לא כך קבוצת הנשים של הפועל באר שבע רצתה לפתוח את עונת החזרה שלה לליגת העל ולא מדובר בבעיות מקצועיות. יו"ר המועדון, מיכאל ראובן, מוטרד מדברים אחרים שלא קשורים לביצועים של השחקניות על המגרש.

מיכאל ראובן (מימין), אבי חיון ושחקניות באר שבע. סגל שיכול לתת פייט. צילום: הרצל יוסף

אמנם העונה החדשה בליגת העל לנשים יצאה לדרך אתמול (חמישי) אך בעיות רבות, בעיקר במישור הכספי, נותרו מנת חלקה של קבוצת הנשים של הפועל באר שבע. האדומות אירחו במחזור הפתיחה של העונה את מכבי חדרה באצטדיון 'וסרמיל' וסיימו בתוצאה 0:0, אך נכון לכתיבת שורות אלה, הנהלת הקבוצה טרם העבירה מספר שחקניות מפתח בבקרת התקציבים.

הכי ענייה בליגה
כמו כן, מאמן הקבוצה אבי חיון שהוביל את הפועל באר שבע לעלייה לליגת העל בעונה שעברה, נמצא בדרך החוצה מהמערכת בעקבות דרישות כספיות שאותן אנשי המועדון לא יכולים למלא כרגע בשל היעדר תקציב לכך.

מספר שיחות שכבר נערכו עם חיון במטרה לנסות להשאירו במערכת העלו חרס, וכמו שזה נראה, ראובן יצטרך להפעיל את כל כישוריו על מנת לצאת עם היד על העליונה מהסיטואציה המורכבת שנוצרה.

אבי חיון. ראובן: "הוא הלך לקראתנו, אני מבין אותו לגמרי". צילום: הרצל יוסף

"הפועל באר שבע היא הקבוצה הכי ענייה בשתי הליגות לכדורגל נשים", קובע בצורה חד משמעית היו"ר. "עלינו ליגה על התלהבות ועל ארגון מצוין שהוציא מים מהסלע ביחס למה שהיה לנו בידיים. בנינו קבוצה נהדרת עם שחקניות טובות מאוד אבל זה לא מספיק בליגה הראשונה. צריך גם תקציב ראוי ואנחנו עומדים כרגע על כ־100 אלף שקל ונמצאים הרחק מאחורי רוב רובן של קבוצות הליגה".

בעונה הקרובה באר שבע, כך נראה, תהיה אחת המועמדות לרדת בחזרה לליגת המשנה. "אנחנו יודעים שזאת הסיטואציה, אבל לא מסכימים עם הקביעה שנהיה קבוצה שתספוג תבוסות ותרד", משוכנע ראובן. "העברנו השבוע את רוב השחקניות ברשות לבקרת התקציבים, למעט כמה בודדות שלא עברו מסיבות כאלה ואחרות. יש לנו כמה שחקניות פצועות, ולכן העדפנו לחכות עם הבקרה".

חוסכים בהסעות
בניסיון להקטין עלויות, בהנהלת המועדון שוקלים לקבל החלטה שתפגע בצורה ברורה בפן המקצועי. הכוונה היא לוותר על הסעה למשחקי החוץ ובמקום זאת להורות לשחקניות להגיע למשחקים ברכבן הפרטי.

"זה הזוי שניסע למשחקים עם רכב", טוען ראובן אך מיד מסביר, "נראה שלא תהיה לנו ברירה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו בית מלון בחדרה לפני משחק. בשנה שעברה כמעט הפסדנו את העלייה בגלל סיפורי הסעות כשסיימנו בתיקו עם אילת. נהגנו לשם ביום המשחק שלוש שעות וחצי ושעה אחרי שהגענו הבנות עלו לשחק".

אתה חושב לפעמים למה אתה צריך את זה?
"אלף פעם חשבתי לעזוב. הצעתי את הקבוצה לאנשים ובדקתי אפילו להעביר את הקבוצה לאלונה ברקת, וזה לא יצא לפועל. היה משא ומתן על זה גם עם עוד כמה אנשים שהתעניינו, אבל הבנתי שלא תהיה להם מחויבות לשמור על הקבוצה ויש להם אינטרסים אחרים".

