הקופצת לגובה, ורוניקה צ'יינוב, ממועדון מכבי 'אתלטי באר שבע', סיימה שביעית בגמר האולימפי לנוער שנערך בבואנוס איירס בארגנטינה בסוף השבוע שעבר.

ורוניקה צ'יינוב. חזרה עם הישג יפה מארגנטינה. צילום: טיבור ייגר

צ'יינוב השוותה בקפיצת הגמר את השיא הישראלי בקפיצה לגובה לקדטיות שהיא עצמה קבעה ביוני 2018 כשהיא עברה שוב את הגובה של 1.79 מטר וקבעה את התוצאה חמישית בטיבה בגמר שבו השתתפו 18 קופצות הטובות בעולם במקצוע.

צ'יינוב בת ה־16 וחצי היא אחת הצעירות שהשתתפו בתחרות כשרוב הקופצות הן ילידות 2001. צ'יינוב שהתחילה את המסלול שלה באתלטיקה בגיל 11, מתאמנת כשמונה אימונים בשבוע כששלושה מהם עם המאמן הלאומי, אנטולי שפרן, שעובד עם הסגל הבכיר ועורכת אימונים נוספים במכללת קיי עם הצוות של מכבי 'אתלטי הנגב'.

הופעה מרשימה
"היא נתנה הופעה מרשימה", מתגאה יו"ר המועדון, ברוך שפירא. "אם היא קבעה שוב את השיא הישראלי כבר בתחילת העונה, זה אומר שהיא יכולה לשפר את התוצאה שלה בסוף העונה. היא יצאה לתחרות מול בנות יותר גדולות ממנה, גם בגיל המנטלי וגם בפיזיות. אנשים בישראל מחשיבים אותך לספורטאי מצליח רק אם אתה מביא מדליות בתחרויות. זה לא ככה בעולם והדירוג הסופי שלה הוא גמר אולימפי לנוער. התוצאה שלה מצוינת. בשנה הבאה יש לה כבר קריטריון לאליפות העולם לנוער, אבל היא מתחרה ברמת הגיל של קדטיות".

איך התוצאה שלה בהשוואה לשאר הקופצות בישראל?
"בשנה האחרונה בישראל רק דניאל פרנקל קפצה יותר גבוה ממנה אבל לעומת דניאל, ורוניקה שומרת על יציבות בצורה הרבה יותר טובה ורושמת קו התקדמות תמידי".

איך אתה מתאר את התחרות שהיתה לה?
"יוצאת מהכלל. היא סיימה במקום השביעי בתחרות קשה מאוד. אם היו לה שתי פסילות פחות, היא היתה מסיימת חמישית בתחרות שזה הישג נדיר. זה הישג ענק שלה באופן אישי ומגלה את הכישרון והיכולת שעוד טמונות בה".

עכשיו הציפיות ממנה בטח יעלו.
"אני מניח שהיא מבינה את המצב בו היא נמצאת ותדע להתגבר על קשיים מנטליים כאלה ואחרים. ורוניקה שברה את השיא הישראלי עם קפיצה של 1.79 כבר לפני כמה חודשים באליפות הבלקן, אחרי 28 שנים שבהן הוא החזיק מעמד. זה היה בשיא העונה מבחינתה ותחרות היעד המרכזית שלה בעונה שעברה. עכשיו זה הזינוק של העונה החדשה ובסיום העונה כשהיא תהיה בכושר שיא אז נראה את היכולת האמיתית שלה".