באחד האימונים הראשונים של הפועל באר שבע בעונה הנוכחית, אנשי הצוות המקצועי שבדקו את נתוני מכשיר הג'י. פי. אס של קשר הרכש הצעיר של האדומים, ג'ימי מרין, חשבו שהמכשיר מקולקל. מספר הקילומטרים שצוין בו היה גבוה מדי לשלב הזה של ההכנות, אבל מבדיקה נוספת גילו בצוות המקצועי כי המכשיר תקין לחלוטין. כנראה שהסטנדרטים אליהם הם התרגלו היו נמוכים מדי.

ג'ימי מרין. נכנס ללב של האוהדים האדומים. צילום: הרצל יוסף

"זה לא רק מספר הקילומטרים שגם הוא גבוה, אלא גם הספרינטים שמבצע מרין, "עוצמות הספרינטים והתדירות שלהם מדהימה", ציינו במועדון. "הבחור עובד במקצבים גבוהים מאוד".

במילים אחרות, ג'ימי מרין מסתמן כהשקעה נכונה לעתיד המועדון. הקשר הנמרץ מקוסטה ריקה מראה נתונים פיזיים נדירים אפילו לרמות של ליגת העל ובהפועל באר שבע יש כבר מי שמחכך את ידיו בהנאה במחשבה על הנכס המניב שנפל כמו פרי בשל למועדון. בעתיד, כך כבר מצפים, ההשקעה הכספית המועטה במרין עשויה להתברר כאקזיט כלכלי יוצא מהכלל עבור הפועל באר שבע.

מרין שיחגוג באוקטובר 22 שנים להיווסדו גדל במשפחה בה האב, ג'ימי מרין סניור עבד למחייתו ואימו, דונה אלכסנדרה נשארה בבית כדי לטפל בג'ימי הצעיר ובאחותו, אליסון. הקשר החל את דרכו במחלקת הנוער של דפורטיבו ספריסה, ממועדוני הפאר בכדורגל המקומי, אך כמעט ולא קיבל צ'אנסים לשחק עבור הבוגרים. מרין היה מדוכא מכך שהוא לא נספר ולא זוכה להזדמנויות.

הוריו העידו כי אף חזר לא פעם בוכה וסירב לשוב למועדון בגלל התסכול הרב ממנו הוא סבל. אחרי שהושאל להרדיאנו, מרין פרח והפך לאחד השחקנים החשובים והמובילים של הקבוצה עד שעבר לשחק בישראל.

ג'ימי מרין עם אימו, דונה אלכסנדרה ואחותו, אליסון. צילום: Put Grupo Nacion/ Mayela Lopez

מאז ימיו בספריסה, אמו חששה להגיע למשחקיו של בנו בשל העובדה כי ההתנהגות של האוהדים היריבים היתה קשה לה מאוד. "הם היו מקללים אותו קשה יותר ומעליבים אותו ולי היה קשה לשמוע את הקללות. אני הכתובת החביבה עליהם", הודתה האם בראיון שקיים עימה העיתונאי, אנדרס מורה מהעיתון, 'להטייה' ובאתר האינטרנט www.lateja.cr, המסקר בין היתר את מועדוני הספורט במדינה.

אחרי שבנה עבר לשחק במדי הרדיאנו, דונה אלכסנדרה ביקרה באופן תדיר באצטדיון המקומי, אלאדיו רוזבל קורדרו, בו משחקת קבוצתו לשעבר של מרין ממנה הוא הגיע לבאר שבע. "כשהרדיאנו משחקת בבית, אנחנו מגיעים למשחקים", היא סיפרה. "במשחקי החוץ אנחנו מעדיפים לעודד אותו מהבית דרך הטלוויזיה.

התפרצות של שמחה

בזמן ששיחק בהרדיאנו משפחתו של מרין המשיכה לגור בשכונת טיבאס בסאן חוזה, בירת קוסטה ריקה, בה רוב התושבים אוהדים את ספריסה, היריבה של בנם בליגה והם כלל לא ידעו שהשחקן והמשפחה מתגוררים לידם.

