14 שנה אחרי שעזב את מחלקת הנוער של הפועל באר שבע כאחד השחקנים המבטיחים של המועדון ועבר לבית"ר טוברוק, הקשר חן עזרא סגר מעגל בקיץ האחרון כששב למועדון שבו התחיל את צעדיו הראשונים בתחום הכדורגל.

חן עזרא במדי הפועל באר שבע. "עד עכשיו, לא הראיתי את היכולת הרגילה שלי". צילום: עוז מועלם

עזרא (29), חוזר לבאר שבע כשחקן מוביל בכדורגל הישראלי אחרי ששיחק במשך שנים בליגת העל במגוון קבוצות כמו מכבי נתניה, מכבי חיפה, הפועל תל אביב ובית"ר ירושלים, אך מעבר לעובדה שעדיין מדובר באחד משחקני הכנף הטובים בליגה, עזרא מגיע לאלופת המדינה כשהוא יודע בדיוק את המשבצת שלו.

ציפיות גדולות
עזרא חוזר לעיר בה נולד כשחקן בשל כשבאמתחתו עוד מספר עונות בשיא שעדיין נמצאות בשרוול. עזרא הוא בדיוק מה שהפועל באר שבע היתה זקוקה לו על מנת להקל על הפרידה הצפויה מטוני וואקמה הניגרי שהתנדנד במשך מספר חודשים בין המשך הקריירה בנגב לבין השאיפות שלו לקבל שכר גבוה יותר בליגה אחרת.

אף אחד כמובן לא ציפה שהקשר ייכנס ישר לנעליו של אחד הזרים הטובים ביותר שנחתו בליגת העל, ובוודאי אחד הדומיננטיים שבהם, אך עדיין אחרי עונה טובה מאוד בבירה במדי בית"ר ירושלים, הציפיות מעזרא לפחות מצד האוהדים היו גדולות.

בינתיים, הקשר לא מצליח לבוא לידי ביטוי בצורה רציפה על מנת לזכות באופן קבוע בחולצת ההרכב של האלופה (פתח ב־11 שלוש פעמים בלבד בליגה), אך גם לכך יש לא מעט סיבות אובייקטיביות. "העיר שאותה עזבתי לא דומה לבאר שבע של היום", מספר עזרא בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב", "מרגישים שעבר על העיר תהליך רציני של פיתוח. לא גרתי 14 שנים בבאר שבע, ואין ספק שהרגשתי צביטה בלב כשחזרתי לחיות פה".

כמה משקל היה למשפחה בהחלטה שלך לחתום בבאר שבע?
"החזרה למשפחה ולחברים בבאר שבע היא בונוס ולא הסיבה להחלטה שלי לחתום כאן. כשאלופת המדינה פונה אליך - אתה לא יכול לסרב".

אם אתה עכשיו שוב בן 15, אתה עדיין עוזב את הפועל באר שבע?
"אני שמח שלקחתי את ההחלטה הזאת כי אחרת לא הייתי הופך לשחקן כדורגל. כשעזבתי את באר שבע היה לנו מגרש וחצי בעיר. לא היו פה תנאים בסיסיים שיובילו שחקן צעיר להתפתח ולמצות את הפוטנציאל שלו. הלכתי לטוברוק וקיבלתי מהם במה גדולה מאוד. התפתחתי ואם תחזיר את הגלגל אחורה הייתי עושה את זה שוב".

המצב היום שונה לגמרי.
"ברור. היום שחקן צעיר בבאר שבע לא צריך לחפש פתרונות מחוץ לעיר. היום יש כאן מחלקת נוער מצוינת עם כל התנאים הדרושים. היום הכיוון הוא הפוך. שחקנים צעירים באים לבאר שבע כדי להתפתח. זה לא היה בכלל המצב בתקופה שלי".

אתה מרגיש שחקן בית?
"האמת שאנשים פה בעיר מפרגנים לכל השחקנים. לא ראיתי במקום אחר אוהדים כל כך מחוברים לקבוצה".

