עונת הכדוריד תצא לדרך היום (מ.כ. באר שבע תארח את עירוני רחובות, שידור ישיר בעמוד הפייסבוק של מיינט באר שבע ומכבי דימונה תתארח אצל הפועל ראשון לציון) ולראשונה בהיסטוריה לליגת העל יהיו שתי נציגות מהנגב. מ.כ. באר שבע, העולה החדשה אשתקד שהצליחה מעל ומעבר בעונת הבכורה שלה בליגת העל עם העפלה לפלייאוף העליון ומכבי דימונה, העולה החדשה הטריה שתפתח את עונת הבכורה משלה בליגה הבכירה.

את מאמני שתי הקבוצות, אבנר דרורי הוותיק מבאר שבע ואנדראה ווקוייביץ' הסרבי מדימונה פגשנו באירוע פתיחת העונה שארגן איגוד הכדוריד במסעדת ה'גיגסי' בבאר שבע ולרגל כך התאספו בעיר כל אנשי הענף על מנת להוציא את העונה לדרך באופן רשמי.

אבנר דרורי (מימין) ואנדראה ווקוייביץ'. יוצאים לדרך. צילום: הרצל יוסף

"היה אירוע נהדר", מציין בחום ווקוייביץ' הפעלתן. "זאת הפעם הראשונה שלנו באירוע פתיחת העונה של האיגוד והאווירה בעיניי היתה נהדרת. אנשי כדוריד תמיד ידידותיים לפני ואחרי המשחקים. הכי חשוב הוא ערך הספורט וזה מה שאנחנו מנסים ללמד את הצעירים".

גם דרורי שכבר ראה הכל בכדוריד המקומי נראה נרגש. "אירוע יפה מאוד ומכובד", הוא אומר וממהר להסביר. "אין ספק שזה מרחיב את המעגל של האנשים שמתעניינים בענף שלנו בעיקר בבאר שבע. אנחנו גאים מאוד בכך שגרמנו לכל הכדוריד בישראל להגיע לבאר שבע. גם אנחנו וגם דימונה על המפה".

זו הפעם הראשונה שקבוצה בענף כדור מסוים מדימונה תייצג את העיר בליגה בכירה וההתרגשות בעיר היא בהתאם. "אנחנו קבוצה צעירה ללא ניסיון", מספר ווקוייביץ', "אני מקווה שנוכל לפתור את זה כמה שיותר מהר. הדרך שלנו לכסות על חוסר הניסיון הזה הוא בעבודה קשה, בכושר גופני עדיף, במשחק מהיר וריצה ובעיקר לחימה. יש לקבוצה הזאת כישרון גדול. אולי הכי כשרונית בליגת העל אפילו. חוסר ניסיון אולי אין לנו אבל אנרגיות לא חסר. יש לנו שמונה אימונים בשבוע ובנוסף לשלושה אימוני כושר. יש לנו את ההתלהבות הזאת".

רוביק דנילוביץ' (באמצע) ובני ביטון עם שוער אשדוד, סטויקוביץ'. צילום: הדר ואן קולא, איגוד הכדוריד

אם יש מישהו שיכול לייעץ לווקוייביץ' על ההבדלים של הליגה הלאומית לליגת העל הוא דרורי שחווה את זה על בשרו בעונה שעברה. "בשנה שעברה קיבלנו בומבה של חמישה הפסדים רצופים במחזורי הפתיחה וכולם כבר הכתירו אותנו כיורדת בטוחה", נזכר דרורי, "השנה אין לנו את הפריווילגיה להפסיד חמישה משחקים. חשוב מאוד לנצח את שני המשחקים הראשונים נגד רחובות וקריית אונו כי אלה קבוצות ברמה שלנו. אחר כך יש לנו סדרת משחקים נגד הקבוצות שהגיעו לפיינל פור בעונה האחרונה. זה מבחן לא פשוט עבור השחקנים שלי. ננסה להוציא כמה שאפשר מזה".

מאיפה אתם שואבים את האופטימיות שלכם?

ווקויביץ': "יש לי שלושה שחקנים זרים מצוינים. הם ללא ספק הכוח של מכבי דימונה. במיוחד השוער, מילוש רגיץ'. הוא יהיה שחקן מאוד משמעותי עבורנו. לא היתה לו בעיה של התאקלמות מכיוון שיש לו פה חברים ומשפחה שזה אנחנו. האנשים שהוא מכיר ושיחק איתם בעבר. ברור שהוא צריך להכיר את הליגה ולהבין שהעונה הוא לא משחק בקבוצה שרצה לתואר האליפות אלה בקבוצה שרוצה להבטיח את המקום שלה בליגה. העבודה שלו תהיה להיות שם כשנצטרך אותו. הוא צריך למצוא כוח בתוך עצמו".

