אוהד כהן. "אני עדיין מסוגל לשחק כדורסל". צילום: הרצל יוסף

הפועל באר שבע/בני שמעון עלתה בתחילת השבוע לרבע גמר גביע המדינה אחרי ניצחון ביתי 83:93 על עירוני נס ציונה ובשלב רבע הגמר האדומים יארחו את הפועל תל אביב שגברה על השבוע על מכבי אשדוד/באר טוביה.

רמי הדר בחר לפתוח גם הפעם עם בן אייזנהרט בחמישיה כמו בניצחון על אשדוד וקטף פירות מהרבע השני. האדומים שלטו בקצב גם ללא טראוויס ווריק וסמאג'ה כריסטון הפצועים, כשהם מקבלים משחק נהדר מעדי כהן־סבן שמגלה שליגת העל אולי לא גדולה עליו בכל זאת כפי שכנראה סברו תחילה.

כהן־סבן בלט
כהן־סבן שקלע תשע נקודות הודה שהתרגש אחרי שזכה למחמאות. הדר מקווה שכהן־סבן ימשיך את היכולת הטובה שלו גם בעתיד וייתן כתף לג'ורדן סווינג שפשוט נמצא בתקופה נהדרת. נגד נס ציונה סווינג קלע 31 נקודות באחוזים נהדרים מעבר לקשת ובתקופה האחרונה הוא הופך להיות ספק הנקודות המרכזי של האדומים.

משחק טוב חוו גם חנן קולמן וטיילור ברון שנתנו את מה שהיה צריך כדי להכניע את היריבה שהנחילה לבאר שבע/בני שמעון את ההפסד הכי גבוה שלה העונה בליגה. בסיום האדומים עולים לשלב רבע הגמר בפעם השלישית ברציפות כשהם מקווים להתגבר גם על האדומים מתל־אביב בדרך לחצי הגמר.

אחרי שהצליחה לגמד את ההשפעה מהיעדרותו של כריסטון, רמי הדר מצא את השחקן שיינסה להיכנס לנעליו. הגארד הצעיר סילאס מלסון (22) הוא בוגר אוניברסיטת גונזאגה היוקרתית. את העונה הנוכחית פתח במדי לאבירו מהליגה הראשונה ביוון, במדיה השיג ממוצעים של תשע נקודות ושני כדורים חוזרים למשחק.

מלסון הגיע על מנת למלא משבצת של שחקן הגנה במקומו של כריסטון שצפוי לחזור לפעילות בעוד כחמישה שבועות. בינתיים, כריסטון טס לארצות הברית על מנת לעבור טיפולים ולהיות קרוב יותר למשפחתו בתקופה הזאת של השנה.

ג'ורדן סווינג. הוביל את הקבוצה לרבע הגמר. צילום: הרצל יוסף

במקביל, שבוע לא פשוט עבר על הקפטן לשעבר, אוהד כהן. הכל החל במהלך משחק הליגה במחזור שעבר נגד מכבי אשדוד/באר טוביה כשהאדומים עם דחיפה גדולה של הקהל דרסו את היריבה החלשה בהפרש דו־ספרתי.

הניצחון נראה שמונח כבר בכיס והדר בהתאם ללוגיקה הזאת נתן דקות משחק לכל שחקני הספסל, פרט לכהן שיובש עד לבאזר. כהן שהיה נראה מכונס בתוך עצמו במהלך המשחק על רקע שירת האוהדים שהופנתה להדר ודרשה לתת לו דקות משחק, כבר ידע שהוא בדרך החוצה.

מצא בית חדש
מתחילת העונה הגארד לא קיבל יותר מדי הזדמנויות בהפועל באר שבע/בני שמעון וכשהוא מרגיש את סוף הקריירה קרב, הרצון לשחק גבר על הרצון שלו להיות שותף לחוויה עם באר שבע בליגת העל. השבוע אחרי שחתם בהוד השרון מהליגה הלאומית, כפי שפורסם ב"מיינט באר שבע", כהן כבר הספיק ליטול חלק במשחק הליגה עם הקבוצה החדשה.

אוהד כהן חתם בהוד השרון: לא עזבתי רק בגלל דקות משחק

היבול מכובד למדי עבור מי שערך מספר אימונים בודדים עם חבריו החדשים. 14 נקודות ב־30 דקות על הפרקט אבל הכי חשוב, ניצחון ביתי נגד הפועל כפר סבא, היריבה לתחתית.

"המצב שלנו לא טוב", מודה כהן השבוע בפתיחת הראיון בלעדי ל"ידיעות הנגב". "אין לנו שאיפות לעלות ליגה, אנחנו רק רוצים להישאר".

