קפטן הפועל באר שבע, מאור מליקסון, חגג ביום רביעי האחרון 35 שנים להיווסדו וזו סיבה טובה להיזכר בקריירה הארוכה של הקשר שהחלה ביבנה, נמשכה בבית"ר ירושלים עברה במכבי חיפה, הפועל כפר סבא ושתי קדנציות בהפועל באר שבע כשביניהם הוא עשה גיחה מוצלחת לפולין ולצרפת. "מיינט באר שבע" מציג 35 נקודות ציון בקריירה הארוכה של מליקסון שמקווה לחזור למגרשים בקרוב.  

מאור מליקסון במדי בית"ר ירושלים. הגיע לקבוצה ממכבי יבנה. צילום: ראובן שוורץ

הבכורה בליגה הארצית: לא רבים זוכרים אבל מליקסון החל את קריירת הבוגרים שלו במכבי יבנה שבה גדל. בעונת 2001/02 כשהוא בן 17 בלבד הוא ערך את משחק הבכורה שלו נגד עירוני רמת השרון במסגרת הליגה הארצית. בסיום אותה עונה יבנה ירדה לליגה א' ואילו מליקסון הצעיר חתם בבית"ר ירושלים.

המעבר לבית"ר: על היהלום מיבנה דובר עוד לפני שהוא ערך את הופעתו הראשונה בקבוצה הבוגרת המקומית. מי שעטה על המציאה היתה בית"ר ירושלים שרכשה אותו כשהיה בגיל 18 ובה עשה את הפריצה אל הרמות הגבוהות של הכדורגל הישראלי.

כבש את המנורה: מליקסון שגדל ביבנה ועבר בגיל צעיר לבית"ר ירושלים, כבש את שער הבכורה שלו בליגת העל, במדי הקבוצה מהבירה נגד מכבי נתניה. השער נכבש באצטדיון 'טדי' ב-9/12/02 כשבמהלך הקדנציה בת ארבע העונות שלו במועדון, מליקסון כבש שמונה שערים לזכותה של בית"ר.

המעבר לירוק: אחרי שלא הצליח לסכם על הארכת החוזה שלו בבית"ר ירושלים, מליקסון סיכם על מעבר לאלופה דאז, מכבי חיפה ובקיץ 2006, אחרי 111 הופעות במדי הקבוצה מהבירה, מליקסון חתם על חוזה לשלוש עונות במועדון של יעקל'ה שחר.

ההיסטוריה של הצעירה: מליקסון נמנה על סגל הנבחרת הצעירה במשך מספר שנים והיה שותף (עם חברו להפועל באר שבע כיום בן שהר) להישג השיא שלה - העפלה לאליפות אירופה 2007 תחת הדרכתו של גיא לוי לאחר ניצחון בצמד המשחקים מול צרפת.

מאור מליקסון במדי מכבי חיפה. תקופה מתסכלת בירוק. צילום: ראובן שוורץ

תקופה מתסכלת: התקופה בירוק היתה בסך הכל מתסכלת עבור הכישרון הגדול שנתקל בסגל עמוס כוכבים ותחרות קשה ביותר במכבי חיפה ולמרות שקיבל כמה הזדמנויות לא הצליח באמת להשתלב ועזב באמצע עונת 2007/08 להפועל כפר סבא איתה ירד לליגה הלאומית.

המפנה בקריירה: 9/8/2008. בגיל 23 מאור מליקסון חותם בהפועל באר שבע, אז קבוצה עם יומרות ובעלים שאפתנית בליגה לאומית אחרי שירד ליגה עם כפר סבא. מאמן הקבוצה דאז, גיא לוי שהכיר את הקשר היטב משיתוף הפעולה בנבחרת הצעירה של ישראל החליט להמר על הכישרון הצעיר שהלך לאיבוד אחרי הפריצה הגדולה, הרבה בגלל פציעות וחוסר ניסיון.

שער הבכורה באדום: את שער הבכורה שלו במדים האדומים, מספר שבועות אחרי שהצטרף לקבוצה, מליקסון כבש במסגרת גביע הטוטו בניצחון 0:2 נגד הפועל ירושלים. זו היתה תחילת הדרך לשתי קדנציות מדהימות שבהן הקשר הפך לשחקן בית בבאר שבע.

