מאי 2015. אצטדיון סמי עופר בחיפה. האלופה, מכבי תל אביב נותנת שיעור אחרון בגמר הגביע להפועל באר שבע ומכבה את האור על עונת הטרבל המדהימה שלה. הגמר הזה עבור הקבוצה באדום ייזכר תמיד כאחת מנקודות השפל בהיסטוריה הארוכה של המועדון.

אחרי המשחק ההוא שום דבר כבר לא יחזור להיות כמו שהיה פעם. התבוסה הכואבת (6:2) תהיה למעשה קו הזינוק למרוץ בו באר שבע משתתפת גם עכשיו. מרוץ לצמצום הפערים ממכבי תל אביב שזכתה אז באליפות שחתמה פרק של שלוש זכיות רצופות בתואר.

לואי טאהא. סמל למקצוענות ומודל לחיקוי. צילום: עוז מועלם

כבר בדקה ה-34 של אותו משחק כשהתוצאה היא1:2  לטובת היריבה, מאמן האדומים אלישע לוי נאלץ לבצע את החילוף הראשון שלו. הבלם הסרבי, טומיסלב פאיוביץ' נפצע ואובידיו הובאן, הקשר הרומני הנהדר של באר שבע שרק כמה דקות קודם לכן כבש את השער המצמק, הורד לחוליית ההגנה למרות שעל הספסל של האדומים ישב לואיי טאהא, הבלם שנרכש כמה חודשים קודם לכן במהלך פגרת החורף מהפועל רעננה וחיכה להזדמנות שלו.

גם היום, אלישע לוי משוכנע שלא היתה לו ברירה לפעול כפי שפעל. "הכוונה שלי בגמר הגביע היתה לבצע חילוף התקפי בגלל שהיינו בפיגור", מסביר המאמן את ההחלטה שעלתה ככל הנראה לקבוצה שלו בתואר. "אחרי שפאיוביץ' נפצע, לא רציתי להוציא בלם ולהכניס בלם ולכן מה שקרה היה הורדה של אובידיו הובאן לעמדה הזאת והכנסה של רועי גורדנה שהוא שחקן התקפי יותר כדי שיהיה לנו יותר מחץ. להובאן היה משחק מצוין גם בהתקפה ולכן אני חושב שזה היה מתבקש".

בטוח שהרצת את המשחק בראש שלך לא פעם מאז. יש דברים שהיית יכול לעשות אחרת כמאמן?

"אתה צודק, ניתחתי את המשחק הזה עשרות פעמים. הובאן היה שחקן מגוון וברגע שהוא נמצא על המגרש חשבתי שהוא יכול לעזור בהגנה ועם האוריינטציה ההתקפית שלו. היינו חייבים לכבוש שערים וזה היה השיקול. לפעמים השיקול שאתה מפעיל לא מצליח או לא עובד כמו שרצית. זה לא היה הימור כי זאת האופציה המתבקשת ביותר מבחינתי וזה מה שהחלטתי לעשות. אני לא חושב שהייתי עושה משהו אחר".

יחד עם המגן הימני בן ביטון והקפטן הפצוע מאור מליקסון, לואיי טאהא הוא היחיד שנשאר בסגל הקבוצה מאז אותו משחק ובשנים האחרונות הפך הבלם מעראבה לאחר הטובים בכדורגל הישראלי והפך להיות שחקן לגיטימי בהרכב של נבחרת ישראל.   

אלישע לוי."לואיי הוא אחד הבלמים הטובים בארץ". צילום: עוז מועלם

גם אם אלישע לוי אינו משנה את דעתו לגבי החילוף ההוא, המאמן הוותיק עדיין חושב שטאהא הפך בשנים האחרונות לבלם בעל שיעור קומה בכדורגל שלנו. "אין ספק שהיום לואיי נחשב לאחד הבלמים הטובים בארץ", ממשיך המאמן, "אבל כשהבאנו אותו להפועל באר שבע, חצי שנה לפני אותו משחק היה מדובר בשחקן צעיר שעדיין לא הגיע מקצועית ומנטאלית לרמות הדרושות. הוא לא שיחק יותר מדי ועבר בין לא מעט קבוצות עד שהחלטנו ללכת עליו. לפני לואיי שיחקו וויליאם סוארס ופיוביץ' שהובילו אותנו. הוא עבר כברת דרך ארוכה והשתנה מאוד לטובה מבחינה מקצועית. מאז הוא התקדם מאוד".

