מאז שדיירי כיכר קפלן בשכונה א' בבאר שבע נאלצו לפנות את בתיהם בשל חשש לסכנת קריסה, העירייה דואגת לאבטח ולשמור על הבניין על מנת למנוע ביזה ופגיעה ברכוש של הדיירים.

הבניין שפונה מדייריו. נבחר ועד חדש. צילום: הרצל יוסף

ועדת הכספים של העירייה ומועצת העירייה אישרו תקציב נוסף לשמירה ואבטחה לחודשים יוני־יולי במסגרת התקציב ל"אבטחת מבנים מסוכנים", כאשר העלות החודשית נאמדת בסכום של כ־45 אלף שקל. בשלב זה השמירה מתבצעת על פי הנחיות מהנדס העיר, דימיטרי פיגאלנסקי, ונדרשת במתחם עד להחלטה חדשה.

לא ברור עד מתי העירייה תהיה מוכנה לאבטח את הבניין, בייחוד לאור העובדה שהמחלוקות בין הדיירים לאנשי המקצוע מונעות בשלב זה להתחיל ביישום תוכנית השיקום או הריסתו של המבנה לטובת תוכנית "פינוי בינוי".

כזכור, העירייה הוציאה צו פינוי לדיירים שנכנס לתוקף בחודש פברואר האחרון, מחשש לקריסת המבנה. מדובר במבנה מגורים ישן בו נתגלו ליקויי בטיחות, ועל אף שהבניין עבר שיפוצים וחיזוקים בעבר, העירייה הגיעה למסקנה שאין מנוס מפינוי הדיירים.

יש לציין כי חלק מהדיירים מחזיקים בבעלות על הדירות, והחלק האחר התגורר בהן בשכירות. הדיירים שנקלעו בעל כורחם לסיטואציה שבה הם נאלצו לעזוב את בתיהם וחלקם גם את רכושם, מרגישים חוסר אונים.

"אין לנו מושג מה הולכים לעשות ואיך הסאגה הזו תסתיים", אומרת דיירת ותיקה בבניין שבשלב זה מתגוררת בשכירות, "כל יום, אנחנו מתבשרים על משהו חדש, היו מספר אסיפות דיירים, אבל בשום אסיפה לא יצאה בשורה, אנחנו שומעים רק הבטחות ובינתיים אנחנו מתמודדים עם הוצאות גדולות וקשיים שרק אלוהים יודע איך נצא מזה".

בתוך כך, בשבוע שעבר (חמישי, 12.07) התקיימה אסיפה שבה היתה נוכחות של 65% מהדיירים. בישיבה נבחר ועד חדש שייצג את הדיירים, ועל הפרק גם עמד נושא בחירת מהנדס תכנון ואיסוף כספים להמשך תכנון שיקום הבניין. הדיירים מקווים כי בחירת הוועד החדש אולי תביא לרוח חדשה שתזרז את תוכנית השיקום של הבניין.