בלם הפועל באר שבע חאתם עבד אלחמיד ערך עד כה שלוש הופעות כשחקן הרכב, מאז שחזר מהפציעה הארוכה שהשביתה אותו לתקופה של כמעט חצי שנה. מאז שעבד אלחמיד שב ל־11, האלופה שספגה בתחילת העונה שערים בצורה לא אופיינית, ספגה בשלושת המשחקים הללו שער אחד בלבד.

חאתם עבד אלחמיד (משמאל). "מרוכז בהצלחה של הפועל באר שבע". צילום: אורן אהרוני

הפאניקה ששידרה ההגנה של הפועל באר שבע בפתיחת העונה שלה ובמשחקי המוקדמות באירופה הפכה לתחושה של יציבות בחלק האחורי בחודש האחרון. החזרה המצוינת של אלחמיד להרכב השכיחה לפחות לזמן מה את הדיבורים שאחזו בכל מי שאוהב את המועדון בצורך להתחזק בבלם בכיר על מנת לשנות את המגמה השלילית שנוצרה.

התקדם מקצועית
אלחמיד, שבעונה שעברה עשה פריצה מקצועית ראויה לציון, ממשיך את ההתקדמות גם בפתיחת העונה הפרטית שלו. הבלם נראה נייד, חזק ונחוש ואין לו כוונות להוריד את הרגל מדוושת הגז, בתקווה שהפציעה הטורדנית לא תשבש לו שוב את התוכניות.

"אני חושב שזה ללא ספק עושה טוב לקבוצה שיש לה בסגל כמות מכובדת של שחקני הגנה ברמה גבוהה שכשירים לשחק", מספר אלחמיד בראיון מיוחד ל"ידיעות הנגב". "אני חושב שבכל קבוצה גדולה עם שאיפות להיאבק על כל התארים, יש תחרות על כל עמדה במגרש, וככה זה בהפועל באר שבע".

לפני חודשיים בהפועל באר שבע שברו את הראש בניסיון להחליט האם הקבוצה בכלל זקוקה לבלם נוסף שיצטרף לסגל על מנת לתת גיבוי לצוות הקיים. התקוות לחזרה מהירה של מיגל ויטור מהקרע ברצועות המשיכו לבצבץ ולטרפד אולי הבאתו של שחקן הגנה נוסף.

באותה תקופה האלופה סבלה מאוד ממחסור בשחקני הגנה. כשאלחמיד מצטרף ללואיי טאהא ואפילו מתן אוחיון, שנעדרו מהמגרשים בגלל בעיות רפואיות. תוסיפו לכך את העובדה ששיר צדק ששימש כבלם ראשון לצד ויטור עד להשעיה שלו, רק חזר למגרשים אחרי היעדרות של כמעט עונה שלמה ונראה חלוד מאוד במשחקים הראשונים ותקבלו כאב ראש גדול שנוצר במערכת.

"אני לא זה שצריך להחליט איזה שחקן ובאיזו עמדה צריך להביא כחיזוק לקבוצה", מושך אלחמיד את ידיו מענייני הרכש. "אני לא חושב שזה התפקיד שלי ולא העבודה שלי. יש את הצוות המקצועי ואת ההנהלה שיחליטו מה הקבוצה הזאת צריכה כדי להצליח. התפקיד שלי הוא לתת מעצמי מאה אחוז על הדשא כדי לנסות לעשות את הכי טוב שאפשר בכל פעם שהמאמן חושב שאני צריך להיות על המגרש".

איך הרגשת לשבת ביציע ולראות את מה שקורה בהגנה של הקבוצה שלך?
"זה לא היה פשוט, אבל כשישבתי פצוע ביציע הראש שלי היה מרוכז בעיקר בהחלמה שלי. כמובן שלא היה תמיד כיף לראות את החברים פחות מצליחים כי אני לוקח קשה את הדברים גם אם אני משחק וגם אם לא. אני תמיד רוצה לשמח את הקהל הגדול שלנו שתומך בנו כל הזמן. זאת לא היתה פתיחת העונה שציפינו לה, אבל אנחנו חייבים להמשיך הלאה באותה צורה כמו במשחקים האחרונים, ואין לי ספק שההצלחה תבוא".