בנובמבר שעבר, אחרי שהרדיאנו התמודדה בגמר הליגה של קונקאקאף, המפעל החדש שהושק על ידי ההתאחדות לכדורגל של צפון ומרכז אמריקה וניצחה את מונטגואה מהונדורס במשחק הראשון מבין השניים, (0:2, את אחד השערים כבש מרין, כ.ק.), משפחתו של הקשר צפתה בגומלין בסלון. הרדיאנו נקלעה לפיגור כפול בדרך להכרעה בפנדלים, עד שבדקה ה-85 מרין כבש את שער החוץ היקר והביא את התואר לקבוצתו.

באותו זמן, כך מספרת דונה אלכסנדרה, הדירה שלהם כמעט התפרקה. "כשג'ימי כבש בעלי כמעט שבר את הקיר בסלון", היא העידה בראיון. "שמרנו על פרופיל נמוך כל השנתיים הללו ופתאום הכל כאילו התפרץ. היינו בטוחים אחר כך שהשכנים חשבו שמשהו רע קרה עם כל הצעקות והרעש אבל הכל היה משמחה".

אוהדי הפועל באר שבע. הם כבר מאוהבים במרין. צילום: הרצל יוסף

למחרת בבוקר כשאליסון, האחות של ג'ימי יצאה ללימודים היא שמעה זוג שכנים מתלחששים לגבי הסיבות לרעש החזק שבקע מבית המשפחה בלילה הקודם. "אחד השנים שכנראה מכיר אותנו סיפר להן שהילד משחק בהרדיאנו והוא זה שכבש את השער".

מאותו הרגע בית המשפחה הפך לאתר לעליה לרגל של אנשי השכונה. אביו של הקשר אף קיבל פתקים ומסרים מאוהדי ספריסה שביקשו ממנו לא 'לפגוע' בקבוצתם. אחרי ההצלחה בזירה מחוץ למדינתו, מרין התחיל להרגיש את התהילה. "היו עוצרים אותו בקניון כדי להצטלם", מעידה אימו ונשמעת גאה בבנה. "הוא שמר על הרגליים על הקרקע ולא הרים את האף. גם לא ממש הרשנו לו לעשות את זה", היא מסכמת את התקופה הטובה ביותר של בנה מבחינה מקצועית עד כה.

עוד לפני שהצטרף בקיץ לבאר שבע, עורר מרין סערה גדולה במולדתו כשבחר להתמקד ביעד הבא שלו בקריירה במקום לעזור לנבחרתו במשחקי גביע הזהב (האליפות הבינלאומית של צפון ומרכז אמריקה, כ.ק.).

הנבחרת שמשחקת באופן קבוע במונדיאלים האחרונים ספגה בגביע הזהב הפסד סנסציוני להאיטי ונעצרה ברבע הגמר על ידי מקסיקו. בקוסטה ריקה זעמו על המהלך של מרין שיעמוד לוועדת משמעת בהתאחדות שתבחן את המצב ותחליט לגבי המשך דרכו. ''ג'ימי יצטרך לספק הסברים להחלטות ולמעשים שלו ואז יקבלו שם החלטה אם להעניש אותו ובאיזו צורה או לא", התייחס לנושא העיתונאי אנדרס מורה.

מהירות מסחררת

כבר במחנה האימונים בפולין בשידורים הישירים של משחקי ההכנה היה אפשר להתרשם לטובה מהלהט שמציג מרין ומהמהירות המסחררת שלו באגף הימני בעיקר. הקשר שמשחק באגף שמאל עם רגל ימין דומיננטית נוהג לחתוך פנימה מקו האורך כדי למצוא שחקני התקפה פנויים בתוך הרחבה. התנועה החדה שלו משאירה את הקשר בדרך כלל חופשי להרים את הכדור המדוד שכל חלוץ צריך כדי לכבוש שער.

