באר שבע נחשבת זה שנים לעיר סטודנטיאלית המכילה עשרות אלפי סטודנטים, חלקם אינם תושבי העיר וסביבותיה, מה שמחייב אותם למצוא פתרונות דיור לתקופת לימודיהם.

שכונה ג'. אופציית דיור ריאלית. צילום: הרצל יוסף

בין אם מדובר במגורים במעונות הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון ובין אם מדובר בשכירת דירה, רצוי כמובן, בסמוך לקמפוסים של המוסדות להשכלה גבוהה בעיר, ללימודים האקדמיים יש גם השלכות נדל"ניות.

מניתוח שנעשה עבור "ידיעות הנגב" על ידי אתר מדלן, לוח דירות המשלב מידע מקצועי ומקיף על סביבת הנכס, עולה כי הסטודנטים הפוקדים את העיר מתגוררים בעיקר בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה, קרי השכונות הוותיקות ב', ג', ד', ו', כאשר ככל שהדירה קרובה לאוניברסיטת בן גוריון, כך רמת הביקושים לאותן דירות עולה.

על פי הניתוח של מדלן, הסטודנטים מתגוררים בעיקר בדירות ישנות בנות 3-2 חדרים, המאופיינות על ידי זוג שוכרים או בדירות בנות 5-4 חדרים המשמשות כדירות שותפים. סטודנטים שרוצים מעט להתפנק מעדיפים דווקא דירות חדשות המצויות בקרבת שדרות רגר בשכונה ב', אולם דמי השכירות יעלו בהתאם.

על פי נתוני אתר מדלן, בשנת 2018 שכונה ד' מובילה את היצע השכירות הגדול ביותר לדירות שני חדרים ושלושה חדרים, בעוד ששכונה ב' מובילה את היצע השכירויות לדירות בנות ארבעה חדרים.

נתונים: באדיבות אתר מדלן

לא סוד הוא שמחירי ההשכרה בבאר שבע הם הנמוכים ביותר בהשוואה לשאר הערים הגדולות בארץ. בשכונות הסמוכות לאוניברסיטת בן גוריון המחירים נעים בין 1,000 ל־1,250 שקל לשותף, תלוי כמובן במיקומה של הדירה, גודלה, מספר החדרים ומצב הדירה.

בשנים האחרונות החלו סטודנטים לשכור דירות גם בשכונת רמות שבצפון העיר, שבאמצעות גשר שמקשר בינה לבין שכונה ו' הישנה מתקצר המרחק לאוניברסיטה. במקרה הזה, מחירי השכירות מכפילים את עצמם לעומת השכונות הוותיקות ויכולים להגיע גם לכדי 2,000 שקל ויותר לכל שותף בדירה.

לדברי רונן רוזנטל, מנהל מערך המידענות במדלן, "הקו הראשון של שכונות ג' ו־ד' מאופיין בבינוי ותיק המאפשר שכירות נוחה לסטודנטים. עובדה זו לצד זאת שהן ממוקמות בסמוך למוסדות החינוך, הופך אותן לשכונות נדרשות מאוד. סטודנטים שרוצים קצת יותר להתפנק נוטים לפנות לאזור החדש בשכונה ב', שאמנם יקר יותר, אך מאפשר אף הוא תמורה טובה לכסף".

רונן רוזנטל. "בינוי ותיק המאפשר שכירות נוחה". צילום: יח"צ מדלן

לא רק אפשרות של שכירת דירה עומדת בפני הסטודנטים. אוניברסיטת בן גוריון מציעה לסטודנטים כ־1,500 מקומות דיור במסגרת המעונות, כאשר חלק מהדירות שמורות לזוגות נשואים. המעונות ממוקמים בסמוך לקמפוס בשכונות ג' וד' ועלות שכירת דירה בהם מסובסדת על ידי האוניברסיטה.