המתחם המוזנח. פרוץ ומטונף. צילומים: הרצל יוסף

על סדר יומה של ישיבת מועצת עיריית באר־שבע שהתקיימה בחמישה ביוני בשנת 2013 הונח לאישור חברי המועצה מכירה של חלק ממגרש בית הספר 'קורצ'אק' לשעבר בשכונה ה' המתפרס על שטח של 11,669 מ"ר, מגרש הפונה בחזית צפון מערבית לרחוב קפריסין, קרוב ממזרח למרכז הקליטה 'יעלים'. המגרש הוצע למכירה ואושר ברוב קולות של חברי המועצה, ורק חבר המועצה דאז, זכריה אוהב־שלום, התנגד למהלך.

שש שנים חלפו מאז, ומתחם בית הספר 'קורצ'אק' לשעבר עומד שומם, מוזנח ופרוץ מכל עבר, כאשר עדיין מהדהדת הכרזת מהנדס העיר על המבנים המסוכנים בתוכו.

"מה שקורה פה זו פשוט שערורייה", אומר תושב שכונה ה', שמאס בהבטחות לשיקום המתחם, פיתוחו ושדרוגו. "המקום נראה זוועה, בקיץ אנחנו סובלים מחולדות וכל מיני מכרסמים אחרים בגלל הטינופת שיש פה. עיניך רואות מה קורה, בני נוער משחקים בתוך המבנים הרעועים, הסכנה מרחפת פה מעל כולם", אומר התושב הוותיק שמתגורר קרוב למתחם.

תושבים ששוחחנו עימם ביקשו לדעת מה עלה בגורלה של התוכנית להקים מבני מגורים וציבור במקום. על פי המכרז בו זכתה חברת 'מ.ב.צ שירותי ניהול בע"מ', תוכנן לקום פרויקט של 200 יחידות דיור ובצמוד לו מגרש למוסדות, ביניהם גני ילדים ומעונות יום.

על פי התוכנית, היה אמור לקום בניין בגובה של שבע קומות עם דירות גן בחלק המזרחי של המגרש לצד שלושה בניינים עד 16 קומות בחלק המערבי, בנוסף לשטחי גינון וחניות תת־קרקעיות.

עם זאת, ולאור העובדה שבטווח הרחוק צפוי להיות בשכונה עודף שטחי ציבור פתוחים (שצ"פים) מול מחסור בשטח לבית ספר יסודי אחד, ישנו תכנון להסב שצ"פ במרחק של כ־200 מטר מהמגרש בקורצ'אק לצורך הקמת בית ספר יסודי בעתיד, תוכנית לה מתנגדים תושבים ולא ברור אם תצא לפועל.

לפני כשנה, בחודש יוני 2018, נמסר מהעירייה בעקבות פניותינו כי התוכנית נמצאת בהליכים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ויתקיים דיון בהתנגדויות לתוכנית שהוגשה להפקדה. מאז חלפה שנה והעזובה וההזנחה בשטח בית הספר הנטוש נמשכות.

מעיריית באר־שבע נמסר בתגובה: "מדובר במתחם שקיימת לגביו תוכנית מאושרת להקמת מגורים וגן ילדים. על פי המידע הנמצא באגף הנדסה, מקודם הליך של היזם לגבי האתר. בנוגע לגבי המצב בשטח בית הספר לשעבר, העירייה תבחן הסדרים נאותים לשמירה על בטיחות הציבור".