מהראן ראדי. "האוהדים של באר שבע תמיד נותנים כבוד". צילום: נחום סגל

ספק אם שיא האליפויות הרצופות בהן זכה מהראן ראדי יישבר בעתיד. הקשר השלים בעונה שעברה שש אליפויות אישיות רצופות עם שני מועדונים שונים כששלוש האחרונות במדי הפועל באר שבע ישאירו אותו לעד כאחד השחקנים המשמעותיים בהיסטוריה של המועדון.

אחרי שהגיע ממכבי תל אביב, שם גם סבל מלא מעט בעיות עם האוהדים הצהובים, גם על רקע גזעני, ראדי קיבל אהבה גדולה מצד הקהל האדום מהרגע הראשון שהצטרף לקבוצה. "אני חושב שהחמימות והרגש שיש אצל אנשי באר שבע זה משהו שגרם לכימיה מאוד מיוחדת ביני לבינם", אמר ראדי השבוע בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב", "יכול להיות שהם התחברו לאופי שלי ואולי לשקט ובמיוחד למשחק שלי".

מתרגש לחזור
מחר, ביום שבת, יחזור ראדי לראשונה מאז שעזב את באר שבע לאצטדיון 'טוטו־טרנר', הפעם כשחקן בני סכנין.

"מד הדופק יעלה מיום ליום כי בסך הכל אני חוזר לבית שהיה לי שלוש שנים, ואני חושב שהוא יהיה חרוט אצלי כל החיים", התייחס הקשר למשחק הקרוב, "אנשים שאהבו אותי ושאהבתי אותם ומן הסתם חוויתי יותר הצלחות מאשר כישלונות שם. אין יותר מרגש מזה".

אתה חושב שתזכה לקבלת פנים מיוחדת מהקהל?
"לא חשבתי על זה, אבל כאחד שמכיר את האוהדים של באר שבע, הם תמיד נותנים כבוד. שיחקתי בקבוצות אחרות והיחס שלהם לא מובן מאליו. את הרגש והחמימות של אוהדי באר שבע אתה לא חווה בכל מקום, וגם היום כשקצת קשה לקבוצה, הביקורת יותר עניינית מאשר ביקורת פוגעת".

במשחק הקרוב יהיו לך אנרגיות מיוחדות להוכיח לבאר שבע שהם לא התעקשו עליך מספיק?
"חס וחלילה, כי כשעזבתי החלטתי בלב שלם בנקודת הזמן הזאת שהייתי צריך לעזוב ואמרתי מראש שמה שייחסר לי זה האנשים שם. מבחינה מקצועית זו החלטה שהייתי צריך לקחת ואני לא במקום שהייתי צריך להוכיח למישהו. במשחק עצמו אני אתן 200% כי זה האופי שלי, וזה יהיה ככה גם אם אשחק נגד הילד שלי".

העונה שעברה היתה פחות טובה מבחינתו של הקשר בן ה־36 כשבשלב מסוים ולמרות שפתח את העונה בצורה טובה, הוא ירד לספסל ולא שיחק את כמות הדקות שהיה רגיל לקבל בשנתיים שלפני כן.

"במשך כמעט חודש וחצי היה נתק ביני לבין ברק (בכר, מאמן הפועל באר שבע - י.ב.)", חושף ראדי לראשונה, "פתאום לא קיבלתי דקות ואז יזמתי שיחה וסיפרתי לו על התחושות שלי. זה הפתיע אותי מאוד כי גם כשפחות שיחקתי היה קשר של כבוד בינינו וזה ערער את הקשר".

נפגעת?
"כשאתה בקשר יומיומי עם מישהו מסוים, קורים מצבים שיש מצב רוח פחות טוב, אבל אחרי שזה היה למעלה מחודש וחצי, אתה מבין שקרה משהו. בהתחלה נפגעתי, אבל אחרי שהבנתי את הלך הרוח, פחות התרגשתי אז התעסקתי בלנסות להשתפר. לא קיבלתי תשובה משכנעת ממנו, אבל זה לא ישנה את דעתי ואת דעתו עליי כי אני תמיד מחפש לזכור את הדברים הטובים בכל אדם ובכל סיטואציה, והקשר בינינו תמיד יהיה של כבוד הדדי".