התואר הראשון באדום:  שנה וחצי אחרי שזכה בגביע הטוטו עם מכבי חיפה למרות שמיעט לשחק ועבר בהמשך אותה עונה להפועל כפר סבא, הגיע התואר הראשון שלו (ולא האחרון) עם באר שבע וזה היה גביע הטוטו של הליגה הלאומית בעונת 2008/09.

חוזר לקדמת הבמה: שנה אחרי שהגיע לבאר שבע, מליקסון היה בורג מרכזי לצד החלוץ, אוהד קדוסי במסע העלייה לליגת העל של הפועל באר שבע. הקשר תרם חמישה שערי ליגה ונחשב לאחד השחקנים המרכזיים אצל המאמן, גיא לוי, כדי להבטיח את הכרטיס לליגה הבכירה של הכדורגל הישראלי אחרי ארבע שנים של המתנה מצד האוהדים.

המקום הטבעי שלו: ב-24/4/2009 הכל היה כבר מוכן לחגיגות. 11,000 צופים מילאו את וסרמיל וחיכו לניצחון שיחזיר את הקבוצה רשמית לליגת העל. מאור מליקסון כבש ראשון, אבל היריבה, רמת השרון הפכה עם שלושה שערים. באר שבע חזרה משער של בונפלד ומליקסון בתוספת הזמן השווה. כעבור מספר שבועות החגיגה הפכה להיות רשמית.

צפו בראיון עם מאור מליקסון בתוכנית חדר הלב"שה: 

מינוי מפתיע: אחרי שאלעד בונפלד נאלץ לפרוש בגלל פציעה בתחילת עונת 2009/10, החליט מאמן הפועל באר שבע, דאז, גיא עזורי למנות את מאור מליקסון לו זו היתה רק העונה השנייה בקבוצה ובגיל 24 בלבד לקפטן הקבוצה שעלתה לליגת העל במטרה להוביל אותה קדימה.

מלך הראבונה: בעונת 2009/10 הפועל באר שבע סיימה בפלייאוף האמצעי (כן, היה פעם דבר כזה) ואירחה את מכבי נתניה במאבק על מיקום. המשחק הסתיים ב-0:4 חד צדדי לאדומים אבל את אחד השערים אף אחד לא יישכח. מליקסון במסירת ראבונה (עם רגל אחת מאחורי הרגל השנייה) של כ-60 מטר מצא את החלוץ ברק בדש לאחד הבישולים היפים ביותר בכדורגל הישראלי.  

משחק הבכורה בנבחרת: יכולתו הטובה במדי הפועל באר שבע בקדנציה הראשונה הביאה אותו לסגל הנבחרת הלאומית. ב-27/5/2010 בגיל 24 ערך מליקסון את הופעת הבכורה שלו בהפסד 4:1 לאורוגוואי של פורלאן וסוארס במשחק ידידות.

חולם בפולנית: בינואר 2011 לאחר חצי עונה מצוינת בבאר שבע בה הוביל את הקבוצה למרכז הטבלה והיה השחקן הבולט בקבוצה, קיבל מליקסון הצעה שלא יכול היה לסרב לה: מעבר לקבוצת הפאר הפולנית ויסלה קראקוב והגשמת החלום האירופי לראשונה בקריירה שלו.

התאקלמות מהירה: אחרי שחתם בוויסלה קראקוב רבים ניבאו למליקסון חזרה מהירה לישראל וחשבו שיהיה לו קשה להתאקלם בקור הפולני. הקשר "צחק על כולם" והוביל את קבוצתו החדשה לאליפות מדהימה כולל שער אליפות במחזור הסיום מול היריבה העירונית, קראקוביה.

מאור מליקסון (באמצע) במדי ויסלה קראוב. נבחר לתגלית העונה. צילום: EPA

תגלית העונה: חצי העונה הראשונה של מליקסון בפולין היתה אולי התקופה בה הפגין את הכושר הטוב בקריירה שלו. ארבעה שערים ומספר דומה של בישולים ב-15 הופעות הביאו לו לא רק תואר קבוצתי עם קראקוב אלא גם תואר אישי בדמות בחירתו כתגלית העונה בפולין.

