מאור מליקסון. יכולות שאין להרבה שחקנים אחרים. צילום: הרצל יוסף

השער שכבש השבוע מאור מליקסון נגד בני יהודה היה השער השני בלבד של הקשר הוותיק העונה בליגה. למרות הסיכוי לסיים את העונה הנוכחית ב'כבוד' ולהתברג בחבורת הצמרת עם בונוס נחמד של כרטיס למוקדמות הליגה האירופית, העונה הזאת מן הסתם לא תיזכר כאחת הטובות של מליקסון באופן אישי, וכמובן של הקבוצה שלו.

אחרי תקופת שיא בקריירה שבאה לידי ביטוי עם שלושה תארי אליפות ודומיננטיות גדולה על יתר המועדונים בליגת העל, באר־שבע כאילו חזרה העונה לסביבה המוכרת של מאבקי צמרת שלא ממש מדגדגים את המקום הראשון.

באר־שבע של העונה האחרונה פשוט קרסה לתוך עצמה בשלב מסוים תחת נטל הציפיות הגבוהות לזכות בארבעה תארי אליפות רצופים ויחד עם הקבוצה גם הקפטן שלה די הלך לאיבוד על הדשא, אולי גם בעקבות הכאבים מהם הוא סובל לאחרונה שיאלצו אותו לעבור ניתוח בקע בסוף העונה.

לכולם ברור שללא קשר לעתידה בטווח הארוך של בעלת המועדון, אלונה ברקת, בעונה הבאה ברק בכר יהיה חייב לצידו את כל הכישרון שבעולם כדי לנסות קודם כל להחזיר לקבוצה את כוח ההרתעה שהתפייד העונה כמעט לגמרי.

כשאומרים כישרון בהפועל באר־שבע מתכוונים בעיקר למליקסון, אבל האם בכר בכלל יכול לבנות על מליקסון בעונה הבאה לאור המספרים והיכולת של הקפטן העונה? ישנם אוהדים שיכעסו על עצם השאלה, אך מדובר בסוגיה לגיטימית גם לנוכח גילו של מליקסון, שיחגוג באוקטובר הקרוב יום הולדת 35.

חוזה במחלוקת
"מאור התפתח עם השנים ועשה קריירה מפוארת מאוד", אומר השבוע סתיו אלימלך שענד את סרט הקפטן בלא מעט משחקים בעצמו. "בשנים האחרונות הוא התבגר בקטע של המנהיגות השקטה שלו. הוא פיתח שיתוף פעולה מעולה בקטע הזה עם אליניב ברדה והביא את כל הקבוצה יחד איתו למקום טוב. הוא לא היה תמיד דמות של מנהיג וזה לא פשוט להפוך להיות אחד כזה".

מליקסון יכול לשמור על משבצת המנהיג אם יירד לספסל?
"זה אפשרי אבל לא לאורך זמן. מנהיגות מהספסל עובדת פחות כי שחקן מוביל זה שחקן שחייב לשחק. אפשר להגיד שהעונה הקטע של המנהיגות פחות עבד באופן עקבי, אבל זה לא היה תלוי רק במליקסון. הוא לקח על עצמו אחריות גדולה, אבל היכולת הכללית של הקבוצה לא הביאה תוצאות מספיק טובות".

עם זאת, אלימלך משוכנע שגם בכושרו הנוכחי מליקסון יהיה שחקן ששווה הרכב בהפועל באר־שבע בעונה הבאה. "אין אף אחד בסגל עם יכולות כמו שלו", קובע אלימלך.

סתיו אלימלך. "אין אף אחד בסגל עם יכולות כמו של מליקסון". צילום: אורן אהרוני

כשמדברים עם אנשים שמכירים את מליקסון מקרוב, רובם ככולם מדגישים שהגיל הוא רק מספר. "מאור שומר על עצמו וגם היום יש לו ברגליים דברים שאין להרבה שחקנים בליגת העל", אומר מקורב לשחקן. "אתם מוזמנים לבדוק כמה שחקנים בגיל של מליקסון הפגינו יציבות כמו שלו לאורך זמן ברמות כאלה בליגה הישראלית ותגלו שלא הרבה. העונה האחרונה היא לא מקרה מבחן, כי הקבוצה נכנסה לסחרור שלילי".

לאור ההיצע שקיים כרגע בסגל של הקבוצה קצת קשה למצוא שחקן שיכול להיכנס בצורה חלקה לנעלי הענק שצפוי להותיר בקרוב מליקסון, אך עם זאת יש בו גם מספר מועמדים טבעיים יותר ופחות לעשות זאת.

