את טי. ג'יי. וויליאמס, הרכז הטרי של הפועל באר שבע בכדורסל פגשנו בשבוע שעבר בגראנד קניון. השחקן יצא למסע קניות רהבתני, שבו העמיס שקיות של מכנסי ברמודה קצרים, כובעים וחולצות משלל צבעים והוא סיים אותו בחנות לאביזרי מסיבות וממתקים שם הוא בכלל הרגיש בבית.

"קודם כל באר שבע היא עיר מדהימה", הוא מתחיל את דבריו בראיון מיוחד ל"מיינט באר שבע". "באמת שלא תיארתי לעצמי שככה הדברים ייראו כאן. אני עדיין מאוד מתרגש להיות כאן וממתין בקוצר רוח לפתיחת העונה. יש לנו קבוצה מאוד מגובשת של שחקנים שאוהבים לעשות את מה שהם עושים. יש לנו מאמן שיודע בדיוק מה הוא רוצה ממך ואיך הוא רוצה שתעשה את זה".

טי.ג'יי. וויליאמס. "הכימיה בין השחקנים נבנית לאט לאט". צילום: הרצל יוסף

איך התוכנית הזאת אמורה לבוא לידי ביטוי?

"אני מרגיש שיש חיבור טוב בינינו וכימיה טובה שכבר נבנית לאט לאט. גם מחוץ למגרש אנחנו מבלים לא מעט שעות ביחד. אני מאלה שמאמינים שחיבור חברי אמיתי עוזר לכל קבוצה לתפקד על הפרקט כי אתה לא יכול שלא להסתדר עם החברים שלך מחוץ למגרש ועדיין לשחק טוב. יש תחושה של כבוד הדדי מכולם וכולם יודעים מה התפקיד שלהם. העונה עדיין לא התחילה אבל אנחנו כבר מבינים מה כל אחד מאיתנו אמור להביא מעצמו כדי שהקבוצה תצליח. שמתי לב שיש סביבה מאוד רוחנית בבאר שבע ויש פה אנרגיות טובות. אני רוצה להתעורר כל בוקר עם אנרגיות לבוא לעבוד ולהצליח".

אתה אמור להוביל את הקבוצה הזאת העונה.

"אני יודע שיש ממני לא מעט ציפיות אבל אני מרגיש מוכן לאתגר הזה. אני מרגיש שהגעתי מוכן להזדמנות הזאת והתחושה שלי היא שהעונה הקרובה תהיה טובה לי באופן אישי ולקבוצה שלי. בשנה שעברה זכיתי באליפות עם אוסטנד הבלגית, שיחקתי בג'י ליג עם שחקני אן.בי.איי ואני מרגיש שיש לי הבנה מה דרוש ממני".

האמת, ההגעה של שחקן ברמתו של וויליאמס היא לא טריוויאלית בכלל עבור מועדון צעיר כמו הפועל באר שבע. הרכז בן ה-24 היה גורם מוביל לזכייה באליפות בלגיה עם אוסטנד ונחשב לשחקן מצוין בליגה שיכול עם הזמן להשתפר עוד יותר.

לא ישחק באירופה

מה גם שהאדומים לא הצליחו לגייס בקיץ את הסכום הדרוש על מנת להשתתף במפעל הצ'מפיונס ליג האירופי למרות שקיבלו הודעה רשמית על כך שהם מורשים ליטול בו חלק. אי השתתפות באירופה ברוב המקרים פוסלת קבוצה עבור לא מעט שחקנים זרים שמעדיפים לשחק בשני מפעלים בשבוע, ולא להיטחן עד דק באימונים.

בבאר שבע ציינו כי החתמתו של וויליאמס היתה סוג של הברקה של הצוות המקצועי. אחת הסיבות להגעתו נעוצה ביכולת הקליעה הלא כל כך משכנעת שלו מעבר לקשת והיא לטעמם גרמה לקבוצות בדרג גבוה יותר לוותר על שירותיו.

