לוסיו מרניו. "נשארו לי זיכרונות טובים מבאר שבע". צילום: ראובן שוורץ

אחרי פגרת נבחרות ושיזרוע ארוכה, ליגת העל חוזרת לפעילות בסוף השבוע הקרוב כשאחד ממוקדי המחזור הוא המשחק בו תארח אלופת המדינה, הפועל באר שבע, את העולה החדשה המפתיעה, הפועל חדרה.

בתוך שלל הפיקנטריה שסובבת את המפגש בין שתי הקבוצות הללו, בולט במיוחד סיפורו של החלוץ הברזילאי, לוסיו מרניאו שלפני כשנתיים שיחק במשך חצי עונה טובה מאוד מבחינתו בשורות אלופת המדינה.

פרע את השטרות
במוצאי השבת לוסיו, שכבש העונה כבר שישה שערי ליגה ומוביל את טבלת מלך השערים של ליגת העל בצוותא עם ירדן שועה ומאוויס צ'יבוטה מבני יהודה, יחזור לראשונה מאז שנפרד מבאר שבע לאצטדיון בו הוא היה שותף בין היתר לאחד הקמפיינים המרשימים של קבוצה ישראלית באירופה.

החלוץ הברזילאי כבש שני שערים כשאחד מהם פתח את הדרך למהפך המרשים מול אינטר מילאנו שהדהד ברחבי הרשת וזכה לאזכורים רבים במהדורות החדשות. לאור המחיר המצחיק ששולם תמורת כרטיסו ושכרו הנמוך יחסית לעומת זרים אחרים וכוכבים ישראלים של האלופה, לוסיו פרע את השטרות והיה ללא ספק אחת מנקודות האור ברכישות של ברק בכר.

הפרידה ממנו שנבעה בעיקר משיקולים מקצועיים, היתה כנראה לא פשוטה גם עבור אנשי המועדון והצוות המקצועי שהתחברו לברזילאי החביב כמו גם חלק גדול מאוהדי הקבוצה שגם היום טוענים כי הוויתור עליו היה מהיר מדי, גם במבט לאחור.

החלוץ הברזילאי חזר בקיץ האחרון לליגת העל וחתם בהפועל חדרה אחרי חוויה כואבת כמושאל במועדון ספורט אשדוד וקדנציה ממש קצרה בקבוצת אלזיגספור הטורקית שבמדיה הוא שיחק בסך הכל שישה משחקי ליגה בעונה שעברה עד שנדד לשחק בקבוצת ארוקה מהליגה הבכירה בפורטוגל בגלל מוסר תשלומים גרוע ותנאים לא ראויים, להגדרתו, בליגה הטורקית השנייה.

"זה מקום נהדר שבו אני מרגיש טוב ושמח לחזור לשחק ברמה של ליגת העל", התייחס החלוץ לתקופה שלו בחדרה בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב" לקראת החזרה ל'טוטו־טרנר'. "אני שמח שניסו אביטן (מאמן חדרה - כ.ק.) האמין בי והביא אותי לחדרה. הוא מבין אותי ויודע בדיוק איך אני אוהב לשחק. הוא היה חלוץ בעצמו בעבר ולא פעם יש לו טיפים ועצות שעוזרות לי מאוד לשפר את המשחק שלי. אני משתדל להחזיר לו עם שערים".

האם אתה מופתע מפתיחת העונה שלכם?
"הפתיחה שלנו לא מפתיעה אותי. זאת המנטליות שלנו. לפני תחילת העונה ניסו תפס אותי לשיחה ואמר לי שהוא רוצה שאעבוד קשה ותהיה לי עונה טובה. חשוב לי מאוד להצליח העונה. חדרה זאת קבוצה חדשה בליגת העל. חשבתי בדיוק חמש דקות אם לחתום פה. אני יודע שהם היו בליגה השנייה. זאת קבוצה ומועדון משפחתי עם אופי מאוד חם. לא מפתיעה אותי ההצלחה שלנו כי יש לנו תמיכה מאוהדים ויש ארגון נהדר שמאפשר לך לעבוד".

מקצב הדיבור של לוסיו שמנהל את השיח באנגלית מתובלת היטב בפורטוגזית אפשר להבין שהוא מבסוט עד הגג והמעמד החדש לו הוא זכה בחודשים האחרונים יושב עליו בול. בחדרה החלוץ בן ה־30 הפך למוציא לפועל המרכזי ולאחד העוגנים החשובים של ניסו אביטן בהרכב.

