בסוף השבוע האחרון הפועל באר שבע-בני שמעון התחזקה בסנטר הישראלי, רוברט רות'בראט, שחתם בשורות העולה החדשה לליגת העל והצטרף לחבריו החדשים במהלך השבוע.

רוברט רות'בארט. מכירים אותו היטב מהעונה שעברה. צילום: דניאל כהן

ההגעה של רות'בארט שעל המגעים עימו פורסם בשבוע שעבר במיינט באר שבע, אמורה להוסיף לארסנל של רמי הדר כלי התקפי נוסף שיוריד לא מעט עול מהכתפיים של ג'אקים דונלדסון האמריקאי שיקבל מעתה עוד כמה דקות מנוחה על הספסל.

בבאר שבע מקווים ליהנות מהיתרונות הרבים שמביא איתו השחקן הוותיק. בין היתר מקווים שם כי הסנטר (32, 2.17), יוכל לספק את מנת הנקודות שלו בהתקפה, מה שלא קורה כרגע עם שני המחליפים האחרים של דונלדסון, רם אליאס־פור ובן אייזנהרט.

היו מגעים בקיץ
הסנטר מחזיק באחוזים מצוינים מחצי מרחק ויודע תמיד להיות במקום הנכון כדי לתת את הטיפ שחסר כדי שהכדור יצלול לתוך הטבעת. מעבר לכך, במועדון מקווים כי רות'בארט יידע להביא לידי ביטוי גם את יכולת ההגנה שלו ואת חוכמת המשחק שלו לטובת שדרוג כל מערכי הקבוצה על הפרקט.

כבר בקיץ נערכו מספר שיחות בין גורמים בכירים במועדון לבין השחקן לגבי האפשרות שיגיע לבאר שבע. אז המשא ומתן לא צלח בשל ההצעה המפתה שקיבל הסנטר מקבוצת לה פורטל הצרפתית. רות'בארט מכיר היטב את תומר ירון, מנכ"ל המועדון, ובין השניים קיים קשר חברי רציף כבר מספר שנים.

תומר ירון, מנכ"ל הקבוצה. במועדון הקלו על רות'בארט את המעבר. צילום: הרצל יוסף

לפני מספר שבועות גורמים שעוקבים אחרי שוק השחקנים עבור המועדון גילו כי לה פורטל הצרפתית עומדת להחתים סנטר אמריקאי, וכתוצאה מכך הבינו בבאר שבע שדקות המשחק של הסנטר הישראלי צפויות לרדת משמעותית.

במועדון קיבלו החלטה לשנות את התוכנית המקורית שכללה לצרף זר נוסף בעמדת הגבוה ולנסות להחזיר את רות'בארט לארץ. זה היה הטריגר למעשה שהביא אותו בסופו של דבר לחתום בשורות העולה החדשה. בניגוד לדרישות הרגילות מכל שחקן חדש שמגיע לקבוצה, רות'בארט אמור לחזור להתגורר בבית בו הוא גר בשנה שעברה ביישוב אבן שמואל שנמצא דרומית לקריית גת.

על מנת להקל את המעבר הנוסף על בנותיו של הסנטר, בעצה אחת במועדון הוחלט לאפשר לו לחרוג מלחפש דירה חדשה בעיר. "הוא כבר עשה מעבר אחד השנה לצרפת ואנחנו מבינים שזה משהו שלא קל לעשות פעמיים בשנה", אמרו במועדון, "ולכן העדפנו ללכת לקראתו כדי שיחזור לסביבה המוכרת שלו".

דרך ארוכה עשה רות'בארט עד שהגיע להפועל באר שבע-בני שמעון. האדומים יהיו הקבוצה ה־14 של השחקן במהלך הקריירה הארוכה שלו. לא רבים יודעים זאת אך שמו המקורי של רות'בראט הוא בכלל בוריס קיימאקוביץ'. הוא נולד בסראייבו שבבוסניה ועלה לישראל בגיל צעיר מאוד יחד עם אמו.

כעבור מספר שנים נדדה המשפחה לארצות הברית שם עברה אירוע טראגי כשאחיו הקטן של השחקן נפטר בפתאומיות מחיידק אלים. אחרי כמה שנים מצוינות בתיכונים, הסנטר החליט להעמיד את עצמו לבחירה בדראפט האן.בי.איי, אך לא קיבל חוזה ונאלץ לפתח את הקריירה מחוץ לארצות הברית.

