ניב כהן (מימין), מישל בשני, נמרוד ברדה ואייל אנקרי. מקבלי ההחלטות במועדון אשמים במצב". צילום: חיים הורנשטיין

בשלישי בערב היה קר מאוד במתחם האימונים של "הבית האדום". מספר קבוצות ממחלקת הנוער של הפועל באר שבע רצו במגרש הצמוד למבנה החדיש והמפואר שהעמידה לרשות המועדון עיריית באר שבע, כשעליהם מפקח מקרוב המנהל המקצועי של המחלקה, שרון אביטן, לצד המאמן של הילדים, פלג חמדי.

מחוץ לגדר התאספה חבורה של אבות שהתעטפו במעילים וצעיפים בזמן שהצאצאים מתרוצצים על הדשא. קצת בצד עמדו ארבעה אוהדי הפועל באר שבע, אייל אנקרי, מישל בשני, ניב כהן ונמרוד ברדה, שהתאספו כדי לדבר על המצב הלא נעים בו נמצא המועדון האהוב שלהם.

הישארו מעודכנים בכל חדשות הספורט של באר שבע:
כ-30 אוהדי הפועל ב"ש הגיעו למחות באימון הקבוצה
כפי שנחשף לראשונה במיינט באר שבע: דיא סבע חתם בגוונגז׳ו ר.פ. לשלוש שנים
עונת הבלהות נמשכת: הפועל באר שבע הפסידה גם לרעננה
אבל בבאר שבע: שוקי בנאדו הלך לעולמו

הדיכאון מחמיר
לכל אחד מהם אלפי קילומטרים של משחקי חוץ, שהיו מלווים לאורך השנים באכזבות לצד חגיגות מתוקות ואליפויות. אחרי שלוש שנים של שיאים בלתי נשכחים, הארבעה, כמו כל אלפי האוהדים האחרים של הקבוצה, נמצאים בדיכאון שכנראה רק מחמיר מיום ליום, או ממחזור למחזור.

"אם אני עשר שנים צעיר יותר", אומר בהחלטיות אופיינית אייל אנקרי, "הייתי בא עם האוהדים השבוע כדי להגיד לשחקנים מה דעתי עליהם, אבל אין לי כוח לזה יותר". אנקרי מדבר על ההתייצבות של כ־30 אוהדים שהגיעו ביום שני האחרון במטרה למחות על מצב הקבוצה, ואף שוחחו עם השחקנים והמאמן ברק בכר.

ניב כהן: "לא ראיתי שאנחנו מביאים שחקנים הולמים בשנים האחרונות". צילום: חיים הורנשטיין

בין מי למי מתחלקת האשמה במה שקורה לקבוצה העונה?
אנקרי: "ברור לי שהאחראים לדברים הפחות טובים שאנחנו רואים השנה הם בראש ובראשונה מקבלי ההחלטות המובילים, אלונה ברקת, אסי רחמים וברק בכר. הם אחראים לקיץ ההזוי שהיה ועל קבלת ההחלטות הלא טובות, בלשון המעטה. מדובר בהחלטות שגרמו לנזקים שאנחנו חווים אותם גם עכשיו, חצי שנה אחרי שהקיץ עבר וכל שבוע נשבר לנו הלב".

כהן: "בראש ובראשונה אשמים הצוות המנהל וברק (בכר - כ.ק.). הוא שותף מהותי בהחלטות העקרוניות. אני לא רואה איך אפשר לנקות אותם מאשמה. אני לא חושב שאפשר לבוא בטענות לשחקנים. הם עושים את המקסימום, ומי שבחר אותם הוא האשם. אולי הם לא מתאימים, אבל זאת אחריות של ההנהלה וברק. אפשר לצפות מהם להרבה יותר זה נכון, אבל זאת שאלה של התאמה שלהם לסיטואציה שנוצרה".

ברדה: "מה זאת אשמה? לא קרה פה אסון. אנחנו מכירים את הקבוצה הזאת לא מהיום. רדפנו אחריה שנים על גבי שנים בכל מקום בארץ. זכייה בשלוש אליפויות לא היתה בחלומות שלנו. אז נכון שהקבוצה בירידה ואפילו חדה, אבל זה בסדר. אפשר להגיד שנעשו כמה וכמה טעויות, וזה בסדר".

מהאליפות השנייה היה צריך לראות שצריך דם חדש בקבוצה כדי לשמר את המצב, גם מבחינת הצוות המקצועי שלא דאג לריענון ושגה בבניית הסגל העונה. חלק מהשחקנים שבע ומי שהגיע לא מספיק טוב, אין לו את היכולות הדרושות להתמודד בצמרת. נראה שהם לא נותנים הכל".

