הערב (20:00) קבוצת הכדורסל של הפועל באר שבע תפתח את העונה השנייה שלה בליגת העל במשחק חוץ נגד גלבוע/גליל. גם בעונה שעברה באר שבע פגשה את אותה קבוצה במחזור הפתיחה ולמעשה ציינה אז את הבכורה שלה בליגה הראשונה בישראל.

רמי הדר שהגיע בקיץ שעבר על מנת להוביל את הקבוצה בתקופה של חוסר ודאות מקצועית, יתחיל יחד עם האדומים את העונה השנייה שלו על הקווים. כבר אז היה ברור שהחיבור של הדר עם המועדון החדש היה מיידי.

הדר שחזר לישראל אחרי עונה בליגה הרומנית חיפש אתגר מעניין וחד פעמי ובאר שבע רצתה מאמן מנוסה שיידע להכווין את הספינה לחוף מבטחים. הוא הצליח לצד עזרה של יתר אנשי המועדון ובעלי התפקידים בו.

רמי הדר. עושה דברים בדרכו. צילום: הרצל יוסף

הדר עשה את הדברים בדרכו. הוא בנה בנגב תלכיד של שחקנים שסך כל חלקיו היה גדול יותר מהם כבודדים ופילס את דרכו לפלייאוף. "יצא לי לא מעט פעמים בקריירה להמשיך לעונה שנייה במועדון כדורסל אבל בליגת העל זה קרה עד עכשיו רק עם מכבי חיפה", סיפר השבוע רמי הדר בראיון מיוחד ל"מיינט באר שבע" לקראת פתיחת העונה. "היתה לנו שנה טובה מאוד ויש כימיה טובה ביני לבין יתר האנשים ולכן זה מאוד טבעי להמשיך. כפיר (ארזי, כ.ק.), תומר (ירון) ואני נמצאים כבר בשלב שיש איזושהי הבנה בסיסית איך הם רוצים לנהל את העסק ואיך אני רוצה לנהל את האנשים במועדון. אני חושב שזה היה מתאים לשני הצדדים".

בעונה שעברה עשיתם הישג יפה. יהיה עליך יותר לחץ העונה?

"אני לא מרגיש את זה. אני מרגיש שאנחנו הולכים לשנה לא פשוטה, שנה שבה נילחם על המקום שלנו בליגה. בלי לנסות ולהשוות לעונה שעברה, איפה שאנחנו נמצאים היום, מה שיש לנו ואיך שאנחנו משחקים, אני יודע שאנחנו הולכים לשנה לא פשוטה. קודם כל הסיטואציה שונה כי תקציב השחקנים הצטמצם בצורה מסוימת. שנית אני מרגיש שהשנה הראשונה היא תמיד מיוחדת כי יש תחושה של משהו חדש וטרי באוויר. הקבוצה רק עלתה ליגה ויש רעננות ורעב שאופייניים למעמד. זה מקום שבו אני רוצה מאוד לקרוא לאנשים שמסביב, שהכדורסל בבאר שבע חשוב להם, לבוא ולהילחם איתנו. השנה הזאת תהיה מאוד מעניינת ומאוד מאתגרת".

החליף את רוב הסגל

הקבוצה החליפה כמעט את כל הסגל שלה מהעונה החולפת, אבל רמי הדר מאמין שהבנייה שלו היתה נכונה. "קטגוריה ראשונה של שחקנים לא המשיכה כי הם לא קיבלו מאיתנו הצעות למרות שאולי היה נראה שהיינו צריכים לתת להם להמשיך", מנתח המאמן, "זה קשור לפילוסופיה שלי בכדורסל ויש שחקנים שקיבלו הצעות ולא הצלחנו להשאיר אותם ושם נמצא המרחק בין המקום בו רצינו להיות מבחינת הסגל לבין המקום בו אנחנו נמצאים היום".

כפיר ארזי. יש לו כימיה טובה עם רמי הדר. צילום: הרצל יוסף

לא פעם הצהרת בעצמך שטיילור ברון זה העוגן של הקבוצה. למה לא הצלחתם להשאיר אותו?

"הסיבה היחידה היא כסף. היה רצון גדול מהצד שלנו ורצון שלו להישאר כאן. פשוט כלכלית לא הצלחנו לייצר את הסיטואציה בה הוא נשאר".

מי יהיה שחקן המפתח שלך העונה?

"אני חושב שזה יותר משחקן אחד אבל בהרגשה שלי הוא ספנסר וייס. הוא יהיה שחקן משמעותי והוא יהיה הישראלי המוביל שלנו. הוא משחק כדורסל בדרך שאני מאמין בה ובמשחקים שבהם היינו טובים הוא היה מצוין ואני חושב שזה סימן דרך מעניין". (לאחר קיום הראיון נודע כי וייס ייעדר ככל הנראה בין שלושה לחמישה שבועות לאחר שאובחן השבוע כסובל מקרע חלקי ברצועת הברך, כ.ק.).