טי.ג'יי. וויליאמס נגד גלבוע/ גליל. תמיד מהווה איום על ההגנה. צילום: הרצל יוסף

"ההשוואה לסמאג'ה כריסטון (ששיחק בקבוצה בעונה שעברה, כ.ק.) מתבקשת", אומרים בבאר שבע. "אחת הסיבות בגללן כריסטון התקשה למצוא קבוצה טובה יותר באירופה היא הקליעה שלו. בעניין הזה וויליאמס דומה לו".

עם זאת, הדגישו במועדון, במשחק האימון נגד גלבוע/גליל שהתקיים בשבוע שעבר, וויליאמס קלע בשלוש פעמים מתוך חמש זריקות מעבר לקשת. "ברגע שבתוך השיטה הוא מקבל את הכדור בנקודה הנכונה", הסבירו. טי. ג'יי. מהווה איום תמידי על ההגנה".

הציפיות בעונה הנוכחית הן גבוהות יותר מהעונה שעברה. אתה מוכן לזה?

"כן, שמעתי לא מעט סיפורים על העונה שעברה של הקבוצה. היו להם עליות וירידות וזה חלק מהעונה. אני לא מודאג מלחץ או ציפיות כי אני מתמקד להיות טוב יותר בכל יום. אם אתה נוהג ככה הציפיות והמטרות האלה וכל מה שאתה רוצה להשיג, אמור ליפול למקום שלו כמו דומינו. אם תשמור על ריכוז ולא תתפזר אתה תצליח בסופו של דבר לראות את התמונה הגדולה מסתדרת כמו שרצית. מה שחשוב הוא היומיום. ככה בונים את העונה".

אתה לא מרגיש ירידה ברמה אחרי שזכית באליפות עם מועדון שאמור לשחק באירופה והגעת לקבוצה שתתמודד רק בליגה המקומית?

"אני לא רואה את זה בצורה הזאת. ברור שהניסיון והחוויות בצ'מפיונס ליג עם אוסטנד היו נהדרות עבורי בפן האישי כי יצא לי לשחק נגד לא מעט קבוצות. שיחקנו גם נגד קבוצה ישראלית שהאמת אני לא זוכר כל כך את השם שלה. אני יודע שאשחק רק בליגה הישראלית אבל זה לא דבר רע בהכרח. אם נשחק משחק אחד בשבוע אנחנו בטוח נהיה בכושר ומרוכזים רק במשחק היחיד שיש לנו. חייבים לנצל את הדבר הזה לטובתנו".

קשר מיוחד

מאמנו החדש, רמי הדר ידוע בתור מאמן קשוח וקפדן שלא נותן לשחקנים לבלבל אותו יותר מדי. וויליאמס הגיע בציפייה לקבל בדיוק סוג כזה של מאמן. בהקשר הזה, חשוב לציין שבמועדון רואים חיבור מהיר מאוד בין השחקן לבין הדר ושני הצדדים נראים מרוצים מאוד מהקשר הזה.

"טי.ג'יי. מבין טוב מאוד את התפקיד שלו בקבוצה", הסבירו במועדון. "הוא השחקן שצריך לחבר את כולם ולהניע אות החברים שלו. הוא צריך להיות בעל הבית על הפרקט. ראוי להערכה שהוא נכנס לתפקיד כל כך מהר".

רמי הדר. וויליאמס אוהב שהוא קשוח. צילום: הרצל יוסף

"אני אוהב אותו", התייחס בנחרצות וויליאמס למערכת היחסים שלו עם רמי הדר. "אני אוהב את זה שהוא מאמן קשוח שגורם לך לשחק חזק בהגנה, שהוא 'יורד' עליך כשאתה לא מציג את היכולת שהוא רוצה לראות ממך. שהוא עליך כל הזמן. הוא רוצה ש'תמות' כשאתה שומר את השחקן שלך וזה מוביל להצלחה בהתקפה".