עושה רושם שהיה לך קשר מיוחד עם אלונה ברקת, איך אתה מסביר את זה?
"היה בינינו קשר של כבוד ואהבה הדדית, ואם אתה מתנהל בכבוד ובנימוס ובלי אינטרסים מול אנשים מסוימים, אז אני חושב שהם מזהים את זה. צריכים לנתק יחסי אנוש מהעבודה היומיומית ושני הצדדים הצליחו לעשות את זה. אנחנו עדיין מדברים לפעמים, וגם אם זה קורה פחות, אהבה וכבוד תמיד יהיו בינינו".

איך הקשר הזה בא לידי ביטוי?
"שחקנים היו צוחקים על זה כי כשהיינו נפגשים ואלונה הייתה באה ומחבקת אותי, אז אחד השחקנים אמר בצחוק: 'נראה שאלונה אוהבת רק את מהראן'".

אלונה ברקת. "היה בינינו קשר של כבוד ואהבה הדדית". צילום: הרצל יוסף

במבט לאחור, התקופה בנגב היתה הפרק היפה בקריירה שלך?
"העובדה שהייתי חי בבאר שבע תקופה של שלוש שנים ורק יום בשבוע הייתי בצפון, זו היתה חוויה מאוד מיוחדת ללא קשר לתארים שלקחתי, וזה הלוקסוס הכי גדול שהיה לי שם כי קיבלתי אהבה מעל ומעבר, וזה היה ממש כיף מבחינתי".

קיבל הצעה נמוכה
למרות שהחזיק בהצעות מקבוצות אחרות וחלקן בכירות ועשירות יותר מסכנין, העדיף ראדי לחזור בקיץ לקבוצה שבמדיה עשה את הפריצה שלו בעונת 2011/12.

"ההצעה מסכנין היתה נמוכה יותר מכל ההצעות האחרות", מגלה הקשר, "היו הרבה ויתורים מבחינתי כי הרגשתי שאני בא מתוך שליחות למועדון וזה נתן לי את הדחף הזה שיכול להיות שיהיה לי חלק בכתיבת היסטוריה נוספת עם סכנין ולחשוב בצורה יותר הישגית מאשר רק לשרוד בליגה".

כמה אנשים אמרו לך שבעקבות ההגעה שלך סכנין תהיה אלופה?
"הרבה אנשים אמרו את זה, אבל אני לא אוהב להגדיר מטרות כי אני אוהב להתרכז בעבודה העכשווית ואני מאמין בתהליך. יש רצון כזה פה, אבל מנסים ללמוד ותוך כדי למידה גם טועים ואני חושב שתהליך מצריך סבלנות. הדוגמה הכי טובה היא הפועל באר שבע שאחרי עשר שנים אלונה אכלה הרבה קש עד שהגיעה המטרה המקודשת, ולכן תהליך הוא הדבר הכי חשוב".

אתה באמת מאמין שזה יכול לקרות בסכנין?
"אם באר שבע עשתה את זה, אז אני חושב שגם סכנין יכולה. אם תהיה תמיכה מהמגזר לקבוצה הזאת ויהיה אמון מצד האוהדים, אני חושב שהמועדון יכול לבנות משהו שייצג את המגזר כולו ויכולה לשחזר את ההישגים של באר שבע".

איך היה המעבר הזה ממועדון גדול למועדון קטן יותר?
"כשעברתי ממכבי תל אביב להפועל באר שבע, היא גם היתה קבוצה בלי תארים והיא נחשבה לקבוצה קטנה יחסית והיה צריך לבנות אותה. אף פעם לא הסתכלתי על התנאים כמכשול, אבל קו החשיבה של באר שבע היה לטפס למעלה. קיבלתי קצת 'בלק אאוט' בהתחלה בסכנין מבחינת התנאים, אבל אני תמיד מייעץ ועוזר, ואם רוצים להתקדם, אין דבר שעומד בפני הרצון".

מהראן ראדי מראה את מספר האליפויות שלו. "שיאים נועדו כדי להישבר". צילום: הרצל יוסף

ירד לספסל
למרות העובדה שראדי נחשב לאחד השחקנים הבכירים בסכנין, אחרי מספר משחקים החליט המאמן לשעבר, בני בן זקן, להוריד אותו לספסל.