בולט בכחול-לבן: למרות שהוא לא נמנה בתחילת דרכו באופן קבוע על הסגל של נבחרת ישראל, מליקסון רשם 25 הופעות בינלאומיות. את שערי הבכורה שלו במדים הלאומיים הוא כבש במסגרת משחק הכנה נגד נבחרת חוף השנהב בשנת 2011 בו ישראל הפסידה 4:3. אחד משעריו נכבש מהנקודה הלבנה.

הפספוס הגדול? היכולת המעולה אותה הפגין במדי ויסלה קרקוב ובעיקר העובדה שהחזיק בדרכון פולני, הביאו את ראשי ההתאחדות הפולנית להגיש למליקסון הצעה להצטרף לנבחרת הלאומית (שיחק בישראל לפני כן רק במשחקי ידידות) מספר חודשים לפני יורו 2012, אותו אירחה פולין. בתחילה נענה מליקסון לבקשה, אבל בעקבות סערה שהתחוללה בארץ הוא העדיף לוותר.

החתונה עם טל: בקיץ 2012, בזמן שהוא משחק בוויסלה קראקוב, מיסד מליקסון את מערכת היחסים שלו עם חברתו, טל פרידמן. השניים נישאו בישראל וחזרו להתגורר בפולין ומאוחר יותר בצרפת לפני שחזרו לישראל.

השער הרשמי בנבחרת: מליקסון כבש שער אחד בלבד במשחק רשמי של נבחרת ישראל וזה היה בניצחון הגדול 0:6 על לוקסמבורג ב-12/10/2012 במסגרת מוקדמות מונדיאל 2014. זה קרה קצת אחרי סאגת הדרכון הפולני והמועמדות שלו לשחק בנבחרת פולין.

המעבר לצרפת: לאחר שנתיים טובות בויסלה קראקוב, התקדם מליקסון לליגה הצרפתית, אחת מחמש הליגות הגדולות באירופה כשחתם בקבוצת ואלנסיין. למליקסון היו שנתיים טובות בקבוצה אך לרוע מזלו בעונה השנייה היא נקלעה לבעיות כלכליות וירדה לליגה השנייה.

השער הראשון בצרפת: חודש וחצי אחרי שחתם בואלנסיין, התכבד מאור מליקסון לכבוש את שער הבכורה שלו בליגה הצרפתית. זה קרה במשחק ההפסד 3:1 נגד ליל. עד סוף העונה הוא כבש שער נוסף בניצחון 1:4 על ראן.

הצלחה עסקית: הקשר נהנה במהלך הקריירה גם מפירות ההצלחה בגזרה העסקית. פרסומת משעשעת בה הקשר מופיע בדמות שליח מבולבל של פיצה 'דומינוס' בכיכובו לצד השוער, דני עמוס והחלוץ, תומר חמד, עלתה באמצעי התקשורת לפני המונדיאל בברזיל 2014.

החזרה המרגשת: אחרי שואלנסיין ירדה לליגת המשנה בסיום עונת 13/14 מליקסון עמד בפני צומת דרכים. למרות הצעות שקיבל מאירופה וממכבי תל אביב, וגם בעקבות קמפיין אוהדים, מליקסון החליט לחזור להפועל באר-שבע, הקבוצה בה כיכב לפני שיצא לאירופה שהפכה לקבוצת צמרת, וחתם בה על חוזה ארוך טווח.

דור ההמשך: בשנת 2014 נולד בנו של מליקסון, ליאם, שעושה כרגע את צעדיו הראשונים בכדורגל כשהאב הגאה משתף סרטונים שלו מלהטט במגרשים הסינטטיים בעומר. שנתיים מאוחר יותר נולדה בתו, אור.

שבר את תקרת הזכוכית: אחד מרגעי השיא של הקוסם התרחש ב-21/12/2015 שם הוא כבש את השער השני נגד האלופה, מכבי תל אביב במשחק העונה באצטדיון 'בלומפילד'. הנוק אאוט לקבוצה של ג'ורדי קרויף הגיע ממרחק של כ-25 מטרים אחרי שמליקסון הטעה את השוער ראיקוביץ' עם נגיחה עדינה בכדור והקשית מעליו כל הדרך לרשת.