כמובן שגם שחקן הגנה יכול להיות בורג מרכזי בקבוצה מנצחת וההשתלבות של חאתם אלחמיד בשנתיים האחרונות מראה זאת מצוין, אך שחקן התקפה תמיד יהיה זה שיקבל את רוב הזרקורים אחרי שהכריע עם בישול או שער במשחק חשוב עבור המועדון.

בשלב הזה שמו של ניב זריהן היה אמור לעלות באופן אוטומטי אך הקיצוני מגלה בקדנציה שלו בנגב בעיקר חוסר יציבות והרבה חוסר תכליתיות בפעולות ורק מדי פעם מצליח לגלות ניצוצות שסוחפים מחיאות כפיים מהאוהדים. גם אורן ביטון שנתן עונת בכורה נהדרת אשתקד נכנע לפציעות וחזר הרבה פחות חד מבעבר בשני צידי המגרש. ולכן מיכאל אוחנה, שהוגדר לא מעט פעמים בעבר כאחד הכישרונות הגדולים שצמחו בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות הוא מועמד טבעי לרשת את מליקסון.

מיכאל אוחנה. בנוי להובלה? צילום: הרצל יוסף

בכר יצטרך לבחון את סוגיית מליקסון בקיץ מקרוב על מנת להעריך את המצב ולהסיק את המסקנות הנכונות ביותר עבור המועדון. אין ספק שהקפטן הוותיק ראוי ליחס מיוחד לאור ההיסטוריה של המועדון ששזורה באופן בלתי ניתן להפרדה עם הקריירה של הלהטוטן מיבנה, שצמח ביחד עם המועדון וזכה למעמד מאוד מיוחד בקרב האוהדים שמכבדים את תרומתו ארוכת השנים של מליקסון וקשורים אליו מאוד, אך לכולם ברור שאלו העונות האחרונות של 'המאור הגדול'.

"אני חושב שלמליקסון יש יתרון בעובדה שהוא מתבגר במקום שאוהב אותו ויודע להעריך אותו", אומר זאב זלצר. "לדעתי למרות שהשנים חולפות הוא בהחלט מתאים להמשיך ולתת לקבוצה את היכולות ומנהיגות ולזכות על כך בהרבה הערכה ואהדה".

זאב זלצר: "מליקסון מתבגר במקום שאוהב אותו ויודע להעריך אותו". צילום: ראובן שוורץ

עד כה קצת קשה לשפוט את אוחנה בצורה אובייקטיבית. עם הגעתו אוחנה יצר רושם חיובי בקרב הקהל שהתלהב מביצועיו של הקשר שהשתלב לצד שחקנים שהפכו לאגדות בטוטו־טרנר והיווה עבור רבים את התקווה לעתיד של הפועל באר־שבע להמשכיות השליטה בליגה.

החריקות הגיעו בעונה שעברה, כשבשלב מסוים, טענות מקצועיות לחוסר דקות משחק ובעיות מבחינת החוזה עליו הוא היה חתום, גרמו לשחקן לבקש לעזוב את הפועל באר־שבע. נציגו, עו"ד אייל אברמוב, הסביר באחת מתוכניות הטלוויזיה שעסקו בעניין כי אוחנה חתום על חוזה שלדעתו לא הוגן כלפי השחקן מכיוון שהמועדון יכול להתיר את חוזהו בצורה חד צדדית בכל סיום עונה.

אחרי שבילה לא מעט על הספסל, גם בעקבות חוסר שביעות במועדון מדברי מקורביו, אוחנה חזר לשחק רק בסוף מרץ כשנתן להפתעת רבים דקות נהדרות דווקא במשחק העונה נגד מכבי תל־אביב בו בישל גם שער עד שנפצע והושבת לתקופה ארוכה מאוד. העונה הוא שותף כמחליף בשבעה משחקים ובאחד פתח בהרכב.

ככל הנראה לא הכל דבש במערכת היחסים בין השחקן למועדון. גורמים בהפועל באר־שבע סקפטיים למדי באשר לאפשרות שבעונה הבאה אוחנה ישדרג את עצמו למעמד של שחקן מוביל בקבוצה. כמובן שקשה מאוד לנבא איזו טלטלה אם בכלל תעבור על המועדון בקיץ הקרוב, אך לאור התחושה הכללית, רכבת של שחקנים איכותיים לא צפויה לנחות בטוטו־טרנר.

התחושות של אנשי המועדון בשבועות האחרונים מעידות על סוג של אכזבה מהרמה והיכולת שמציג אוחנה במשחקים בהם הוא שותף מאז שחזר מהפציעה שהשביתה אותו כמעט לשנה. נכון, מדובר בפציעה לא פשוטה ולא פשוט לחזור במהירות לכושר שיא, ובכל זאת בהפועל באר־שבע ציפו כנראה ליותר.

