חנן קולמן (משמאל), עמית זיס ועמית גרשון. מקווים להפתיע את ירושלים. צילום: הרצל יוסף

באמתחתו של חנן קולמן, הקפטן של הפועל באר־שבע/בני שמעון בכדורסל, יש שש הופעות בפלייאוף במהלך תשע שנותיו כשחקן בליגת העל. הערב (19:00) קולמן יערוך את ההופעה השביעית שלו על אחת הבמות המרכזיות של הכדורסל הישראלי כשהוא והאדומים מהנגב יפגשו לסדרה של הטוב מחמישה משחקים את מחזיקת הגביע, הפועל ירושלים.

לצידו של קולמן במפגש המסקרן וההיסטורי הזה מבחינת המועדון הצעיר שהקים מחדש לפני כמה שנים כפיר ארזי ועלה רק השנה לליגת העל, יעלו על הפרקט בין היתר גם שני השחקנים הצעירים של הקבוצה, הגארד, עמית גרשון והפורוורד, עמית זיס להם זו תהיה הפעם הראשונה בפלייאוף.

המבוגר האחראי
באר־שבע/ בני שמעון נכנסת לסדרה מול יריבה עדיפה ממנה בהרבה מבחינה מקצועית, קבוצה עמוסת כוכבים עם ניסיון מצטבר של לא מעט שנים ברמות האלה. קולמן יהיה בין היתר אחראי על המוטיבציה והדרייב איתו יעלו הצעירים הללו לקרב הראשון שלהם במסגרת הפלייאוף, מפגש שיש להם רק מה להרוויח ממנו.

גרפיקה: ידיעות תקשורת

"אני חושב שההתנהלות שלו כשחקן מקצועני היא יוצאת מהכלל", התייחס עמית גרשון לקפטן הוותיק. "הרצינות שלו, ההשקעה שלו באימונים והאינטנסיביות שבה חנן משחק הם דברים שכל שחקן צעיר שרוצה להצליח חייב להעתיק. הוא אוהב את המשחק וסוחב אחריו את כולם. תמיד בודק ושואל את יתר השחקנים בחדר ההלבשה מה קורה במידה שיש סימנים שמישהו צריך עזרה. בקיצור חנן הוא האבא של הקבוצה".

זיס: "מבחינתי מדובר קודם כל בהתנהלות האישית שלו ולא המקצועית. בנוסף האופי שלו פשוט לא מאפשר לו כנראה להוריד את הרגל מהגז גם בגיל 35 והוא משחק כמו ילד בן 18. חנן נותן את כולו על הפרקט וזה משהו שהייתי רוצה שיהיה לי גם".

זה משהו שאתם הייתם רוצים ללמוד?
גרשון: "אני לא חושב שיש אפשרות ללמוד דברים ולרכוש תכונות כאלה כי או שיש לך את זה או שלא. יש לו את התכונות האלו, יש לו השפעה ענקית על הקבוצה. זה בא לידי ביטוי בכל נושא המחויבות והוא מגיע לכל המשחקים בשיא ההתלהבות. אנחנו לומדים ממנו לא מעט".

חנן, מה היתה המטרה המרכזית שלך העונה חוץ מנקודות?
"אני לא חושב שהיתה לי מטרה לקלוע נקודות. המטרה היתה לנצח משחקים, ואני חושב שבשנים האחרונות מצאתי את עצמי בסיטואציה שבה אני יכול להעביר את הידע והניסיון שצברתי, את התשוקה למשחק וההתנהלות של ספורטאי מקצועני לדור הבא של השחקנים הצעירים. המטרה היתה כל הזמן לנצח כמה שיותר משחקים וזה לא משנה כמה נקודות אני אקלע".

בתחילת העונה אמרת שאתה תצטרך להיות המנהיג שיוביל את הקבוצה הזאת בליגת העל. זה קרה לדעתך?
"אם שופטים על פי התוצאות שלנו, זה כנראה קרה, אבל אני לא המנהיג היחיד שיש לקבוצה הזאת. יש עוד שניים או שלושה שחקנים מובילים עם ניסיון. בתחילת העונה ג'אקים דונלדסון בכלל לא היה חלק מהפועל באר־שבע והסיטואציה היתה מעט שונה".