"גם האוהדים שהראו לא מעט שובע והיום יש אוהדים שיוצאים על הקבוצה ברשתות החברתיות, וזה לא מתאים. מותר גם עונה אחת פחות טובה".

בשני: "אין ספק שיש כאן היררכיה של אשמה. אלונה ברקת עומדת בראש המערכת, אבל אני לא חושב שהאשמה המרכזית נופלת עליה. הניהול המקצועי של ברק הוא הגורם המרכזי. כשהיתה הצלחה הוא קיבל את הקרדיט, ולכן את הכישלון אפשר להטיל עליו".

"ממנו והלאה אפשר לציין את מערך הסקאוטינג החובבני והמחריד. הוא קיים רק כדי להגיד שיש אותו. אליניב (ברדה - כ.ק.) נכנס לעובי הקורה בחודשים האחרונים, אבל בתקופה לפני כן זה לא היה זה. אני לא יודע מה מידת המעורבות של בכר בהחלטות, אבל איך שאני מכיר את הדברים המערך הזה פועל עצמאית. צריך לנער אותם גם. בסופו של דבר אני חושב שזה חלק גדול באשמת השחקנים. הסגל הבינוני הביא אותנו למצב הזה בשטח".

ברק בכר אשם?
ניב כהן ומישל בשני הזכירו את ברק בכר כאחד האשמים המרכזיים במצב הקבוצה.

"בוודאי שיש לו חלק לא קטן במה שקורה", ממשיך אייל אנקרי, "קודם כל בקיץ נראה לי שהוא חלם. הוא כנראה חשב שהדברים יבואו בקלות ולא היה עם האצבע על הדופק בכל מה שקשור לבניית הקבוצה. מצד אחד, הוא לא הביא שחקנים שיעלו את הרמה, ומצד שני, נתן את ידו להחתמת שחקנים כמו אנסטיס וז'וליין סטו. יש לי תחושה שלפחות בתחילת הדרך הוא לא שמר על צניעות. היה יהיר בכמה מקרים וזה חזר אליו כמו בומרנג".

ברדה: "אני לא חושב שאפשר להגיד עליו שהוא האשם המרכזי. ברק הוא הצלחה מסחררת. מה שהוא הביא זה פנומנלי. מה שהוא הביא לא חלמנו עליו. מותר לו ליפול. הוא לא האשם הבלעדי, הוא רק חלק מהצוות. מצד שני, רק הוא יכול להחזיר אותנו למעלה. אין כרגע מאמן אחר שיכול לעשות את זה. אני לפחות בוטח בו".

כהן: "בלי ספק ברק בכר הוא האשם בדיוק כמו חבריו להנהלה. התלכיד הזה עבד שלוש שנים מצוין, אבל היום הוא לא מספק את התוצאות. ואחרי שאמרתי את זה אני מסתכל מי יש כרגע בשוק ולא רואה אף אחד שיכול להחליף אותו".

ברק בכר. אנקרי: "בתחילת הדרך הוא לא שמר על צניעות". צילום: עוז מועלם

מה לדעתכם היתה הטעות הכי גדולה שנעשתה העונה?
אנקרי: "הטעות הכי גדולה בעיניי זה דבר שקשור בדבר. על פניו הטעות היא ההחתמה המופרכת של אנסטיס, אבל אני חושב שהטעות הגדולה יותר היתה ההחלטה לשחרר את גיא חיימוב והדרך שבה זה נעשה".

"מהאירוע הזה הכל הלך הפוך. אני בטוח שהדרך שבה נפרדו ממנו יצרה את הסדקים הראשונים בחדר ההלבשה כי שחקנים אמרו לעצמם 'כאן לא זוכרים חסד לאף אחד'. בדקה אתה מוצא את עצמך בחוץ. שחקנים פחדו על התחת שלהם ולכן האווירה בהתאם".

ברדה: "לדעתי זה קרה עוד אחרי הזכייה באליפות השנייה. כבר אז היה צריך להתאים שחקנים בעמדות החלשות. לא התכוננו לעזיבה של טוני וואקמה בזמן. הבנייה היתה מהירה וחפוזה עם המון שגיאות".

כהן: "הייתי מצפה שאחרי כל כך הרבה שנים בענף, אלונה ברקת תקים מערך סקאוטינג שמתאים ברמתו לשאיפות של המועדון. לא ראיתי שאנחנו מביאים שחקנים הולמים בשנים האחרונות. אין שחקן זר טוב שהגיע בשלוש העונות האחרונות. היחיד שעומד בציפיות הוא מיגל ויטור, אבל גם הוא משחק פחות משלושים אחוז מהמשחקים".