מאור מליקסון. נחשב לאחד הסמלים הגדולים של הפועל באר שבע. צילום: הרצל יוסף

קירר את השמפניות: 21/5/2016. אחרי שבישל את שער השוויון במשחק האליפות נגד בני סכנין למאור בוזגלו, הוא התכבד להפוך את התוצאה עם כדור מסובב מחוץ לרחבה שפגע בקורה ונכנס פנימה וקבע יתרון שהיה ברור לכולם שהוא לא יימחק ובאר שבע תזכה באליפות הראשונה אחרי 40 שנות בצורת.

מלך הבישולים בליגה: במקביל לשערים מכריעים אותם כבש, בעונת 15/16 זכה מליקסון מעבר לאליפות הקבוצתית המרגשת גם בתואר אישי מכובד  והוא מלך הבישולים של ליגת העל עם 11 בישולים.

המפנה באשדוד: שער בדחיקה ממטר אולי היה אחד האפורים של מליקסון במהלך הקריירה אך אין ספק שגם היה אחד החשובים שלו בסופו של דבר. במהלך עונת 2016/17 באר שבע שלטה בליגת העל בסיבוב הראשון, אך בשני התקשתה במשחקי החוץ עד שיצאה לאשדוד. בתוספת הזמן של אותו משחק מליקסון כבש שער ניצחון ששמר את האדומים במרחק בטוח מהצהובים/כחולים שנגסו בהדרגה בפער שפתחה האלופה. אפשר לומר שהשער שכבש מליקסון הכניס רוח חדשה למפרשים של הפועל באר שבע והיה קריטי במאבק על התואר באותה עונה.

בדרך לאליפות נוספת: 29/4/2017. כולם זוכרים את שער האליפות של ג'ון אוגו אבל מאור מליקסון היה זה שכבש את השער הראשון באותו משחק. הבישול של מיכאל אוחנה היה הסיפתח לאליפות שנייה ברציפות בדרך לשער שכולו יכולת אישית של הקשר שנמצא בשיא מקצועי אישי לצד ההישגים עם הקבוצה. הוא קינח איך לא? בחגיגה דומה לזו של השחקן הנערץ עליו, לאו מסי.

"מאור יש רק אחד": במקרים רבים צמד המאורים, מליקסון את בוזגלו שיחקו אחד על חשבון השני בכנף ימין. בתחילה הם שמרו על יחסים טובים, אך בהמשך נוצר קרע ביניהם ובסיום עונת 16/17 הם לא החליפו מילה. רוב האוהדים שמכנים את מליקסון "המאור הגדול" בחרו בצד שלו במיוחד אחרי שבוזגלו סירב להאריך את החוזה שלו במועדון.

דבר הקפטן: בעונה שעברה מאור מליקסון ציין נקודה משמעותית נוספת בקריירה כשהפך בפעם השנייה לקפטן הקבוצה בעקבות פרישתו של אליניב ברדה. בעקבות הפציעה הארוכה שלו סרט הקפטן הועבר לבן ביטון אך בהודעה של המועדון צוין במפורש כי המינוי של המגן תקף עד לחזרתו של מליקסון לסגל.

הבישול הקריטי: מאי 2019. מליקסון (34 וחצי), הקפטן של הפועל באר שבע עולה למשחק הבית מול הפועל חדרה חסרת העניין כשהוא סובל מכאבים עזים כבר תקופה ארוכה. בדקה ה-88, לאחר משחק מורט עצבים, הוא מרים כדור לראשו של תומר יוספי הצעיר שמבטיח השתתפות באירופה בתום עונה קשה מאוד שכמעט והסתיימה בפלייאוף התחתון.

הניתוח שהסתבך: בפגרת הקיץ של העונה הנוכחית יצא מאור מליקסון לניתוח בקע שהיה אמור להיות פשוט ויחזיר אותו בזמן לתחילת העונה. בפועל, הניתוח הזה הסתבך ובעקבות דימום פנימי הוא חזר לשולחן הניתוחים ורק לאחרונה שב לאימונים מלאים עם הקבוצה.

‏‏