"יש בהחלט יותר שחקנים בעלי ניסיון היום בחדר ההלבשה והסיטואציה הזאת מזכירה לי מאוד את מה שקרה לנו במכבי חיפה. כמובן שהייתי צעיר בכמה שנים טובות, אבל אז היו לנו צעירים כמו ג'ון דיברתולומאו ואחרים. זה תהליך ואני עובר אותו כעת עם השחקנים הצעירים".

אז הם בעצם עוברים היום את התהליך שאתה עברת בעצמך?
"כמובן. היו לי כמה חברים לקבוצה שהראו לי את הדרך ולא בכל קבוצה יש את השחקנים שמסוגלים או רוצים לעשות את זה. אני מנסה למלא את החלל הזה כאן בהפועל באר־שבע/בני שמעון".

חנן קולמן. "אני לא המנהיג היחיד שיש לקבוצה". צילום: הרצל יוסף

משמש דוגמה לצעירים
השחקנים הצעירים של באר־שבע/ בני שמעון, כמו עמית גרשון ועמית זיס, מנסים ללמוד כל הזמן משחקנים כמו קולמן. "חנן תמיד יהיה זה שיגש אליך ויינסה לעודד אותך כשהדברים מסתדרים פחות טוב", אמר זיס וגרשון הוסיף: "זאת העונה הראשונה שלי בליגת העל והיו המון מצבים בהם נתקלתי בקשיים מסוימים שבהם חנן עזר ותמך בי. לכל שחקן יש רגעים פחות טובים במהלך העונה הארוכה, וכאן המקום להודות לו על היחס והתמיכה שהוא העניק לנו לכל אורך הדרך".

חנן, יש לך איזה טיפ לשני הצעירים לקראת הפלייאוף הראשון שלהם בקריירה?
"אני לא חושב שהם זקוקים לטיפ. באופן אישי אני פחות אוהב לדבר אלא מעדיף תמיד לתת דוגמה אישית ולהוביל בצורה הזאת את היתר שירכיבו את החלקים, אבל עם השניים האלה אני לא חושב שהם צריכים הדרכה כיצד עובדים ברצינות. מההיכרות שלי עם גרשון ועם זיס אני יכול להגיד שמדובר בשחקנים מקצוענים שיודעים לעבוד. הם לא צריכים ללמוד להיות מקצוענים. הם כבר כאלה".

אולי אז להכווין אותם?
"כמובן שפלייאוף זאת תקופה עם אינטנסיביות אחרת מהליגה הרגילה והם יראו את הדברים בעצמם כשנגיע למעמד. הדבר הכי טוב שיכול לקרות לנו כקבוצה הוא הפלייאוף מכיוון שיש רגעים שבהם שחקן צעיר שנמצא על סף פריצה זקוק לאיזה רגע מיוחד כזה כדי לעשות אותה. זה מה שקורה ברמה הכי גבוהה של הפלייאוף".

"שניהם כבר הראו מה הם מסוגלים לעשות במהלך העונה, ונגד יריבה כמו הפועל ירושלים זאת הבמה הכי טובה להראות את הדברים. אני לא יכול לספר להם דברים שהם לא יודעים עליהם. ברור שכל פוזשן נחשב בפלייאוף ושצריך לעלות את רמת האגרסיביות בכל שלב".

יחסי הכוחות ברורים
למרות שיחסי הכוחות נוטים באופן ברור לטובת הקבוצה של עודד קטש, בבאר־שבע/ בני שמעון משוכנעים שהם יכולים לתת פייט בסדרה ואולי אפילו מעבר לכך.

עודד קטש. הקבוצה שלו פייבוריטית מול באר־שבע/ בני שמעון. צילום: עוז מועלם

מה ייחשב מבחינתכם להישג בסדרה הזאת?
גרשון: "הישג? זה יהיה לעבור אותם".

אתה לא חושב שזאת שאיפה לא ריאלית? אולי לנצח משחק אחד זה יותר ריאלי?
זיס: "זה לא יהיה הישג. זה יהיה לעמוד בציפיות".
קולמן: "אנחנו לא מדברים בכלל על לקחת משחק כי דפוס החשיבה שלנו שונה. באופן טבעי אנחנו אנדרדוג רציני במפגש הזה ואין לנו ציפיות. אנחנו יכולים רק להרוויח מהסדרה הזאת".

