פרויקט הקמת קריית התקשוב הדיגיטלית של צה"ל בבאר שבע עולה מדרגה. ביום שני הודיע משרד הביטחון כי קבוצת החברות 'שיכון ובינוי' ו'אפריקה ישראל' היא הזוכה במכרז להקמת הפרויקט שייבנה בפארק ההייטק 'גב־ים' סמוך לאוניברסיטת בן גוריון.

5,000 חיילים צפויים לשרת בקריית התקשוב. הדמיה: אינפוגרפיקה, דוברות משרד הביטחון
על פי התוכנית, תוקם הקרייה החדשה על שטח של כ־180 דונם, מתוכם כ־150 אלף מ"ר שטח בנוי. עבודות ההקמה יחלו כבר בסוף השנה הנוכחית ועלותו של הפרויקט מוערכת בשבעה מיליארד שקל.

בקריית התקשוב החדשה צפויים לשרת כ־5,000 חיילים בשירות סדיר וקבע ויועתקו אליו היחידות הטכנולוגיות של אגף התקשוב, היחידה הטכנולוגית של חיל האויר ('אופק') ומטה פיקוד דרום. על פי תנאי המכרז, הקבוצה הזוכה תממן, תתכנן, תקים ותפעיל את קריית התקשוב לתקופת זכיינות של 25 שנים, כאשר הקריה תיבנה כ'בסיס חכם' ותאופיין בחדשנות תכנונית, תשתיות מתקדמות ויעילות אנרגטית.

ממשרד הביטחון נמסר עם פרסום תוצאות המכרז כי מדובר בפרויקט הטכנולוגי הראשון של צה"ל בנגב, שייאפשר התפתחות מואצת וחסרת תקדים של תהליכים מבצעיים וטכנולוגיים. עוד נמסר כי הקמת קריית התקשוב בבאר שבע תביא להעסקת מאות עובדים וליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים שייווצרו בעקבות פעילות הקרייה

"זה הפרויקט הראשון והמורכב", ציין ראש המינהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון, תא"ל (מיל.) איציק כהן, "העוסק בהעברת תשתיות טכנולוגיות מתקדמות והעתקת מקום שירותם של אלפי טכנולוגיים אל הנגב. המטרה שלנו בראש ובראשונה היא לייצר תשתית מתקדמת וחכמה שתתמוך בשיפור היכולות המבצעיות של צה"ל, תוך פינוי קרקעות באזורי הביקוש ברמת גן וצריפין. מעבודה כלכלית שערך לאחרונה משרד הביטחון עולה כי המהלך הלאומי של צה"ל לנגב מוערך בכ־57 מיליארד שקל, מתוכם כ־21 מושקעים ישירות בכלכלת הנגב, וזוהי בשורה גדולה למהלך הלאומי לחיזוק הנגב".

לדברי סא"ל יעל גרוסמן, ראש מינהלת התקשוב לנגב באגף התקשוב, "מעבר יחידות העילית הטכנולוגיות של אגף התקשוב וההגנה בסייבר לצד יחידת 'אופק' מחיל האוויר ומפקדת פיקוד דרום לקריית התקשוב הדיגיטלית בבאר שבע, מייצר עבורנו הזדמנות פז להובלת הטרנספורמציה הדיגיטלית בצה"ל במסגרת מהלך לאומי רחב המממש את חזונו של בן גוריון. המיקום האסטרטגי של הקריה יאפשר יצירת אקו־סיסטם ייחודי של חדשנות מבצעית־טכנולוגית פורצת דרך בין אוניברסיטת בן גוריון, פארק ההייטק ומערכת החינוך בבאר שבע".