לא מעט גבות הורמו לפני כמה חודשים כשיזם ההייטק משה חוגג רכש את בית"ר ירושלים מאלי טביב. מועדון הפאר מעיר הבירה היה שרוי באנדרלמוסיה ניהולית, בשל הרצון של טביב לחסוך בהשקעה הכספית, כתוצאה מכוונה למכור את בית"ר ולצאת מהעסק עם כמה שיותר רווח.

אחרי פגישות ומגעים עם רוכשים פוטנציאליים, נמצא הקונה. באופן מפתיע היה זה דווקא חוגג, אוהד מושבע וספונסר לשעבר של הפועל באר שבע שנמצא גם בקשרים מצוינים עם הבעלים של האלופה, אלונה ואלי ברקת.

משה חוגג. מנסה ללמוד את המודל של אלונה ברקת. צילום: אוהד צויגנברג

מערכת יחסים קרובה
את הסכומים המדויקים שתמורתם עברו זכויות הניהול מטביב לחוגג אולי לעולם לא נדע, אך על פי פרסומים שונים בתקשורת המחיר אותו דרש טביב עמד בין 20 ל־25 מיליון שקל. בעבר אפשר למנות כמה מקרים בהם אנשי עסקים אמידים שנחשפו להשפעה הממכרת של ניהול מועדון כדורגל גרמה לאנשי עסקים לרכוש מועדון משל עצמם.

אחד המקרים הידועים ביותר הוא של איש העסקים יענקל'ה שחר ששימש קודם כספונסר של מכבי חיפה בתחילת שנות השמונים, ולאחר מכן השתלט על המועדון ומנהל אותו מאז. גם ברק אברמוב, הבעלים של בני יהודה, התחיל את דרכו במועדון כספונסר ראשי.

בניסיון הבאר שבעי רבים זוכרים את התקופה בה איש העסקים רן פסח ניהל את המועדון וצירף אליו את אלי להב שהפך בחלוף כמה שנים לבעלים של הפועל באר שבע והוביל אותה לזכייה בגביע המדינה. באופן טבעי, חוגג שמחזיק בתא VIP בטוטו־טרנר, היה רוצה אולי לקבל את השרביט מאלונה ברקת, אך הבעלים כנראה מתכוונת להישאר בבאר שבע לא מעט שנים.

לכן הפתרון שמצא חוגג היה בית"ר ירושלים והניסיון להפוך אותה לטוענת לכתר לגיטימית. לחוגג מצפה עבודה רבה כדי לחבר את הפאזל המקצועי בבית"ר, ובמקביל, לבנות מערכת ניהולית שתדע לתת לשחקנים ולצוות המקצועי את השקט הדרוש על מנת להצליח לאורך זמן.

כיאה לאיש הייטק ויזם עם חושים מחודדים, חוגג בוודאי משתמש במערכת היחסים הקרובה שנוצרה לאורך השנים בינו לבין הבעלים של האלופה כדי לצמצם את מסלול הלמידה ולקצר תהליכים שיובילו להצלחה. "הכל לגיטימי כדי ללמוד מאנשים שכבר עשו את הדרך הזאת ונכוו במקומות שונים", אמרו השבוע גורמים שמכירים היטב את הבעלים של בית"ר. "משה חוגג מאוד מעריך את מה שאלונה עשתה בבאר שבע והיה מאוד רוצה לשחזר את ההצלחה הזאת גם בירושלים".

מערכת היחסים בין חוגג למשפחת ברקת מושכת לא רק תגובות חיוביות. לא מעט אוהדים של היריבות מוחים ברשתות החברתיות על הקשר הקרוב וטוענים כי הוא מוביל ל'קומבינות' שמהן נפגעות יתר הקבוצות. בראשון (21:00) שני המועדונים שלהם ייפגשו לראשונה לקרב ראש בראש באצטדיון 'טדי'.

שושבין העסקה
אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר, שגם אחרי הפרישה נותר אחד האנשים החזקים בענף בכלל, ובמכבי פתח תקווה בפרט, היה שושבין העסקה שנחתמה בין חוגג לטביב, והשבוע הוא ניסה לשפוך מעט אור על שידוע לו.

