עדן שמיר היה אחת הרכישות המפתיעות של הפועל באר שבע בחלון העברות האחרון. הקשר בן ה-24 סיכם את תנאיו במועדון תוך מספר שעות אחרי שהמעבר של אלמוג כהן טופרד והקשר שחזר מגרמניה העדיף את ההצעה של מכבי נתניה על פני זו של אלונה ברקת.

בשבעות האחרונים הפך שמיר לאחד הברגים החשובים בקישור של ברק בכר והבונוס היה שני שערים חשובים מול קאיירט ונורשופינג שסייעו לקבוצה להעפיל לשלב הפלייאוף של הליגה האירופית. האמת, כבר כשחתם היה ברור ששחקן עם רמת הביצועים שראינו ממנו בשנים האחרונות בקריית שמונה, חייב להתחבר למועדון שנואש למצוא שחקנים שמשאירים את הכל על כר הדשא.

שמיר (מימין), זריהן והאסלביינק חוגגים. באר שבע בשלב הבא. צילום: ראובן שוורץ

בשקט בשקט, הופך הקשר המוכשר מקריית מוצקין לאחד העוגנים של הקבוצה החדשה שבנה ברק בכר בקיץ בהפועל באר שבע. "האמת שיש העונה לא מעט חבר'ה חדשים בקבוצה ככה שדי מהר מצאנו את השפה המשותפת ואת המחנה משותף שחיבר בינינו בצורה חלקה", אמר השבוע עדן שמיר בראיון מיוחד לרגל פתיחת העונה של הפועל באר שבע ורגע לפני שהוא עולה לטיסה להולנד כדי לפגוש את פיינורד במסגרת שלב הפלייאוף של הליגה האירופית. "קיבלו אותי בצורה חמה ולכן תהליך ושלב ההתאקלמות מבחינתי היה מהיר ומוצלח".

נראה שגם בהיבט המקצועי נכנסת מהר לעניינים.

"אפשר להגיד שכן. מהרגע הראשון ברק האמין בי והרגשתי את זה. ידעתי שאני מגיע למועדון גדול עם תחרות מאוד קשה ועם חובת ההוכחה שתהיה בעיקר עליי. ידעתי שאם לא אהיה טוב אז אמצא את עצמי בחוץ כי יש לנו עוד כמה שחקנים טובים מאוד בקישור. היה לי חשוב לקחת את ההזדמנות מברק בשתי ידיים ולשמור עליה ולהוכיח שאני ראוי לקרדיט שהוא נותן לי. ואני באמת נותן את המאה אחוז ומנסה לעזור לקבוצה ולעזור למועדון".

יכול להיות שההכרות שלך עם ברק עזרה לך להשתלב בצורה חלקה יותר?

"ברק היה מאמן בוגרים בקריית שמונה ואני הייתי בשנה השנייה שלי בנוער. הוא העלה אותי לבוגרים למעשה. למרות שיש בינינו הכרות אישית, זה היה לפני די הרבה זמן. בכל מקרה, שמח שהוא החליט להביא אותי להפועל באר שבע. ברק נתן לי את הצ'אנס ואני צריך להצדיק את הצ'אנס הזה עם יכולת טובה".

רמזי ספורי. שמיר: "יש לנו הרבה שחקנים חדשים". צילום: ראובן שוורץ

יכול להיות שהקונספט החדש של הפועל באר שבע שבנתה סגל צעיר ורעב, מסתדר עם צורת המשחק שלך?

"כולם ראו במשחקים הראשונים שהקבוצה נלחמת, חוזרת מפיגור ומהדקה הראשונה רצה ועובדת כי לנצח. זה משהו ששמנו עליו דגש ורצינו שיבלוט החוצה. צריך לזכור שעכשיו הוא שלב מוקדם מאוד של העונה והיא למעשה מתחילה רק בשבוע הקרוב ולכן הרעב הזה וכוח הלחימה שלנו אלה דברים שנרצה לשמור לאורך זמן ולהציג אותם לכל אורך העונה".

