שחקני הספסל של הפועל באר שבע. לא מצליחים להשפיע על התוצאה. צילום: עוז מועלםהחיוך שעיטר את פניו של מאמן הפועל באר שבע, ברק בכר, כל כך הרבה פעמים בשנים האחרונות נעלם בתקופה האחרונה. מזה כחודשיים וחצי בכר מתייצב למסיבות העיתונאים, לפני או אחרי עוד משחק כשפניו מראות רצינות גדולה.

זה לא שבדרך לשם המאמן של האלופה מחלק צ'אפחות וזורק בדיחות שקורעות את העיתונאים הנוכחים לגזרים, אבל העומס והלחץ משפיעים על המאמן המצליח שרק לפני כמה חודשים נחשב לאחד המוחות המבריקים בעסק.

לא מנצלים מצבים
סביר להניח שהוא עדיין כזה, אבל לא פשוט לחייך כשאתה עסוק מדי יום בבעיות המשמעת המרובות של שחקני הסגל המעובה שלו ובתוצאות הפחות טובות שמשיגה הקבוצה שלו מאז תחילת העונה.

"נשתפר, נעבוד יותר קשה ונצא לדרך החדשה", חוזר על עצמו המאמן כמעט מדי שבוע, "אני מרגיש את השחקנים שלי ורואה אותם באימונים כובשים בצרורות", הוא ממשיך לדקלם את אותם משפטים, אך הדברים לא משתנים.

הקבוצה שלו שהיתה עד לפני כמה חודשים ספינת הדגל של הכדורגל הישראלי, נראית שבעה ואחרי עזיבתם של לא מעט מכוכבי השושלת המפוארת, הפועל באר שבע נראית כמו עוד קבוצה בליגה ולפעמים עושה רושם שהבינוניות משתלטת גם עליה.

לא מסוגלת לנצח: תיקו שלישי רצוף להפועל ב"ש
לחשב מסלול מחדש: הבעיות המקצועיות של ברק בכר

לא פחות מ־12 נקודות איבדה האלופה מאז תחילת העונה במשחקים בהם האדומים כשלו לחזור מפיגור מינימלי כמו נגד מכבי נתניה או מ.ס אשדוד. להוציא את המשחקים נגד מכבי פתח תקווה והפועל תל אביב, קבוצה שעלתה ליתרון נגד האלופה סיימה את המשחק עם שלוש נקודות.

במקרים בהם הקבוצה של בכר כבר מצליחה לכבוש, ההגנה שלה כושלת ומאפשרת ליריבה להשוות את התוצאה, עניין שגורם לאיבוד נקודות מיותר כמו במחזור הראשון נגד קריית שמונה, במשחק נגד מכבי תל אביב או בשבוע האחרון נגד הפועל חדרה והפועל חיפה.

הבעייתיות של הסיטואציה הזאת מכפילה את עצמה ברגע שמעיפים מבט על שלוש העונות האחרונות של האלופה בהן הקבוצה של בכר רכשה לעצמה מוניטין של חבורה בלתי נכנעת משופעת בשחקנים שלא יורידו את הרגל מהגז עד לדקות האחרונות של המשחק על מנת להוציא יותר מהמצב.

"יש ביטוי מאוד מפורסם שאומר שמי שלא טורח בערב שבת, לא יאכל בשבת", אומר השבוע גורם במועדון. "הכתובת היתה על הקיר מתחילת העונה. נעשו המון טעויות בבניית הסגל והיום כולם רואים את התוצאות. אין כאן הוקוס פוקוס".

לואי טאהא במשחק מול הפועל חיפה. צילום: עוז מועלם

וזאת בעצם אחת הבעיות המקצועיות המרכזיות של הקבוצה העונה. הסגל הרחב שנבנה בקבוצה בקיץ עם מבט לאירופה פשוט לא מספיק איכותי כדי להתמודד בליגה ולעמוד בציפיות הגבוהות שנוצרו מבניית השושלת.

כך נוצר המצב שבו שחקני הרכב בינוניים שלא מצליחים לספק את הסחורה יוצאים, אך במקומם לא נכנס למשחק 'הג'וקר' שמסוגל לשנות את הקצב ולהפוך את המגמה. "אין לברק בכר שחקנים מתאימים לעלות מהספסל", קובע השבוע אחד המאמנים לשעבר שעבד בליגת העל. "איך שלא תסתכל על זה, הספסל של באר שבע אולי משופע בשחקנים עם שמות גדולים, אבל אף אחד מהם לא מוכן מנטלית לעלות מהספסל".

קבוצה שרצה לאליפות חייבת ספסל טוב ובריא שמורכב משחקנים שיודעים את תפקידם ומשימתם. משחקנים מחליפים שהיו משנים משחק עם כניסתם, השנה הספסל של באר שבע מורכב משחקנים בינוניים שמתאימים לקבוצות אמצע הטבלה.

בגלל הסיבות הללו בכר מתקשה לשלוף שפן מהשרוול ולזרוק אותו למערכה במצבים בהם הקבוצה זקוקה לשינוי קיצוני. "היה לנו את בוזגלו שהיה קם מהספסל בחלק מהמקרים בהם הוא לא היה פותח", אומר אוהד הקבוצה רפי שטרית, "היה את וובה בראון מבחינה הגנתית שנשלח לדשא בכל פעם שהקבוצה היתה זקוקה לשמור על התוצאה ואפילו את אליניב ברדה שכניסה שלו מהספסל היתה משנה משחקים עבור בכר. העונה? אין דבר כזה".

