בן שהר (מימין) מול עומר דנינו. לא מצליח להבקיע. צילום: אורן אהרוני

אחרי שיא של שלוש שנים שבהן הפועל באר שבע קיבעה את מעמדה בצמרת הכדורגל הישראלי וקטפה כמעט כל סופרלטיב ותואר אפשריים, הגיעה הנחיתה הקשה. הקבוצה שרק לפני חצי שנה היתה היריבה הכי קשה בליגה הפכה במהלך העונה הנוכחית לקבוצה חסרת אופי ושק חבטות גם של קבוצות נחותות יותר, על הנייר.

הישארו מעודכנים בכל חדשות הספורט החמות של באר שבע:
גם הבית לא עוזר: הפועל באר שבע סיימה בתיקו מול מכבי נתניה
האוהדים שמלווים את הפועל באר שבע כבר עשורים: "כל שבוע נשבר לנו הלב"
כפי שנחשף לראשונה במיינט באר שבע: דיא סבע חתם בגוונגז׳ו ר.פ. לשלוש שנים

כל אחד משחקני האלופה היוצאת סובל העונה מבעיות מקצועיות ולא מתפקד כפי שהיה מצופה ממנו, אך אם יש שחקן שדווקא התבלט לטובה בתחילת העונה הוא החלוץ, בן שהר. באופן שדי מאפיין את התנהלות המועדון בעונה האחרונה, היה שלב בפתיחת הליגה בו שהר כלל לא נכלל בסגל של ברק בכר מסיבות שלא נראו מקצועיות. 

לא ביקש לעזוב
מאוחר יותר אחרי שהערפל התבהר, נודע כי בקבוצה כעסו על ההתנהלות של מקורביו שניסו לטענתם לשדך את החלוץ לבית"ר ירושלים ומכבי תל  אביב ללא ידיעת המועדון.

"בשבועות האחרונים השם שלי עלה בכל מיני פרסומים" הגיב החלוץ בזמנו לחרושת השמועות שקישרו אותו עם מעבר לקבוצה אחרת. "חשוב לי להבהיר שמעולם לא ביקשתי לעזוב את המועדון, הצלחתי היא הצלחתם. אין לי אחריות על פרסום כזה או אחר ואני מחויב למועדון בו לקחתי שלוש אליפויות והייתי חלק בלתי נפרד מהצלחתו".

"כל התבטאות מכל גורם אחר או 'מקורביי' לא משקפת את דעתי או רצוני", הוא סיכם וחזר לסגל של האדומים בעקבות שיחה בינו לבין בעלת הבית אלונה ברקת שרק בסוף העונה שעברה הסכימה להאריך את החוזה של החלוץ בארבע עונות נוספות בעלות של כ־400 אלף יורו לעונה.

כנראה שהישיבה מחוץ לסגל עשתה רק טוב לחלוץ של בכר שכבש עד כה שבעה שערים בליגת העל כשהוא מוביל את טבלת הכובשים של הקבוצה. היה נראה ששהר בדרך לעונה נוספת עם מספר דו ספרתי של שערים, אך משהו שם נתקע.

עד המשחק מול נתניה, החלוץ לא פגש את הרשת מאז המפגש עם בני סכנין באמצע דצמבר והוא נמצא באחת הבצורות הארוכות שלו מאז שנחת ב'טוטו־טרנר'. בין היתר שהר לא הצליח לכבוש במשך תשעה משחקי ליגה בנוסף לשני משחקי הגביע שנמשכו 120 דקות. וההחמצות. אוי ההחמצות.

אופיר חיים. "אין השנה בבאר שבע שחקנים שמחפים עליו". צילום: ראובן שוורץ

אז מה קרה לבן שהר? "אני רואה את ההחמצות שלו, ולי כחלוץ עבר זה נראה כמו בעיה של חוסר ביטחון", מנתח השבוע אופיר חיים שנפרד באופן לא צפוי ממשרת האימון בהפועל תל אביב. "חלוץ שלא מבקיע נכנס בראש שלו לכל מיני סרטים. אם בעבר הוא היה עושה מהלך או תנועה בצורה מסוימת היום אתה מרגיש שם אי שקט בכל פעולה. בכל פעם שהוא מקבל כדור רואים איך הוא מנסה לעשות את המהלך הכי קצר שאפשר והכי מהר".

