הפועל באר שבע תתמודד הערב (20:30) באצטדיון 'טוטו-טרנר' מול קאיירט אלמאטי מקזחסטן במסגרת סיבוב המוקדמות השני של הליגה האירופית. אמנם הקבוצה הקזחית לא מוכרת לרוב חובבי הכדורגל הישראלי אבל מדובר במשוכה לא פשוטה עבור חניכיו של ברק בכר.

איסלמבק קואט. צפוי לפתוח בקישור של קאיירט. צילום: EPA

הנה מעט פרטים על המועדון הקזחי שיעשו סדר במה שמצפה להפועל באר שבע. המועדון נוסד ב-1954 והשתתף באופן קבוע בליגה הסובייטית הבכירה. ותיקי הענף זוכרים את קאיירט כקבוצת אמצע טבלה, בעלת הגנת ברזל אך גם לא אחת שהתקרבה להישגי חבורת הצמרת של הליגה שכללה את דינמו קייב וספרטק מוסקבה.

עד שנת 1991 בה פורקה סופית ליגת העל הסובייטית קאיירט הספיקה לשחק בה במשך 24 עונות כשלשיא הקבוצה הגיעה בעונת 86/85 עם מקום שביעי.

המאמן הנוכחי, אלכסיי שפילבסקי מגדיר את מה שקוראים לו בלא מעט מקומות – מהפכת הצעירים. שפילבסקי הבלארוסי בן ה-31 עובד במועדון הקזחי מנובמבר האחרון אחרי שהתפטר מקדנציה קצרה כעוזר מאמן דינמו ברסט מהליגה במולדתו.

שחקני באר שבע חוגגים. יעברו את המשוכה הקזחית? צילום: הרצל יוסף

אותה ברסט שהתפרסמה בעולם הכדורגל כשצירפה לפני שנה את דייגו מראדונה כנשיא של המועדון. השידוך היוקרתי הזה שהופק על ידי הבעלים של המועדון שמגיע בכלל מנסיכות במפרץ הפרסי, התפרק בערך אחרי מספר שבועות ומראדונה עזב ליעד חדש, הפעם בליגה המקסיקנית השנייה.

אז איך מגיע מאמן בן 31 לעמדת כוח די רצינית בכדורגל הקזחי בה הוא מקבל תפקיד באחד המועדונים המפורסמים והמעוטרים ביותר במדינה? כנראה שאת השאלה הזאת עדיף לשאול את אביו, סוכן השחקנים הוותיק, ניקולאי, שפועל בזירה כבר עשרות שנים ובין מיוצגיו ניתן למנות אפילו כוכבים אירופאים ברמתו של אלכסנדר חלב, אקס ארסנל, ברצלונה ושטוטגרט, שהוזכר לפני מספר שנים כמועמד להגיע לבאר שבע.

באופן עוד יותר לא מפתיע, עד שנחת בקזחסטן, שפילבסקי ג'וניור מעולם לא עבד כמאמן קבוצת בוגרים והסתפק עד כה באקדמיות לכדורגל ובעבודה עם קבוצות ממחלקות הנוער בעיקר בגרמניה.

מרטון אפל (מימין) מול מיגל ויטור. ייפגשו שוב. צילום: EPA

אנדריי ארשבין הרוסי היה ככל הנראה השחקן הכי בכיר ששפילבסקי אימן אך הרומן עם החלוץ הרוסי הוותיק הסתיים כחודש וחצי אחרי הגעתו לתפקיד המאמן בעקבות הודעת הפרישה ממשחק פעיל של ארשבין אחרי קריירה ענפה.

בין השחקנים היותר מסוכנים של הקבוצה הקזחית ניתן למנות לא מעט שחקנים זרים כמו הבלם הסרבי, ראדה דוגליץ', הקשר, דינו מיקאנוביץ' והחלוץ האוקראיני/ניגרי, אדרינסולה חביב אסאולה. גם מרטון אפל המוכר לברק בכר היטב מהמשחקים בין באר שבע לבודפשט הונבד לפני שנתיים במוקדמות ליגת האלופות נמנה על סגל הקבוצה.

בשער צפוי לעמוד סטס פוקאליטוב בן ה-26 שמשחק מזה חמש עונות בקבוצה ובקישור יהיו אלה גרגורי ז'וקוב בן ה-24 ואיסלמבק קואט בן ה-26, שחקן נבחרת קזחסטן שינהל את המשחק של הקבוצה וגם כבש את השער השני בניצחון על שירוקי במשחק הגומלין.

קאיירט שסיימה את העונה האחרונה שלה במקום השני (סגנית לאסטנה) וכרגע מדורגת במקום השלישי בטבלה. בעבר הקבוצה זוכה בשני תארי אליפות בליגה הקזחית לאחר פירוק ברית המועצות. את משחקי הבית הקבוצה מקיימת באיצטדיון 'צנטרלני' בבירה הקזחית, שיכול לאכלס קצת פחות מ-24 אלף צופים. תאריך הבניה של המתקן הוא סוף שנות החמישים. יו"ר המועדון, קייראט בורנבייב נחשב לדמות מרכזית בפוליטיקה המקומית והוא מנהל את המועדון מזה מספר שנים.