יום שני האחרון. שעה: 18:52. בזמן שרוב חובבי הכדורגל ובהם אוהדי הפועל באר־שבע מתכוננים לראות את משחק העונה בין מכבי חיפה למכבי תל־אביב שהיו אמורות להיאבק השנה עם האדומים על התואר, מגיעה הודעת מועדון שאף אחד לא ציפה לה.

אוהדי הפועל באר־שבע. תלו בבכר את האשם העיקרי | צילום: הרצל יוסף

"הבוקר פנה ברק בכר לאלונה ברקת והודיע לה שבתום לבטים רבים החליט לסיים את תפקידו בהפועל באר־שבע לאחר ארבע וחצי עונות בהן כיהן כמאמן הקבוצה". ככה. בום. בלי הודעה מוקדמת.

שלוש שנים מדהימות

ברק בכר, המאמן הכי מעוטר בתולדות המועדון, שזכה להרבה מאוד שבחים מאלונה ואלי ברקת שמנהלים את הפועל באר־שבע, עוזב אחרי ארבע שנים וחצי, ובהן שלוש שנים נפלאות שכללו זכיות מדהימות בתארים וקמפיינים מרגשים באירופה.

זה קרה פחות מיממה אחרי הפסד החוץ של הקבוצה להפועל תל־אביב ובעיצומה של אחת התקופות הפחות טובות של הקבוצה תחת הדרכתו של המאמן המצליח. אמנם הפועל באר־שבע הפגינה משחק רע מאוד, בלי אנרגיות, כבויה ונרפית, אבל זה קרה אחרי שלושה ניצחונות רצופים בכל המסגרות כשנראה היה שהקבוצה בדרך לצאת מהמשבר.

המשחק הזה, לצד משחקים אחרים בחודשיים האחרונים מול נס ציונה, בני יהודה ובית"ר ירושלים, הדגיש את העובדה שהמאמן לא מצליח להשפיע על השחקנים שלו, בטח לא כמו בעבר, ועתידה של הקבוצה הוא לוט בערפל עם חשש שהכרטיס לאירופה יחמוק, חשש מכישלון במשחקי הגביע, ועוד.

ברק בכר עם אלונה ברקת. ידעו ימים יפים יותר | צילום: ראובן שוורץ

בכר יצא בסיום המשחק למסיבת העיתונאים ולא נראה שפוף במיוחד. הוא אמנם הודה שהקבוצה שלו נראתה רע מאוד, ולדבריו, גם "חזרה אחורה", אבל הוא שידר עסקים כרגיל, לא רמז על שום כוונה להתפטר, ואמר: "אני אמשיך לנסות כי זה המקצוע שלי, ואני לא מרים ידיים ולא מוותר".

את סממני הייאוש שהצטבר אצל הבעלים, אלונה ברקת, ניתן היה לראות בסיום המשחק מול הפועל תל־אביב באצטדיון בנתניה. בניגוד להרגלה, ברקת לא הגיעה למתחם חדרי ההלבשה כפי שהיא נוהגת בדרך כלל כדי לשוחח עם הצוות המקצועי וקצת עם השחקנים, לתמוך ולפרגן גם אחרי הפסדים, וייתכן שכבר אז עבר לה משהו בראש.

מעבר לכך, בכירים במערכת וזאת היתה לבטח אחת הפעמים הראשונות לכך, העבירו ביקורת מרומזת יותר ופחות על קבלת ההחלטות של בכר במשחק בנוגע לשיטה בה פתח, ההרכב, הסגנון והחילופים.

למרות זאת, אף אחד לא האמין שברק בכר יסיים את דרכו במועדון באופן מיידי, ורבים דיברו על פרידה בסיום העונה. בכר זכה להערכה גדולה אצל הבעלים, אלונה ברקת, שלא פעם אמרה שמבחינתה הוא יכול להישאר בבאר־שבע כל זמן שיחפוץ.

גרסאות סותרות

קיימות שתי גרסאות על האופן שבו ברק בכר סיים את דרכו במועדון. הראשונה היא שלמרות הדברים שלו במסיבת העיתונאים, המאמן התכנס עם עצמו והבין שאין לו יותר מה לתרום והוא לא יכול להוציא את הקבוצה מהמצב שאליו היא נקלעה.

נייג'ל האסלביינק מאוכזב. המשחק האחרון של בכר | צילום: עוז מועלם

בכר הרגיש (למרות שבמספר הזדמנויות הוא הדגיש שזה לא נכון - נ.ד.) שהוא מיצה את עצמו בבאר־שבע והוא כבר לא יכול להשפיע כמו בעבר, ועכשיו הוא מעדיף לעזוב בצורה מכובדת לפני שהקללות והגידופים מהיציעים יהיו משמעותיים יותר ויעיבו על התקופה המדהימה שלו במועדון.