נדחק לאחור

לפני קצת יותר מארבע שנים, טאהא היה רק אופציה שלישית מבחינת לוי. רוב האוהדים אולי יסכימו עם ההחלטה ההיא אך בקיץ האחרון הסיטואציה בה לואיי טאהא שוב נופל לפוזיציה דומה של בלם שלישי ברוטציה היתה קרובה מאוד.

קצת לפני שנפתחה העונה האירופית של הפועל באר שבע במשחק המוקדמות הראשון נגד לאצ'י האלבנית, מעמדו של לואיי טאהא ברוטציה של שחקני ההגנה לא היה לגמרי ברור. העלייה בכושר הספיגה של ההגנה האדומה בעונה שעברה בראשותו של טאהא כשלצידו משחק חאתם עבד אל חאמיד והחזרה של מיגל ויטור לכושר פיזי שמאפשר לבלם הפורטוגזי לשחק, דחקו את טאהא לאחור.

לאוהדים שהגיעו לאימון המסכם לפני לאצ'י זכורה היטב הבעת פניו של טאהא כשבכר העניק את חולצות ההרכב לויטור ולאלחמיד כשטאהא נותר בקבוצת המחליפים. "ראו עליו שהוא קיבל את זה בצורה לא קלה", אומר אחד הנוכחים באותו אימון. "לואיי היה בטוח שהוא שחקן הרכב וכאחד שיודע מה הוא שווה, זאת היתה אכזבה בשבילו".

בדיעבד, טאהא אפילו פתח בהרכב מכיוון שאלחמיד הודיע ברגע האחרון לאנשי הצוות המקצועי שהוא לא מוכן מנטאלית לשחק בהתמודדות. בהמשך, המעבר של אלחמיד לסלטיק ואירועים שקדמו לחתימה על החוזה במועדון הפאר הסקוטי, סללו את דרכו את טאהא חזרה להרכב הפותח.

העיב עוד יותר על התחושה גם הצילום היח"צני להצגה של סט החולצות הרשמיות של המועדון לעונה הקרובה. טאהא לא נבחר להיות בין השחקנים שיציגו את החולצות כשאלחמיד מועדף על פניו למרות שכבר אז היה ברור שהוא מכוון לאירופה.

מאור מליקסון באימון. אחד השרידים האחרונים מאותו גמר גביע. צילום: באדיבות הפועל 'תדיראן' באר שבע

בהפועל באר שבע לא פוסלים את האפשרות שטאהא נפגע מההחלטה אך בדומה לחלוץ, בן שהר למשל הסבירו שם שאי אפשר היה לשלוח את כל ההרכב לצילומים והמשתתפים נבחרו באמצעות שיקולים שונים. גם הענקת סרט הקפטן לבן ביטון פגעה ללא ספק בבלם ששימש קפטן מחליף בשנים האחרונות גם לאליניב ברדה ובעיקר למאור מליקסון, אך בהפועל באר שבע הבהירו השבוע כי לפחות עד לחזרה המלאה של מליקסון, טאהא משמש כקפטן השלישי של הקבוצה בהיררכיה אחרי אחרי בן ביטון ומיגל ויטור. 

עוד גילו במועדון שלפני המשחק הרשמי הראשון במסגרת האירופית, בכר שוחח עם טאהא והסביר לו את ההחלטה ואת המחשבות בעניין הקפטן. ככל הנראה בכר גם רצה בדרך הזאת לחזק את הביטחון של ביטון ומיגל ויטור שרק חזרו מפציעות.

"הצלחה לא מפתיעה"

אלישע לוי היה זה שהורה בזמנו להחתים את טאהא בהפועל באר שבע אך אפשר לומר שניר קרין, סוכן השחקנים הוותיק היה זה שכיוון את טאהא לנגב. היום השניים כבר לא משתפים פעולה עסקית בשל המעבר שעשה טאהא לזרועותיו של דודו דהאן אך קרין גם חתום על החוזה הנוכחי של הבלם בקבוצה ששודרג בעקבות היכולת הטובה שלו.

"ההצלחה והעובדה שטאהא השתפר כבלם, לא מפתיעה ולא תפתיע אותי לעולם", מפרגן קרין. "לואיי הוא שילוב מצוין של יכולת שלו ככדורגלן ואופי שלו כאדם. תראו לי עוד בלם בליגה במימדי הגוף של לואיי, לעומת המהירות שיש לו. את האופי שלו הוא פיתח בדרך עם לא מעט קשיים".

תסביר.  