דרורי: "הביחד שלנו הוא הדבר הבולט בקבוצה שלי. השחקנים מכירים אחד את השני ויש לנו בסיס שנשאר מהעונה שעברה שאמור להיות העוגן שלנו העונה".

למודי ניסיון

זו הולכת להיות העונה החמישית של ווקויביץ' בישראל. הסרבי נחת בדימונה באוגוסט 2015 והחל לעבוד עם מחלקת הנוער המתחדשת של הקבוצה. היום כשהקבוצה הבוגרת תתחיל את דרכה בליגת העל, עשרה ילדים שהסרבי פגש אז לראשונה, נמצאים בסגל של הבוגרים.

"אני מרגיש שעשינו עבודה טובה", מנתח הסרבי, "התחלנו עם קבוצה שלא ניצחה מעולם משחק חוץ. אחרי ארבע שנים אנחנו בליגת העל. שיניתי את המנטאליות של המועדון. עכשיו אין מכות במשחקים שלנו, אף אחד לא מאחר לאימונים ולא נעדר ללא סיבה מוצדקת. יש לנו שם נהדר ברחבי הליגה. עשינו שינוי אדיר במועדון הזה בעזרת אנשים כמו אלי סיגרון, הדס אדרי, צחי בן שושן ושלומי טובול. הם מתנדבים בגלל האהבה שלהם למועדון. יש לנו תמיכה אדירה מראש העירייה, בני ביטון. העבודה שלי הופכת להרבה יותר פשוטה כשהשכר נכנס כמו שעון ואין לך דאגות שלא קשורות לקטע המקצועי. אין ספק שיש להם חלק ענק בהצלחה שלנו. הארגון כולו נרתם לטובת ההצלחה. תמיד האמנתי שאפשר לעשות את זה. הגעתי בכל עונה עם תשוקה ואמונה שנשלים את המשימה".

לוקה דראגוביץ' (משמאל). ווקוייביץ': "יש לנו סגל מפוצץ בכישרון". צילום: הרצל יוסף

גם הסיפור של אבנר דרורי הוא די דומה. שוער העבר הגיע לבאר שבע מראשון לציון כדי לאמן קבוצה בליגה הארצית ותוך מספר שנים הפך אותה לקבוצה לגיטימית בליגת העל. "אני פייטר ברמות הכי גבוהות ששואף להצליח", מנתח דרורי, "זה קרה מהר מאוד וחשבתי שזה ייקח לנו יותר זמן. אני מסביר את זה בכך שהושקעו מאמצים ועבודה רבה במועדון. בינינו אותו מהיסוד. הבאנו את השחקנים הנכונים במקומות הנכונים. זה שדרג אותנו. בנוסף קיבלנו תמיכה מראש העירייה וקיבלנו מתקן נהדר. אם נמשיך בקצב הזה נוכל להסתכל בלבן של העיניים לקבוצות כמו ראשון לציון, רמת השרון ואשדוד. זה עניין של תהליך מסודר וסיזיפי. אנחנו רוצים לעשות קפיצת מדרגה נוספת בעונות הקרובות".

מה יהיו המטרות שלכם לעונה הקרובה?

ווקוייביץ': "אני אומר לשחקנים שאנחנו מגיעים לכל משחק כדי לנצח אותו. אם אתה אומר לשחקנים צעירים שהמטרה היא רק להישאר בליגה זה מתכון לאסון עבורם. שחקנים יודעים שהם צריכים לתת ולהילחם עד הסוף".

דרורי: "קודם כל נרצה להבטיח את ההישארות שלנו בליגה ואחר כך כבר נסתכל למעלה. נתקדם בצורה הדרגתית ונבדוק איפה צריך חיזוק או שינוי. אני יודע איפה הבעיות שלנו כי חסרים לנו שחקנים בתפקידים משמעותיים וזה כרגע פוגע בנו. ננסה לתת מענה לכל בעיה. במשחקים הראשונים נדע אם המצב קטסטרופלי או שאפשר להתמודד איתו".