אוהד כהן נפרד מחדר ההלבשה. צילום: כרמל קושניר

בוא נחזור לשבוע שעבר. מתי בעצם החלטת שאתה עוזב?
"בין שלישי לרביעי החלטתי שאני עוזב. אז דיברתי עם הסוכן שבדק את האופציות שיש לי. הלכתי על הוד השרון בגלל שהרגשתי ששם אוכל לבוא לידי ביטוי ולהיות רלוונטי. יש בקבוצה מחסור בשחקנים בעמדה שלי ואין להם מספיק ניסיון. אני יכול להביא להם את הניסיון. בשיחה עם נתי כהן (מאמן הקבוצה - כ.ק.) הבנתי שהוא חושב שאוכל לעזור לו מאוד והיתה בינינו כימיה".

אתה מתבסס על הניסיון עכשיו?
"כנראה שכן. אני מגיע כשחקן ותיק ומנוסה. נתי בונה עליי מאוד ואני מרגיש באימונים האחרונים שהוא נותן לי ביטחון, מה שהיה מאוד מאוד חסר לי בחצי השנה האחרונה".

"הגעתי לעונה הזאת בידיעה ברורה מה המצב שלי מבחינה מקצועית. ידעתי מה אני יכול ומה לא יכול לעשות. ידעתי שכנראה שלא אשחק יותר מדי דקות השנה. בדרך כלל הדברים האלה לא פגעו לי בביטחון כי אני מאמין בעצמי ויודע מה אני שווה ומסוגל, אבל קיבלתי את התחושה במהלך החודשים האלה שיכול להיות שהייתי צריך לפרוש מכדורסל ולהפוך לאיזה עוזר מאמן. זאת התחושה הכללית שקיבלתי".

"אני חושב שבלי קשר לכל יתר הסיבות, המעבר הזה הוא בעיקר בשבילי. אני רוצה להוכיח לעצמי שאני עדיין מסוגל לשחק כדורסל. את התשוקה והרצון יש לי. אז אחרי התחושות הלא טובות שקיבלתי, אני רוצה להוכיח שהן לא היו נכונות. אני מאמין שיהיה בסדר".

"לא ברחתי"
עשית טעות שברחת מתחרות קשה?
"להמשיך כאן הלאה אני מאמין שאמשיך. בעוד שנתיים־שלוש אני אחזור לכאן. זאת העיר שלי ואני מרגיש חלק בלתי נפרד מהמועדון הזה וממה שעשינו כאן בשנים האחרונות. לגבי הבריחה, הכי קל לשפוט מבחוץ. אני נותן ללב שלי להחליט ואם הייתי מרגיש שיש לי סיכוי לקבל הזדמנות הוגנת השנה, הייתי נשאר ומתמודד. אם הייתי מקבל סוג של פידבק מהמאמן שאני עוד רלוונטי לא הייתי עוזב. הרגשתי שאני בצד".

מה זאת אומרת?
"הרגשתי שאם אמשיך להגיע אפגע גם בעצמי וגם בקבוצה כי אני לא מגיע לאימונים בלב שלם ולא בא עם מאה אחוז אנרגיות. זה לא מה שחיפשתי. קודם כל אני רוצה לחזור הביתה עם חיוך וליהנות ממה שאני עושה. הרבה אנשים אמרו לי שזאת טעות, ומצד שני, היו לא מעט אנשים שהעריכו את זה שהלכתי עם הלב שלי והאמת שלי".

"אני שלם עם ההחלטה למרות שהיא היתה לא פשוטה. אני לא מרגיש שברחתי מקושי. זאת לא מילה נכונה. זאת החלטה שהתגבשה לאורך זמן. יש כל כך הרבה סיבות לכך, אבל החלטתי שלטובתי ולטובת שמחת החיים שלי, אני מעדיף להיות במקום אחר".

רמי הדר. אוהד כהן: "כל אחד רואה את הדברים בדרך שלו". צילום: הרצל יוסף

אתה מרגיש שהטעו אותך בקיץ האחרון?
"אני לא יכול להגיד דבר כזה. אמרו לי שלא אשחק, אבל שאקבל הזדמנות. לא קיבלתי אותה. יכול להיות שבעיניו של רמי הדר אני לא מתאים וזאת החלטה מקצועית שאני באמת מכבד, אבל אני בטוח שהייתי יכול לתרום כמה דקות טובות על הפרקט. להביא את האקסטרה שאחרים אולי לא מביאים. הקבוצה ויתרה על זה באיזשהו מקום. אני שמח שהקבוצה מצליחה ומנצחת".

שתיים או שלוש דקות בגארבג' טיים לא היו מספקות אותך.
"נכון. זה לא היה משנה יותר מדי. המחשבות שלי לעזוב היו לפני המשחק נגד אשדוד/באר טוביה וכל מה שקרה במשחק הזה רק הוביל אותי לקבל את ההחלטה. זה דברים שנבנו במהלך השבועות האחרונים. היו כמה ימים לא פשוטים מבחינתי כי רמת הקרבה שלי למועדון היתה רבה. קורה. הספורט היום הוא דינמי. לסמלים היום אין ערך מוסף כמו בעבר".