למה לא טי ג'יי וויליאמס?

"אני רואה בטי.ג'יי. את היוצר הראשי של הקבוצה ואני מאוד אוהב את מה שאני רואה. את הגישה, את האישיות ואת היצירתיות שלו. אני מאוד אוהב שחקנים עם יכולת פיזית כמו שלו. המרחק שלו למיצוי הפוטנציאל הוא עדיין גדול מאוד. יש לו עוד דרך לעשות כי הוא יכול להיות שחקן גדול. הוא לומד והוא בחור צעיר שזו העונה השנייה שלו באירופה. הוא בא עם רקע וידע בכדורסל ועם כריזמה ונוכחות אדירה. אני מאוד מאמין בו".

מה היית רוצה עוד לעשות לפני תחילת העונה ולא הצלחת?

"אנחנו נמצאים עכשיו בתקופה של מעבר. שחקנים באים ושחקנים הולכים. הייתי שמח אם זה היה קורה קצת קודם אבל זה הכדורסל המקצועני ואתה צריך לדעת להסתדר עם זה. כדי להצליח אנחנו צריכים להיות מאוד מפוקסים על הדברים שחשובים לי בכדורסל והדבר השני הוא לשחק הגנה אחד על אחד. השתדלנו ואני חושב שגם הצלחנו להביא שחקני הגנה טובים באספקט הזה. לי מאוד נוח עם הגישה של רוב השחקנים שהבאתי ועם מוסר העבודה של רובם. מה שיהיה פחות נוח, נעשה שינויים".

אנתוני לורנס (מימין). לא הצליח להשתלב. צילום: הרצל יוסף

כמו עם אנתוני לורנס ששוחרר השבוע.

"כן, כמו עם אנתוני. אגב, מדובר בשחקן מצוין. השאלה היא אם בקבוצה כמו הפועל באר שבע שיש לה ארבעה זרים שמשחקים וצריכים לתת תפוקה ברמה המיידית, הוא יכול לספק את התפוקה הזאת. אני לא חושב שטעינו באבחנה של היכולות שלו, פשוט לאנתוני יש דרך לעשות עד שיהיה מוכן".

אז מה בעצם יהיו המטרות של הפועל באר שבע בעונה הקרובה?

"אני עדיין מקווה ומאמין שאנחנו נהיה בפלייאוף העליון אבל זה לא יהיה פשוט כי אני מסתכל על יחסי הכוחות בליגה ואומר שזה המצב ממה שראיתי מהקבוצות עד עכשיו".

נחשב למאמן קשוח

מי שמכיר מעט את הכדורסל הישראלי, העובדה כי הדר נחשב למאמן קשוח ודורש לא תהיה הפתעה. גם היחסים המתוחים שלו עם התקשורת הן לא סוד כמוס. גם הוא עצמו מבין היטב את התדמית שנוצרה לו בעקבות השנים הארוכות בחזית הענף אך הוא מסרב להודות כי הוא נוהג לתחזק את התדמית הזאת בעצמו.

"אני חשוב שאני מתנהל כמו שאני ולא מרגיש צורך לחזק את התדמית הזאת", מסביר הדר. "אני גם לא כל כך מאמין בעניין הזה של תדמיות. זו צורת ביטוי חיצונית בלבד. אני חושב שאני אדם מאוד ישיר ומאוד ענייני וזה מתבטא בצורה שבה אני מאמן. מאמן קבוצת כדורסל מקצועני מנהל חיים רגילים רק בהילוך מהיר מאוד. לכן הרבה דברים שביום יום הם נראים טבעיים הופכים בסיטואציה שבה הכל יותר קיצוני ומהיר, ליותר מודגשים. אני חושב שאני מתנהל עם השחקנים והצוות שלי בדיוק כמו שאני מתנהל בחיים הפרטיים שלי".

מחוץ לפרקט, לאימונים ולחץ המשחקים, הדר הוא איש שעבר לא מעט בחייו. עשה דברים וחווה אירועים שונים שעיצבו אותו לאדם שהוא היום. מעבר לכדורסל מדובר באיש משכיל, שגומע ספרי היסטוריה של המאה העשרים ומתעניין מאוד בלא מעט נושאים שלא קשורים ישירות לכדור הכתום. 

אם לא היית מאמן כדורסל מה היית עושה בחיים שלך?

"הייתי מנהל אנשים באיזשהו אופן. לא יודע איפה, אולי בארגון כזה או אחר אבל זה הדבר היחידי בעצם שאני יודע לעשות מבחינה מקצועית. יש לי הכשרה פורמאלית כמאמן כדורסל ולא מעבר לכך".

מה הבילוי המועדף עליך?

"טיולים רגליים בטבע. אוכל טוב ובר טוב. קריאה אבל רק ספרים. אני משתמש באינטרנט לצרכים מקצועיים אבל לא קורא כתבות".

אז אתה בעצם סוג של נהנתן, הדוניסט.