מה עבר עליך מאז שנפצעת בשלהי העונה שעברה?
"זאת לא פציעה חדשה. כבר לפני ארבע שנים בערך בבלגיה התחלתי לסבול מכאבים ועברתי תקופה לא קלה, אפילו מתישה מאוד עם הפציעה וההתלבטויות האם לעבור ניתוח או לא. התרכזתי כל כולי בהחלמה שלי ובניסיון לצאת מהמצב שבו הייתי. כמובן שהגעתי למשחקים וראיתי שלא הולך כל כך".

"אני לא יודע כל כך מה נעשה לא נכון כי הייתי די עסוק בעצמי בשלבים האלה. האפשרות היחידה שהיתה לי היא לעודד את החברים. השגנו עכשיו את הניצחון הראשון ואני מקווה שמכאן הדברים יתחילו לעבוד בצורה יותר חלקה עבורנו".

עמיר נוסבאום (מימין) עם ברק בכר. אלחמיד: "הוא עובד איתי על בסיס יומיומי". צילום: הרצל יוסף

מרגיש בריא
אלחמיד, כאמור, נאלץ להתמודד עם בעיה רפואית עוד מתקופתו בבלגיה כששיחק במדי גנט. "מבחינה רפואית אני בריא ומרגיש הרבה יותר טוב ממשחק למשחק", מספר הבלם, "אבל בעיקרון יש לי בעיה בשרירי הבטן התחתונים כי כנראה יש באזור הזה סוג של דלקת".

"אני מנסה להתגבר על הכאבים ללא צורך בהתערבות כירורגית, אבל היא מתעוררת בכל פעם שיש עליי עומס גדול של משחקים. לפעמים זה קורה תוך כדי המשחק ואני מבקש להתחלף. רק חזרתי לשחק אחרי כמעט חמישה חודשים ללא כדורגל ואני משחק בקצב יחסית גבוה, ולכן זה בא לידי ביטוי בכאבים ושרירים תפוסים".

"אני מנסה לטפל בעצמי כדי שהפציעה הזאת לא תטריד אותי שוב בעוד כמה חודשים. אני נכנס בהדרגה לעניינים בדיוק בגלל זה. אני מרגיש ששמתי את הפציעה מאחוריי. כמובן שצריך לעבוד בזהירות כדי לא להחמיר שוב את המצב בשריר".

בתקופה האחרונה אתה זוכה ללא מעט שבחים. אתה מרגיש שיפור ביכולת?
"זה כיף לשמוע פרגונים ושבחים, אבל אני לא מתרגש מזה יותר מדי כי אני מכיר גם את הפעמים שבהם הפרשנים ואנשים אומרים עליך דברים פחות טובים. צריך לקחת כל דבר בפרופורציה נכונה. אני לא עף באוויר כשאני שומע את המחמאות. לוקח את הכל באיזי ומנסה לעשות את הכי טוב שלי בכל פעם שנותנים לי הזדמנות על הדשא".

עוזר המאמן עמיר נוסבאום עובד צמוד אליך בשנה האחרונה. איך זה בא לידי ביטוי?
"עמיר עובד איתי על בסיס יומיומי והוא שם דגש עליי מבחינה מנטלית וטקטית. זה לא סוד שלא התחלתי לשחק כדורגל בתפקיד הבלם (עבד אלחמיד התחיל את הקריירה שלו בעמדת החלוץ - נ.ד.), ולפני שנתיים בערך הפכתי לבלם. יש לעמיר קרדיט גדול בכך שאני מציג יכולת טובה כי גם מבחינה מנטלית התחזקתי בשנה הזאת של העבודה איתו. אני חושב הרבה יותר כמו בלם ומתנהג כמו בלם במגרש וזה תורם מאוד".