זאת פעם ראשונה שאתה נתקל במאמן כזה?

"זאת לא הפעם הראשונה שאני משחק עבור מאמן כזה קשוח. בעונה שעברה בבלגיה היה לי מאמן שהיה אפילו קולני יותר מרמי. אולי אפילו הרבה יותר קולני. יש לי חוויה טובה איתו ואני מרגיש שגם עם רמי זאת הולכת להיות חתיכת חוויה. זה מדרבן אותי לתת אפילו יותר האמת. לשחק חזק יותר".

וויליאמס הוא עדיין שחקן צעיר עם פוטנציאל להגיע גבוה. גם הוא מבין שהתפקיד שלו העונה יהיה מרכזי להצלחה של הקבוצה. "אני מאמין בעצמי מאוד", הוא התייחס לשאלה אם יש לו עדיין סיכוי לשחק יום אחד בליגה הטובה בעולם. "אני חושב שכן. יש לי את הגוף, את הזריזות ואת הפיזיות כדי לשחק בליגה הזאת. שיחקתי בעבר נגד כמה שחקני אן.בי. איי ואני מאמין שיום אחד אגיע לרמה הזאת".

הרכז באמת מרשים מאוד פיזית והגודל שלו בשילוב עם כוח, נותן לו לא מעט יתרונות בהגנה ובהתקפה. "הוא הצליח להסתגל לשיטה ואיך להוציא אותה לפועל", מפרגנים לוויליאמס במועדון. "יכולת הקליעה שלו עד היום לא היתה מרשימה אבל אנחנו מאמינים שיש לו סיכוי גבוה לשפר את האחוזים גם שם בצורה דרמטית".

ג'ון פטרוסלי. וויליאם מרוצה מהחיבור בין השחקנים. צילום: הרצל יוסף

גם חברתית, במועדון מרוצים מההשתלבות של וויליאמס במרקם החדש שנבנה בקונכיה. "עושה רושם שיש לו יכולת מנהיגות טובה", אומר גורם במועדון. "אתה רואה את ההתנהלות של השחקנים יחד ומבין שיש שם משהו". זה קרה די מהר ואפילו אולי קצת הפתיע את אנשי המועדון שלמרות שידעו איזה אישיות יש לשחקנים שהם בחרו, לא תיארו שכבר אחרי כמה שבועות התחושות יהיו כאלה. "בקטע הזה פגענו. יש לו יכולת לתקשר בקלילות עם בני אדם סביבו וזה בא לידי ביטוי בדבק בחדר ההלבשה".

אתה חושב שהפועל באר שבע יכולה לעשות קפיצת מדרגה מקצועית וניהולית?

"אין לי ספק שזה הכיוון שלהם. יש כאן פוטנציאל להגיע לרמות האלה באירופה כדי להתרות באופן רציף במפעלים אירופאים. אנחנו יכולים להיות לא פחות טובים מקבוצות כמו אוסטנד. אני מאמין שבעונה הבאה אם אשאר הקבוצה תשחק באירופה. אני מרגיש שיש לי חיבור עם הקבוצה ועם המועדון בכלל. גם כשאני הולך ברחוב אני מקבל תגובות חמות מאנשים ואני מרגיש שזה מה שייתן לנו את האקסטרה".

יש לכם לוח משחקים לא פשוט בליגה. איך מתמודדות עם זה?  

"כן, בסוף צריך לעלות על הפרקט ולנצח משחקים. אני לא מנסה לחלק את העונה לרצף משחקים כזה או אחר כי המטרה שלנו היא לנצח בכל משחק. אתה חייב לבוא בגישה שכל משחק חשוב ולא לראות איפה ונגד מי תשחק בעוד שבוע או שבועיים. יש לנו משחקי בית כבר בתחילת העונה ואין לנו ברירה אלא לצאת אליהם כמו מלוע של תותח, בכל הכוח כדי לנצח ולפתוח את העונה ברגל ימין".