לוקה דאצ'ביץ' (מימין), מילוש בויאשיץ' וסטפן צ'יריץ'. נהנים בישראל. צילום: הרצל יוסף

"קלדרון. תיישרו את החולצות שיראו את הכיתוב", פוקד על צמד חבריו הסרבים, מילוש בויאשיץ', שחקנה של מ.כ באר שבע בכדוריד כשהצלם מכוון את המצלמה לעבר השלישייה כדי לתעד אותם לכתבה. "רוני (טסלר, יו"ר המועדון - כ.ק), אמר לי, מילוש, חייבים לפרגן לספונסר. אני מבצע".

אחרי הצילומים השלישייה מתקדמת לעבר הרכב השכור של בויאשיץ'. "תגיד, מה זה קלדרון?", הוא שואל ואחרי שמסבירים לו כי מדובר במוסך גדול שנמצא באזור התעשייה עמק שרה בבאר שבע, בויאשיץ' מתעורר. "אולי הם יסדרו לי את הברקסים ברכב. רק את הכריות. כמה זה יעלה?".

האמת, אפשר להבין את טסלר. לא קל להרים מועדון כדוריד עם תמיכה חיצונית מועטה, להוציא את ההקצבות בגובה של כמה מאות אלפי שקלים שמעבירה עיריית באר שבע. היו"ר, שעבד קשה בקיץ על חיזוק מתחיל עכשיו, עמוק בתוך העונה, לקצור את הפירות של עבודתו והשקעתו.

המגמה השתנתה
הקבוצה שלו שספגה בתחילת העונה חמישה הפסדים בניסיון לתקוע יתד בליגה הבכירה, ניצחה בשבוע שעבר שני משחקים רצופים (את מ.כ. חולון ואת אחת מאריות הליגה, רמת־השרון במשחק החוץ - כ.ק.). המזל ובעיקר המגמה נראית שונה היום לגמרי.

סיכום משחקי הליגה עד כה:
שישי חם: מ.כ. באר שבע רשמה הפסד במשחק הראשון בליגת העל
הפסד נוסף: מ.כ. באר שבע נכנעה 35:25 למכבי ראשון לציון
אפס משלוש: הפסד נוסף למ.כ. באר שבע, ירדה לתחתית הטבלה
לא מסוגלים לנצח: מ.כ. באר שבע הפסידה גם לרחובות
ברוכה הבאה: ניצחון היסטורי ל-מ.כ. באר שבע בליגת העל
עלו על הגל: ניצחון שני ודרמטי למ.כ. באר שבע על רמת השרון

במועדון מייחסים חשיבות רבה לצירופו של המקשר החדש סטפן צ'יריץ' לקבוצה. הסרבי שהתחיל את העונה בטורקיה רק נחת וכבר הראה את הניצוצות שכל כך היו זקוקים להם בבאר שבע. שבוע בארץ, שלושה אימונים ושני ניצחונות בשני המשחקים בהם נטל חלק. זה המאזן עד כה של צ'יריץ'.

ההגעה שלו העלתה את מאזן הכוחות הסרבים בבירת הנגב לשלושה, ונראה שהעסק מתחיל לקבל צורה חיובית אחרי פתיחת עונה איומה של העולה החדשה. "אני לא יודע מה קרה בשני המשחקים שניצחנו", אומר צ'יריץ' (25), ומחייך חיוך רחב של סיפוק. "המועדון החליט לעשות שינוי והם חיפשו שחקן חדש".

"התחלתי את העונה בטורקיה, אבל אחרי שלושה חודשים הם אמרו לי שאני לא מספיק טוב והם לא אוהבים אותי", המשיך שחקן הרכש, "מצאתי את עצמי יושב חודש בבית אצל ההורים בסרביה בציפייה למצוא קבוצה חדשה. קיבלתי כמה הצעות בין היתר מקריית אונו וגם מבאר שבע. רוני היה רציני מאוד וראיתי שהוא מאוד רוצה אותי בקבוצה שלו, ולכן ההחלטה להגיע לכאן היתה טבעית".