אי אפשר לומר שזה היה צפוי. לא הראית בחוץ שום דבר ממה שעובר עליך.
"אני לא חושב שמישהו שם לב מה עובר עלי. היו אולי שני אנשים במועדון שחלקתי איתם את הדברים. אני לא חושב שמישהו תיאר לעצמו שאני נמצא במצב הזה".

אתה מרגיש שלכל הצדדים המהלך הזה היה טוב?
"אני לא יודע. מצד המועדון נעשה ניסיון לשכנע אותי להישאר. אמרו לי שנתמודד עם הסיטואציה. אני מכבד את תומר (ירון) ואת כפיר (ארזי) כי הם חשבו שחשוב מאוד שאהיה חלק".

"מצד שני, הם הבינו את המקום שלי כי הם מכירים את האופי שלי. אני מחפש להנהיג ולהוביל, וכשאתה לא משחק, בסופו של דבר יש גבול לכמה אתה יכול להיות משפיע בחדר ההלבשה מול שחקנים אחרים. רמת ההשפעה שלך היא לא אותו דבר. הרגשתי שאני יכול לבוא ולשתף את כולם, אבל היחס אליי של השחקנים והמאמן הוא לא אותו דבר כי המעמד שלי בקבוצה מבחינה מקצועית הוא נמוך יותר וזה משפיע".

"לסמלים היום אין ערך מוסף כמו בעבר". צילום: הרצל יוסף

"לא גירשו אותי"
במסיבת העיתונאים שאחרי אותו משחק מול אשדוד/באר טוביה, רמי הדר סירב להרחיב על ההחלטה לא לשתף את הקפטן שבסופו של דבר בחר לעזוב.

"לא היה לנו חיכוך או שרבנו על משהו", התייחס אוהד כהן למערכת היחסים שלו עם המאמן, "אין לי מילה רעה לומר עליו. למדתי ממנו המון איך לנהל ולאמן קבוצה. מצד שני, למדתי על בשרי איך כדאי לא להתייחס לשחקנים מסוימים כי בסופו של דבר המטרה שלך היא לנצח וכדי שזה יקרה אתה צריך את השחקנים שלך מרוצים שכולם יהיו באותה נקודה ביישור קו. הרגשתי שאני מקבל יחס מעט אחר והיו גם עוד שחקנים שחלקו את התחושות האלה איתי. אני לא שופט כי לכל אחד יש את הדרך שלו ולרמי יש דרך שונה וספציפית. אני מכבד את זה, פשוט היא לא התאימה לי בסיטואציה שנוצרה".

אתה כועס עליו?
"ממש לא. אני לא בן אדם שנוטר טינה. אני חושב שמה שהוא עשה נראה לי הכי טבעי והכי נכון. גם לי יצא לאמן כבר בקריירה ואני יודע שמה שהמאמן רואה זה לא מה שהשחקנים רואים. זה אחרת לגמרי".

אתה לא מרגיש שהוא סוג של 'גירש' אותך מהבית?
"אף אחד לא גירש אותי. זה שבאתי ועצרתי את מה שקרה פה היתה החלטה שלי. אני חושב שאם תשאל את רמי זה כן הפריע לו בצורה מסוימת שעזבתי. אני מרגיש שהוא נתן לי את הכבוד שמגיע לי בתוך הקבוצה, ואין לי מה להוסיף מעבר לכך".

לא הפריע לך שהוא לא מצא לנכון לעשות איתך אפילו שיחה כשעזבת?
"זאת החלטה שלו. יכול להיות שאני הייתי צריך ליזום את זה, אבל הרגשתי שזאת לא החלטה שלי. כנראה שגם הוא לא הרגיש צורך ליזום אחת כזאת. אני לא כועס עליו, אבל כל אחד רואה את הדברים בדרך שלו וזה בסדר גמור".

איזה מסר הייתי רוצה להעביר לשחקני מחלקת הנוער של המועדון?
"קודם כל אני מקווה שהעזיבה שלי לא תפגע במחלקת הנוער כי אני יודע כמה ילדים שאימנתי מושפעים מאירועים כאלה. אני מכיר אותם ברמה היומיומית ויודע מה זה עושה. יש פה המון חבר'ה מוכשרים שלפעמים לא מאמינים בעצמם מספיק או לא מאמינים שתהיה להם אופציה לבוא לידי ביטוי בבוגרים והם מוותרים מראש. אני מקווה שהם ייתנו לזה צ'אנס כי לא הרבה אנשים יכולים להגיד על עצמם שהם שחקני כדורסל מקצועניים. אני מאחל בהצלחה לכולם, לקבוצה וגם לי".

הראיון המלא מתפרסם בגיליון סוף השבוע של "ידיעות הנגב".