אם את הפתרון לגבי השחקניות אפשר לראות באופק, אזי את הפער הכספי מדרישות המאמן, ראובן יתקשה לסגור ללא התערבות חיצונית. "אבי ככל הנראה יעזוב", סיפר היו"ר יממה לפני משחק הליגה הראשון של העונה.

"בעונה שבעברה הוא עבד בשכר נמוך בידיעה כי בליגת העל הוא יזכה להגדלה משמעותית של שכרו. אמרתי לו שבליגת העל נוכל לצ'פר אותו. רצינו לתת לו מענק עליה, אבל גם אותו הוא לא קיבל בגלל הסיפור עם הגדלת התקציב. לקחנו בחשבון שהעירייה תגדיל את התקציב, אבל בפועל מה שקרה הוא שונה לגמרי".

עם זאת, ראובן מסרב עדיין לסתום את הגולל על האפשרות שחיון יישאר בכל זאת בתפקידו. "זה עדיין לא נגמר עם אבי, אבל המצב לא טוב", הודה ראובן. "אני מבין אותו לגמרי. קשה לי לבוא ולבקש ממנו לתרום עוד יותר ממה שהוא כבר תרם לקבוצה והלך לקראתנו".

איזה אפשרויות עומדות לפניך?
"אני מקווה לשכנע אותו להישאר. הוא ניסה לבוא לקראתנו, השמיכה שלנו לא קצרה. פשוט יש בה יותר חורים מאשר בד. אני לא יכול להגיד שאני לא יכול לקיים את המועדון. אנחנו מקבלים פרוטות בשנים האחרונות, אבל מחזיקים מעמד. קשה מאוד להמשיך ככה במשך שנים, ובמיוחד קשה ללא תנאים בסיסיים במגרש שיש לכל קבוצה אחרת בעיר הזאת".

נמצא במבוי סתום
בחודשים האחרונים ראובן בחר לתפוס עמדת המתנה מבלי להוביל למאבק מתוקשר נגד הרשות בעיקר בגלל הבחירות המקומיות. עכשיו אחרי שהבחירות הסתיימו, ראובן מתכוון לברר לגבי כוונות הרשות בעניין המועדון שלו.

בעירייה מתעקשים, בקבוצת הנשים מודאגים: "מגיע לנו מענק"
המלחמה על המענק: "קבוצת הנשים זוכה להקצבה מכובדת"

"זאת היתה החלטה מושכלת לא להיכנס לענייני פוליטיקה", הוא מסביר את ההחלטה שלא להפגין נוכחות במהלך קמפיין הבחירות. "לא רצינו להכניס את הפוליטיקה לספורט ולא לקחנו חלק בבחירות האלה באף צד. כסף לא יהיה לנו אם לא נביא אותו מבחוץ. לא נוכל לסיים ככה את העונה. אני נמצא במבוי סתום ואני מקווה שיבוא לקראתנו, אבל אני לא בטוח ולא רוצה לחתום על חוזים גבוהים ללא הבטחה שיש כסף מובטח בקופה".

למרות זאת, הקבוצה הצליחה להעמיד סגל לא רע מבחינה מקצועית. סגל שיכול לתת פייט בליגת העל כמעט לכל קבוצה. "מבחינה מקצועית בקבוצה קיים ביטחון גדול ביכולת שלה לשרוד בליגה", הוא אומר. "עשינו משחק אימון בשבוע שעבר נגד אס"א תל אביב, שהיא קבוצה עם תקציב מעל שני מיליון שקל. הגענו עם סגל חסר מאוד ועם ארבע שחקניות מחליפות ונגמר 3:3. הקבוצה נראית טוב".

בשל הערכות מוקדמות לכך שמעט מאוד צופים יגיעו לצפות בבנות הפועל באר שבע במשחק פתיחת העונה, ההתמודדות נערכה בווסרמיל ולא ב'טוטו־טרנר' כפי שקיוו במועדון. "אני מציע לאוהדי הכדורגל לבוא לראות מה זה כדורגל ברזילאי", אומר ראובן שהחתים לפני כחודש חמש שחקניות מארץ הסמבה. "זה ממש כמו מוזיקה. אצלנו בבאר שבע מנגנים מזרחית והן נותנות קונצרט".