ישראלים רבים חולמים על בית פרטי עם גינה, אולם באזורים רבים בישראל זהו חלום שלא נמצא בהישג יד, לאור מחסור בקרקעות פנויות והעלות הגבוהה של פרויקט כזה באזור המרכז. אבל בדרום החלום יכול להתממש ומתברר כי רבים מגשימים אותו.

בית צמוד קרקע בעומר. בדרום יש יותר מקום. צילום: חברת "הבונים", יח"צ

במפגש שנערך השבוע לקראת ועידת "עיר הנדל"ן" של מרכז הבנייה ישראלי אמר הקבלן יוסי כהן מחברת "הבונים": "בתים צמודי קרקע חדשים היו מאז ומעולם אחד החלומות הנפוצים של המשפחה הישראלית הטיפוסית. מחוז הדרום בכלל, ואזור באר שבע בפרט, פוריים ביותר בתחום בניית צמודי הקרקע".

"בשנים האחרונות יצאו לשיווק כ-3,000 מגרשים לבנייה עצמית בבאר שבע, עומר, להבים, מיתר והסביבה" הוסיף כהן, "ובשנתיים הקרובות יצאו קרוב ל-3,000 מגרשים נוספים באותם האזורים, מספרים חסרי תקדים".

לקראת הועידה שתתקיים בשבוע הבא התקיים השבוע מפגש מקדים בו השתתפו שי פז, סמנכ"ל תחום הבנייה הפרטית במרכז הבנייה הישראלי, נטע שרעבי מנהלת מרחב דרום במרכז הבנייה הישראלי, אדריכלים, מפקחים, קבלנים ואנשי מקצוע מובילים נוספים מהמחוז.

המשתתפים במפגש עסקו בשלושה נושאים עיקריים: הוועדות שאמורות לקצר תהליכים אך בפועל יוצרות עיכובים משל עצמן, התמודדות עם קבלנים לא מוסמכים וחיסכון בעלויות שעלול לפגוע באיכות: "המחיר עבור בנייה עם קבלנים לא מוסמכים יכול להיות הרבה יותר גבוה מאשר רק פער המחירים בתחילת העבודה", הסביר כהן.

ועידת "עיר הנדל”ן" תתקיים בסוף השבוע הקרוב, בתאריכים 26-28.06 ותכלול שלושה ימים של מפגשי נטוורקינג והעשרה מקצועית מעולם הבנייה הפרטית.