אבי לוזון. "חוגג מתחיל לטפטף את האג'נדה שלו". צילום: טל שחר

"ממה שאני הספקתי להתרשם, משה חוגג מעריץ את אלונה ברקת ורוצה ללמוד ממנה כמה שיותר דברים שקשורים בניהול מועדון כדורגל ברמות הכי גבוהות והגעה להישגים", מפתיע לוזון. "אלונה עשתה בדרך שלה להצלחה לא מעט טעויות. זה משהו שמשה שמגיע מרקע דומה מבחינת העבודה שלו, רוצה לנסות ולמנוע מעצמו".

"בעיניי אחד הדברים המרכזיים שהניעו את חוגג במהלך משא ומתן הרכישה מעבר להצלחה המקצועית הוא הרצון שלו לנסות ולחולל שינוי חברתי בירושלים", ממשיך לוזון, "הוא מכיר מקרוב את מה שאלונה הצליחה לעשות בנושא הזה בקרב אוהדי הפועל באר שבע, והוא מאמין שדרך קבוצת הכדורגל זה אפשרי. לדעתי, זה הדבר שהקל עליו את המעבר מהיותו אוהד הפועל באר שבע לבעלים של בית"ר ירושלים".

מה זאת אומרת?
"הוא ראה את מה שאלונה עשתה עם האוהדים בבאר שבע ואת ההצלחה שלה בתחום הזה, והוא בדרכו מנסה לעשות את זה גם בירושלים. זה לבטח יהיה הרבה יותר קשה, אבל אם הוא יצליח, זה יהיה הישג ענק מבחינתו. אני שם לב שהוא כבר מתחיל לטפטף לאוהדים בירושלים את האג'נדה שלו, ונראה לי שרוב האוהדים בינתיים משדרים איתו על אותו גל".

"אני מכיר את חוגג", אומר ויקו חדד שליווה את אלונה ברקת בימיה הראשונים בבירת הנגב, "הוא בא לכדורגל הרבה בגלל שיש לו כאן יכולת להשפיע דרך הפלטפורמה החברתית ולעשות שינוי בקרב ההתנהלות של הקהל ושל המועדון מול הקהל, אבל אני לא יכול להגיד, לדוגמה, שמחר הוא מביא לבית"ר שחקן ערבי".

בדומה למינויו של חדד לתפקיד היועץ המקצועי שביצעה ברקת עוד בימיה הראשונים כבעלים, מי שיישב על המשבצת הזאת בתהליך הארוך הצפוי לבית"ר ירושלים כיד ימינו של חוגג הוא שחקן העבר האגדי אלי אוחנה.

הטעויות בדרך
"אני חושב שבתחילת הדרך טוב שיש לצידו של חוגג אחד כמו אלי אוחנה", אומר חדד. "כשבעלים חדש מגיע לקבוצת כדורגל, הוא משנה מהר מאוד את הסטטוס שלו מאיש עסקים לאוהד הקבוצה, ואז בדרך כלל אצל רוב האנשים הרגש והאמוציות עובדות שעות נוספות. בגלל זה גם הדרך לעשות טעויות כמו החתמה של שחקנים בינוניים ומאמנים פחות מתאימים, קצרה יותר. בדיוק בשביל הדברים האלה אני הייתי ליד אלונה".

ויקו חדד. "בקרוב חוגג יקח בעצמו את ההחלטות החשובות". צילום: ראובן שוורץ

חלוץ העבר נותר בתפקיד המנהל המקצועי עוד מהתקופה של אלי טביב כשהוא עושה בצורה אלגנטית את המעבר מבעלים אחד לשני. אוחנה, איש מוכר ובעל השפעה ברחוב הירושלמי ואחד מכוכבי הליגה בישראל בשנות השמונים והתשעים, יהיה זה שאמור להוציא לפועל את המדיניות של הבוס הגדול ביומיום.

הדמיון בין ההתחלה המקרטעת של ברקת בבאר שבע לבין ההתחלה הנוראית העונה של בית"ר לא מסתיים כאן, אך יש הבדל מאוד משמעותי בין המקרים, ולטובת הבוס הירושלמי. בית"ר של חוגג הוא עדיין מועדון פאר בליגת העל. הפועל באר שבע שקיבלה אלונה ברקת מידיו של אלי זינו היתה בשפל מקצועי וניהולי שלקח כמה עונות לשקם אותה.

