הסגל המחודש של הפועל באר שבע צפוי לעמוד העונה למבחנים רבים בעקבות הכישלון היחסי בעונה שעברה. המון לחץ יופעל על האיש על הקווים, ברק בכר שנמצא בסוג של עונת מבחן משלו אחרי שנה שבה הוא וקבוצתו ספגו ביקורות רבות, בעיקר בנוגע למשחק ההגנה של הקבוצה שספגה בעונה שעברה מספר בלתי נתפס של 46 שערים בליגה.

מיגל ויטור. הקבוצה שלו ספגה בהתחלה. צילום: עוז מועלם

רק כדי לסבר את האוזן נציין שבעונת האליפות האחרונה של האדומים (2017/18), גיא חיימוב הוציא רק 27 כדורים מהרשת כשעונה לפני כן, באר שבע ספגה 18 שערי ליגה בלבד במשך כל העונה.

"הביטחון של הקבוצה נפגע בעונה האחרונה וגם הביטחון בחלק האחורי נפגע יחד איתה וזה משפיע", מנתח בלם העבר אמיר שלח את העלייה בכמות הספיגות של הקבוצה, "באר שבע גם ספגה יותר בעונה האחרונה אז לא רק ביכולת ההגנתית חלה ירידה אלא גם ביכולת ההתקפית וגם המשחק כבר לא מתנהל ברובו  בחצי המגרש של היריבה אלא גם בחצי של באר שבע ולכן כשיכולת ההרתעה  נפגעת אתה יותר חשוף בהגנה ואתה סופג יותר".

המספרים אם כך מדברים בעד עצמם. ההגנה של הפועל באר שבע בעונה שעברה היתה חלשה מאוד בטח לאור השמות שמעטרים את החוליה האחורית ב'טוטו טרנר'.

בכר ביצע בקיץ מקצה שיפורים בעמדת השוער והמגן השמאלי עם החתמתם של ארנסטס שטקוס ושון גולדברג, אך במרכז ההגנה, להוציא את החזרה מהשאלה של עמית ביטון שהגיע מבני יהודה לא בוצעו שינויים כלל. אז האם משחק ההגנה של הפועל באר שבע צפוי להשתפר? הלכנו לבדוק.

כבר עכשיו אין ספק באשר להיררכיה של בכר מבחינת ארבעת הבלמים שעומדים לרשותו. מיגל ויטור, במידה והוא כשיר נחשב לבאנקר בהרכב ולצידו, במערך של ארבעה שחקני קו אחורי, בכר מעדיף את חאתם עבד אלחמיד (אם לא יעזוב לסלטיק) כשלואיי טאהא הוא האופציה השלישית ועמית ביטון הוא הרביעי בתור.

חאתם עבד אלחמיד. תורגל בהרכב אבל הודיע שלא מוכן. צילום: אורן אהרוני

"בקבוצת כדורגל מקצוענית בליגת העל חייבים להיות בסגל ארבעה בלמים אפילו בלי קשר לאירופה", ממשיך שלח, "מדובר בעונה ארוכה עם הרבה משחקים. יכול להיות שההרכב של הרביעייה נתון לשיקול דעת נוסף אם לקחת כרביעי אחד כמו עמית ביטון שכבר הוכיח את עצמו בליגת העל או שחקן בלבל מעט נמוך יותר".

אירוע שאולי מסמל יותר מכל דבר אחר את המאבק על המקום בקו האחורי של האדומים התרחש השבוע באחד האימונים לקראת המשחק החשוב מול לאצ'י האלבנית.

האכזבה של טאהא

בכר שתרגל בתחילת השבוע את ההרכב שייפתח באלבניה לא העניק את גופיית ההרכב ללואי טאהא ואת האכזבה הרבה של הבלם היה אפשר להרגיש גם ממרחק של כמה עשרות מטרים.

טאהא, אחד השחקנים היותר נאמנים למועדון בשנים האחרונות רואה את עצמו, אולי אפילו בצדק, כשחקן הרכב לגיטימי. הבלם שמתחיל את העונה החמישית שלו במדים האדומים כבר זכה לאמון וקרדיט רב מהצוות המקצועי כשענד את סרט הקפטן בעונה שעברה ופילס את דרכו להרכב הראשון של אנדי הרצוג בנבחרת ישראל.