"סרט קפטן או צילומי חולצות זה כסף קטן לעומת מה שהוא עבר בקריירה לפני שהגיע לבאר שבע. האיש עבר תלאות רבות. מעראבה למרמורק, ממרמורק לכפר סבא. קבוצות עם בעיות שאתה לא יודע איך אתה עוזב ועם כמה כסף, ועוד סיפורים. עד שהוא הגיע להפועל רעננה, לואיי אכל מרורים אבל אף פעם לא ראיתי אותו נשבר או מרים ידיים. יש לו חוסן מנטאלי יוצא מהכלל בקטעים כאלה. כשאתה שומע אותו במסיבות עיתונאים אומר שלא משנה לו מי יבוא ומי יתמודד נגדו על העמדה, הוא תמיד ייתן את הכל, זה אמיתי לגמרי. הוא עבר כל כך הרבה שהוא חסין כמעט להכל לדעתי. חוץ מזה שיש לו אינטליגנציה רחבה וזה מאוד עוזר לו להצליח".

ברק בכר. ביצע שינויים בהרכב. צילום: הרצל יוסף

בסופו של דבר הקלפים הסתדרו בצורה מצוינת עבור הבלם. שיר צדק אינו נמצא בתכניות המקצועיות של באר שבע, ואחרי העזיבה של אלחמיד והמצב הבריאותי הלא ברור של מיגל ויטור, טאהא הפך למעשה לבלם הראשון בהיררכיה. זה שאמור לתת מהניסיון שלו גם לדור הצעיר.

במועדון בכלל ובצוות המקצועי בפרט מרוצים מאוד מטאהא. "בכל סיטואציה הוא יבוא וירוויח את לחמו ביושר", אומרים בבית האדום. אגב, בבאר שבע מוסיפים שהאופי החיובי של טאהא מסייע לו גם  בנבחרת בה הוא הפך לגורם משמעותי למרות לא מעט מועמדים אחרים.

מפגין הרבה אופי

"לואיי הוא השחקן שתמיד נמצא שם והוא מסוג השחקנים שיהיה שם עוד הרבה שנים בעיקר בגלל מי שהוא", משבח אותו עמיר נוסבאום, מאמן הפועל פתח תקווה שבשנים האחרונות שימש כעוזרו של ברק בכר  בהפועל באר שבע.

"לדעתי לואיי משלב בתוכו בצורה מצוינת אישיות ספורטיבית מהרמות הגבוהות שהכרתי במקביל להרבה אופי על המגרש", ממשיך נוסבאום. "לואיי הוא ספורטאי מקצוען בכל רמ"ח אבריו. רציני, מתמיד, משקיע, שומר על חיים ספורטיביים ועובד קשה באימונים. זה הסוד שלו. מעבר לכך טאהא הוא שחקן של מערכת. מתי שתרצה אותו, בכל מצב, הוא יהיה שם וייתן את הכל. גם אם בתקופה מסוימת הוא לא נמצא בתמונת ההרכב, לא תראה אצלו מרמור או פרצופים על הספסל. הוא ימשיך לעבוד קשה ויחכה להזדמנות שלו. וכשיקבל את ההזדמנות תהיה בטוח שהוא ייתן את הכי טוב כדי להוכיח שהמקום שלו בהרכב".

להפועל באר שבע יש סוג של לוקסוס להחזיק בלם ברמה כל כך גבוהה אך לא תמיד בהרכב?

"במערכת כמו הפועל באר שבע אתה חייב שחקנים תחרותיים ולואיי הוא כזה. אין לו בעיה להתחרות וכפי שאמרתי גם אם במשחק מסוים הוא לא מתחיל בהרכב, לא קרה כלום. אני חושב שאלה הדברים שגורמים לכך שמאיפה שלא תסובב את העניין טאהא משחק".

איך אתה מסביר את העובדה שטאהא נפגע מהעובדה שהזיזו אותו בהיררכיית הקפטנים?

"זה פחות קשור לצד המקצועי. אני חושב שבאופן כללי כל אחד מאיתנו רגיש מי יותר מי פחות. בעיניי, זה לגמרי טבעי ששחקן נפגע מעניין כזה או אחר שמכוון אליו. יכול מאוד להיות שהוא ציפה ליותר בעניין הקפטן וזה לא קרה. מה שחשוב הוא שגם אם הוא נפגע זה לא השפיע על התפקוד שלו. עד עכשיו הוא עולה למגרש ונותן את המיטב וזה החשוב".