ברק בכר. שמיר: "מנסה להצדיק את הצ'אנס ממנו". צילום: הרצל יוסף

התבאסת שלא שיחקת נגד בית"ר ירושלים בגביע הטוטו?

(צוחק) "ברור שכשחקן מקצוען אני תמיד רוצה לשחק אבל למאמן יש את השיקולים שלו וברור שאני מקבל את זה. אני רוצה לשחק בכל דקה העונה".

ראית מקרוב מאוד את הפציעה הקשה של מיכאל אוחנה. מה זה עשה לך?

"כן, עמדנו ממש ליד כשזה קרה. כואב מאוד מה שקרה למיכאל. ברגע שראינו אותו הבנו שזה לא נראה טוב. אני מכיר את מיכאל מגיל מאוד צעיר מהנבחרות, וכספורטאי לראות פציעה כזאת לא עושה לך טוב".

"תחושה כייפית לכבוש"

למרות התפוקה הנאה של שמיר מבחינה התקפית, שמיר מסרב להתרגש מכך ויודע שהוא צריך לרכז את המאמצים שלו בעבודה בקישור. "זו תמיד תחושה כייפית לכבוש שערים אבל השערים הם רק הבונוס במשחק שלי", מדגיש שמיר, "הם האקסטרה שבאה אחרי עבודה קשה על המגרש ובעיקר כושר התמדה. אני שמח שכן הצלחתי לכבוש ולעזור לקבוצה כי זה לא פחות חשוב אבל לכבוש שערים זה אולי התפקיד הפחות חשוב שלי בקבוצה".

דוד קלטינס. השותף של שמיר לקישור האחורי. צילום: ראובן שוורץ

שמיר יודע שכדי לבלוט בקישור האחורי, שחקן מסוגו יכול גם לכבוש מדי פעם. "היכולת לתת גם מספרים בהתקפה למעשה משדרגת את השחקנים בעמדה שלי", הוא קובע. "בגדול, רוב המשחק אני מתמקד בהנעת כדור, חילוצים ומסירות אבל ברור שכשיש הזדמנות לשים את הכדור ברשת אני אהיה שם".

בקיץ אחרי עזיבתו של ג'ון אוגו בקבוצה רצו להחתים קשר אחורי זר אבל בעקבות היכולת של שחקני הקישור הרעיון הזה ירד מהפרק לפחות בינתיים. איך אתה מרגיש עם זה?

"אני לא כל כך יודע איזה זרים רצו להחתים בהפועל באר שבע ומה היו התכניות שלהם. פחות שמתי לב לזה ושמתי דגש יותר על מה אני יכול וצריך לתרום. אני מאמין שהצוות המקצועי ידע מה יש לו בקישור אחרי שהסגל התייצב ומעבר לכך אני לא חושב שזה התפקיד שלי לבוא להגיד איזה זר הקבוצה היתה צריכה".

אז מה בעצם התפקיד שלך?

"התפקיד של השלישייה המרכזית הוא לעשות את העבודה ההגנתית, להניע את הכדור ולעצור את ההתקפות של היריבה וכל אחד מבין אלה שמשחקים יודע לעשות את זה. אם זה מרואן קבהא או דוד קלטינס או אני. בגדול בתוך השלישייה הזאת התפקיד המועדף עליי הוא קשר 50/50 בשלישיה במרכז השדה".

המעבר של שמיר לנגב לא עבר חלק. בשלב מאוד מוקדם בקיץ האדומים יצרו קשר עם איזי שרצקי אך הבעלים של הקרייה היה נחוש למקסם את הרווחים ממכירתו של שמיר לאלונה ברקת ועצרו את העסקה אחרי ששמעו את המספרים.