לא מתחרה על דקות
זו כבר לא התחרות האין סופית על כל דקה ב'טוטו־טרנר'. "יש כאן אפילו חוף ים וזה עוד יותר שכנע אותי להגיע", ממשיך לוסיו, "אני מאוד אוהב את המקום שבו אני נמצא היום. יש כאן הרבה שחקנים צעירים שעלו עם הקבוצה מהליגה השנייה וגם כאלה שהצטרפו לסגל בקיץ. הם זקוקים לשחקנים יותר מנוסים ויותר בוגרים לידם כדי להתקדם ולהצליח".

לוסיו חוגג נגד אינטר. "עשינו מהפך אדיר מול קבוצה טובה". צילום: עוז מועלם

"כולם כאן עובדים ביחד בצורה טובה ולכן יש לנו קבוצה שעושה תוצאות טובות. ברור שיש גם את הנושא הכלכלי ושחקנים רוצים לקבל חוזה טוב בעונה הבאה ולכן הם משקיעים על הדשא".

מה עבר עליך מאז שעזבת את ישראל לפני שנה וחצי?
"המועדון הטורקי שבו שיחקתי (אלזיגספור) סבל המון מבעיות של כסף".

מה זאת אומרת?
"לא היה כסף. המצב שם היה קשה מאוד ולא שילמו שכר לשחקנים. אחרי שעזבתי את טורקיה עברתי לשחק בפורטוגל. אחרי חודש בברזיל בפגרה שהייתי בחופשה, הגעתי לישראל".

לוסיו זוכר לטובה את התקופה שלו בבאר שבע עד שהושאל לאשדוד כחלק מעסקת ניב זריהן. "חצי העונה הראשונה שלי בישראל, בהפועל באר שבע, היתה חלומית מבחינתי", אומר החלוץ.

"כבר במשחק הראשון נגד אשקלון בגביע הטוטו כבשתי שער ומשם המשכתי לעבוד בצורה טובה. לא הכרתי את הקבוצה ואת השחקנים, אבל אחרי חודש או חודשיים כולם אהבו אותי. הרגשתי שמעריכים אותי וזה חשוב מאוד כשחקן זר. היו לנו שחקנים טובים מאוד בסגל והתחרות על המקום בהרכב היתה גדולה".

אפשר להגיד ששני המשחקים נגד אינטר ובמיוחד המשחק השני נכנסים לרשימת השיאים של המועדון, לא?
"בהחלט, ללא ספק. השער שלי נגד אינטר הוא משהו שאספר עליו כנראה גם לנכדים. זאת היתה תקופה נהדרת בשבילי באופן אישי וגם בשביל המועדון. אני חושב שהמשחק הביתי היה המשחק הכי טוב של באר שבע באותה עונה. הפיגור במחצית והקלות שבה אינטר כבשה את השערים גרמו לאנשים לחשוב שאנחנו הולכים לספוג עוד כמה עד לסיום. בחצי השני קיבלתי את ההזדמנות ושמתי את הכדור ברשת. המשכנו ללחוץ ועשינו מהפך אדיר נגד קבוצה טובה מאוד".

יש לך תרומה גדולה למהפך הזה.
"בהחלט. אני חושב ששיניתי את המשחק. השחקנים של אינטר פשוט היו בהלם. הסתכלתי עליהם ועל המאמן שלהם והפרצופים שלהם אמרו הכל מבחינתי. הם לא האמינו למה שקורה להם. גרמנו לאוהדים להאמין בנו אחרי המהפך הזה. קיבלנו המון ביטחון מהצורה בה חזרנו למשחק".

כואב לך להיזכר בצורה שבה נפרדו ממך?
"הופתעתי מאוד מכך שהמועדון החליט לוותר עליי. לא האמנתי שזה המצב שאליו נקלעתי. הייתי פשוט בהלם מזה תקופה מסוימת".

קיבל אהבה מהאוהדים
מה אתה חושב בדיעבד על ההחלטה של ברק בכר?
"אני עדיין חושב שזו היתה טעות לוותר עלי ככה. האמנתי בעצמי וביכולת שלי להשתלב בבאר־שבע, וחבל שבמועדון לא נתנו לי את ההזדמנות הזאת. לדעתי אם הייתי נשאר באותה עונה בקבוצה, הייתי משחק בה עד היום. בתקופה ההיא האוהדים נתנו לי המון אהבה ותמכו בי. הם גרמו לי להרגיש טוב ולהבין שזאת לא אשמתי".