סטפן צ'יריץ'. "ההחלטה להגיע לכאן היתה טבעית". צילום: הרצל יוסף

שני החברים שלך (בויאשיץ' ודאצ'ביץ') היו סיבה מספיק טובה כדי להפסיק לדאוג מהקבוצה שאליה אתה מגיע?
"בטח. יש פה בסיס סרבי חזק, וידעתי בדיוק לאן אני מגיע. גם המצב הביטחוני בישראל לא הפתיע אותי. אנחנו הסרבים לא מתרגשים מהדברים האלה. היו לנו שלוש מלחמות בעשר שנים. הרבה חברים שלי שיחקו פה ואמרו רק דברים טובים על המדינה ועל התנאים פה".

איך הגיבו במשפחה למעבר שלך?
"יום לפני שהגעתי לכאן היה את הבלגן הגדול והאזעקות. כולם במשפחה הזהירו אותי ופחדו, אבל אמרתי להם שיהיה בסדר. אני לא מתרגש מכמה ימים של מתיחות".

מי הסוכן שלך שדאג שתגיע לכאן?
(צוחק ומצביע על מילוש בויאשיץ') "זה הסוכן שלי שסידר לי את החוזה פה בבאר שבע".

"אני מכיר אותו לפני שהוא הגיע לכאן, אבל לא באופן אישי", סיפר בויאשיץ', "ידעתי שמדובר בשחקן מצוין שנוכל ליהנות ממנו ואני שמח שרוני ואבנר (דרורי, מאמן הקבוצה - כ.ק.) החליטו לעשות את השינוי והצליחו להביא לכאן את סטפן".

אז איך היית מעורב בתהליך?
"האמת, לא רציתי בהתחלה להיות מעורב בחלק הזה של הדברים. רציתי להתרכז במשחק שלי ולהיות הכי טוב והכי מוכן מקצועית ולהתרכז רק בכדוריד. רוני שאל אותי אם אני מכיר או יודע על שחקנים שיכולים להתאים לנו והשם של סטפן מיד עלה".

מכיר את הסגנון
אחרי פתיחת העונה הרעה, מ.כ. באר שבע היתה צריכה לעשות שינוי משמעותי, וכדי לצרף את צ'יריץ' היא שחררה את רוסלן גונצ'ארוב, האוקראיני המאכזב.

"הקבוצה אמרה שהיא זקוקה לי כדי להישאר בליגה הראשונה", אמר צ'יריץ', "אני מכיר את סגנון המשחק של מילוש ושל לוקה. יש לנו סגנון משחק דומה מאוד ולכן החיבור היה מיידי. רצינו להביא יותר אנרגיות ויותר אופי וכוח רצון לקבוצה".

לא נלחצת מהסיטואציה להגיע לקבוצה שרק מפסידה?
צ'יריץ': "באר שבע זאת קבוצה חדשה בליגה, ואולי הם טעו מעט בהערכת המצב כי יש הבדל עצום בין הליגה השנייה לראשונה. זאת רמת כדוריד הרבה יותר גבוהה. יש לנו קבוצה מצוינת לדעתי עם לא מעט שחקנים מאוד חכמים וטובים".

בויאשיץ': "הכדוריד בבאר שבע התחיל לפני אולי חמש שנים. זו העונה הראשונה שבה המועדון באמת משחק ברמות הגבוהות. ראיתי את רוני ואת אבנר, (דרורי, מאמן הקבוצה - כ.ק), וגם הם כמו השחקנים היו זקוקים לזמן כדי לעכל ולהתאקלם בליגה הראשונה. העניינים פה הרבה יותר רציניים מאשר ממה שהם היו רגילים".

