הבעלים של הפועל באר שבע בכדורסל, כפיר ארזי, מסרב להתרגש במצבים בהם לאנשים אחרים היתה נופלת הלסת. גם הקבוצה שלו, מרגשת אותו במידה רבה אך אל תצפו ממנו לקפוץ ולהשתולל ביציע.

"פרפרים בבטן אין לי", מבהיר הבעלים השבוע בראיון מיוחד ל"מיינט באר שבע", "כל הקיץ ניסינו לבנות את הקבוצה וכמובן שמחכים לראות את השחקנים החדשים שמגיעים, אבל אני לא מהמתרגשים. ברור שאתה רוצה לראות איך השחקנים משתלבים מקצועית, האם האופי שלהם טוב ומתאים לנו כמועדון והאם הבחירה בהם היתה נכונה. מחכים לפתוח את הליגה ברגל ימין".

כפיר ארזי. "רוצים לפתוח את העונה ברגל ימין". צילום: הרצל יוסף

זו תהיה העונה השנייה של ארזי והאדומים בליגת העל, שש שנים אחרי שהוא רשם את אותה הקבוצה בליגה ב'. "אני מרגיש שאנחנו הרבה יותר מוכנים לעונה הקרובה מאשר בעונה שעברה", הדגיש הבעלים, "כי סגרנו את כל הצוות המקצועי בזמן כדי שנהיה מסונכרנים עם ההכנות. יש לי גם כמה תובנות מהעונה הראשונה".

איזה?

"אחד הלקחים מהעונה האחרונה היה הרצון שלנו לעשות מאמץ כדי לבנות את הסגל לטווח יותר ארוך משנה אחת, מתוך הבנה שזה מה שצריך לעשות. בכדורסל אם שחקן נתן עונה טובה הוא רוצה שדרוג. התקציב אצלנו לעומת זאת לא עולה כל כך מעונה לעונה כי אנחנו די מוגבלים כספית. אם אני משדרג שחקן אז את כל גובה השדרוג אני אצטרך להוריד מהשחקנים האחרים. השנה אנחנו מנסים לחתום הסכמים עם אופציה לעונה הבאה אבל זה לא תלוי בי כי יש גם את מה שהשחקנים רוצים".

היום מרגישים אותך יותר במועדון?

"בהיבטים המקצועיים במועדון, דניאל רביץ, (המנהל הספורטיבי) ותומר ירון, (המנכ"ל) לוקחים 90% מההחלטות. אני סומך עליהם כי אני לא בעל מקצוע. לפעמים חוץ מהמקצועי יש גם ניהולי, ראייה לטווח ארוך ועוד דברים שאני מתערב בהם".

פסלת בקיץ מועמדים על רקע כספי?

"בוודאי. מגיעים אליך סוכנים עם עשרות שחקנים אבל חלקם לא בשבילנו".

בעלים רבים נכנעים ללחץ ולרצון להביא שחקן שנחשב לכוכב ולשים עליו כסף. אתה מרגיש שיש לך את כוח הרצון לעמוד בפני ההתלהבות הזו?

"כל הזמן יש מאבקים כאלה כי הצוות המקצועי, האוהדים ובטוח שגם אני רוצה להביא את השחקנים הכי טובים כדי לנצח, אבל מצד שני אני מבין שיש מגבלות של תקציב. אם לא נדע לעמוד במסגרת, לא יהיה מאיפה להביא כסף לעונה הבאה והמועדון יתרסק. זה משהו שחייב להיות מאוד ברור – לא פורצים את התקציב".

אין המשכיות

אחת הביקורות הגדולות של האוהדים כלפי המועדון עסקה בקיץ בכך שלא היתה המשכיות עם שחקנים שהצליחו בעונה שעברה והיו יכולים להשאיר אותם כמו ג'ורדן סווינג וטראוויס ווריק.

ג'ורדן סווינג. ארזי: "הוא החזיק אותנו בחלק גדול מהעונה שעברה". צילום: הרצל יוסף

"אני מאוד אוהב את ג'ורדן", התייחס ארזי לסווינג, "הוא החזיק אותנו ביחד בחלק גדול מהעונה שעברה. הוא שחקן נהדר אבל שחקנים נבחרים לפי מה שמבקש המאמן ובהתאמה לקבוצה כולה. ג'ורדן השתדרג מבחינה כלכלית בראשון לציון ואנחנו ידענו שלא נוכל לעמוד בסכומים האלה ולכן חיפשנו משהו אחר. לפי מה שאני מבין, ג'ון פטרוסלי שאמור להגיע כמחליף לסווינג, הוא שחקן ברמה גבוהה שיש לו יכולות הגנתיות הרבה יותר טובות מאלו של סווינג".

