● מתי מתחילה השבת שלך?
"השבת שלי מתחילה למעשה כבר ביום רביעי. ביום הזה אני מבררת מי מגיע אלינו לשבת ומתחילה לעסוק בקניות להכנת מטעמי השבת. את הקניות עצמן בן זוגי או אני עורכים ולפעמים גם ביחד. הבישול והאפייה מתחילים ביום חמישי".

● מי מכין ומה מכינים לארוחת השבת?
"בן זוגי אמון על הכנת החריימה, הדגים החריפים, ועל תבנית ענקית של אנטיפסטי מכל הירקות שאפשר למצוא בשווקים. על העוגות אני האחראית הבלעדית. אין שבת בלי עוגות. מעודפי המשקל שהן יצרו מנסים להיפטר לאורך כל השבוע עד השבת הבאה. גם את שאר המאכלים אני לרוב מכינה, כאשר בן זוגי עוזר".

● מה המאכל המועדף על שולחן השבת?
"כאשר הנכדים מגיעים ישנם כמה מאכלים שקיים לגביהם קונצנזוס מקיר לקיר, כמו מרק עוף עם אטריות וכופתאות וסלט ביצים. ישנם מאכלים שמועדפים על חלקם, כמו צ'ילי־קונקרנה, רוסטביף, לשון וסלט גזר חריף, אז אני מכינה בהתאם למשפחה שמגיעה. הילדים, החתנים והכלה שלי מאוד אוהבים את החריימה של בן זוגי. אני נהנית מאוד להכין את המאכלים שהם אוהבים ולפנק אותם. אני רואה בזה חלק ממעמדי כסבתא".

● הולכים לבית הכנסת?
"לבית הכנסת אני הולכת תמיד לתפילת מוסף ומשתדלת להגיע גם לקריאת התורה. כשאין לנו אורחים בשבת, אני מקפידה להגיע גם לקבלת שבת, שהיא התפילה האהובה עליי".

ד"ר צביה בר שלום | צילום: הרצל יוסף

● את מצליחה לנוח בשבת?
"כמעט תמיד אני מצליחה לנוח בשבת. אני לא תמיד ישנה, אבל נחה עם ספר או עיתון".

● מהו בילוי השבת המשפחתי המועדף עליך?
"מבחינתי, עונג שבת זה לשבת סביב שולחן השבת גם אחרי שהארוחה הסתיימה עם משפחתי וחבריי, לשמוע אותם, לספר מה עבר עליי, לדבר על כל מה שעולה ולהרגיש את הביחד והקירבה. כשנכדיי נמצאים אנחנו גם משחקים, בעיקר בשבתות הארוכות של הקיץ. כמובן שגם קריאת ספר טוב לאחר הארוחה בשבת בה לא מארחים או מתארחים היא פעילות מאוד מהנה".

● זיכרון ילדות מיוחד מהשבת?
"הדבר הזכור לי במיוחד מהשבתות בילדותי הוא הריטואל הקבוע. תמיד שרנו את אותן זמירות שבת ותמיד באותו הסדר ולאחר אותה מנה. אמי זכרונה לברכה, שהיתה בשלנית מצוינת, הכינה מאכלים שונים בשבתות בהתאם לעונות השנה. האוכל היה מאוד דומה למאכלים שהיא ואבי זכרונו לברכה אכלו בבתיהם, אך תמיד היה ניסיון לשלב ירקות ופירות חדשים שלא הכרנו.

"אמי הקפידה לערוך את שולחן השבת בחגיגיות רבה ולימדה אותנו, הילדים, מהם הכללים הנהוגים בעולם המערבי להנחת כלי האוכל על השולחן. הדבר הוטמע בי חזק וגם אצלי שולחן השבת תמיד יהיה ערוך בצורה חגיגית ומקושטת. בעיניי, זה מכניס אותנו לאווירה של שבת, של שמחה ואור".