נדד בין הרבה קבוצות
התחנה הראשונה שלו היתה קבוצת הפאר הצרפתית שירדה בינתיים מנכסיה בשם ראסינג פריז בה הוא שיחק בהצלחה במשך שנתיים. אחר כך החלו הנדודים של הסנטר ברחבי ליגת העל ואירופה כשבין היתר הוא חותם על חוזה ארוך טווח במכבי תל אביב והושאל לגליל עליון, המשיך לברק נתניה, מכבי חיפה, הפועל תל־אביב, עירוני נהריה והפועל אילת.

"רוברט הוא בחור חיובי, חכם ואינטליגנטי", סיפר השבוע הרכז אפיק נסים, ששיחק עם הסנטר בהפועל אילת לפני כמה עונות והפך לחבר קרוב שלו. "עוד בקיץ הוא אמר לי שיש לו מחשבות להגיע לבאר שבע, אבל הבנתי שזה לא הסתדר מבחינה כספית כי הוא קיבל הצעה טובה מאוד בצרפת".

אפיק נסים. "אין להרבה שחקנים כישרון כמו שלו". צילום: יוסי דוס־סנטוס

נסים מעריך כי השחקן ישתלב די מהר ברוטציה של רמי הדר בשל היכולת שלו להבין היטב את הדרוש ממנו. "הם מכירים אותו טוב מאוד משנה שעברה כשהוא שיחק נגדם עם קריית גת בגמר הפלייאוף", אומר נסים. "רוברט הוא בחור עם אופי חזק מאוד. יש לו כישרון של שחקן גבוה שאין להרבה שחקנים בגודל שלו. יש לו קליעה רכה מבחוץ ואת הגובה שלו אי אפשר לקחת ממנו. אני חושב שהוא יכול להתאים לכל קבוצה שמחפשת שחקן גבוה בסגנון שלו. זה יתרון משמעותי".

בשנה שעברה הוא שיחק בליגה השנייה. זה לא יכול לפגוע בו?
"כמו כל שחקן שמגיע לקבוצה חדשה ורוצה לעשות תאום ציפיות בינו לבין הקבוצה ואני מאמין שיש שם כזה. כל אחד יצטרך להתאים את עצמו. המעבר בין קבוצות זה לא משהו חדש וזה בכל מקום. אני חושב שזאת החתמה מצוינת של באר שבע".

דאג לשחקנים
כאמור, בעונה שעברה באר שבע-בני שמעון פגשה את הסנטר בגמר הפלייאוף נגד מכבי קריית גת אחרי שרות'בארט חתם שם בגלל הקשר המיוחד עם המאמן רועי חגאי שהגיע לנסות לעלות בחזרה את הקבוצה לליגת העל.

הציפיות לא תאמו את המציאות. על הפרקט קריית גת די הצליחה, אך מחוצה לו הקבוצה עברה לא מעט בעיות כלכליות כשהשחקנים לא זוכים לקבל את שכרם. באותה תקופה, רות'בארט התנדב לשמש כסוג של נציג השחקנים מול גורמים בעירייה, ובהנהלת המועדון שעמד בפני שוקת שבורה וקופה ריקה.

"הוא דיבר עם ראש העירייה לגבי הקבוצה וענייני כספים, ניהל את המאבק שלנו בתקשורת ולקח על עצמו אחריות בקטע הזה", נזכר הגארד דודו שמריז ששיחק עם הסנטר אשתקד. "התוצאה לא היתה טובה, אבל רוברט עשה כל מה שהוא יכול כדי לדאוג לשחקנים".

שמריז מעריך שהבחירה של באר שבע-בני שמעון להחתים את רות'בארט כשנוצרה ההזדמנות לכך היתה מובנת לו. "מקצועית הוא אחד הגבוהים המוכשרים בארץ", טוען הגארד של מכבי רחובות ומוסיף נימה אישית משלו לשבחים. "אני רואה בו כאחד משלושת הגבוהים הכי טובים בליגה. מעבר לכך מדובר בבחור ערכי, חבר אמיתי ומנהיג שזה לא פחות חשוב ממה שהוא יודע לעשות על הפרקט. באר־שבע זכתה בשחקן ובבן אדם מדהים".