איך למשל?
בויאשיץ': "הם אולי חשבו שמה שיש להם מספיק כדי להישאר בליגה, אבל זה לא היה ככה. היום אני מאוד מאמין במועדון הזה וביכולת שלו לגדול. אנשים משקיעים פה את החיים שלהם במשחק. צריך להבין שזה לא פשוט להתרגל לרמה וללחץ שיש בליגה הבכירה. יש גם מחסום מנטלי גדול מאוד שחלק מהשחקנים שלנו שלא טעמו עד עכשיו את הליגה הבכירה יצטרכו להתגבר עליו".

כמו מי?
"צח מלול, למשל. זה חתיכת שחקן מוכשר וצעיר, אבל הוא חייב עדיין לחצות את המחסום המנטלי הזה כדי להיות שחקן שמוביל קבוצה בליגה הבכירה. הוא יהיה בעוד כמה שנים שחקן נהדר, אין לי ספק בזה. כרגע הוא חייב לעשות עוד צעד כדי להוביל את הקבוצה. אני חושב שעם העזרה שלנו לכל אחד קל יותר להצליח".

צח מלול. בויאשיץ': "עוד כמה שנים הוא יהיה שחקן נהדר". צילום: הרצל יוסף

איך אתם מסבירים את החיבור המידי הזה?
בויאשיץ': "אני חושב שלתקשורת בינינו יש חלק חשוב מאוד בשני הניצחונות הראשונים שעשינו. אנחנו לא צריכים לדבר בהגנה. כולנו גדלנו על אותה שיטה ואנחנו מבינים אחד את השני בלי לדבר. הבסיס המקצועי הוא אותו בסיס. כשאני רואה את המיקום של לוקה או סטפן בהגנה ואני יודע איפה אני אמור לעמוד. כל אחד מחפה על השני וככה מעלים את רמת הביטחון ממשחק למשחק. זה מה שקרה נגד חולון ונגד רמת השרון".

הגנה חזקה
אז נגד רמת השרון הראתם את היכולת האמיתית ואת הפוטנציאל של הקבוצה הזאת?
דאצ'ביץ': "רמת השרון הופתעו מאוד מאיתנו. ראינו את זה בעיניים של השחקנים שלהם. הם לא הבינו מאיפה הבאנו את ההגנה הזאת פתאום. הם ראו בעצמם ובצדק אולי פייבוריטיים לנצח את המשחק הזה. הם המעיטו בערך שלנו ושילמו על כך מחיר".

בויאשיץ': "הם פתאום קלטו שגם אנחנו יכולים להרביץ ולשחק הגנה חזקה. ככל שהמשחק הלך והתקדם הרגשנו שזה הופך לקל יותר ויותר".

עם זאת, בדקות האחרונות הם הצליחו לחזור לשוויון ורק גל הרשקוביץ הביא ניצחון עם עצירת הפנדל.

בויאשיץ': "ללא ספק, גל היה מצוין ונתן כמה משחקים טובים מאוד. גם יתר החברים כמו גידי שירי שנתן את שלו ברגעים הקריטיים, עוז פגליארי ויובל שמש היו נהדרים. אולי זאת נקודת המפנה בה הרגשנו שאנחנו מסוגלים לנצח כל אחד. החבר'ה הבינו שאנחנו כבר לא אנדרדוג כמו בעבר. יש לנו שיניים. הניצחונות ובעיקר הדרך בה הם הושגו היו ללא ספק בוסט גדול מאוד לביטחון שלנו".

צ'יריץ': "הגישה שלי היא תמיד כזאת. אני מגיע לכל משחק ולא משנה מי היריבה במטרה לנצח ולקחת את שתי הנקודות. זה נותן לי מוטיבציה".

בויאשיץ': "גם נשחק נגד ברצלונה אני אגלגל בראש את התסריט לפיו אנחנו מנצחים".