התעקשו בעבר לשחק איתך בעמדת המגן.
"גם בבאר שבע יצא לי לשחק כמה פעמים כמגן ועשיתי אני חושב עבודה טובה. בישלתי שער ומצבים. בלם זאת עמדה עם הרבה יותר אחריות והרבה יותר קשה ממגן. אתה חייב להיות במאתיים אחוזי ריכוז במשך כל תשעים הדקות. טעות הכי קטנה עלולה לעלות לקבוצה בשער. ברוך השם במשחקים האחרונים זה עובד טוב".

"אני מאוד אוהב את התפקיד הזה במגרש, אבל האמת, אני מאוד אוהב לשחק כדורגל. זאת נשמעת כמו קלישאה אבל כדורגל זה משהו מאוד חשוב לי. רק לגעת בכדור ולרוץ, לא משנה לי באיזו עמדה. רק רוצה לרוץ על הדשא".

אתה חושב שלהחלפת השחקנים הגדולה בקיץ היה חלק בפתיחת העונה החלשה שלכם?
"מבחינת התוצאות זה נכון, עשינו פתיחת עונה פחות טובה, אבל מבחינת צורת המשחק היו משחקים שבהם הצגנו יכולת טובה והגענו למצבים, אבל הכדור לא נכנס וסבלנו מהמון חוסר מזל בקטע הזה. אז קשה לענות על השאלה הזאת. אני שמח שבמשחק האחרון כל כדור נכנס ואני מקווה שזה יימשך ככה".

נוצר פער נקודות ביניכם לבין הצמרת. איך באמת מצמצמים אותו?
"אני לא מתרגש מזה. אני רואה מה קורה באימונים ואיך שיחקנו גם במשחקים בהם הקבוצה לא ניצחה, ולא דאגתי. אני יודע שיש פה חומר שחקנים מצוין וגם אם פתיחת העונה היתה פחות טובה, אנחנו רוצים לצמצם פערים מהצמרת ולשם אנחנו מכוונים".

אנדי הרצוג. אלחמיד מקווה לקבל זימון לנבחרת ישראל. צילום: אורן אהרוני

לא חושב על אירופה
אתה מעריך שאחרי פגרת הנבחרת באר שבע תמשיך את המגמה החיובית שבה היא יצאה אליה?
"אם יוצאים מנקודת פתיחה של המשחק האחרון אז עשינו אחלה משחק וחייבת לבוא כאן המשכיות. שיחקנו עם המון התלהבות, רצון ולחימה ובמקביל גם הצגנו כדורגל יפה עם שערים יפים. זאת הדרך שלנו וזה מה שאנחנו צריכים להמשיך לעשות בכל משחק. אם נמשיך לשחק ככה לאורך זמן אין לי ספק שנצמצם את הפער ונוכל להיאבק על התואר".

לצאת שוב לשחק בחו"ל זה משהו שמדגדג לך עדיין?
"ממש לא. אני לא חושב על לעזוב את הקבוצה. גם לא לחו"ל. האמת שאני מרוכז ומפוקס רק במועדון ובהצלחה שלו. לא חושב שהגשמתי את כל המטרות שלי עם הפועל באר שבע. אולי כשאמצה את עצמי כאן, האופציה לצאת לשחק בליגה אחרת תעלה שוב על הפרק. בינתיים זה רחוק מאוד מבחינתי לפחות".

הגעה לנבחרת ישראל זו המטרה הבאה שלך?
"האמת שאין לי בינתיים הופעות בנבחרת ישראל. פעמיים אלישע לוי זימן אותי לסגל במשחקים נגד איטליה ואלבניה, אבל לא קיבלתי דקות. זה חלום שעדיין לא הגשמתי. אני מקווה שבקרוב זה יקרה. אני צריך להמשיך להציג יכולת טובה ולהתקדם ובעיקר לשמור על יציבות. כשהזימון יגיע אני בטוח אשמח מאוד".