מה שעובר על בן שהר קשור ליתר הקבוצה או לבן עצמו?
"אני לא יודע איך הוא מתאמן, אבל כל חלוץ עובר תקופות ומשחקים כאלה. מה שכן, לפעמים שמים לזה לב פחות בגלל שבקבוצות חזקות יש עוד שחקנים שעוזרים ולוקחים על עצמם את נטל כיבוש השערים. העונה זה בולט בבאר שבע כי עם היד על הלב, אין אף אחד שמחפה על בן".

מי לדעתך משפיע יותר על כושר ההבקעה שלו, הביטחון העצמי או מה שקורה עם הקבוצה בעונה האחרונה?
"אני חושב שקודם כל ביטחון עצמי, אבל אין ספק שיש עליו השלכות גם של כל מה שקורה עם הקבוצה. היו תקופות בבאר שבע שלא הבקעתי ואתה שומע את הרחש מהיציעים ובא לך למות. אני לא יודע מה בן עושה, אבל אני הייתי נשאר לבד אחרי אימונים עם אסי (רחמים - כ.ק.) שהיה עומד בשער ובועט. בסוף אתה מקבל את הכוח שלך מהאימונים. אם זה נכנס שם בסוף זה ייכנס גם במאני טיים. כי לא יעזור כלום, הוא יודע לעשות את זה".

איך הוא ייצא מהתקופה הזאת?
"למרות מה שקרה בתחילת העונה, באר שבע חזרה לאופציה שלו והוא בתורו החזיר להם בשערים. הרי גם אם הם לא ניצחו משחקים כמו בעבר, בתחילת העונה הקבוצה עוד שיחקה טוב והגיעה למצבים ועכשיו זאת תקופה כזאת, שמה שלא תעשה, הכדור לא נכנס. עכשיו חוסר הביטחון כבר השתלט על השחקנים. בשנים האחרונות הכל הלך איתם. היום הכל הולך הפוך. מה שמעודד מבחינתו זה שהוא מגיע להמון מצבים וזה כבר דבר חיובי. צריך פשוט להאמין בו".

מגיע למצבי הבקעה
עד למחזורים האחרונים התנחמו במועדון בעובדה ששהר מצליח להגיע למצבי הבקעה, עובדה שתוביל אותו בסופו של דבר גם לשערים, אך סבלנות ודקות משחק שקיבל החלוץ בשבועות האחרונים, לא בדיוק תרמו לשיפור בסטטיסטיקה האישית שלו.

עודד מכנס. "גם אם חלוץ מאבד ביטחון יש דרך לחזור להבקיע עם אמון מצד המאמן, כמובן". צילום: עוז מועלם

"אני מכיר את בן מקרוב ואני מאוד מעריך אותו לכן מדי פעם אני מרשה לעצמי לייעץ לו איך אני רואה את הדברים", אומר השבוע חלוץ העבר עודד מכנס. "היום הוא מצליח להבקיע שער מתוך שמונה מצבים. כדי להיות רלוונטי הוא צריך להוריד את המספר הזה לפחות בחצי, לארבעה מצבים. אני חושב שהשיפור הזה יבוא רק מאימונים מסוימים ועבודה".

לטענתו של מכנס, חלוץ טוב מבצע את הפעולות הקריטיות מול השער בצורה אוטומטית אחרי הכנה ראויה באימונים ולכן זה צריך להיות הכיוון אליו שהר צריך לחתור. "אני מציע לבן, בעיקר עכשיו בתקופה פחות טובה לתרגל כמה שיותר מול השער. אימון מסוג זה אמור להחזיר לו את החדות ואת הביצוע החצי אוטומטי שכל חלוץ חייב שיהיה לו כדי להצליח. גם אם חלוץ מאבד ביטחון יש דרך לחזור להבקיע עם אמון מצד המאמן, כמובן".

אגב, גורמים במועדון רמזו השבוע כי למרות ההערכה שקיימת בהפועל באר שבע כלפי שחקני עבר גדולים כמו מכנס, בכדורגל המודרני יש לא מעט כלים נוספים למעט תרגול מצבי הבקעה על מנת להחזיר שחקנים ולכושר. "יש עוד שלל של דרכים לעבוד עם שחקנים בסיטואציות הללו", הדגישו בקבוצה.

>> רוצים עוד? עשו לייק למיינט באר שבע בפייסבוק