ"ג יורדי הסירה (בחלקו), אסירי ציון (בחלקו) וחומה ומגדל. התוכנית קובעת כי מבנה קולנוע "אורות" המיתולוגי יוכרז כמבנה לשימור וישמש לצרכי ציבור בלבד כדוגמת מרכז תרבות.

סגן וממלא מקום ראש העירייה, ומחזיק תיק ההנדסה, טל אל־על, מסר: "מדובר בתוכנית מרגשת ובעלת משמעות גדולה לפיתוח העיר. שכונה ג' הינה שכונה בעלת פוטנציאל רב מאוד לאור הימצאות מוסדות עירוניים ומטרופולינים חשובים הקיימים בה. לאור זאת קידמנו בהנחיית ראש העירייה בעדיפות גבוהה תוכנית מיתאר ספציפית לשכונה, ששמה לה כמטרה לחזק ולחדש את השכונה, על ידי יצירה של סביבת מגורים טובה שתמשוך אוכלוסיות צעירות חזרה למרכז העיר, תוך שמירה על תושביה הקיימים".

"אני מאמין", מסכם אל־על, "כי התוכנית צפויה לתרום רבות לכלכלת ולשגשוגה של השכונה בפרט, והעיר בכלל, בשל תרומתה להעלאת איכות החיים בשכונה והגדלת שטחי המגורים, התעסוקה והמסחר בה".