בהפועל באר שבע נכון לרגע זה טאהא הוא רק הבלם השלישי (לפני ההודעה של אלחמיד שהוא מעדיף לא לשחק בלאצ'י) במעמדו לפחות מנקודת מבטו של בכר. אם לא יקרה משהו יוצא דופן כמו פציעה של ויטור או עזיבה של אלחמיד לחו"ל, ההתמודדות של טאהא עם המעמד החדש לא תהיה פשוטה.

"לואיי מאוכזב בצדק", אומר השבוע גורם במועדון. "זה לא רק הפיחות במעמדו, גם העובדה שחאתם רק חזר לאימונים וכבר תורגל בהרכב מצטרפת לכך שגם את סרט הקפטן לא העניקו לו (בן ביטון מונה השבוע, כ.ק.) והוא גם לא הוזמן לצילומים של הצגת המדים החדשים שזה כנראה עניין חשוב מבחינת לא מעט שחקנים כדי להבין שבונים עליהם".

לואי טאהא. פתח בהרכב. צילום: עוז מועלם

אין ספק שיהיה מעניין לעקוב אחרי ההתפתחויות בזירה הזאת. בבאר שבע אומרים מנגד כי טאהא שחקן עם אישיות חזקה וחזק מנטאלית. "הוא יידע להתגבר על האכזבה הזאת עם עבודה קשה", הם מבטיחים.

מי שיכול לראות את עצמו מאוכזב עוד יותר הוא הבלם הצעיר, עמית ביטון, ממצטייני מחנה האימונים בפולין שפתח בהרכב במספר משחקי הכנה אך לא יצא עם הקבוצה למסע לאלבניה.

ביטון שוחח עם בכר שהסביר כי לנגד עיניו עמדו שיקולים של העדפת הניסיון וההיבטים הטקטיים של המשחק הקרוב. בכר מתכוון ככל הנראה ללכת באלבניה על כל הקופה על מנת להשיג ניצחון ולכן מבחינתו מיותר להחזיק שני בלמים על הספסל.

"אני מאוד מקווה שהמצב ישתנה העונה לטובה מבחינת ההגנה של באר שבע", אומר השבוע בלם העבר, אפרים דוידי שמאמין כי הגיע הזמן לתת לפחות בחלק מהמשחקים את המושכות דווקא לעמית ביטון הצעיר. "השנה הם יהיו חייבים לתת לשחק לעמית שהוא שחקן בית מוכשר שכבר הוכיח את עצמו בליגת העל. יש לו את כל הנתונים כדי לעלות עוד מדרגה מבחינת המעמד שלו בליגה".

בונים על ויטור

"עמית כבר היה בכמה מועדונים והשתפשף מבחינת הניסיון", המשיך דוידי, "בעונה שעברה הוא היה מצוין בבני יהודה ולקח גביע. ממה שהבנתי עמית גם עשה הכנה מעולה במחנה האימונים וקיבל על כך שבחים מהצוות המקצועי. זה שהוא לא נוסע לאלבניה זה לדעתי ייפגע בו. הוא חייב להמשיך לעבוד קשה, לקוות להזדמנות ולהתעלם ממה שקורה מסביב".

הפועל באר שבע צריכה לבנות על מיגל ויטור למרות הפציעות שמהם הוא סבל?

"אני לא יודע עד כמה זה חכם לבנות על ויטור בגלל הרקורד הבריאותי שלו. מבחינת יכולת הוא אחד הבלמים הכי טובים בארץ אבל יש לו נטייה להיפצע. אני מקווה שגם אלחמיד יישאר. הביאו מגן שמאלי טוב, שון גולדברג. אני מכיר אותו כבר כמה שנים והמלצתי לאסי (רחמים, כ.ק.) להחתים אותו כבר לפני שנתיים. בסיטואציה הזאת עכשיו צמד הבלמים הכי מתאים לפתוח הם ויטור ואלחמיד אבל לדעתי מי שיהיה טוב ובריא - ישחק".

גם עוזר המאמן לשעבר של בכר ומאמנה של הפועל חיפה עד לאחרונה, שרון מימר מאמין שבמהלך העונה תהיה סוג של רוטציה, כפויה או מתוך בחירה בשתי עמדות הבלמים בהרכב הקבוצה.