ברק בכר. השאיר אותו על המגרש בגלל כושרו הגופני. צילום: הרצל יוסף

אירוע שיכול לסמן במידה מסוימת את המגמה ולנסות לנבא את העתיד של מרין התחרש במהלך  המשחק הראשון מול קאיירט אלמאטי במסגרת המוקדמות של הליגה האירופית בשבוע שעבר. במשחק הזה ניתן היה ללמוד דבר או שניים וליישר קו עם הציפיות מהקשר הצעיר. בשלב מסוים באזור הדקה ה-60, מרין שלא הפסיק לעבוד על המגרש מהשריקה הראשונה נראה עייף ומותש מהמאמץ הגופני במזג אוויר לא אידיאלי.

העייפות שלו באה לידי ביטוי באיבוד של מספר כדורים ומסירות לא מדויקות שלא מצאו את הכתובת הנכונה. בשלב הזה זיהינו תנועה ערה על הספסל של האדומים כשעוזר המאמן גיא צרפתי, מאמן הכושר דרור שמשון ואחרים, כל אחד בתורו ניגש לברק בכר וייעץ לו להוציא את הקוסטה ריקני התשוש מהמגרש.

בכר ביטל את הבקשות שלהם וכנראה ידע למה. כמה דקות לאחר מכן בכר אכן הורה לערוך את החילוף אך על השלט שהרים השופט הרביעי הופיע דווקא מספרו של נייג'ל האסלביינק שפינה את המקום שלו לטובת ניב זריהן. מרין נותר על המגרש ובסביבות הדקה ה-75 הוא העביר הילוך ושוב חזר לחרוש את המגרש, חטף כמה כדורים ליריבה והלהיב את הקהל ביציעי הדרומי עם תנועות ידיים מעודדות כאילו רק עכשיו עלה לדשא.

"למדנו להכיר בצוות המקצועי את ג'ימי ואת העובדה שהוא לא נח לרגע ויכול לתת תפוקה במשך 90 דקות", הגיב בכר לשאלה מדוע החליט בסופו של דבר לא להוציא את מרין מהמשחק. "ג'ימי יודע לשמור על קצב גבוה ובדרך כלל אין לו בעיה של עייפות לכן החלטתי להשאיר אותו על המגרש. כולם ראו בשלבי הסיום איך הוא משקיע, מחויב, מרוויח כדורים ומלהיב את הקהל".

לא רק היכולת המקצועית שיתרום להפועל באר שבע בעונות הקרובות מעניינת את אנשי המועדון. ברור לכולם שמרין הגיע לקבוצה קודם כל כשחקן בעל נתונים ופוטנציאל הרבה יותר גבוהים ממה שדרוש בליגת העל ובמידה ויתפתח בעזרת הכלים שתעמיד לרשותו הפועל באר שבע לשחקן ברמה גבוהה, המועדון יכניס לקופתו לא מעט מיליונים אחרי שיימכר לחו"ל.

אלונה ברקת (מימין) ואסי רחמים. ירוויחו על המכירה של מרין בעתיד? צילום: הרצל יוסף

זאת לדעת רבים רק שאלה של זמן. "בעוד כשנתיים ג'ימי כבר יהיה שווה הרבה יותר כסף מהיום", אומרים השבוע גורמים במועדון. "יש לו כמעט את כל הנתונים והכלים שדרושים כדי לעשות את זה בענק באחת הליגות באירופה. הוא חייב עדיין לשפר את קבלת ההחלטות שלו במסירה האחרונה כדי להפוך לנשק קטלני באמת".

למרות זאת ישנם לא מעט דברים שמרין צריך לשפר. "לעיתים כשצריך למסור הוא בועט ולהיפך", אמרו במועדון על קבלת ההחלטות של השחקן שצריכה להשתפר, "הדברים האלה נובעים מהעובדה שמהמקום שהוא הגיע ממנו עובדים פחות על טקטיקה ומתעסקים יותר בפרמטרים אחרים כמו מהירות, פיזיות, כושר גופני וכדומה. כשהוא ישפר את קבלת ההחלטות שלו ועוד כמה היבטים במישור הטקטי, ג'ימי גם יתחיל להביא את המספרים שמצפים ממנו כשחקן זר שמגיע לקבוצה עם שאיפות להיות בצמרת".

