שמו של חוסה אנחל קאריו, החלוץ של קורדובה הספרדית, עלה לכותרות בישראל כבר לפני מספר חודשים כשנודע כי הפועל באר־שבע מגששת עם נציגיו בניסיון להחתים אותו לקראת העונה הבאה. אם נשפוט על פי הרזומה של החלוץ עד כה בקריירה, לא ברור מה בעצם צד את עיניהם של אנשי מחלקת הסקאוטינג של הפועל באר־שבע והצוות המקצועי של הקבוצה.

בקצת יותר מחמש שנים כמקצוען המאזן של החלוץ הגבוה (25, 1.90) לא מרשים יתר על המידה. קאריו סיפק שתי עונות עם חמישה שערים בכל אחת ובשאר העונות בליגת המשנה הספרדית, החלוץ תרם בין שער לשלושה בעונה כשהוא לובש את המדים של ארבעה מועדונים שונים.

חוסה אנחל קאריו (בצהוב). ינסה להצליח מחוץ לספרד. צילום: EPA

קאריו נולד בעיר מורסיה מחבל אנדלוסיה שבדרום מזרח ספרד והצטרף בגיל צעיר למועדון הכדורגל המקומי של ריאל מורסיה. בעונת 2013/14 ערך קאריו מספר בודד של הופעות במדי קבוצת המילואים של המועדון בליגה הרביעית ולא הרשים. לאחר שעלה לבוגרים, לקח את מקל הנדודים והמשיך הלאה לקאדיז ולקבוצת המילואים של סביליה.

גם בקורדובה, קבוצתו האחרונה, שירדה בסיום העונה החולפת לליגה השלישית בספרד אחרי שסיימה במקום הלפני אחרון בטבלה, 13 נקודות מחוף מבטחים, קאריו שיחק תפקיד משני.

אגב, הסיבה לכך שקורדובה לא ירדה ליגה מהמקום האחרון לא נעוצה בפן המקצועי. ראוס, הקבוצה בה ניסה בתחילת העונה שעברה לחתום איסאק קואנקה, אקס הפועל באר־שבע, פורקה על ידי מנהלת הליגה אחרי שהקבוצה הפסיקה לשלם שכר לשחקניה וכל משחקיה בסיבוב השני הסתיימו בהפסד טכני.

השבוע קורדובה נפרדה מהחלוץ באופן רשמי. בשלישי האחרון קבוצתו הוציאה הודעה לקונית קצרה על שחרורו של קאריו ואיחלה לו בהצלחה בהמשך הקריירה, אך בטוויטר הרשמי של הקבוצה הידיעה על עזיבתו גררה עשרות תגובות מזלזלות ביכולתו המקצועית של החלוץ לצד ירידות מאוד נמוכות שכוונו באופן אישי נגדו.

תגובות לא נעימות

באחת מהן למשל, אוהד בשם לואיס חאבייר ואסקז הגדיל לעשות והעלה סרטון של דב פנדה שמתגלגל על כדורגל והוסיף כיתוב פוגעני כלפי החלוץ. חלק אחר מאוהדי קורדובה עקצו את קאריו ותהו האם החלוץ הזה שיחק העונה בקבוצה.

אליניב ברדה. "המטרה שלנו לבנות קבוצה רעבה". צילום: הרצל יוסף

סימני שאלה רבים עלו בקרב האוהדים לגבי היכולת של החלוץ מיד עם פרסום מועמדותו להפועל באר־שבע. לא מעט אוהדים תהו כיצד מועדון שזכה בשלוש אליפויות רצופות, העפיל לשלב הבתים של הליגה האירופית וגם מעבר לו, מחפש חיזוק מתחתית הליגה השנייה בספרד.

הדברים הללו לא מסתדרים לאוהדים וההחלטה של המועדון שככל הנראה תהפוך להחתמה, מעוררת בהם לא מעט ספקות לגבי סיכויי ההצלחה של קאריו במדי הפועל באר־שבע. רבים מהם עדיין זוכרים היטב את תומאש פקהארט הצ'כי ששיחק בקבוצה לפני שנה בהצלחה מעורבת מאוד, ולדעת רבים, לא נוצל בצורה יעילה מספיק על ידי ברק בכר, לא במיקום ולא בתפקוד על המגרש.

"שוב מחתימים חלוץ גבוה שמשחק עם הגב לשער בניגוד לכל צורת משחק ושיטת משחק של בכר בשנים האחרונות", הלינו אוהדים של הפועל באר־שבע. "מה ההבדל בינו לבין פקהארט?", שאלה אוהדת נוספת באחת מקבוצות האוהדים ברשתות החברתיות.

