אתר בנייה ליד אצטדיון וסרמיל. צילום: הרצל יוסף

מחירי הדירות עולים, אמנם בשיעור נמוך, כך גם המשכנתאות הולכות ותופחות  ומכבידות על הכיס ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו לרכוש דירה חדשה במחיר המתקרב למיליון שקל לדירה ממוצעת בת ארבעה חדרים, ככל שמדובר בבאר שבע.

הישארו מעודכנים בכל חדשות הנדל"ן החמות של באר שבע:
המחירים עולים, השוק קפוא: "אלפי דירות פנויות ללא קונים, בגלל מחיר למשתכן"
לא בונים: צניחה בהיקף התחלות הבנייה בבאר שבע
פרויקט פארק הנחל: שכונה חדשה תוקם על הקרקעות של משאבי שדה ורביבים
הקיפאון בשוק הדיור בבאר שבע מחמיר: שפל בכמות עסקאות הנדל"ן

אז מה עושים? מתברר, ששוק הנדל"ן הבאר שבעי יכול להציע "מציאות" נדל"ניות למי שהפרוטה אינה מצויה בכיסו וניתן למצוא בעיר גם דירות במחירים של חצי מיליון שקל ואף פחות מזה.

רוצים דוגמאות? הנה:
דירת שלושה חדרים, 55 מ"ר, קומה שלישית ברחוב הכנסת שבשכונה ד', למשל, נמכרה לאחרונה תמורת 491 אלף שקל. דירת שלושה חדרים , 67 מ"ר, קומה שלישית ברחוב התלמוד, אף היא בשכונה ד', נמכרה תמורת 485 אלף שקל ואילו דירת שלושה חדרים בגודל 72 מ"ר ברחוב אבן עזרא בשכונה ד' נמכרה תמורת 500 אלף שקל.

בית שיאים. דירות קטנות, בעיקר להשקעה. צילום: דניאל כהן

"האמת היא", מציין שי שטרן, מנהל וזכיין סוכנות התיווך "רימקס פלוס" בבאר שבע, "שכיום אין הרבה דירות בעיר במחירים האלה של חצי מיליון שקל ופחות מזה. דירות כאלה מתרכזות בעיקר בשכונות ג' ו-ד'. מדובר בדירות של חדר וחצי עד שני חדרים בגודל שנע בין 30 ל- 50 מ"ר".

"דירות כאלה ניתן למצוא ברחובות שרעבי וקלישר בשכונה ג' וברחובות אליהו הנביא, התלמוד, הכנסת וסנהדרין בשכונה ד'. מדובר בעיקר בשכונות הישנות".

כיצד היית מאפיין את רוכשי הדירות האלה?
"ברמת העיקרון מדובר בדירות להשקעה. רוב המשקיעים הם בכלל מחוץ לבאר שבע. יש גמלאים שהתפנה להם סכום כסף, או זוגות ממרכז הארץ שהתקשו לרכוש נכס במרכז, אז הם רוכשים דירה בשכונות הוותיקות של באר-שבע לצורך השקעה. הם משקיעים ברכישת הדירה כחצי מיליון שקל, משביחים את הנכס ומשכירים אותו לסטודנטים, שלומדים באוניברסיטה או במכללות הסמוכות לאותן שכונות".

"יש גם מקרים שהדירות האלה מושכרות תמורת סכומים נמוכים מאד של כ-1,500 שקל לחודש לזוגות צעירים בתחילת דרכם, שעבורם דירה כזו היא קרש קפיצה לקראת שיפור דיור עתידי".

"בשכונה ד' צפון ובבית שיאים ומגדלי גילת בעיר אפשר לרכוש דירות במחירים האלה", מציין מוטי לוי, בעל תיווך 'בא לי בית' בבאר שבע, "מדובר בדירות של 38 עד 46 מ"ר שאפשר לרכוש תמורת 380 עד 500 אלף שקל. אפשר גם לרכוש דירות של שלושה חדרים, 60 מ"ר, במחירים האלה".

מגדלי גילת. יתאימו לסטודנטים או אוכלוסייה מבוגרת. צילום: דניאל כהן

מי בדרך כלל רוכש דירות כאלה?
"הרוכשים הפוטנציאליים הם מי שהפרוטה מצויה בידו. מדובר בדירות להשקעה שמושכרות גם לסטודנטים וגם לאוכלוסייה קשישה ומבוגרת".

יש יתרונות לדירות האלה?
"היתרון מתבטא, כמובן, במחיר. יתרון נוסף הוא בכך שבחלק מהבניינים בהם נמצאות הדירות האלה, כמו 'בית שיאים' או 'מגדלי גילת', יש גם מעלית. זה מאד מתאים לאוכלוסייה מבוגרת".

וחסרונות?
"העובדה שברוב המקומות האלה מתגוררת אוכלוסייה מבוגרת, עם מעמד סוציו אקונומי נמוך, אוכלוסייה קשת יום. זה לא מתאים למשפחות עם ילדים. הדירות האלה, בגלל גודלן, גם לא מתאימות ליותר משתי נפשות".

למוטי לוי יש גם המלצה למי שרוכש דירות במחירים הנמוכים הללו. "הייתי ממליץ", הוא אומר, "על הוספה כספית להשקעה המתוכננת כדי לרכוש דירה משופרת יותר. זה שווה".