ההודעה על הסיכום של אלונה ברקת ואיזי שירצקי על המעבר של קפטן עירוני קריית שמונה, עדן שמיר לשורות האדומים תפסה את אוהדי הפועל באר שבע די בהפתעה. בקבוצה עוד חלמו על חזרה מרגשת של אלמוג כהן שגדל בעיר, אבל הקשר של אינגולשטאט הגרמנית העדיף לחזור למכבי נתניה.

לא לקח כמה שעות מאז ההודעה של אלמוג כהן ובאר שבע כבר מצאה מחליף. ״אני רוצה להודות לאיזי שירצקי ולעירוני קריית שמונה. אני מגיע למועדון גדול, שמח ומתרגש. רק מהמחשבה לשחק בטרנר יש לי צמרמורת ואני כבר מחכה להתחיל. עכשיו נשאר לעבוד קשה״, אמר שמיר בהודעה לעיתונות ששחררה הפועל באר שבע אחרי שהשחקן עבר את הבדיקות הרפואיות וחתם רשמית במועדון.

עדן שמיר מול חאתם עבד אלחמיד. בעונה הקרובה ישחקו ביחד. צילום: אורן אהרוני

צמד המילים, 'לעבוד קשה' בו משתמשים רוב הכדורגלנים בראיונות לתקשורת, לא נשמעות אצל שמיר כסתם ביטוי שגור ומנטרה לעוסה. ללא מוסר עבודה והשקעה גדולים בהם ניחן הקשר הטרי של אלונה ברקת, סביר להניח שמעולם לא הייתם שומעים בכלל על השחקן.

"ברק בכר מכיר מצוין את היכולות של עדן כי הוא זה שהעלה אותו מהנוער לבוגרים בקריית שמונה", אמר השבוע תומר קשטן, שעד לפני כמה חודשים עוד אימן את הקבוצה הצפונית. "לכן מהבחינה הזאת ההחתמה של עדן היא לא הימור. אני חושב שבאר שבע זכתה ועדן זכה להגיע למקום שבו הוא יכול להתקדם מקצועית וכלכלית והרי כל אחד רוצה בשלב מסוים בקריירה לפרוץ ולהתקדם".

מה באר שבע יכולה לצפות ממנו מבחינה מקצועית?

"עדן הוא בעיקר קשר 50/50 אבל הוא יכול גם לשחק כקשר אחורי בזכות היכולות הטובות שלו, הניידות, הכושר הגופני המצוין והוא מצטרף הרבה להתקפה. בתקופתי, בעונה האחרונה הוא הבקיע חמישה שערים מהצטרפות למעלה בגל השני. לדעתי לעדן לא תהיה בעיה להיקלט בבאר שבע בצורה טובה בעיקר כי יש לו את האופי המתאים, מוסר עבודה גבוה ובעיקר יכולת להתחבר לאנשים. אני מאוד נהניתי לעבוד איתו ואני מאחל לו המון הצלחה".

"בשבילי זה סוג של סגירת מעגל", אומר השבוע דורון שנפר, מנהל מחלקת הנוער של קריית שמונה והאיש שאחראי על פס הייצור הלא נגמר של השחקנים הצעירים שיוצא מקריית שמונה ומתפזר בכל רחבי הליגה ובין היתר בבאר שבע. "חלק מהתפקיד שלי הוא להביא את 'הדבר הבא' לקריית שמונה. אחרי עדן עקבתי במשך כשנה והוא היה נראה לי מתאים למה שחיפשתי. שאלתי אז לגביו את ברק בכר והוא אמר שהוא בדק עם המאמן שלו והורה לי להחתים אותו. 'לך עליו בכל הכוח', הוא אמר לי".

שנפר הרים טלפון וקבע פגישה עם אלי עמר, אביו החורג של שמיר שמלווה את הילד מגיל צעיר בכל צומת משמעותי בחייו ובקריירה שלו. "נפגשנו ב'ביג' בכרמיאל", הוא נזכר. "ישבנו בבית קפה דיברנו על כך שבקריית שמונה הוא יקבל במה ואז האבא פתאום מוציא לי את ההצעה שהוא קיבל ממכבי חיפה. הסתכלתי על מה שיש בו ושאלתי אותם למה אין פה חתימות שלכם? כל מה שאני יכול להציע לכם זה העתיד. אני יכול להציע לך משהו שמכבי חיפה לא יכולה וזה הרכב בבוגרים. הילד ישר נדלק ואמר לאבא שהוא רוצה לשחק בקריית שמונה. ראיתי שיש להם לבטים אז שלחתי אותם הביתה לחשוב על זה".