בשנה שעברה הקבוצה עמדה מעל הציפיות?

"כן בהחלט, מעל הציפיות שלי".

אז איזה יעד אתה מסמן העונה?

"הציפיות שלי הן לעשות עונה כמו שהיתה לנו בעונה שעברה. אם נעשה מקום אחד גבוה יותר מהעונה הקודמת, אגיד ששיחקנו אותה. תקציב השחקנים שלנו הוא אחד הנמוכים בליגת העל ויש לנו הוצאות נוספות בגלל המרחק מהמרכז. בכדורסל חוץ מיכולת וחיבור זה גם עניין של איכות בסגל וכסף כאן הוא כוח רציני בסוגיה. בשנה שעברה עשינו הישג שהוא מעבר להשקעה הכספית שלנו וגם בעונה הקרובה אני מוכן לקבל את אותו התסריט".

מה בעצם היו הגורמים להצלחה בעיניך בעונה שעברה?

"הבחירה ברמי הדר כמאמן הקבוצה והצוות המקצועי. עבודה נהדרת של המנכ"ל, תומר ירון, ויתר אנשי המערכת המקצועית והניהולית. גם הקהל היה בסך הכל בסדר גמור לעונה הראשונה. ברור שהיינו מאוד רוצים שהקהל יהיה יותר מעורב במשחקים מבחינת עידוד אבל זה יבוא עם הזמן".

אתה מרגיש שיש פה שיטה ולא מקריות?

"את זה נדע השנה. אני מרגיש שכן ובגלל זה גם הארכתי את החוזה של רמי הדר".

אז בעצם אפשר לומר שההחלטה להביא את רמי הדר זו ההחלטה הכי טובה שלך כבעלים?

"זו היתה החלטה טובה מאוד".

מגבלות תקציב

במהלך העונה רצתה הפועל באר שבע לעשות קפיצת מדרגה נוספת ולשחק במפעלים האירופיים, אבל בגלל מגבלות תקציב זה נמנע ממנה בסופו של דבר והיא תמשיך במסגרת המקומית בלבד.

רמי הדר. ארזי: "הבחירה בו לתפקיד היתה טובה מאוד". צילום: הרצל יוסף

יש תחושה שהקבוצה צריכה להשתדרג ולשחק באירופה.

"על תחושה של מי אתה מדבר?"

של אנשי כדורסל, מאמנים, אוהדים ועוד.

"כל האנשים האלה מבינים רק תיאוריה. הם מתפרנסים מכדורסל אבל מה שלא ראיתי זה אחד מאלה עם התיאוריות מביא כסף לכדורסל כדי להגשים אותן, להבדיל מאנשים שעושים ולא מדברים. לתת הצעות זה הכי קל אבל מישהו צריך לשלם על ההצעות האלה. עם זאת, לדעתי השנה יש לנו מבחינת הסגל קבוצה טובה יותר משנה שעברה. איך זה יתחבר? לא יודע כרגע. בישלנו דייסה ואני מקווה שהיא תצא טוב".

אתה לא מרגיש פספוס שלא השגתם את הספונסר לאירופה?

"מה שקשור לשחקנים ושדרוג המועדון היה עדיף שנשחק במפעל אירופי אבל שוב, מאיפה אני מביא את התקציב לזה? אמרתי בכל החודש שלפני המועד האחרון לרישום, שאם יבוא מישהו שיביא חצי מיליון שקל היינו משחקים באירופה. אני לא מסוגל להביא עוד סכומים כאלה רק כי זה משדרג את האווירה ואת העונה. לזה צריך כיסוי כספי".

עיריית באר שבע לא נתנה מענה?

"אף אחד לא דיבר על זה עם העירייה. העירייה מחליטה חצי שנה או שנה לפני ההודעה שלה מה היא נותנת לספורט ולכדורסל ואני לא בא בכל דבר לעירייה".

אי אפשר היה לבקש מהקברניטים בעירייה לעזור להביא ספונסר חד פעמי?

"לא נכנס לזה בכלל. לא ראיתי אף אחד שמגיע ושם כסף. אני מרגיש שעשיתי מספיק כדי לנסות להשיג את הכסף. עשינו מאמץ גדול. עם ספונסרים אי אפשר להספיק כי אתה תמיד יכול להמשיך לרוץ ולנסות".

גם הפרידה ממועצת בני שמעון פגעה בכם כלכלית.

"יש יחסים טובים עם המועצה. ההחלטה שלהם לעזוב את התמיכה בבוגרים פגעה בנו אבל יש עדיין מערכת יחסים טובה מאוד ברמת בית הספר לכדורסל ומחלקת הנוער. זאת ההחלטה שלהם ואני מכבד אותה".