"אלונה לא נסחפה עם רגשות ותחושות רגעיות בתחילת דרכה", ממשיך חדד, "היא למדה צעד אחר צעד את העסק ואיך הדברים עובדים בו. לחוגג יש את אוחנה, למרות שלטעמי, בגלל הלחץ של תחילת העונה, האנשים בבית"ר קיבלו כמה החלטות לא הכי נכונות מבחינה מקצועית לגבי החתמות שחקנים. תאמין לי ש'איש העסקים' חוגג לא היה סוגר עסקאות כאלה".

בתחילת דרכה של ברקת במערכת, מינוי מאמן מתאים היתה אחת המשימות בהן בעלת הבית פחות הצליחה. שרשרת המאמנים שעברה ב'וסרמיל' איימה לשבור שיאים של זינו עד שברקת פגעה בינגו עם אלישע לוי, ולאחר מכן כשלוי מיצה את עצמו אחרי שלוש עונות של זינוק בעלייה, הגיע ברק בכר שהביא לקבוצה שלוש אליפויות רצופות ולא מעט נחת אחרי שנים של תסכולים, ובעיקר ניהול משברים.

חוגג בדומה לברקת בעונתה הראשונה נאלץ לפטר את המאמן הראשון שלו כבר אחרי חודשיים כראש המערכת. רוב הסיכויים שחוגג ינצל את ניסיונה של ברקת בעניין הזה וינסה להגיע ליציבות בפרק זמן קצר יותר.

"יקבל החלטות לבד"
גם במישור החתמת השחקנים המתאימים לקבוצה ולמערכת, ברקת סבלה לא מעט. מאות שחקנים עברו בקבוצה עד שההצלחה נחתה ב'טוטו־טרנר'. אחד המהלכים שעוררו לא מעט תגובות נזעמות נגע למעבר השחקנים בין שני המועדונים בדקה התשעים של חלון ההעברות הנוכחי.

אלונה ברקת. "עשתה לחוגג סוג של מחווה". צילום: הרצל יוסף

כזכור, האלופה שלחה לבירה את דודו גורש, שמואל שיימן ודן איינבינדר וקיבלה בתמורה את אריק סאבו שירד דרומה. גם מעבר לא פחות מסנסציוני של בן שהר עמד על הפרק, כשבין הצדדים נערכו שיחות רבות על האפשרות הזאת.

"חוגג ביקש עזרה ואלונה השיבה בחיוב גם כי רצתה את אריק סאבו", טוען השבוע גורם בירושלים. "אלונה עשתה לחוגג סוג של מחווה כששחררה את שיימן עוד לפני שהיה לה מגן שמאלי כדי לקבל בהמשך את סאבו. איינבינדר איבד מקום בהרכב, וגם החוזה שלו לשנתיים הבאות היה מכשול לא קטן, ככה שחוגג 'עזר' לאלונה 'להשתחרר' ממנו".

בשלב מסוים אחרי שכבר 'נעקצה' תוך כדי תנועה ולמדה את העסק, ברקת הרגישה שהיא כבר לא זקוקה לפונקצית היועץ המקצועי. היא מנהלת את העניינים בעצמה בסיוע מלא וצמוד של המנכ"ל אסי רחמים.

די ברור שבעתיד גם חוגג יחפוץ לקבל את ההחלטות בעצמו מבלי להזדקק לשירותיו של אוחנה או מי שעוד יגיע בעקבותיו. יש אומרים שכבר במינוי של ניר קלינגר חוגג היה דומיננטי בשל ההערכות שקיימות בבירה לכך שבסיפור הזה אוחנה דווקא העדיף למנות את רוני לוי.

"אין לי בכלל ספק שבקרוב, אולי אפילו קרוב מאוד, משה חוגג כמו אלונה ברקת יקח בעצמו את ההחלטות החשובות במועדון, ובעוד שנה או שנתיים לא הוא יצטרך לידו מנהל מקצועי", טוען חדד.

"בניגוד לאלונה ברקת שבכל זאת לא באה מעולם הכדורגל, חוגג משחק כדורגל לפחות שלוש פעמים בשבוע. יש לו קבוצת חברים שמשחקת יחד באופן קבוע במגרש הסינתטי ב'וולפסון'. הוא בוודאי ירצה להחליט בעצמו מתישהו ולהיות מעורב בשוטף במה שקורה במועדון".