חרף העובדה שטרם נפתרו בעיות תחבורתיות וסוגיות דיור לטובת משרתי קריית המודיעין העתידה להיבנות בסמוך לצומת שוקת, פירסם בסוף השבוע שעבר משרד הביטחון את המכרז להקמת הפרויקט. מדובר במכרז הגדול והמורכב ביותר שמנהלת מערכת הביטחון במסגרת הפרויקט הלאומי של מעבר צה"ל דרומה. הפרויקט, שעלות הקמתו מוערכת בכשלושה מיליארד שקלים, ישתרע על שטח של 2,500 דונם, מתוכם כ־350 אלף מ"ר בנוי.

קריית המודיעין המתוכננת. "נכס אסטרטגי". הדמיה: נעמה מליס, אדריכלות ובינוי ערים

המכרז להקמת קריית המודיעין מתבסס על שיתוף פעולה עם המיגזר הפרטי בשיטת pfi, הכולל מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הבסיס לתקופת זכיינות של 26 שנים.

חמש קבוצות העפילו לשלב המכרזי, בתום הליך המיון המוקדם: 'אלקטרה' ו'מינרב', 'שיכון ובינוי', 'אפריקה־ישראל', 'שפיר' ו'אשטרום'. הקבוצות הללו יתמודדו במכרז, אשר צפוי להסתיים במהלך שנת 2020 בבחירת הזכיין. הבנייה מתוכננת להימשך ארבע שנים ואיכלוסה צפוי להתבצע בשנת 2025.

ממשרד הביטחון נמסר כי הקמת קריית המודיעין בנגב תוביל לפיתוח כלכלי באזור, כאשר יותר מ־800 עובדים יועסקו באופן ישיר בפרויקט ואלפי מקומות עבודה נוספים שיווצרו בעקבות הפעילות שקריית המודיעין תייצר.

עם זאת, עדיין מרחפים סימני שאלה באשר לפתרונות תחבורתיים ולסוגיות הדיור בכל הקשור למגורי החיילים שעתידים לשרת בבסיס החדש. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ציין כי "אגף המודיעין הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל. החלטנו לפרסם את המכרז בעת הזאת מתוך אחריות לאומית, למרות שטרם סוכם פתרון תחבורתי של רכבת ישירה ומעטפת לשימור משרתי הקבע שיעברו לדרום. העברת רוב משרתי אגף המודיעין מאזור המרכז דרומה, ואחריהם עשרות חברות הייטק וסייבר, ישנו את פני הנגב. אני מקווה שעד להשלמת המכרז יימצא הפתרון שיבטיח את הצלחת המהלך".

ראש המינהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון, תא"ל (מיל.) איציק כהן, ציין, כי "בימים אלה אנחנו מנהלים ארבעה מכרזי ענק תשתיתיים כאשר קריית המודיעין היא הפרויקט הגדול והמורכב ביותר במסגרת המהלך הלאומי שאנו מקדמים. הצלחת מעבר אמ"ן לנגב מחייבת את התגייסותם של כלל משרדי הממשלה לגיבוש פתרונות בתחומי התחבורה והדיור, הן למשרתי הקבע ובני משפחותיהם, כמו גם לכלל תושבי הנגב".

במערכת הביטחון נקבע כי סוגיות התחבורה והדיור יסוכמו לצד התקדמות הפרויקט כדי לא לפגוע בלוחות הזמנים להקמת הקריה ויהוו תנאי לאיכלוס קריית המודיעין.

יצויין כי המינהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון (לשעבר מינהל מעבר צה"ל דרומה) נמצא בשלבים האחרונים לבחירת הזכיין שיקים את קריית התיקשוב הטכנולוגית בבאר שבע, ובנוסף לכך גם פורסם בשבוע שעבר המכרז להקמת מרכז לוגיסטי של צה"ל באזור הנגב, אשר יוקם ויופעל אף הוא באמצעות מיקור חוץ על ידי זכיין אזרחי לתקופה של 25 שנה. אכלוסו של המרכז הלוגיסטי צפוי בשנת 2023.