מנייה בירידה. עד כמה הפכפך משחק הכדורגל יודעים כל אוהדי הענף. שבוע אחד אתה זוכה לליטוף ואור זרקורים מחמם מצד התקשורת והקהל של הקבוצה, ושבוע לאחר מכן אתה עלול לספוג שריקות בוז מהיציעים וביקורות ארסיות.

חנן ממן. לא מצליח לשחזר את העונה שעברה. צילום: עוז מועלם

בתוך מספר חודשים, הפך חנן ממן, השחקן המצטיין בעונה החולפת, זה שהמעבר שלו בפגרת החורף סחף את הקבוצה של ברק בכר לאליפות שלישית ברציפות, לעוד שחקן ספסל שלא מצליח להביא לידי ביטוי את היכולות שלו על כר הדשא.

שינוי קיצוני
אחרי ההכרזה על האליפות של הקבוצה, ממן זכה לתשומת לב מוגברת מצד כולם ששיבחו אותו על כך שאחרי כל כך הרבה שנים הוא התחיל לממש את ההבטחה ואת הפוטנציאל הגלום בו, והיה נראה שמכאן הקריירה של ממן, שדי דשדשה עד להגעה לנגב, הולכת להמריא לגבהים חדשים, אבל הפגרה ופתיחת העונה הנוכחית שינתה בצורה קיצונית את המעמד שלו בבאר שבע ואת התחושות סביבו במועדון.

שמונה מחזורים לתוך העונה, חודשיים אחרי פתיחת הליגה, התפוקה של ממן לא מזכירה את זו של העונה שעברה. הוא טרם כבש העונה במסגרת ישראלית כלשהי לעומת עונת אשתקד כשהוא הרשית שמונה שערים ב־14 הופעות במדי האלופה ועוד ארבעה במדי הפועל חיפה בה פתח את העונה.

האם הקסם פג או שמדובר בבעיה מנטלית שממנה סובל ממן? "חנן נתן את העונה הטובה ביותר שלו בקריירה אחרי הכנה מצוינת שהוא עשה בהפועל חיפה עם ניר קלינגר", אמר השבוע מאמן מקומי שעוקב אחרי הפועל באר שבע מקרוב. "את העונה הנוכחית חנן פתח חלש כמו רוב הקבוצה, אבל ממנו היו ציפיות גדולות יותר מאשר מהיתר בגלל מה שהוא עשה בחצי העונה שעברה. לדעתי הוא פשוט לא הגיע מוכן לעונה הזאת מבחינה מנטלית וגם מקצועית".

תזכורת מהעונה שעברה: פורח בנגב: מי אתה חנן ממן?

ממן מציג מתחילת העונה יכולת ירודה ובעיקר מחזק את התחושות הלא טובות בגישה, ובעיקר בתנועות הגוף חסרות האנרגיה וההתלהבות שמשדר במהלך הדקות הבודדות בהן הוא הופיע העונה בליגה. לאף אחד אין ספק, זה לא אותו שחקן שנראה חד והחלטי בעונה שעברה.

התנודתיות הזאת מאפיינת את הקריירה של ממן לכל אורך הדרך. נפילות גדולות אחרי פיקים מטורפים. "זה נראה שלא ממש אכפת לו", קובע השבוע אוהד ותיק של הפועל באר שבע. "איך אתה יכול להרשות לעצמך לעלות כמחליף ולא לאכול את הדשא? הוא נראה בדיוק ההיפך ומשדר חוסר אנרגיות".

מאמן הכדורגל, זאביק זלצר, שעבד עם ממן בנבחרת הנוער מספר שמדובר קודם כל בספורטאי למופת. "חנן הוא שחקן שעובד חזק באימונים. הייתי בטוח שהוא יחזור לעצמו אחרי כמה מחזורים, אבל זה לא קורה", מציין זלצר השבוע. "האמנתי שבמקרה שלו הדברים יסתדרו מה שכרגע זאת לא המציאות".

