פרויקט מחיר למשתכן אינו זוכה בחודשים האחרונים להצלחה יתרה בערי הנגב. בניגוד להצלחת הפרויקט באזורי הביקוש במרכז הארץ, נכשלו באחרונה לא מעט מכרזים באזור הנגב לאחר שקבלנים לא הגישו כלל את הצעותיהם לאותם מכרזים.

אתר בנייה בעיר. מחיר למשתכן לא מספק מענה לרוכשים האופציונליים בעיר. צילום: הרצל יוסף
כך, למשל, שווקו במסגרת המכרזים לבניית מאות יחידות דיור בשכונת סיגליות בכניסה המערבית של באר שבע ובשכונת 'נחל הפארק', סמוך לפארק נחל באר שבע, 13 מתחמים, אך התברר כי לחמישה מהם לא הוגשו כלל הצעות מצד היזמים.

במכרז לבניית 360 יחידות דיור של חברת "רייסדור" בשכונת סיגליות בבאר שבע, הוקצו מתוכן 319 יחידות דיור במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, אך בפועל נרכשו קרוב ל־110 יחידות דיור מתוך הפרויקט הזה, למרות שמספר הזכאים לרכישת דירה גבוה יותר.

מחיר למשתכן באופקים, שעתיד היה לכלול 344 יחידות דיור, נכשל אף הוא. מדובר במכרז לבניית 493 יחידות דיור במסגרת הקמת השכונה החדשה, "חורשת נוח" שמה, בחמישה מגרשים, כאשר 344 יחידות דיור מתוכן מיועדות לזכאי מחיר למשתכן והשאר מיועדות למכירה בשוק החופשי. המכרז המתייחס לתוכנית מחיר למשתכן נכשל לאחר שלא הוגשו הצעות לאף אחד מחמשת המגרשים.

"היצע הדיור בבאר שבע", אומר דוד לוי, מנכ"ל משותף של קבוצת ארלוזורוב, היוזמת קבוצות רכישה ופרויקטים נדל"ניים בעיר, "הוא קטן וסובל במשך שנים מעצירה כללית של שיווק קרקעות, פרט למכרזי מחיר למשתכן שהתגלו גם הם ככאלו שאינם נותנים מענה הולם לרוכשים האופציונליים בעיר. הבעיה הגדולה ביותר עבור היזמים במכרזי מחיר למשתכן היא עלות הפיתוח הגבוהה במגרשים השונים, עד כדי כך שעבור מכרזים מסויימים כלל לא מתקבלות הצעות מיזמים. הביקוש למחיר למשתכן בפריפריה נחלש מצד הקבלנים והיזמים וגם מצד הזכאים, כנראה בשל הפער הזניח בין מחיר דירה בפרויקט מחיר למשתכן לבין דירה בשוק החופשי".

לדברי עו"ד נדב בריח, מנכ"ל חברת שיווק הנדל"ן "בי נדל"ן", "בפריפריה יש כיום היצע גדול מאד של דירות מחיר למשתכן והביקוש מצד יזמים למגרשים במסגרת 'מחיר למשתכן' ירד באופן משמעותי. הדבר נובע בעיקר מהתנהלות הגורמים במערכת הפוליטית אשר מייצרים, גם אם באופן מלאכותי, אווירה של קיפאון בשוק וירידת מחירים".

אלי אביסרור. במרכז הארץ ההנחה גדולה יותר, בנגב יש צורך בתמריצים. צילום: הרצל יוסף

יו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור, אומר: "זוגות צעירים מעדיפים לזכות בפרויקט דיור למשתכן במרכז הארץ, כי שם הם נהנים מהנחה של 700 אלף שקל ממחיר הדירה. שם הרווח הגדול, לא בנגב. כדי שבנגב יהיה פרויקט מחיר למשתכן, שימשוך זוגות צעירים מהמרכז יש צורך במתן תמריצים כספיים גדולים לזוגות אלו ולהתנות זאת במגורים של עשר שנים בנגב. חייבים לבנות 50 אלף דירות עבור זוגות צעירים מעוטי יכולת ולהפסיק את הפיכת כל השוק לטירוף המוני של מחיר למשתכן".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "באתרים בבאר שבע עבודות הבנייה והפיתוח החלו ב־80% מהיחידות. כמו בכל שיווק נותרו מספר מגרשים שטרם נלקחו ואנו בטוחים כי גם הם ישווקו בהצלחה עם התקדמות הפיתוח".

בעיריית אופקים ציינו כי המכרז לגבי מחיר למשתכן נכשל לאחר שקבלנים לא הגישו את הצעותיהם בשל תנאים שהציב משרד הבינוי והשיכון.