וזו בדיוק המחלוקת שקיימת לגבי הבאתו של מרין להפועל באר שבע. רבים טוענים כי בניגוד להשקעה שנראית כיום בלתי הגיונית בשחקן כמו ז'וליין סטו, יאניס אנסטיס ואחרים מדובר בשחקן מוכשר שכל עתידו עוד לפניו.

האם במצבת הזרים הנוכחית כשלהוציא את מיגל ויטור, לא בטוח שהאחרים מסוגלים למשוך את הקבוצה על כתפיהם. אם מרין היה מגיע בתקופה של טוני וואקמה, ג'ון אוגו ומיגל ויטור בשיאם, ומשתלב לאט כדי לצבור ניסיון ו'להתגלח' על חשבונה של הפועל באר שבע, זה היה מהלך הגיוני יותר.

השקעה לעתיד

במועדון יש תמימות דעים עליה קשה באמת להתווכח שההחתמה של מרין תשתלם בעתיד. עם זאת, בימים האחרונים יש בהפועל באר שבע גם גורמים שמייצגים סוג של 'שביל הזהב'. במועדון מבינים שהשאיפות המקצועיות הם מידיים – תארים וכמה שיותר, לכן בקבוצה מעדיפים בשלב הזה להחתים קשר כנף זר, 'מבושל' ואיכותי שיספק את המספרים הדרושים ובעיקר יוריד את הלחץ ממרין.

זה שינוי מגמה מהתפיסה כי הקבוצה זקוקה לקשר אחורי זר שנובע בעיקר מהתפקיד היוצא מהכלל של מרואן קבהא במשחקים האחרונים לצידו של דוד קלטינס עליהם בכר סומך מאוד. "אנחנו מאוד שלמים עם ההחלטה שלנו ללכת על שחקן צעיר ורעב מהסוג של מרין", הודה מנכ"ל המועדון, אסי רחמים בסיום המשחק הראשון מול הקזחים. "אני חושב שכולם רואים את הרצון והמחויבות שלו להצליח לצד עבודה קשה שהוא עושה על המגרש. אנחנו מאמינים שהבוסר הזה יניב פירות לרווחת הקבוצה בהקדם".

לא רק בהפועל באר שבע הבינו שיש להם יהלום לא מלוטש ביד. גם אנשי מקצוע אחרים ציינו את מרין כסוג של 'גניבה' שיכולה להתפתח להעברה יקרה ביותר אחרי שיתרום מקצועית לקבוצה שהימרה עליו.

מדובר בהימור אך אם בודקים את נתוני הפתיחה, מיד מבינים שההימור שלקחו בבאר שבע הוא בסך כל הימור מושכל ביותר. "ממה שראיתי עד עכשיו, הפועל באר שבע נמצאת לדעתי במצב המקצועי הכי טוב מבין קבוצות הצמרת בליגת העל", קובע מאמן העבר של נבחרת ישראל, שלמה שרף. "עקבתי אחרי המשחקים האחרונים שלהם והתרשמתי לטובה מאוד מג'ימי מרין. רואים שיש לו טכניקה גבוהה, כושר גופני מצוין והוא לא מפסיק לעבוד על המגרש".

"מצד שני רואים עליו שהוא עדיין לא מלוטש מספיק אבל עם פוטנציאל כמו שיש לו ועם עבודה של הצוות מקצועי בבאר שבע שיעבדו איתו על קבלת החלטות נכונה יותר הוא עוד ישתפר", המשיך שרף, "בעיניי אין בכלל שאלה על החיוניות שלו לקבוצה. אלה השחקנים שאני מאמין בהם שיכולים להגיע בעוד כמה שנים למקומות טובים".