בחור רגיש
"לטעמי, בתפקיד של חנן על המגרש, שחקן צריך להיות משוכנע שמאמינים בו וסומכים עליו בעיניים עצומות, מה שכרגע לא המצב שלו בבאר שבע", מדגיש זלצר,

זאביק זלצר. "שחקן צריך להיות משוכנע שמאמינים בו". צילום: אורן אהרוני

"חנן רגיש מאוד בנפש וכדי להצליח הוא צריך לא רק את האמון והביטחון, אלא גם חיבוק ומילה טובה כדי שתהיה לו את ההרגשה שסומכים עליו. אני חלילה לא מעביר ביקורת על הצוות המקצועי בבאר שבע שאני מאוד מעריך, ואני לא נמצא באימונים כדי לדעת מעבר, ואני רק יכול לומר שיש שחקנים מהסוג של ממן שצריכים לחשוב אחרת איך מחזירים אותם למסלול ומפיקים מהם יותר".

בקבוצות עם המון לחץ וציפיות יש למאמן מקום לנהל מערכת יחסים כזאת עם שחקן?
"אני מפרשן הרבה משחקים מהליגה האנגלית, בטוטנהאם משחק קשר מרכזי יצירתי בדיוק בתפקיד של חנן, כריסטיאן אריקסן הדני. גם הוא פתח את העונה לא טוב. מאוריסיו פוצ'טינו, המאמן של טוטנהאם הרגיע אותו והמשיך לתת לו לשחק תוך שהוא משדר לו כל הזמן שהוא מאמין בו. זה לקח שבועיים או שלושה והדני חזר לעניינים ונראה בשבועות האחרונים מצוין גם בקבוצה וגם בנבחרת. יש שחקנים כמו חנן ממן שצריכים את התמיכה האמון והשקט כדי להצליח".

אפשר להעביר ביקורת על ההשפעה של ממן בעונה הנוכחית והיא גם עשויה להיות לגיטימית, אבל איפה החלק של הפועל באר שבע בכושרו של אחד השחקנים החשובים והמובילים של הקבוצה? רק במשחק ליגה אחד העונה (בחוץ מול מ.ס. אשדוד - נ.ד.) פתח ממן בהרכב ובסך הכל יש לו 147 דקות מתוך 720.

כריסטיאן אריקסן. זלצר: "לא פתח את העונה טוב בטוטנהאם". צילום: AP

"חבל שזה מה שקורה עם חנן", אומר השבוע שחקן בהפועל באר שבע. "הוא אחד השחקנים היותר טובים שלנו וגם אחד שכבר יודע מה צריך לעשות כדי לנצח משחקים. כולנו מקווים שהוא יחזור לכושר הטוב שלו כבר בתקופה הקרובה. ואם לא, כנראה שיש שם משהו מעבר למקצועי בינו לבין ברק".

כמו כל מאמן כדורגל שמזהה ירידה בכושר של שחקן מסוים, גם בכר הוציא את ממן מההרכב וקיווה שהשינוי במעמד שלו יגרום לקשר לקחת את עצמו לידיים ולחזור לעניינים. עבר שבוע ועוד אחד, אבל ממן לא מצליח לחזור לעצמו. הוא נראה כבוי, חסר בטחון ומתקשה לבצע פעולות שהלכו לו אשתקד בקלות.

בבאר שבע מבינים שזה לוקסוס גדול מדי עבור הקבוצה לוותר על שחקן מהסוג של ממן, ולכן אומרים שם שניסו להחזירו למסלול דרך שילוב הדרגתי במשחקים כמחליף. היום אפשר לקבוע במידה רבה של ביטחון שהקונספציה הזאת לא עובדת עבור אף צד.

נראה פגוע
ממן, אומרים בצוות המקצועי, מתקשה להביא לידי ביטוי את עצמו ואת היכולות הגבוהות שלו כשהוא קם מהספסל. מאידך, אפשר גם להבין את בכר. שחקן שלא מביא את היכולות שלו באימונים, לא יכול לפתוח אצלו בהרכב.

זה לא סוד שממן והאנשים הקרובים לו לא מסתירים את העובדה שהשחקן די פגוע ממה שקורה איתו. במשחק החוץ נגד מכבי חיפה לפני מספר שבועות, אחרי שממן קם מהספסל במהלך המחצית השנייה והראה כמה ניצוצות, בצוות המקצועי היו משוכנעים שהוא חוזר לשביל הזהב.