"עם זאת, היום אני כבר לא כועס על אף אחד. אני שמח בחלקי ויודע שאי אפשר לשנות את מה שכבר עבר. תמיד אוכל לדמיין מה היה קורה אילו הייתי נשאר בבאר שבע. ולשאול את השאלה - איך הקריירה שלי היתה מתפתחת".

ברק בכר. לוסיו: "אני כבר לא כועס על אף אחד". עוז מועלם

אמרת בזמנו שברק בכר לא דיבר איתך. למה התכוונת?
"קשה לי לדבר על מה שקרה אז עם ברק ועם המועדון כי אני נמצא היום במצב אחר ובסיטואציה שטובה לי. אני רוצה להתרכז בעבודה שלי בחדרה ובמשימה שלנו כקבוצה במקום להתעסק בעבר הכואב. אני לא מרגיש טוב לחזור לדבר על הסיטואציה שלי אז".

"לא רציתי אף פעם שזה יקרה, אבל מצד שני, אני חושב שעכשיו זה לא הזמן לפתוח את הנושא הזה. יש לנו משחק חשוב על הפרק ואני מעדיף להשקיע את האנרגיה שלי בדברים שיכולים לעזור לי להתקדם מקצועית ולא להתעסק בהיסטריה. נשארו לי זיכרונות טובים מבאר שבע ויש לי כבוד עצום עבור הארגון הזה וכל מי שנמצא שם".

"נעשה הכנה טובה"
בעקבות התקופה הטובה והזיכרונות הרבים שיש לו מבאר שבע, המשחק הזה הוא משמעותי עבור לוסיו מבחינה אישית וקבוצתית. "המשחק הזה חשוב מבחינתי מאוד", אומר החלוץ, "אני יודע שיהיו עליי הרבה עיניים במשחק הזה בגלל העבר, אבל אני רוצה להישאר מרוכז רק בקטע המקצועי כדי להצליח. נעשה הכנה טובה כי מדובר במשחק סופר קשה מבחינתנו, אבל אני אהיה מוכן. אם אקבל את ההזדמנות אדע מה לעשות איתה".

אם תכבוש שער, תחגוג מול האוהדים של באר שבע?
"אני לא אחגוג. אולי רק קצת. אודה לאלוהים, וזהו".

אבל בתוך תוכך בטוח תשמח מאוד.
"בתוכי אהיה שמח וזה הגיוני כי בסך הכל אני רוצה להחזיר לחדרה על האמון ועל התמיכה שהם נתנו לי אחרי ימים לא קלים שעברתי. הם האמינו בי והעניקו לי המון בתקופה האחרונה. כל מה שאני יכול לתת בחזרה זה שערים ואעשה הכל כדי לכבוש. יש להם המון כבוד עבורי".

לחדרה יש הזדמנות טובה להפתיע את האלופה בבית שלה?
"אני מאמין שכן כי המצב בכדורגל הוא כזה שאפשר להפתיע כל קבוצה. אם אתה מאמין שיש לך את היכולת - אתה תצליח. אפשר בהחלט להפתיע את באר שבע. בכלל, אני מאוד מתרגש מהחזרה שלי לבאר שבע. אני מחכה להגיע כבר לדשא".

"יש לי מלא מחשבות שרצות בראש ככל שאני מתקרב למשחק. אני תוהה אם האוהדים של באר שבע ישירו לי את השיר שלי ויעודדו אותי ואיך תהיה קבלת הפנים שלהם. תהיה אווירה טובה במשחק. אמנם לא שיחקתי בקבוצה תקופה ארוכה, אבל הרגשתי שהתחברתי מאוד למועדון ולאוהדים, ואני מקווה שהם יקבלו אותי בצורה חמה".

חדרה יכולה להישאר בצמרת לכל אורך העונה?
"אם נשמור על היכולת שלנו ועל רמת האינטנסיביות שלנו, אני מאמין שנוכל לסיים בחלק העליון של הטבלה. הליגה קשה מאוד וארוכה ושום דבר לא מובטח לנו אם נוריד את הקצב. אנחנו מאמינים אחד בשני, השחקנים והצוות המקצועי ויודעים מה צריך לעשות כדי להתברג כמה שיותר גבוה בטבלה".

"יש לנו משימה חשובה מאוד, לעזור לחדרה לעשות עונה טובה. המועדון הזה חשוב מאוד להמון אנשים שרוצים לקדם אותו. יש לנו את כל התנאים לעשות את זה. אם נעשה את זה בצורה הנכונה יש לנו סיכוי טוב מאוד".