פתח טוב את העונה
עזרא פתח את העונה טוב וכבש שני שערים בסיבוב המוקדמות הראשון של ליגת האלופות מול פלורה טאלין מאסטוניה וגם במשחק הליגה מול קריית שמונה הוא עלה בהרכב, אך מאוחר יותר נדחק לספסל. "אני יודע שעד עכשיו לא הראיתי את היכולת הרגילה שלי", מספר עזרא בכנות, "אבל אני חושב שיש לכך מספר סיבות כמו דקות משחק למשל. יש לנו סגל עמוק וחזק ולא תמיד אתה מוצא את עצמך בהרכב".

"בדקות שאני מקבל אני צריך להראות את מה שאני יודע, וזה לא תמיד הולך", ממשיך הקשר, "אני חייב לקחת כל הזדמנות שהמאמן נותן לי בשתי ידיים כי אחרת יש בתור עוד שחקנים והתחרות גדולה מאוד. אני חושב שהפתרון היחיד מהמצב שלי הוא להמשיך לעבוד קשה באימונים ולקחת את ההזדמנויות ולבנות עליהן כדי להמשיך להתפתח".

כשחתמת כאן ידעת שתהיה תחרות קשה מאוד על כל משבצת בהתקפה.
"אני לא מתבכיין. אלה העובדות. הסגל רחב ויש תחרות, ולא תמיד אני משחק. בדקות שאני נכנס לא תמיד אני מצליח להראות את היכולת. אני מאמין בעצמי ויש עוד עונה ארוכה לפנינו".

זה משהו שיכול לשבור אותך?
(צוחק) "עברתי כל כך הרבה דברים בחיים וצברתי ניסיון שהקשיים האלה מאתגרים אותי עוד יותר. אני עוד אתן מעצמי כאן".

קיבלת הזדמנות בהרכב במשחק האחרון מול בית"ר ירושלים ולא היית במיטבך. אתה מסכים?
"כן. המשחק התפתח לא טוב. הם סגרו אותנו ולא נתנו לנו לייצר התקפות. כשהמשחק נפתח עם השער שכבשנו הייתי כבר על הספסל. בכל זאת חלק מהכדורגל הוא משחקים כאלה. הרבה תלוי ביכולת שאתה מפגין בדקות שאתה מקבל. אני מקווה שאוכל לתת דקות טובות כי אני מאמין בעצמי ויודע שצריך לעשות את זה על המגרש. אני מקווה שהאוהדים שלנו עוד ייהנו ממני".

ברק בכר. עזרא: "יש לנו סגל עמוק". צילום: עוז מועלם

עליות וירידות בקריירה
עזרא פרץ לתודעה של אוהדי הכדורגל כשעלה לשחק בבוגרים של מכבי נתניה לפני כמעט 12 עונות, עבר במהלך הקריירה לא מעט עליות וירידות ביכולת שלו. לא פעם הוא ספג ביקורת על סגנון המשחק שלו שבא לידי ביטוי בהחזקת כדור ופחות על מסירות.

הקשר ידע בכל פעם לקום ולהוכיח כי מדובר באמת בשחקן מיוחד. אחרי מכבי חיפה בה בילה ארבע עונות, עונה קשה במדי הפועל תל אביב הביאה את עזרא לזרועותיו של אלי טביב, אז הבעלים של בית"ר ירושלים, שידוע ביכולת שלו לזהות ולהחתים בעיתוי הכי נכון מבחינתו את השחקן המוכשר שנמצא בירידה מקצועית מסוימת ולהשביח אותו במדי קבוצתו כדי לתת לו הזדמנות נוספת.

המקרה הכי בולט לכך הוא כמובן של איתי שכטר שקיבל 'חיים חדשים' אחרי תקופה בבירה והגיע משם למכבי תל אביב. גם את עזרא אפשר בקלות למנות בטור ההצלחות של טביב.

בבית"ר, במיוחד בעונה השנייה שלו, המלאה במדיה, עזרא פרח וסיים עם שמונה שערים בליגה כשקבוצתו מאיימת בשלבים רבים של העונה על ההגמוניה של שתי היריבות הקבועות, הפועל באר שבע ומכבי תל אביב. עם זאת, אחרי שחזר לבאר שבע נראה שיש שוב מעצר מסוים אצל עזרא ברגל.