בסיום אותו משחק בכר אף רמז שבעקבות היכולת שהפגין, דקות המשחק של ממן כנראה יהיו במגמת עלייה. מצד שני, בצאתו מחדר ההלבשה בסמי עופר, כשהוא נפרד לשלום מחברו לחדר ההלבשה לשעבר, גיא חיימוב, היה אפשר לראות שממן לא אוהב את הסיטואציה בה הוא נמצא. "אם אדבר עכשיו זה לא יישמע טוב", הגיב בתחילת השבוע ברוך, אביו של הקשר, והוסיף רמז אניגמטי: "בסוף באר שבע יעשו את מה שצריך לעשות בעניין של חנן".

מקורבים לממן סיפרו השבוע שהצוות המקצועי של האלופה חייב לתת לקשר לשחק משחקים שלמים ולא פרקי זמן קצרים שם יהיה לו קשה להציג יכולת טובה. "הוא לא יוכל לחזור לעצמו ולהציג את היכולת של העונה שעברה אם הוא יקבל עשר דקות במשחק אחד ורבע שעה במשחק אחר", אמרו בסביבתו של הקשר.

אין ספק שבסיטואציה שבה נמצא כרגע ממן כל הצדדים רק מפסידים. בגיל 29 ואחרי עונת שיא בקריירה, הציפיות שלו להמשך היו אחרות לחלוטין. גם בכר וגם אלונה ברקת שרדפו אחריו במשך כמה חודשים היו מאוד רוצים לראות את הקשר חוזר לכבוש ולהביא נקודות לקבוצה אך ככל שזה לא קורה, בבאר שבע, אולי בחוסר רצון אבל באופן טבעי ינסו למזער נזקים.

בדרך החוצה?
"חנן חייב לחזור לעצמו", קובע השבוע יוסי דורה, מי ששיחק עם ממן לא מעט שנים בהפועל חיפה ומכיר לעומק את הקשר של האלופה. "זה יכול לקרות בבאר שבע או בקבוצה אחרת. אל תתפלאו אם בינואר חנן לא יהיה בבאר שבע. אני יודע שבמכבי חיפה רוצים אותו מאוד ויש עוד כמה קבוצות שהביעו עניין".

חנן ממן בעונה הקודמת. מציג יכולת ירודה מתחילת העונה הנוכחית. צילום: יוסי דוס סנטוס

למה שחנן יעזוב מועדון בו הוא הצליח?
"פשוט מאוד. כי אם הוא לא יכול להיות שחקן הרכב קבוע בבאר שבע אז במקום אחר הוא יכול".

מה באר שבע יכולה לעשות כדי להחזיר אותו ליכולת של העונה שעברה?
"אני מכיר את חנן מצוין. הוא צריך שיאמינו בו. מבחינתו, הדקות שהוא מקבל מאז תחילת העונה זאת לא הבעת אמון, זה משהו אחר, וככה קשה לו להרים את עצמו".

"קטונתי מלהיכנס לשיקולים של ברק בכר, אבל אני חושב שאחרי מה שחנן עשה בבאר שבע הוא ראוי ליותר קרדיט. זה לא עוד שחקן שאם הוא ביכולת פחות טובה אז שיישב בחוץ וייכנס כשצריכים אותו. חנן עשה דבר או שניים בהפועל באר שבע, ואם הם רוצים לקבל ממנו את היכולת של העונה שעברה, כל ההתנהלות מולו חייבת להשתנות. אם זה לא יעבוד, עדיף שהצדדים ייפרדו".

ברק בכר. ממן חייב להציג יכולת טובה כדי שהוא ייתן לו לשחק. צילום: ראובן שוורץ

גורמים המקורבים למועדון דחו השבוע את הטענות לחוסר שביעות רצונו של ממן ממעמדו המקצועי בקבוצה. "ברק בכר ימשיך לפעול לפי שיקולים מקצועיים נטו", אמרו.

"לתת מפתחות ולתת בטחון לאורך זמן לשחקן שלא הולך לו אפשרי אולי בקבוצות קטנות עם סגל דליל שהרבה עומס נופל על שחקנים בודדים. בקבוצות גדולות שנאבקות על תארים יש סגל עמוק. כל שחקן שרוצה להצליח צריך לתת את המיטב בכל מצב ובכל שיטה כשהוא נמצא על המגרש. אם ממן רוצה לחזור לעניינים, הוא חייב להציג יכולת טובה כשהוא מקבל את הבמה, מה שלא כל כך קורה מתחילת העונה".