"לדעתי ויטור ישחק לצד אלחמיד או טאהא", מנתח מימר את מה שצפוי להיות במרכז ההגנה של הקבוצה, "יהיו פעמים שבהן בכר ישחק גם עם שלושתם ביחד ויהיו פעמים שאלחמיד יתופקד כמגן ימני".

גם עמיר נוסבאום, עוזרו של ברק בכר עד לאחרונה ומי שמאמן כיום את הפועל פתח תקווה סבור שבאר שבע חייבת לבנות על מיגל ויטור. "אישית אני מאוד מעריך את ויטור", אומר נוסבאום, "אם קיימת היררכיה ומיגל בריא הוא הבלם מספר אחד בליגה. גם חאתם ולואיי הם בלמים מובילים ברמה של הליגה הישראלית אבל מבחינה מקצועית נטו, מיגל נמצא מעל כולם ואם הוא יחזור לעצמו בגדול, ויטור בהגנה הוא שובר שוויון וזה משמעותי".

עמית ביטון. לא המריא לאלבניה. צילום: ראובן שוורץ

"אם יש לך בקבוצה את מיגל ויטור חייבים ארבעה בלמים בסגל, אבל אם הוא בריא  מבחינתי הוא הבלם הכי טוב בישראל", מסכים אמיר שלח עם נוסבאום, "הוא עצמו מצוין והוא עושה את השחקנים לידו יותר טובים אבל אם הוא נפצע חייבים גיבוי".

סגל עמוק

מימר משוכנע שהאכזבה של ביטון וטאהא היא ברורה, אבל במצב של תחרות וסגל עמוק אין הרבה ברירות. "אין הרבה מה לעשות במצב הזה", אומר מימר, "תחרות קשה היא חלק מהחוויה בלהיות שחקן בקבוצה גדולה שיש לה גם סגל חזק ועמוק. כל עוד כולם בריאים עמית הוא הרביעי בהיררכיה".

בעקבות הפציעות של ויטור, זה היה צעד חכם לוותר על שחקן כמו שיר צדק?

"כן, לגבי ויטור אי אפשר לנבא מה יקרה. הכל תלוי בו ובמזל שלו. בכל מקרה, גם שלושת הבלמים האחרים שיש לברק הם בלמים טובים מאוד. אני לא יודע בדיוק מה הסיבה לשחרור של שיר אבל אין טעם לייצר עומס גדול מדי בתפקיד הזה, זה יכול לגרום לצרות בהמשך. ברור שכמאמן אתה תמיד מעדיף שתהיה תחרות על כל עמדה במגרש, אבל יותר מדי תחרות זה גם לא טוב. הרביעייה שיש שם זה שילוב טוב מאד".

לדעתו של עמיר נוסבאום, כאבי הראש של הבוס לשעבר יכולים להיפתר בצורה נוחה במידה והקבוצה תצליח למשוך כמה שיותר את החוויה האירופית שלה בעונה הקרובה.

"שאלת המפתח היא כמה רחוק הפועל באר שבע תגיע בליגה האירופית", מדגיש נוסבאום. "אני כמובן מאחל להם להגיע עד לשלב הבתים כי אז השאלה הזאת לא תעלה בכלל על הפרק כי תהיה רוטציה וכל הארבעה יקבלו דקות משחק. אם הם לא יגיעו לשלב הבתים, אני תומך בשחרור של אחד הבלמים. גם ככה ברוב המשחקים ברק מעדיף לשחק בקו של ארבעה שחקני הגנה. משחקי הבית, אותם אתה רוצה

להכריע ולכן הסגל שלך מורכב מתוך אוריינטציה התקפית, ברק לא ירשום שני בלמים שישבו על הספסל. זה לא לעניין. לכן בלי שתהיה לו את האופציה של אירופה, הייתי מציע לו לשחרר את אחד הבלמים".

"לדעתי האישית, בלי קשר ליריבות אם יש לך כזאת רביעייה וכולם בריאים, אז אני משחק בשיטה של שלושה בלמים, שני מגנים התקפיים שכל הזמן למעלה, שלישייה בקישור ושני חלוצים. יכול להיות שזה גם יהיה בבאר שבע", סיכם שלח.