לא הלכת רחוק מדי עם ברצלונה? קודם תנצחו את מכבי ראשון לציון.
בויאשיץ': "הם לא קבוצה יוצאת דופן. ברור שיש שם שחקנים טובים והם נותנים פייט באירופה, אבל הם לא קבוצה שאי אפשר לנצח. אני מקווה שכל אחד בקבוצה יחשוב ככה. הם לא קבוצה מיוחדת".

מילוש בויאשיץ' (עם הכדור). "אני מאמין במועדון וביכולת שלו לגדול". צילום: הרצל יוסף

הביטחון עלה
עכשיו, אחרי שני הניצחונות הרצופים, הביטחון של שחקני הקבוצה עלה משמעותית. "אני בטוח שאחרי שני הניצחונות האלה הקבוצות היריבות יתחילו לקחת אותנו ברצינות רבה יותר וילמדו אותנו טוב לפני המשחק", אמר לוקה דאצ'ביץ' שמשחק בקבוצה שנה שנייה ברציפות, "הראנו שאנחנו כבר לא פראיירים ושאנחנו יכולים גם להחזיר".

"הכל תלוי בנו", מוסיף צ'יריץ' "אנחנו נהיה חייבים לפתח אופי של ווינרים אחרי פתיחת עונה לא הכי טובה. בכל פעם שנעלה על הפרקט זה יהיה שם. אני חושב שיש לנו סיכוי טוב מאוד להישאר בליגה. שני הניצחונות שלנו העלו בצורה משמעותית את הסיכוי לשרוד בליגה הבכירה".

בויאשיץ': "אנחנו צריכים להשיג ארבע נקודות נוספות בסיבוב הזה כדי שנהיה במצב בטוח ולא ניכנס ללחץ בגלל המיקום בטבלה. אני חושב שאנחנו נמצאים בדרך הנכונה".

צ'יריץ': "יש לנו עכשיו כמה ימים כדי להתכונן למשחק הבא נגד הפועל רמת גן (שישי 30.11, 14:00, האולם החדש ברמות) ואני חושב שהפגרה הזאת באה לנו בזמן כי ככה נוכל לחזק את הדברים הפחות טובים במשחק שלנו ולעשות התאמות וחיבור חזק יותר בין השחקנים. גם הכנה מנטלית ופיזית".

מה אתם מספרים לחברים ולמשפחה בסרביה על מדינת ישראל?
צ'יריץ': "אני מאוהב במזג האוויר בישראל. מזג האוויר בסרביה עכשיו קפוא. כשגרתי בטורקיה היה גם חם, אבל החיים שם שונים לחלוטין מישראל. כאן הרבה יותר נוח והרבה יותר תחושה של מדינה אירופאית מודרנית עם חיים בסגנון שאני אוהב".

בויאשיץ': "כששיחקתי בנס ציונה הייתי הולך עם החברה שלי לים כל יום. פעם אחת ב־2014 תפסה אותנו אזעקה בחוף הים של תל אביב. כולם רצו להסתתר בתוך בתי הקפה. אני וחברה שלי נשארנו על החול. כשהאזעקה נגמרה, נכנסתי לים".

השחקנים מסרביה מעלים את הרמה של הליגה?
דאצ'ביץ': "בליגה הישראלית יש שלושה או ארבעה סרבים בכל קבוצה. הרמה בליגה תרד ללא השחקנים מהבלקן כי אנחנו מאוד טובים".

בויאשיץ': "וגם מאוד זולים ביחס לשחקנים ממדינות של מערב אירופה שלהם בישראל לא יכולים לשלם כל כך הרבה. כדוריד הוא החיים שלנו. יש פה בישראל קומונה של לפחות 30 או 40 שחקנים סרבים בכל מיני קבוצות, והשנה יש גם לא מעט שחקניות סרביות שהגיעו לליגת הנשים. בשנה שעברה עשינו כמה מפגשים של כל הסרבים ביחד. חגגנו ועשינו גיבוש. אולי גם העונה זה עוד יקרה. זה יהיה נחמד".