פגישה נוספת

שבועיים לאחר הפגישה שנפר שהעריך כי השחקן חתם בסופו של דבר בשורות הירוקים הופתע לקבל שיחה מאביו החורג של שמיר שביקש להיפגש שוב. הפעם הפגישה נקבעה בקרייה. "הוא אמר לי שהילד לא רוצה לשחק במכבי חיפה אלא רק בקריית שמונה כי הוא התרשם ממה שאתם יכולים לתת לו", אומר מנהל מחלקת הנוער של הקבוצה הצפונית על הפגישה עם האב, "ככה חתמנו על החוזה. הילד הזה נכנס לי ללב מהפגישה הראשונה. לא חיפש לנהל מו"מ ולא חיפש מה נותנים לו. הוא בא לשחק ולא לראות מה הוא בא להרוויח. 'אני רואה את עצמי מגיע לבוגרים של קריית שמונה', הוא אמר לי אז".

עדן שמיר מול נטע לביא. סירב להצעה ממכבי חיפה. צילום: אורן אהרונילדבריו של שנפר שמכיר היטב את שמיר מהתקופה הארוכה בה הקשר בילה בקרייה, מדובר בשחקן נטול אגו. "יש לו אישיות מדהימה", מעיד המנהל של מחלקת הנוער הצפונית. "תמיד עם העיניים למטה, מדבר עם כבוד ולא שחצן. יודע להרים את הציוד אחרי אימון ונותן דוגמה אישית. הוא מנהיג אמיתי שסוחף אחריו את היתר. לא תשמע אותו מדבר על מישהו אחר או מתפרץ על מישהו. מתעסק בעיקר".

 איך היו היחסים שלו עם ברק בכר?

"ברק למעשה התחיל אצלי כמאמן הנוער והוא חסיד של אנשים שיש להם אישיות חזקה, כאלה שאפשר לעבוד איתם. בקטע הזה עדן היה בינגו בשבילו. הוא שחקן של מועדון ושל מאמן. זה לא אחד שתשמע ממנו מרמור גם אם יישב על הספסל. אחרי מה שקרה לבאר שבע בעונה שעברה, עדן מגיע להם בול בזמן כדי לאחד את השורות. זה רכש מעולה. אנחנו שמחים שהוא מתקדם וגם סימנו וי נוסף על שחקן מקומי".

הצלחה במועדון קטן לא דומה להצלחה במועדון עם קהל גדול, לחץ ושאיפות.

"אל תדאגו. עדן הוא ה'דורון שפר' של הכדורגל מבחינת קור רוח. 'אייסמן' אמיתי. לכן אני לא רואה בעיות השתלבות במועדון כמו הפועל באר שבע. לא אכפת לו כמה קהל יש מסביב והוא לא מתרגש מהלחץ. נתוני הפתיחה שלו נראים טוב עכשיו זה עניין של חיבור ומזל".

תנאי פתיחה טובים

ביום שלישי האחרון שמיר חגג את יום הולדתו ה-24 במחנה האימונים של הקבוצה בפולין. אחיו הקטן, אגב, אמור להתחיל בקרוב את לימודיו באוניברסיטת בן גוריון ולאביו החורג, אלי, יש בבאר שבע משפחה, כך שמבחינת ההתאקלמות בעיר חדשה, שמיר מקבל את כל התנאים הדרושים.

כאחד שמתגורר בקריית מוצקין שמיר הצטרף בתחילת הדרך למחלקת הנוער של הפועל חיפה אחרי שאביו החורג הביא אותו למבחנים בקבוצת הילדים. לאחר מכן עמר היה זה שיזם את הכניסה של שמיר להסגר קטין על מנת לזכות בכרטיס השחקן שלו.

אחרי שעלה לבוגרים של קריית שמונה, שמיר כבש את שער הבכורה וגם את הצמד הראשון בקריירה דווקא נגד הפועל חיפה, המועדון בו החל את דרכו כילד מהקריות. בגיל 21 הוא כבר ענד את סרט הקפטן של הקבוצה.

