התכנית הגרנדיוזית להקמת שלושה מגדלי מגורים בני 24 קומות, על שטח חניית הגרנד קניון בבאר שבע נכנסת לישורת האחרונה. בשבוע הבא (07.05) תתכנס הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ותכריע בסוגיה הנקודית הזו, אולם להחלטתה של הוועדה השלכות כיצד יראה קו הרקיע של העיר לעשרות השנים הבאות.

התושבים בסביבה חוששים מההשלכות של הצפיפות. צילום ארכיון: הרצל יוסף

לא פחות מ-139 התנגדויות של תושבים הוגשו לחברי הוועדה נגד בניית המגדלים על אם הדרך של שדרות דוד טוביהו. המתנגדים, בראשות ד"ר אושרה ספיר, חרדים להשלכות ההרסניות לבנייה באזור עמוס תנועה וצפוף אוכלוסין. תושבי שכונה ט' ושכונת נאות לון מאמינים כי מאבקם הוא לא אישי או פרטי, מנקודת ראותם מדובר "בקו פרשת המים" שבמידה רבה יקבע לאן פניה של העיר לשנים הבאות בכל הקשור לבנייה אורבנית רוויה.

התושבים חוזרים וטוענים בכל הזדמנות, שבניית עוד 300 יחידות דיור ותוספת של 1,000 דיירים בשטח הגרנד, היא בלתי אחראית ונעשתה ללא שיקול דעת מעמיק. גם תושבים משכונות אחרות משמיעים דעתם וחוששים, כי מקדם הצפיפות שקובעת הרשות לגבי מספר יחידות הדיור שניתן לבנות על שטח נתון יפגע באיכות החיים, ואותן מאות ואלפי יחידות דיור שיבנו במקומות אחרים יהפכו בעשורים הבאים ל"סלאמס" בהיעדר שירותים סבירים ומתאימים.

היום (חמישי) התקיימה פגישה בלשכת ראש העירייה רוביק דנילוביץ', בה השתתפו נציגי מאבק התושבים ונציגי חברת "מליסרון", יזמי התכנית. בתום הפגישה כתבה ד"ר אושרה ספיר את התרשמותה בעמוד הפייסבוק של מטה המאבק: "מסתבר שהם ("מליסרון", י.ל) לא מתכוונים לסגת מהרעיון האווילי, ודבקים בו בקנאות. הם הציגו בפננו סימולציה של המגדלים, עם המון ירוק ופרחים ושלווה. כמעט הצליחו לשכנע אותנו שטעינו בכל המחאה הזאת, והם למעשה עושים לנו טובה, בכך שיפריחו את האזור. גם הפרזנטציות של הקניון בזמנו הציגו קניון אקולוגי, וירוק, ויפה ורומנטי".

כיום נמצאת באר שבע במקום טוב באמצע בכל הקשור למספר התושבים לכל ק"מ (1,711 תושבים על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2015) ואף אחד לא היה רוצה להגיע לצפיפות דוגמת רמת גן (9,190 תושבים לק"מ) או גרוע מזה לגבעתיים (17,589 תושבים לק"מ). התושבים המתגוררים סמוך לגרנד קניון מתכוננים להגיע בהמוניהם ולהשמיע את קולם בעת שהוועדה המחוזית תקיים דיון בנושא.