אחרי כמה שנים טובות אתה לא מרגיש שמשהו אצלך נעצר?
"אני חושב שבשלב מסוים הקריירה שלי נעצרה לכמה עונות ולא הצלחתי להמשיך את הפריצה שלי, אבל אחרי שהגעתי לבית"ר ירושלים אני חושב שזה חזר בגדול. במשך שנה וחצי שם הרגשתי מצוין באופן אישי. שיחקתי טוב וסיימתי עם מספרים טובים. עשינו עונה מדהימה עם בית"ר בעונה שעברה וגם בבאר שבע אני אחזור לפרוח, לשחק וליהנות בקרוב".

אולי הציפיות שתחליק לנעליים של וואקמה קצת העמיסו עליך לחץ מיותר?
"גם אחרי שטוני עזב הקבוצה עברה המון שינויים. הרבה שחקנים התחלפו בחודשים האלה והסגל עבר כל כך הרבה שהכל התערבב. זה לא חן עזרא שהגיע במקומו של טוני וואקמה, אלא סגל כמעט חדש לחלוטין ותחרות חדשה. שוב, זה לא עניין של ציפיות שמכניסות אותי ללחץ, פשוט זה המצב הנתון ואני מאמין שהוא ישתנה".

פתחתם פחות טוב את העונה וכבר נוצר פער של עשר נקודות מהפסגה. זה משמעותי?
"קודם כל הצוות עושה עבודה מצוינת בהכנה לקראת משחקים ואנחנו עם ארבעה ניצחונות מחמשת המשחקים האחרונים. חוץ מהפנצ'ר נגד מכבי נתניה אנחנו עושים תוצאות ועובדים קשה באימונים. כרגע לדעתי מוקדם להסתכל על מה יקרה בסיום העונה אלא אנחנו חייבים להתרכז בהווה. יש לנו קבוצה חזקה".

"מה יעזור לנו להסתכל ולספור את הפער מהצמרת? בדיוק בגלל הסיבה הזאת נעשו השינויים בסגל. במועדון הבינו שצריך לעשות את זה כדי לתקן את הטעויות והדברים שלא עבדו. והיום המצב שונה לחלוטין ממה שהיה בתחילת השנה".

חן עזרא (מימין) מול אלי דסה. "אנחנו לא מסתכלים על מכבי תל־אביב". צילום: עוז מועלם

"קשה לזכות באליפות"
באר שבע עברה בשלוש העונות האחרונות פיק מקצועי ורגשי מטורף. אחרי שושלת של שלוש אליפויות רצופות היה צפוי שתגיע סוג של נפילת מתח או 'שובע' של השחקנים. כדי לנער מעט את המערכת במועדון הוחלט על מספר שינויים כששחקנים בכירים עזבו את הקבוצה, לפעמים בצורה מפתיעה מאוד, ואחרים, לא פחות מפתיעים, עשו את הדרך ההפוכה.

היום, מורגש לא פעם הפער הזה בין הקהל שכבר נראה שבע מהייפ של השנים האחרונות לעומת סגל השחקנים שרבים מהם עדיין רוצים לזכות בתארים ולהוכיח שמוקדם מדי להספיד את האלופה.

"עם היד על הלב", מגלה עזרא, "לפני שחתמתי ידעתי שיהיה ממש קשה להשיג את האליפות הרביעית, אבל עדיין אני חושב שיש לנו קבוצה מצוינת. נעשו שינויים מקצועיים וקרו הרבה דברים בחודשים האחרונים. יש פה קבוצה חזקה מאוד והכל מבחינתי עדיין פתוח".

איך מצליחים לייצר מוטיבציה כשאתה מסתכל על הטבלה?
"אני לא חושב שזה דבר קשה עבור שחקן כדורגל מקצועני, לייצר מוטיבציה במצב הזה. להיפך, כשאתה רואה איפה אתה נמצא ורוצה להצליח, אתה רק רוצה לבוא ולעבוד כדי לשמור על הסיכוי להישאר במירוץ לאליפות".

האליפות היא משהו שאפשר עדיין לחלום עליו לדעתך?
"זה עדיין מוקדם כי עוד לא נגמר הסיבוב הראשון והדרך עוד ארוכה. אנחנו לא מסתכלים על מכבי תל אביב ומה הם עושים. אני יודע שאם נמשיך לנצח ונהיה טובים, הכל יסתדר. אני מאמין שעם התמיכה והעידוד של הקהל שממשיך ללכת אחרינו לכל מקום ומשחק, נוכל להישאר במירוץ הזה עד הסוף".