אוחנה נכנס מצוין כמחליף במשחק מול הפועל חדרה ועשה שינוי שגרם להרבה תקוות אצל אנשי המועדון, אבל במשחקים בהם שולב לאחר מכן הוא לא הצליח להטביע את חותמו. במשחק החוץ מול מכבי חיפה אוחנה כבר עלה לראשונה בהרכב הפותח. אולי זו היתה טעות בה בכר הודה ותיקן בהמשך, אבל כך או אחרת במחזור שלאחר מכך, מול בני יהודה, אוחנה התחיל על הספסל וכשנכנס היה לא רע.

"משחקים של מאני טיים אלה המשחקים שבהם מיכאל אוחנה אמור לבוא ולקבוע עובדות, מה שבפועל לא קרה", אמרו השבוע בהפועל באר־שבע.

שאלת היציבות
קושי נוסף סביב אוחנה עלול להתעורר במהלך תחילת העונה שלא קשור לאו דווקא לפן המקצועי. השחקן יסיים את החוזה שלו בהפועל באר־שבע בסיום העונה הבאה.

מבחינת אנשי המועדון וגם לו עצמו זו תהיה שנת מבחן משמעותית אחרי שהחלים מהפציעה. כזכור, אלונה ברקת השקיעה לא מעט ברכישת כרטיס השחקן של אוחנה מידיו של האיש החזק של מ.ס אשדוד, ג'קי בן זקן והיא לא תרצה לאבד את השקעתה. אמיר שלח, קפטן מכבי תל־אביב ושחקן נבחרת ישראל בעבר משוכנע כי בניגוד אולי לציפיות, אוחנה טרם הבשיל להיות זה שיוביל את האדומים בעונה הקרובה.

"הוא עדיין לא שם", קובע שלח. "כרגע לפחות הוא רחוק מלהיות השחקן שהפועל באר־שבע לא יכולה להסתדר בלעדיו. הרבה תלוי במיכאל עצמו כי הכישרון נמצא שם. חסרה היציבות".

למה אתה חושב כך?
"כי קודם כל כל הוא עוד צריך להתבגר מבחינת האישיות הספורטיבית שלו. אני עדיין שומע שיש סביבו כל מיני דיבורים וקשקושים וזה לא מתאים לרמות האלה במועדון מסודר כמו הפועל באר־שבע. דברים כאלה לא צריכים להיעשות בפומבי אלא להיסגר בתוך המערכת".

אמיר שלח: "מיכאל אוחנה צריך להתבגר מבחינת האישיות הספורטיבית שלו". צילום: עוז מועלם

"בגיל שלו מה שהכי חשוב הוא להתעסק בכדורגל ולתת לאנשי מקצוע לטפל בבעיות של חוזים או דברים כאלה ובוודאי שלא לתת לבני משפחה לדבר בתקשורת. לאורך זמן זה יכול רק לפגוע בך. שיסיר מסביבו את הדברים שלא נראים טוב, יתרכז בכדורגל וינסה להביא מעצמו, מהכשרון ומהפוטנציאל שלו. זה לא תהליך קצר".

"הפועל באר־שבע זה מועדון עם לא מעט לחץ במיוחד לאור העונה האחרונה, וזה לא יהיה חכם לטעמי לזרוק את אוחנה ישר לתוך המים העמוקים בצורה לא מאוזנת. רק בעוד שנתיים או שלוש ניתן יהיה לראות אם השינוי המיוחל הגיע ומיכאל אוחנה בכל זאת יכול להגיע לקידמת הבמה".

יש בו תכונות או איכויות שיכולות להפוך אותו בעתיד לשחקן מרכזי כמו מליקסון?
"אני לא נמצא באימונים ולא רואה אותו באופן קבוע, אבל ברור שלא יכול להיות שכל כך הרבה אנשי מקצוע טעו. יש למיכאל את האיכות והכישרון וזה ברור, עכשיו השאלה היא עד כמה הוא יביא את עצמו לנצל את הפוטנציאל שלו".

"תכונות של מנהיגות הן תכונות טבעיות. קשה מאוד ללמוד אותן בגיל בוגר. על שחקנים שהולכים להוביל אתה יכול לראות מיד ולהתרשם שהם בעלי אישיות חזקה. כשאני רואה את אוחנה בתקופה הנוכחית, אני עדיין לא מתרשם שמדובר בשחקן עם אופי של מנהיג".