הספר "אלופים" שמסכם ומתמצת את המסע של הפועל באר שבע מאז שנוסדה בשנת 1950 ועד היום ראה אור בתקופה האחרונה. הספר הוא פרי עטו של העיתונאי והפרשן הצבאי עמיר רפפורט, שהוא בנו של אריה רפפורט ז"ל שכתב בעצמו ספרים על מועדון הכדורגל הבכיר בנגב בפרט, ועל הספורט בנגב, בכלל.

הספר "אלופים". נפתח בסיקור האליפויות האחרונות. צילום: הרצל יוסף

עיתונאי הספורט הוותיק אבינעם פורת, אחיו של אריה רפפורט, חבר לעמיר, ויחד איתם היה זה עדי גולד, לשעבר עורך בכיר בידיעות אחרונות, ויחד שיתפו פעולה עם כותבים רבים, אנשי תקשורת, אוהדי הקבוצה, ועוד, שתרמו לכך שהספר יראה אור.

הספר לא מגולל את הסיפור של הפועל באר שבע ברצף כרונולוגי, אלא מתחיל בסיקור נרחב של שלושת האליפויות האחרונות. "תוך פחות מעשור הפכה הפועל באר שבע לסנסציה בספורט הישראלי", כותב עדי גולד, "היא אלופת המדינה בכדורגל כבר שלוש שנים ברציפות, ניצחה מועדונים אירופיים גדולים ותצוגות העידוד באצטדיון שלה זכו להדים חמים ברחבי העולם. איך זה קרה לקבוצה שהיתה על סף פשיטת רגל, כיצד הפך המועדון לגאוות הנגב אחרי שכבר עמד בפני ירידה לליגה השלישית".

אחרי הסקירה של עונות האליפות, הספר סוקר את פעילות המועדון החל מהקמתו. שנות החמישים של המאה הקודמת עיצבו את הקבוצה, החל מתחילת הפעילות בליגות הנמוכות, ובהמשך, הספר מציג את דרכה של הקבוצה בשנות השישים, שתי האליפויות ההיסטוריות בניצוחו של אמציה לבקוביץ' בשנות השבעים, שנות השמונים, הזכייה היחידה בגביע המדינה ב־1997, ועוד.

מרואיינים רבים
הספר עוסק בשלל סיפורים, גדולים וקטנים, ונוגע בסוגיות היסטוריות שליוו את המועדון: מדוע ההתאחדות לכדורגל סירבה בתוקף לצרף לשורותיה את הקבוצה? איך גרם שלום אביטן לבלגן בשב"כ? כיצד קשור אלון בן דור למבצע אנטבה? מדוע נופה קפטן קבוצת הנוער, רוביק דנילוביץ', מקבוצת הבוגרים? מה באמת הייתה הבחירה הגורלית של אליניב ברדה? מה אמר ברק בכר בהפסקת משחקו הראשון כמאמן?, ועוד.

הספר מגולל גם את הסיפורים הפיקנטיים של שחקנים במועדון, כמו שלום אביטן שנעלם ממלון הקבוצה בבת ים לפני משחק חצי גמר גביע המדינה מול מכבי נתניה בבלומפילד. בנוסף, אפשר למצוא שם סיפורים ממחלקת הנוער, סיפורי אוהדים ידועים וותיקים, ועוד.

ל'אלופים' התראיינו דמויות רבות שהיו קשורות לאורך השנים לקבוצה: שחקנים, מאמנים, אנשי עסקים, בעלים, אנשי תקשורת ודמויות מובילות בנגב. כמו כן, הספר כולל טורים פרי עטם של אנשים עם סיפורים על המועדון מזווית ייחודית.

בין המשתתפים: יעקב טרנר, רוביק דנילוביץ', אמציה לבקוביץ', שלמה שרף, אלי גוטמן, אלישע לוי, מאיר ברד, מאור מליקסון, מאור בוזגלו, אלי להב, אלי זינו, רן פסח, נדב יעקבי, הדר גולדמן, יגאל גלאי, אסתר לוצאטו, אברהם נומה, בתיה שהר, אובידיו הובאן, מהראן ראדי ודני דבורין. הספר כבר הופץ בחנויות.