"העלייה נתנה דחיפה"

אחד המאבקים הגדולים של ארזי מאז שנטל על עצמו את שרביט הבעלים הוא לדאוג לתקציב ראוי למועדון. ברוב העונות עד שעלתה לליגת העל, באר שבע הצליחה להעמיד תקציב גדול יותר מרוב היריבות שלה בליגה.

טראוויס ווריק (מימין) מול פלדין. עזב אחרי עונה אחת. צילום: הרצל יוסף

בשנה שעברה והעונה זה כמובן בלתי אפשרי מסיבות די ברורות. "כל תושב שאוהב כדורסל ורוצה שגם לילדים שלו יהיה כדורסל בליגת העל ליד הבית, חייב לעשות מנוי ולעזור למועדון", קובע ארזי. "גם אם הוא לא מגיע לכל משחק אפשר לתת את התרומה הקטנה שלו לקהילה. הכפלנו את מספר הילדים במחלקת הנוער ובבית הספר לכדורסל מאז שהבוגרים עלו לליגת העל. זה נתן דחיפה אדירה לכל הענף פה בדרום אבל אסור להסתפק במה שיש וחייבים כל הזמן לעבוד כדי לגדול. זה תלוי בכולם ולא רק בנו".

איזה תגובות אתה מקבל מהסביבה?

"אני מקבל הרבה מחמאות. בדרך כלל אני עונה שאפשר לפרוט את הכפיים ואת ה'כל הכבוד' למנוי. אנשי העסקים שמים כמה עשרות אלפים, והאנשים מן היישוב פשוט שייקנו מנוי כי התקציב שלנו בנוי בצורה משמעותית על מכירת המנויים. חסרים לנו 1500 מנויים למלא את ה'קונכיה' וזה תקציב של עוד חצי מיליון שקלים, או לשחק באירופה או להחתים שחקנים טובים יותר".

אתה מרגיש שבמרכז מתחילים 'לספור' את באר שבע כמועדון ואותך כבעלים?

"אני חושב שיחסית לאלה שספרו אותנו לפני שש שנים והיום יש הבדל עצום. סופרים אותנו. לפני שנה הפכתי לחבר הנהלת האיגוד ואני מעורב בכל מה שקורה שם".

הם הבינו שאתה לא הולך לשום מקום?

"כנראה שכן אבל אני יודע שסופרים אותנו. אם אתה שואל אם הבעיות שלנו הן הבעיות שלהם, אז לא. כל אחד מסתכל על העסק מהעיניים שלו. אני מסתכל על הכדורסל מהעיניים שלי. אין להם בעיה עם ישראלים בכירים. הם לא צריכים לעשות נסיעות ולא להעביר את המשפחה וכו'. להם יש בעיות אחרות. לכל קבוצה יש שיקולים שונים".

מה דעתך על ההחלטה לגבי סוגיית המתאזרחים שמעוררת סערה בכדורסל הישראלי?

"אני לא מצליח להבין מה זה המושג הזה מתאזרחים. הבאנו יהודים שעשו עליה וגם אם יישארו בישראל וגם אם לא, זאת עליה. גם אנשים שעולים לארץ ועוסקים במקצועות אחרים מקבלים סל קליטה והטבות, ואם לא טוב לו אחרי כמה זמן הוא רשאי לחזור לארץ ממנה הגיע. כל מי שמקבל אזרחות מקבל אותה ממשרד הפנים. אני לא אחראי למי הם מעניקים אשרות. אי אפשר להגביל ולעשות הבדל בין עולה חדש ושחקן כדורסל עולה חדש. אם שני אחים, אחד פרופסור והשני שחקן כדורסל, אי אפשר להגיד שהראשון יכול להתחיל לעבוד מחר ולקבל את כל ההטבות ושחקן הכדורסל יצטרך לחכות שנתיים ולתת קנס לקבוצה בה הוא משחק. זה נראה לי הזוי. יש חוקים במדינה ולפיהם אנחנו פועלים".

איזה דברים אתה רוצה לשנות לעומת העונה שעברה?

"שינינו את הסגל. את הסגנון לא צריך לשנות כי אני אוהב אותו, עם הגנה חזקה מאוד. אם נדע לשמור בהגנה ונקלע משלוש כמו שקלענו בשנה שעברה, נהיה קבוצה שהיא מפלצת ברמות שלנו. קבוצה טובה שתתמודד על הפלייאוף העליון. יש דברים קטנים מסביב שצריך לתקן כמו כל עונה".