"בסופו של יום יש לנו בעיה עקרונית לאתר שחקנים מתאימים לרמה. אף אחד לא יכול להמשיך להצליח עם אותו סגל במשך שנים. את האליפות האחרונה לקחנו על אדי דלק, וטעות נוספת היא היחס לשחקנים ששומעים כדרך אגב שהם מועמדים לעזוב. אי אפשר להתייחס לשחקנים כמו לחפצים דוממים. מי שאתה דורך עליו בדרך למעלה, יחכה לך כשתהיה בדרך למטה".

בשני: "אין לדעתי טעות אחת. זה כוח עליון. מבחינתי, הלב והנשמה שלא נמצאים במועדון כי אחרי 11 שנים של אלונה, לא הצליחו לגדל שחקני בית נוספים שיילחמו עבור הסמל. אליניב (ברדה - כ.ק.) הלך והפרישה שלו גרמה לסוג של קריסה מנטלית בקבוצה. מי שיודע מה אליניב עשה במערכת יודע שאלה התוצאות של היעדרו. אפשר להאשים את המועדון בכך שהוא לא הצליח לגדל שחקנים שיחליפו את ברדה בתפקיד הזה".

יאניס אנסטיס. ההופעה הרעה שלו הרסה את החלום של ליגת האלופות. צילום: יוסי דוס־סנטוס

סיכוי טוב למקום שני
למרות התקופה הרעה של הקבוצה שהפסידה ארבעה משחקים בשבעת המשחקים הראשונים של הסיבוב השני, האוהדים עדיין מאמינים שהפועל באר שבע יכולה למזער נזקים.

"כולם רואים עד כמה חלשה הליגה", מנתח נמרוד ברדה, "אנחנו עדיין במרחק שלוש נקודות ממקום שני, ולדעתי יש סיכוי טוב שנסיים בו. אני באמת רואה את זה למרות שהיום הכל נראה שחור. הסגל מספיק טוב כדי להגיע לזה. אין להם שום תירוצים. שוב, אני לא מצפה ליכולת גבוהה, אבל לחימה ורצון שיביאו תוצאות".

"במועדון אומרים שהמטרה עכשיו זה להגיע למקום שמוביל לאירופה", ממשיך אייל אנקרי, "אתה שואל אם זה אפשרי? נו תהיו רציניים. עם איזה קבוצות הפועל באר שבע תתמודד בפלייאוף העליון? בעיניי בכלל זה לא אמור להיות סיפור גדול. רק צריך ששחקני המפתח יחזרו לעצמם ונתייצב בליגה".

כהן: "אי אפשר לדעתי להצליח בסגל הנוכחי. יש בעיה בכל חלק במערך. אני לא חושב שיש בכלל סגל שאפשר לבנות עליו".

בשני: "הצלחה היא עניין יחסי. אם הישראלים הבינוניים שנמצאים בקבוצה יביאו אותנו למקום שלישי ונצליח להשתחל לליגה האירופית זאת תהיה הצלחה".

בשני: "באר שבע תחזור בשנה הבאה. למזלנו, אלונה מלאת תשוקה להצליח". צילום: עוז מועלם

הפועל באר שבע מסוגלת לחזור לעצמה כבר בעונה הבאה או ששוב נמתין כמה עשורים לתואר?
אנקרי: "הפועל באר שבע יכולה לחזור בשנה הבאה להתמודד על האליפות. יש כאן מועדון שהצמרת והתארים הפכו להיות חלק ממנו. יש מגרש ביתי מצוין, המון אוהדים נאמנים ויש את כל התנאים כדי לחזור. אני מקווה שהשלישייה שמקבלת החלטות תפיק את הלקחים ומה שהיה בקיץ האחרון לא יחזור על עצמו בקיץ הקרוב. אני 'בונה' על כך שאלונה טעמה את טעם התארים ואת אירופה, והיא תעשה הכל כדי לחזור לשם".

ברדה: "כבר בעונה הבאה אנחנו נראה קבוצה הרבה יותר טובה. אני מאמין שאנחנו מסוגלים לחזור למאבק על התואר גם בלי לייצר מהפכות בסגל כדי שלא נהיה מכבי חיפה. להביא שחקנים בעמדות מפתח ונקודתית. יש לנו שלד טוב שאפשר לרוץ איתו".

כהן: "אי אפשר להבטיח שנזכה בתואר, אבל להיאבק על תארים בוודאי שכן. אני לא חושב שזה יקרה אם ההתנהלות הזאת תימשך. אי אפשר להקים קבוצה בפגרה של הקיץ. את היסודות צריך לצקת כבר עכשיו. חלון ההעברות הולך ונסגר ובינתיים זה לא קורה".

בשני: "באר שבע תחזור בשנה הבאה. למזלנו, אלונה מלאת תשוקה להצליח. היא לא תוותר ואני מאמין בה. אנחנו בשנה הבאה נהיה יותר חזקים ויותר מחושלים. היא תתקן את הטעויות ואני מאמין שלא נמתין שוב כמה עשורים".