אתה רוצה לצאת מהסדרה הזאת כווינר?
"לדעתי אחרי ההישג של להגיע לפלייאוף בעונה הראשונה של המועדון בליגת העל, אנחנו כבר ווינרים. מהנקודה בה עמדנו במטרה שהציבו לנו בעלי המועדון וההנהלה, כל היתר הוא בונוס. ברור שירושלים היא קבוצה עם כישרון רב וזה יהיה תהליך למידה קשה, אבל הרבה יכול לקרות בסדרה של חמישה משחקים ואנחנו בכלל לא מסתכלים על זה בצורה הזאת. המטרה שלנו היא לנצח את המשחק הקרוב".

עד כמה הוא יהיה קשה?
זיס: "מדובר במשחק פלייאוף בו יש אינטנסיביות אחרת ובאופן טבעי כל מי שמשתתף בו מנסה לתת יותר ממה שהוא נתן אולי במהלך העונה הרגילה כי יש הבנה שכמעט ואי אפשר לתקן. אנחנו מבינים את יחסי הכוחות ואנחנו מבינים את המצב שלנו, אבל אם נדע לתרגם את הדברים שלמדנו וליישם אותם למעשים, אני מאמין שיש גם יתרון מסוים בלהיות אנדרדוג. כל הלחץ עליהם ולא עלינו".

במשחק האחרון נגד הפועל ירושלים ספגתם תבוסה צורבת.
קולמן: "כן, זה לא היה משחק טוב שלנו. אנחנו זוכרים היטב מה קרה שם. מצד שני, היה גם את המשחק הראשון שלנו נגדם בבית שבו היינו במאבק עד השניות האחרונות, וזה המשחק שאנחנו צריכים להסתכל עליו כדי לקחת דוגמה איך צריך לשחק נגד הפועל ירושלים. צפינו בתבוסה שלנו נגדם ב'קונכיה' ואנחנו יודעים מה לא עבד. המטרה היא לקחת וללמוד מהדברים האלה לקראת המפגש מולם".

גרשון: "רצינו לסיים את העונה הסדירה כמה שיותר גבוה, במקום השישי והיו חסרות לנו כמה שניות כדי לעשות את זה. מבחינת המאצ'־אפ עם חולון היינו יכולים להסתדר יותר טוב, אבל אני חושב שזה לא משנה כל כך שקיבלנו את ירושלים. נעשה הכל כדי לנצח את המשחקים".

אחרי הפסד להפועל ירושלים בקונכייה. "יודעים מה לא עבד אז". צילום: הרצל יוסף

מקווים לחזור לאותו מעמד
עמית גרשון ועמית זיס מקווים לנצל את הבמה כדי לבלוט ולצבור יותר ניסיון כדי להגיע בשנים הבאות למשחקי הפלייאוף בשלים יותר. "אני לא חושב שזה קשור לכך שאנחנו צעירים", מנתח גרשון, "כל שחקן רוצה לחוות את הפלייאוף כמה שיותר פעמים בקריירה, וזאת הסיבה בעצם שבגללה אנחנו משחקים".

זיס, אתה נשאר בבאר־שבע בעונה הבאה?
זיס: "יש דיבורים. הדברים עדיין לא סגורים, אבל זה הכיוון".
גרשון (צוחק): "הוא יורד איתך פה לפסים אישיים, עמית".
זיס: "למה פסים אישיים? הנה חנן פה, זאת כנראה העונה האחרונה שלו בכדורסל המקצועני בישראלי".
קולמן: "אולי", הוא מחייך ועונה לראשונה בעברית במהלך הראיון. "עדיין לא החלטתי מה לעשות".

חשוב לציין כי קולמן מחזיק בחוזה לעונה הבאה בבאר־שבע/ בני שמעון, אך יש לקבוצה סעיף שהיא יכולה להשתחרר מהחוזה עד תאריך מסוים וצריכה להודיע לו על ההחלטה שלה.

חנן, היתה לך עונה אישית מצוינת.
קולמן: "כן, זאת היתה עונה טובה ונהניתי מאוד במהלכה. זה לא קשור להחלטה שלי. ישראל היא הבית השני שלי ולא הייתי המון שנים בבית הראשון שלי בדנמרק, ככל הנראה שזאת תהיה העונה האחרונה שלי כאן בישראל".

זאת ההחלטה הסופית שלך?
"שום דבר לא סופי".