איבדו את ההרתעה
התכנון של בכר, סביר להניח, היה לשלב בתפקיד 'הג'וקר' את חן עזרא ואת ניב זריהן, אך הרעיון הזה לא קורם עור וגידים כיוון שהשניים מתקשים להשתלב בדקות הבודדות במשחק כדי לשנות את התוצאה.

ברק בכר. מתקשה לשלוף שפן מהשרוול. צילום: ראובן שוורץ

"אנחנו כבר לא הקבוצה העוצמתית שהיתה פעם", מלין השבוע רפי שטרית, אוהד הקבוצה. "בשנים קודמות ידענו שגם אם ניכנס לפיגור או נספוג, יש מי שיעלה מהספסל כדי להכריע. היום כל קבוצה שמובילה נגדנו יודעת שבאר שבע מתקשה לחזור. זה הורס את כושר ההרתעה שנצבר בעבודה קשה בשלוש העונות האחרונות".

יש כאלה שמפנים את האצבע המאשימה על הכישלונות של האלופה העונה לעבר השחקנים המובילים שלא מספקים את הסחורה. מאמן הכדורגל גיא לוי מצביע דווקא על כיוון אחר לחלוטין. "יש להפועל באר שבע המון שחקני הכרעה", קובע לוי כשהוא מתקשה להבין איך האלופה נקלעה לסיטואציה כל כך מוזרה מבחינתה.

"אני מצטער, אבל אני פשוט לא מבין מה מנסים לעשות בבאר שבע מבחינה מקצועית", מוסיף לוי, "לא מבין את ההיררכיה בקרב השחקנים שמנסים ליצור שם. לא מבין את כל הסיטואציות של חוסר הסדר מול השחקנים. צר לי, זה נשגב מבינתי. אני לא מבין מה הסגנון שרוצים ליצור שם".

נראה שאין לבכר שחקן הכרעה מתאים לתפקיד.
"ממן לא שחקן הכרעה? האסלביינק, סבע, מליקסון, שהר. לאיזו קבוצה בליגה יש יותר שחקני הכרעה מאלה? לאיזה מאמן בארץ יש שחקנים כאלה. הם אספו כמעט את כל שחקני ההכרעה בארץ".

ויקו חדד, אקס הפועל באר שבע בתפקידים שונים, עוקב באדיקות אחרי כל משחקי האלופה ומבין שהמצב בו נמצאת הקבוצה אולי לא אנוש אך לדבריו, יידרש מאמץ כדי לסגור את פער 12 הנקודות שנוצר ממכבי תל אביב.

"קודם כל חשוב לי לציין ששחקן שיודע לעלות מהספסל ולשנות משחקים הוא מקצוע לכל דבר שמצריך ניסיון וחוזק מנטלי מהשחקן עצמו", אמר חדד, "שחקן שאמור לעשות את התפקיד הזה צריך להיות מיומן, עם האנרגיות הנכונות. לא כל שחקן טוב יודע לקום כל הזמן מהספסל ובדקות בודדות לתת יכולת טובה כדי לשנות משהו".

לא מכריעים את המשחק
"כל השחקנים שנמצאים בסגל של הפועל באר שבע הם שחקנים ברמה טובה, דיינו, כל מי שקם מהספסל, מאחר שהוא נחשב לשחקן איכותי, צריך להיות טוב מספיק כדי להביא שינוי אם צריך".

נייג'ל האסלביינק. הצליח לשנות משחקים מהספסל. צילום: הרצל יוסף

"מתחילת העונה באר שבע לא מצליחה לנפק כדורגל חיובי ולכן בעיני זה כולל גם את שחקני הספסל. נוצר מצב שבו שחקני הספסל 'נדבקים' משחקני ההרכב בבינוניות וזה בא לידי ביטוי באיבוד הנקודות שמוביל לפער ממכבי תל אביב", סיכם חדד.

"הפועל באר שבע פשוט לא משחקת טוב. נקודה", קובע פרשן הכדורגל אורי אוזן. "בעיניי התפקיד של השחקן המחליף בקבוצה כמו הפועל באר שבע עם השאיפות שלה אמור להיות משני ביותר. הקבוצה שמחזיקה בסגל שלה שחקנים שיכולים לפתוח בהרכב בכל מועדון בליגת העל אמורה להכריע את המשחקים ולא להיכנס לבעיות דווקא בדקות האחרונות כשיש לחץ ויש עייפות גדולה יותר".

עם זאת, אוזן מציין כי היה נדמה שבכר מצא את הנוסחה המנצחת עם ההחלטה לזרוק למגרש בדקות הקריטיות את נייג'ל האסלביינק, שהשתלמה לו נגד בית"ר ירושלים, אך העובדה ששחקן זר שהגיע בהשקעה של סכומים גדולים על סף סיום חלון ההעברות והיה אמור להיות שחקן מרכזי ומוביל בהרכב פוגמת בתחושה שזוהי ההחלטה הנכונה.

"מחסור בשחקן שיודע להכריע משחקים מהספסל היא בעיה, אבל באר שבע משלמת עד עכשיו במזומן על הכנה לקויה שנעשתה בסגל בקיץ למשל כמו החתמת זרים פחות טובים ממה שהיו לה בשנים האחרונות, ולכן לדעתי הבעיות שלה הם גדולות יותר", סיכם אוזן.