ברק בכר. חסיד של שחקנים עם אישיות חזקה. צילום: הרצל יוסף

לפני כשבועיים, עמר היה זה שקיבל יחד עם שמיר את ההחלטה לחתום בהפועל באר שבע אחרי פגישה עם אלונה ברקת. "מאז שנגמרה העונה עדן דיבר על הרצון שלו לשחק בהפועל באר שבע", מגלה עמר השבוע בשיחה עם "ידיעות הנגב". "הוא היה מרוצה מאוד מזה שהעסקה נחתמה והוא מרוצה עוד יותר עכשיו אחרי שהתחיל להתאמן עם הקבוצה והכיר טוב יותר את השחקנים האחרים. אישית אני מאמין מאוד ביכולות שלו ובטוח שהוא יהיה כוח משמעותי העונה קודם כל בחדר ההלבשה כי עדן הוא אדם וספורטאי, ואחר כך גם כשחקן בקבוצה שיתרום על כר הדשא".

ההחתמה של שמיר עברה איכשהו מתחת לרדאר ולא עשתה יותר מדי רעש בתקשורת בטח ביחס לסערה שיצרו המעבר של מיכאל אוחנה ועלי מוחמד לבית"ר ירושלים. מבחינת נתונים סטטיסטיים מהעונה החולפת בה מוחמד הפך לשם דבר לקשר מרכזי והמילה  'גרזן' נשמעה יותר ויותר מפי האוהדים והפרשנים, שמיר עולה על הניז'רי/גנאי כמעט בכל פרמטר שחשוב לאנשי המקצוע.

תפוקה נאה

החל מהתרומה ההתקפית הפוריה הרבה יותר של שמיר שסיים את העונה החולפת עם חמישה שערים וחמישה בישולים לעומת אפס שערים ובישול אחד של מוחמד. גם בנתונים ההגנתיים שמיר עוקף את מוחמד באופן בלתי צפוי בסיבוב במאבקי אוויר (195 מול 43), חילוצי כדור (259 מול 200) ותיקולים מוצלחים (94 מול 66).

בקיצור, בינגו של בכר בעלות שעלולה להיות מצחיקה לעומת התרומה שאמור להביא שמיר למרכז השדה של באר שבע המתחדשת. "זה לא סוד שבשנה שעברה העברתי ביקורת רבה על ההתנהלות של הפועל באר שבע בשוק ההעברות", קובע השבוע פרשן הכדורגל, אורי אוזן. "ההחתמות המעט הזויות, סאגת השוערים ושחקנים שמגיעים ועוזבים אחרי חודשיים. התחושה היתה שהקבוצה תשלם מחיר על התנהלות לא טובה בפגרה וכך אכן היה. הפעם אני נותן לבאר שבע ציון גבוה מאוד על העבודה שלהם בקיץ. המועדון היה זקוק ל'ניקיון' ואלונה עושה את זה ביד רמה ועם הרבה מחשבה. אני לא בטוח שאת הפירות, קרי אליפות, בבאר שבע יראו כבר בעונה הנוכחית אבל להערכתי, בעונה שלאחר מכן הם יהיה חזק בתמונת המאבק על התואר".

מה דעתך על המעבר של עדן שמיר לנגב?

"עדן  שמיר זה בעיניי יותר מבינגו והוא יוסיף לקבוצה מימד של נחישות ולחימה בקישור. אני מודה שכמאמן, אני מאוד אוהב את עדן ואת היכולות שלו. לטעמי עדן מגיע לבאר שבע בדיוק בזמן מבחינתו ומבחינת הקבוצה וגם בעיתוי מצוין. בשנה האחרונה היתה תחושה שהוא מיצה את עצמו בקרייה ועכשיו עדן מגיע רעב מאוד להצליח באתגר החדש והלא קל שעומד מולו. בעיני הוא שחקן מצוין עם תכונות שבהחלט יכולות להמשיך ולהתפתח בבאר שבע. זאת החתמה נהדרת גם לקבוצה. הוא - "גבר גבר",  כמו  שנוהגים לומר בסלנג של הכדורגל. קשר רב גוני שיכול לתפקד בכמה תפקידים בקישור. הוא חזק הוא דינאמי ויש לו ראיית משחק טובה, הוא יודע לבשל ולהבקיע. אין ספק שבאר שבע הלכה על השחקן הנכון פה".