גיששו איתו כל הקיץ

בהמשך גם אלמוג כהן, כאמור, שהחליט לחזור לישראל אחרי שנים טובות בגרמניה העדיף את מכבי נתניה ובאר שבע שבה לאופציית שמיר. "האמת שבתחילת הפגרה היו דיבורים על התעניינות מצידה של באר שבע ואחר כך הם הספיקו", חולק שמיר את השבועות מורטות העצבים שעברו עליו עד למעבר, "כבר ראיתי את עצמי ממשיך לעונה נוספת בקריית שמונה. היה לי חוזה שם עד לסיום העונה הקרובה והגעתי לסוג של סיכום עם איזי שרצקי שבסיום העונה הקרובה הוא ייתן לי לעזוב עם הכרטיס ביד. בסופו של דבר באר שבע חזרה לתמונה ומהרגע הראשון ידעתי שזה מה שאני רוצה".

לא היתה לך בעיה לעשות את המעבר לדרום?

"לא, ממש לא. גיאוגרפית זאת ממש לא בעיה בשבילי. יש לי משפחה רחוקה כאן בבאר שבע ואחי לומד כאן כבר שלוש שנים באוניברסיטה בעיר. לא ממש חששתי מהתאקלמות קשה או דברים בהקשר הזה. אני מאוד מרוצה מהדירה שלי ומאוד שמח שקיבלתי את ההחלטה הזאת".

הגעת מקריית שמונה למועדון הרבה יותר גדול עם המון ציפיות. זה מלחיץ?

"כמובן שיש הבדל עצום בדברים האלה בין שני המועדונים. קריית שמונה מתרכזת בדברים אחרים וגם באופן טבעי יש לה הרבה פחות אוהדים וציפיות. באר שבע זה מועדון ענק ששואף להישגיות ולתארים בכל עונה. בשלב הזה של הקריירה שלי אני מרגיש מוכן לאתגר שעומד לפניי. אני רוצה לנצח ולהצליח".

קונספט חדש

הפועל באר שבע אמנם לא דורסת ולא חדה כל כך בהתקפה, אך עם זאת, בינתיים הקונספט שיצר בכר עומד בציפיות. כפי שדרשו הבעלים והצוות המקצועי, הקבוצה החדשה שיש להפועל באר שבע היא לא הקבוצה המבריקה והכישרונית שראינו בנגב בארבע העונות האחרונות.

שמיר חוגג עם זריהן. מכבדים את בית"ר. צילום: ראובן שוורץ

באר שבע מודל 2019/20 שתפתח את העונה בליגה בראשון הקרוב בטדי נגד בית"ר ירושלים, היא קבוצה הרבה יותר בצלמו של בכר. הצלם החדש שלו. צנוע, רעב ונלחם. הרבה פחות נוצצת ומציגה שחקנים אפורים עם אופי במקומם של הכוכבים הגדולים שפעם היו משחקים ב'טוטו-טרנר'.

"עד עכשיו ראינו באמת שאנחנו קבוצה די קשה שלוחצת ועובדת כל הזמן", מאשר שמיר את נוסחת הפלא החדשה של בכר. "כמובן שיש לנו עוד המון דברים לשפר ולעבוד עליהם כי תמיד יש כאלה. אנחנו רוצים לנסות להגיע כמה שיותר רחוק באירופה ומאמינים שאפשר לעבור שלב. נעשה את המקסימום כי לא מדובר במשימה בלתי אפשרית. אין ספק שפיינורד לא בשיאה מתחילת העונה אבל מדובר במועדון פאר. ניתן את הכל כדי שנוכל לעשות תוצאה טובה ולהעביר את ההכרעה הביתה".

מה הציפיות שלך מהעונה הקרובה שתתחיל השבוע?

"הפועל באר שבע הוא מועדון שרוצה לחזור למסלול ולהצליח בכל הזירות. אנחנו רוצים להיות כמה שיותר למעלה אבל בגלל האופי של הקבוצה, אנחנו רוצים לבוא לכל משחק, לתת את כל מה שיש ולא לחשוב יותר מדי הלאה. ברור שכשיש לך את האוהדים ואת הציפיות הגדולות אתה רוצה לעשות הכי טוב שלך ולהיות בחבורת הצמרת. אנחנו נמצאים עם הרגליים על הקרקע ולא חושבים כל כך רחוק בינתיים".