"במידה מסוימת. אני טוטאלי במקצוע הזה שמרתק אותי ולכן אני משקיע המון מאמץ בצד המקצועי אבל אני גם יודע לקחת הפסקה כדי ליהנות מהחיים וממה שיש לחיים להציע".

עם יד על הלב, יש דברים ששאבת ממאמנים אחרים, לאו דווקא מאמני כדורסל?

"יש אולי ניואנסים מסוימים אבל לא פילוסופיה שלמה. הפילוסופיה מתפתחת תוך כדי ניסיון. אני אומר שלכל קריירה של מאמן יש שלושה שלבים. הראשון בו הוא רק מעתיק ממאמנים אחרים בלי לדעת מה אתה מעתיק. בשלב השני אתה מעתיק אבל אתה מתחיל להבין מה אתה צריך להעתיק ורק את מה שנראה לך אפקטיבי ובשלב השלישי אתה כמאמן מייצר סוג של פילוסופיה משלך שהיא יותר נוגעת לצורה בה אתה מנהל את העניינים מאשר לרמה המקצועית נטו. אני בוחר לעשות דברים מסוימים ולהקפיד עליהם".

רמי הדר. לא מרגיש צורך לחזק את התדמית. צילום: הרצל יוסף

אתה כרגע נמצא בשלב השלישי של הקריירה.

"כן, כבר כמה שנים אני נמצא שם. יש לי פילוסופיה משלי ותפיסת עולם משלי. אני חושב שרואים את טביעת האצבע שלי על הקבוצה שאני מאמן. הן משחקות כדורסל מאוד מסוים וזה נוגע גם לדרך שבה אני מנהל את האנשים שלי ולדרך בה אני מבין את המשחק".

יש דברים בכדורסל שאתה מרגיש שעדיין לא למדת?

"בוא נגיד שבגלל שאני מאוד פדנט ושיטתי ואחד שתמיד רוצה למצוא פתרון בית ספר לכל בעיה, אני חושב שאני צריך לפתוח קצת יותר את היריעה לשחקנים ופשוט לתת להם לשחק את המשחק בעצמם כי אתה לא יכול להתכונן לכל דבר".

עבר תקופה קשה

לפני שיצא לאמן ברומניה עבר הדר תקופה קשה מאוד בעונת 2016/17 שם לא הצליח להטביע את חותמו על שני המועדונים הגדולים של תל אביב למרות שהיה המאמן הראשון שאימן באותה עונה גם את הצהובים וגם את האדומים ממרכז הארץ.

היית רוצה לקבל שוב הזדמנות לעבוד במועדון כמו מכבי תל אביב?

"אני לא חושב שזה תלוי במה שאני רוצה או לא. הפרק הזה מאחוריי ואני חושב שאני לא אחזור לאמן יותר ברמות האלה. אני מאוד נהנה לעשות את מה שאני עושה היום וזה בא מהלב".

אתה באמת לא חושב שתקבל אי פעם הצעה לעבוד במועדון בסדר גודל של מכבי תל אביב?

"אני לא חושב שאאמן ברמה הזאת. זה מה שאני חושב. כשאני שוקל את הסיטואציה ואת המצב אני לא חושב שזה יקרה שוב".

היו כמה מאמנים שחזרו לכמה סיבובים שם.

"איתי זה לא יקרה. מצד שני אם היית שואל אותי לפני עשר שנים הייתי אומר לך שאני לא אאמן בליגה הראשונה. החיים יכולים להביא אותנו להרבה מצבים אבל אם עושים שיקול ריאלי אני לא חושב שזה יקרה שוב".

אם היית יכול לבחור לעבוד בכל מועדון שתרצה בעולם. איפה זה יהיה?

"ברמת הכדורסל היה מאוד מעניין אותי לעבוד בליגה האדריאטית וברמת החיים הייתי מאוד שמח לעבוד בפריז או ברצלונה. זה ברמת החוויה".

הליגה האדריאטית?!

"כן, זה בית גידול מרכזי לשחקנים המזרח אירופאים. זו ליגה מאוד מעניינת".

אתה לא חושב שהתשובה שלך די יוצאת דופן? רוב המאמנים היו אומרים גולדן סטייט או הלייקרס.

"אני לא שם. אני מבין גם את המגבלות שלי. מאוד מעניין אותי דווקא השחקן האירופאי".

לסיכום, על מה נדבר בראיון לסיכום העונה הזאת בסוף מאי?

"אני מקווה שנדבר על זה שעשינו משהו יוצא דופן העונה. שנדבר על היכולת שלנו כמועדון להצליח לייצר יותר מסך החלקים שמרכיבים את הקבוצה שלנו. כמו בחלק גדול מהעונה שעברה. לא הכל תלוי בי אבל הג'וב הזה של מאמן כדורסל בקבוצה מקצוענית הוא ג'וב של מנהיג והתפקיד שלי במערכת הוא לקחת את הקבוצה למקום הזה".