אליניב ברדה תומך

דווקא הקפטן לשעבר של האלופה היוצאת, אליניב ברדה, נמנה על תומכיו הגדולים של החלוץ הספרדי שנחת אתמול בישראל כדי להשתתף בפתיחת האימונים ביום ראשון הקרוב. במועדון סיפרו השבוע שכבר לפני שנה בכר התעניין בחלוץ והקבוצה ניסתה להחתימו כבר בחלון ההעברות של ינואר. כאן חייבים לציין כי בחינת היכולות של קאריו נעשתה דרך צפייה בקלטות שלו ולא במשחקי קורדובה עצמה, אך הרושם שהוא עשה על אנשי המועדון היה חיובי מאוד.

"הוא מזכיר בהחלט את פקהארט בסגנון שלו ובמבנה הגוף, אבל הוא הרבה יותר נייד ודינמי מהצ'כי", אמר השבוע איש מקצוע שצפה בביצועיו של קאריו. גורמים בסביבת המועדון הוסיפו כי קאריו נבחר על ידי אנשי הקבוצה אחרי שנבדקו עוד מספר אופציות נוספות והמגעים עימו מתנהלים מזה מספר חודשים על מנת להביאו לבאר־שבע.

בשיחות סגורות, אליניב ברדה, הסקאוט הראשי של המועדון, נשמע מפרגן מאוד לקאריו כשהחלוץ הרשים את הקפטן לשעבר בניידות שלו וברעב לכדורגל אחרי כמה עונות עם פחות דקות משחק.

"מדובר בחלוץ שיכול להתאים מאוד להפועל באר־שבע", אמר בין היתר ברדה שהציע לא למהר לשפוט את השחקן רק על סמך הנתונים שהוא מציג עד כה ועל העובדה כי מדובר בשחקן ששיחק ברמות של הליגה השנייה והשלישית בספרד.

דויד מתיאוס. "אני לא מכיר את קאריו באופן אישי". צילום: אלעד גרשגורן

כמה וכמה אנשי מקצוע איתם דיברנו השבוע על היכולות של קאריו היו די בהלם מכך שמועדון בסדר גודל של הפועל באר־שבע מחפש שחקנים בתחתית הליגה השנייה בספרד, אך מי שמנסה לחזק את עמדתו של ברדה הוא הבלם הספרדי של ניסו אביטן בהפועל חדרה בעונה שעברה, דויד מתיאוס שחתם לפני כמה שבועות בהפועל רעננה וימשיך בליגת העל.

"כספרדי אני מצפה למפגש איתו על המגרש", אומר השבוע מתיאוס ל"ידיעות הנגב". "אני לא מכיר באופן אישי את קאריו, אבל אני בטוח שבספרד, גם בליגות היותר נמוכות, יש שחקנים צעירים שיכולים לפרוץ גם בקבוצה ישראלית. הוא יצטרך להוכיח את עצמו כאן כי שום דבר לא מובטח לו בגלל היותו ספרדי".

אתה לא רואה בו הימור גדול מאוד למועדון?

"כן זה סוג של הימור עבור הפועל באר־שבע כי קשה לי לומר היום אם הוא הבחירה הנכונה. אני לא ממש מכיר אותו, אבל ממה שבדקתי ברשת, הוא לא שיחק יותר מדי בשנתיים האחרונות. אולי כשיגיע לבאר־שבע הוא יהיה להיט. אי אפשר לדעת אף פעם איך שחקן כדורגל ישתלב במועדון חדש. שלושה או ארבעה חודשים בקבוצה ואתה תדע כבר אם זו החתמה מוצלחת או לא".

זה לא מפתיע אותך שמועדון כמו באר־שבע מחפש שחקני רכש בליגה השנייה והשלישית בספרד?

"לא. זה לא מפתיע אותי כי בספרד יש לא מעט כדורגלנים מוכשרים ולא כולם מצליחים להיחשף בלה ליגה. לא לכולם יש מקום. אני מכיר כמה וכמה שחקנים מצוינים שלא התמזל מזלם והם לא זכו לצ'אנס במועדון בכיר. יש גם מקרים של שחקנים שמעדיפים להישאר בספרד ולרדת ליגה ולא לצאת לשחק בחו"ל. כשהם רואים שיש בעיות של כסף ולא משלמים משכורות בזמן בספרד, אז גם ליגות מחוץ למדינה הופכות להיות אטרקטיביות עבורם".

למה לדעתך קאריו רוצה לעזוב את ספרד?

"אולי זו נקודה בקריירה שלו שבה קאריו אמר לעצמו שזה הצ'אנס שלו. אני לא הייתי ממהר לקבל החלטות לגביו כבר עתה רק בגלל שהוא לא מחזיק ברזומה מרשים. בכדורגל לא כל עונה דומה אחת לשנייה. עונה אחת טובה יכולה להתחלף בלא טובה. אני מקווה בשבילו ובשביל המועדון שתהיה להם עונה טובה והם יידעו שהם עשו בחירה טובה".