מחכים לדרבי

אמנם הדרבי יתקיים רק במחזור ה-11, אבל אי אפשר להתעלם מכך שיש תחושה שאין קשר של ידידות בין דימונה לבאר שבע. "אני לא יודע למה יש תחושה כזאת", מנתח ווקוייביץ' "אני לא יודע למה חוסר החיבה כלפיי באופן אישי. מעולם לא אמרתי או עשיתי משהו רע לבאר שבע. יש לי תחושה שאבנר ובעיקר רוני (טסלר, יו"ר מ.כ. באר שבע, כ.ק.), שומרים על מגננות מולי. אני באמת שלא מבין איפה טעיתי מולם ומה יכולה להיות הסיבה ליחס הזה. אשמח לדעת ממה זה נובע. אם עשיתי טעות כלשהי אני מוכן לבקש סליחה. אני מתנהג כמו ספורטאי. אם התחושה הרעה שלהם היא בגלל שלפני שנתיים ניסינו לנצח אותם בליגה הלאומית? זה בסדר מבחינתי. זה היה משחק דרבי עם המון לחץ אבל לא מעבר לכך".

אלדר שיקלושי (מימין) עם מילוש בויאשיץ'. חיזוק מרשים. צילום: הרצל יוסף

דרורי: "אני חושב שיש יחסים ברמה סבירה בין המועדונים. אני רואה את המצב הזה כמו מכבי נגד הפועל בראשון לציון. יש דרבי ואני חושב שאלה היחסים שצריכים להיות. כמובן ששומרים על דיסטנס מסוים. שתי הקבוצות רוצות להישאר בליגה. אנחנו פחות או יותר באותה סיטואציה ובסוף העונה אני מעדיף שהם יהיו אלה שירדו ולא אנחנו. אני לא מאחל להם לרדת אבל אני מקווה שנהיה הקבוצה הבכירה בנגב".

אנדראה, אתה מרגיש שהיחס כלפיך לא הוגן?

"אני לא מתלונן. באירוע אמרתי שלום לאבנר ולחצתי לו את היד אבל רוני, (טסלר), בכלל לא הסתכל לכיוון שלי במשך כל האירוע (טסלר, אגב, טוען שלחץ לו את היד). יש לי אישיות מאוד חזקה ואם אתה לא רוצה לדבר איתי אז תקבל את אותו היחס. אולי הבעיה היא בכך שאני אדם שאומר את מה שהוא חושב ישר בפנים ולא מסתיר שום דבר. כל חיי נלחמתי נגד הכוכב האדום בלגרד כמאמן פרטיזן ולכן אני מוכן לקרב הזה אבל היריבות הזאת נגמרת ברגע שהמשחק נגמר".

אמנם זה עדיין רחוק אבל משחק הדרבי צפוי להיות מעניין מאוד לא רק בצד המקצועי. "אני בטוח שבדרבי תהיה אווירה חמה הרבה יותר ממשחק רגיל", הגיב דרורי, "זה משחק שמבחינת שני הצדדים הוא יכול להיות משחק הישרדות. זה יהיה משחק משמעותי ולנו זה יהיה משחק חוץ אז הוא יהיה יותר קשה. אני מאמין שבסיטואציה שבה שתי הקבוצות יהיו בתחתית, יהיו לו השלכות ארוכות טווח".

מה התסריט שלכם לעונה הקרובה?

ווקוייביץ': "בטבע שלי אני אדם אופטימי והכוס עבורי היא תמיד חצי מלאה ולא חצי ריקה. אם לא הייתי מאמין בעצמי ובמועדון שלי לא הייתי נשאר פה. נעבוד קשה ולדעתי זו רק שאלה של זמן עד שהקבוצה הזאת תתפוצץ בגלל הכישרון שיש לה. בוודאות".

דרורי: "אני בטוח שהעונה אף קבוצה לא תגיע לבאר שבע בשאננות כי היום כבר מכירים אותנו ויודעים שאנחנו קבוצה מסוכנת. בשנה שעברה פחדנו לרדת ליגה ובסוף הגענו לפלייאוף העליון. אני אישית עדיין חושש מאוד. למרות שכולם מתייחסים אלינו אחרת, הקבוצה שלנו התחלפה והגיעו שחקנים חדשים. אם אני מסתכל על הסגל אני חושב שנחלשנו לעומת העונה שעברה. חסרים לנו עוד כמה שחקנים ואני מקווה שנגיע לסיטואציה דומה לעונה שעברה. אם הצלחנו - וואו. זה יהיה הישג אדיר. אני רוצה להיות קבוצת מרכז טבלה. הסגל שלנו קצר והפחד הגדול שלי, הוא להגיע למשחקי המבחן. יהיה קשה מאוד לדעתי לשרוד עם הסגל הזה בליגה ללא חיזוק, בעיקר במקרה של פציעה של אחד השחקנים המובילים".