"אני תמיד בטוח בעצמי ובטוח במה שאני נותן אבל אולי דווקא הכוח כאישיות ומעמד היה נראה מאיים", התייחס לכך ראדי, "בשיחה הראשונה שהיתה לי עם בני ביקשתי ממנו שידרוש ממני באימונים יותר מכל שחקן אחר ושחקנים גם יראו את זה וירגישו את זה כי אני לא פרה קדושה, ואני תמיד מנסה להשתפר וזה מה שעשיתי".

ובני בן זקן שילם את המחיר לאחר מכן.
"היה צריך להיות שינוי מסוים. ההנהלה לא רצתה לעשות את השינוי והיתה מאוד סבלנית, אבל זה היה צריך לקרות, ולצערי מי שמשלם את המחיר זה המאמן".

"יכולים לעשות פלאים"
למרות שהוא עכשיו בקבוצה אחרת, ראדי תמיד עוקב אחרי הפועל באר שבע וגם הוא סבור שהחלפת השחקנים המאסיבית משפיעה על התוצאות.

"גם הם מודים בזה שהתהליך של החלפת השחקנים ובניית סגל במחזור ראשון או שני בליגה זה מה שגרם לחוסר האיזון שיש בתוצאות וביכולת", משוכנע הקשר, "אבל הם מנסים והם עובדים ואני יודע באופן אישי שאלונה ואלי ברקת עושים הכל כדי לנסות ולצאת לדרך חדשה".

זו הסיבה למיקום של הקבוצה?
"זה לא קל להתחבר מהשנייה הראשונה כי בניית קבוצה זה תהליך שמתחיל ביוני וזה תהליך שאי אפשר לעשות מדי לילה, וגם חוסר ההצלחה באירופה השפיע, אבל הם עדיין במקום טוב בליגה, וכאחד שמסתכל מבחוץ הם צריכים להסתכל על חצי הכוס המלאה. גם בשנים קודמות סגרנו פערים משמעותיים".

שחקן כמוך יכול היה לעזור להם בתקופה הזאת?
"אני לא אוהב את הקלישאות האלה ואני היום נמצא במקום אחר, אבל אין דבר בחיים שהוא קל ואני מאחל להם הצלחה מכל הלב".

באר שבע עוד יכולה לזכות העונה באליפות?
"אני לא נביא, אבל הפועל באר שבע הוכיחה שהוא מועדון שיכול לעשות פלאים".

ברק בכר. ראדי: "בהתחלה נפגעתי ממנו ואז פחות התרגשתי". צילום: עוז מועלם

במבט לאחור, אתה לא מתחרט על ההחלטה שקיבלת בקיץ?
"אני לא מצטער כי המשפחה היתה בראש מעיניי. הייתי חייב לעשות את השינוי והמעבר הזה שינה לנו את החיים. המגורים בבאר שבע היו קשים מבחינת האשה והילדים כי היה להם קשה בלי המשפחה, וזה השתנה מאוד עכשיו. הלוואי שבאר שבע היתה בצפון קרוב אלינו, ואז הייתי עושה הכל כדי להיות בקבוצה הזאת כל החיים".

שני חבריך הטובים, טאהא ואלחמיד, הפכו למעוז ההגנה של האלופה. אתה מופתע?
"אני תמיד בקשר איתם ואני תמיד שמח שהם מצליחים וכל פעם שיש להם הצלחה אישית וקבוצתית אני שולח להם הודעות. אנחנו בקשר אישי כל הזמן וזה יימשך, אבל יש לי עוד חברים בבאר שבע שאנחנו בקשר טוב, בטח אליניב ברדה שהוא כמו אח שלי. במועדון הזה הקשר היה מיוחד וזה יישאר ככה".

סיפרת על זה שאתה לא מתכוון להיות מאמן בעתיד, למה?
"אני שמתי חותמת שאין סיכוי שאהיה מאמן כי התפקיד הזה במיוחד בארץ הוא הכי כפוי טובה שיש".

האם יש מישהו שישבור בעתיד את ההישג של האליפויות שלך?
"אני לא חושב על זה. בסכנין יש לי מטרות אחרות, אבל כשאנשים מנסים להזכיר לי את מה שעשיתי אני מרגיש את העוצמה של התארים שלקחנו. בכל מקרה שיאים נועדו כדי שישברו אותם".