חמישה שבועות חלפו מאז שפונו הדיירים מבניין מגורים בכיכר קפלן 12 בשכונה א' בבאר שבע שהוכרז כמבנה מסוכן, והם עדיין לא רואים את האור בקצה המנהרה.

הבניין שפונה. עבודות השיקום יימשכו זמן רב. צילום: הרצל יוסף

עד כה עדיין לא ידוע מתי יחלו בעבודות השיקום ו־48 המשפחות שנאלצו להתפנות מבתיהן לא יודעים מתי יזכו שוב לקורת גג קבועה. בתחילה, הדיירים העריכו כי שיפוץ ושיקום המבנה ייארכו בין ארבעה לשישה חודשים, אולם עתה הדיירים הבינו כי העסק יותר מורכב ממה שחשבו, וייתכן כי העבודות יימשכו קרוב לשנה ומעלה.

אחת הדיירות סיפרה כי היא מאוכזבת מאוד מהליך השיקום. "אני מתגוררת בשכירות מטעמי. העירייה אמרה שיעזרו לי בשבעה חודשים (דמי שכירות), אנחנו מחכים לראות מתי יישלמו ואם לא יעמדו בהבטחה שלהם, אני אצטרך לשלם. אני מרגישה מרומה כי אמרו שיעזרו, ובפועל, לא עוזרים. זרקו מילים באוויר, העיקר שנתפנה, ועכשיו אנחנו רק יכולים לחלום על עזרה מהם".

ממפגש שהתקיים לפני כשבועיים (14.3) בלשכת מהנדס העירייה, דימיטרי פיגאלנסקי, בו נכחו נציגי הדיירים, נציגי אגף הרווחה וגורמי מקצוע, עולה תמונה לא אופטימית במיוחד. מתברר כי כשהדיירים עצרו את עבודתו של הקונסטרוקטור מתוך כוונה לבחון חלופות נוספות לחיזוק המבנה, שייאפשר להם לצמצם את העלויות הקשורות בכך, "הדבר עצר למעשה את כל מהלך שיקום המבנה", נכתב בסיכום הישיבה.

עוד עלה מהישיבה כי היזם יתחייב לחזק את המבנה, לרבות עמידה בפני רעידות אדמה, שיפוץ חזיתות ושיקום תשתיות המים והביוב, לרבות כל התכנון והפיקוח הנדרשים לעבודות אלה. במקביל, העיריה תאפשר ליזם לקדם תב"ע (תוכנית בניין עיר) עבור תוספת זכויות במגרש קופת חולים הסמוך לבניין, על בסיס הנחיות התכנון שהוגדרו לשכונה בתוכנית המתאר החדשה.

בשלב זה, עלות השיקום נאמדת בכ־1.9 מיליון שקלים ומרבית הדיירים חיים בשכירות, כאשר חלקם שוכנו בבתי אבות ובהוסטלים.

בין הדיירים שפונו גם זוג ניצולי השואה גניה (92) ונחום מנור (94), שמצבם הבריאותי רופף. חזרתם של הדיירים לבתיהם תתאפשר רק לאחר קבלת אישור מגורמים מקצועיים כי המבנה לא מסכן את בטיחותם של הדיירים.