פורסם לראשונה ב"ממון". כתב: עופר פטרסבורג.

איך מעבירים אלפי חיילים הייטקיסטים צעירים שמעדיפים את המרכז על פני הנגב? משרד הביטחון ועיריית באר שבע נערכים לקליטת משרתי הקבע עם ההקמה הצפויה של קריות התקשוב והמודיעין בסביבת העיר, ויציעו לראשונה מגורים זולים ושיתופיים בשכירות.

התוכנית - בקצה רחוב סמילנסקי יקומו שני מגדלים. צילום: הרצל יוסף

שני מגדלים, אלף דירות
בעקבות החשש לבריחת מוחות מצה"ל, ועקב הרצון של אנשי ונשות הקבע להישאר במרכז, הוחלט במשרד הביטחון לייצר מגוון רחב ככל האפשר של אפשרויות דיור, שיעודדו את משרתי הקבע להעתיק לא רק את מקום שירותם – אלא גם את מקום מגוריהם.

ל"ממון" נודע שמשרד הביטחון והעירייה מקדמות תכנית לבניית שני מגדלים עם 500 דירות במודל של דיור משותף בעיר העתיקה בבאר שבע. מדובר ביחידות דיור קטנות יחסית (30-50 מ"ר) עם תשתיות משותפות: חדר כושר, חדר כביסה, פינות ישיבה ועבודה, בריכה ועוד. הפרויקט ימוקם בקצה רחוב סמילנסקי, כאשר מצידו האחד נוף לפארק נחל באר שבע הפסטורלי, ומצידו השני מתחם הבילויים, התרבות והפנאי של העיר העתיקה.

כשני שליש מדירות המגורים השיתופיים מיועדות למשרתי הקבע בקריות המודיעין והתקשוב, רווקים בגילי 25-35, ושליש הנותרות למשפחות צעירות, שרוצות בעיקר לחסוך.

טרנד ישן בעולם
בדיקה שנעשתה בקרב המשרתים גילתה שמדובר באוכלוסייה צעירה ודינמית שלרוב לא מעוניינת להתחייב לקניית דירה או בית בשלב זה. רוב המשרתים גם לא מעוניינים במגורים בפרברים, אלא מעדיפים דירה בסביבה צעירה ודימנית עם חיי קהילה ומרחב ציבורי משותף.

מודל ה Co Living מצליח ברחבי העולם כמעו שלושה עשורים, אך רק לאחרונה נחת בישראל. מדובר במודל של קהילות אורבניות ייחודיות של צעירים, המחפשים חיי קהילה עם משאבים משותפים במטרה ליהנות מרמת חיים גבוהה יותר.