הגרסה השנייה, וככל הנראה הנכונה יותר, היא שאלונה ברקת בסופו של דבר הובילה את ברק בכר לקבל את ההחלטה הזאת. היחסים בין השניים שהיו מצוינים עד לתקופה האחרונה התערערו והם לא נפגשו ושוחחו כמו בעבר.

גורמים בסביבת המועדון סיפרו כי מזה מספר שבועות ברקת שקלה את המהלך עם מקורביה שהגדילו ואמרו כי כבר אחרי משחק הגביע מול אשדוד שבו באר־שבע כמעט ש"הצליחה" לאבד יתרון של 0:3 ו־1:4 עד שהצלת פנדל של ארנסטס שטקוס סידרה לבכר עוד מספר שבועות בתפקיד.

אותם גורמים טוענים שברקת שהיתה לה תמימות דעים עם המהלכים שעשה ברק בכר בשנים האחרונות, לא ראתה עין בעין בנושאים מקצועיים עם המאמן בחודשים האחרונים, ועושה רושם שהשניים לא שידרו על אותו גל.

"בתקופה האחרונה היו חילוקי דעות בין ברק לאלונה על איך מנהלים את המשבר המקצועי", סיפר גורם בסביבתו של המאמן, "ברק חשב על דרך מסוימת ואלונה על דרך אחרת. אחרי ההפסד להפועל תל־אביב הם שוב שוחחו, ואני מניח שברק לא הסכים לדברים של אלונה, ומכאן שני הצדדים הבינו שאי אפשר להמשיך".

שחקני הפועל באר־שבע מאוכזבים. חולקים באשמה | צילום: אורן אהרוני

"ההחתמה של פאוליניו היא הרבה יותר רצון של אלונה מאשר ברק בכר", סיפרו השבוע גורמים המקורבים למועדון, כשסביר להניח שגם היא הבינה בתקופה האחרונה שהמאמן לא ימשיך בעונה הבאה, והחלה לתכנן דברים מסוים מבעוד מועד.

מקורבים לשני הצדדים טוענים שהמחלוקת המקצועית בין אלונה ברקת לברק בכר לא התחילה בשבועות האחרונים אלא הייתה באוויר תקופה לא קצרה. עוד טוענים שהיו בין השניים שיחות שהסתיימו בטונים לא סימפטיים ואפילו סוג של נתק למספר ימים.

לא הגיע להיפרד

העובדה שברק בכר לא הגיע להיפרד מהצוות ומהשחקנים מלמדת שהפרידה לא היתה באווירה חיובית כפי שניסו במועדון לצייר. השחקנים ואנשי המועדון לא הסתירו את אכזבתם במהלך השבוע מהעובדה שהמאמן לא הגיע להיפרד אחרי ארבע שנים וחצי ולא היה חשוב להם מה היה טיב היחסים בינו לבין הבעלים.

"ברק מאוד פגוע מהדרך שבה אלונה בחרה לסיים את ההתקשרות ביניהם", סיפר השבוע חבר קרוב של המאמן, "ברק היה ראוי לפרידה הרבה יותר מכובדת וחבל שכך הדברים התנהלו. אני לא פוסל על הסף שברק לא הגיע להיפרד כי אלונה שהתה באותו הזמן במועדון".

ארנסטס שטקוס. הציל את בכר במשחק הגביע | צילום: עוז מועלם

גורמים בסביבתה של אלונה ברקת סיפרו שהדברים הפחות טובים אצל ברק בכר היו שהוא לא הצליח לבחור את השחקנים הנכונים בתקופה האחרונה וסיפרו שהוא ניהל את הקבוצה בצורה שכלתנית ולא בצורה רגשית בתקופה האחרונה וזה עבד פחות טוב.

ביום שאחרי ההודעה על סיום דרכו של בכר, השחקנים הוזמנו לאימון ערב אותו העביר עוזר המאמן אליניב ברדה. כחצי שעה לאחר מכן אלונה ברקת כינסה אותם ודיווחה על ההתפתחויות האחרונות ומה צפוי בתקופה הקרובה. בנוסף היא לא חסכה ביקורת מהשחקנים עצמם ואמרה שהיא מצפה מהם להרבה יותר.

הבעלים גם העבירה מסר לשחקנים הוותיקים והמובילים שהם צריכים לקחת אחריות ולהוביל את הקבוצה במטרה להוציא אותה מהמצב שאליו היא נקלעה.

"התוצאות והיכולת מלמדים בצורה ברורה שלא היתה אווירה מספיק טובה בחדר ההלבשה", סיפר השבוע שחקן בכיר בקבוצה, "לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שלא היו מספיק אנרגיות טובות בחדר ההלבשה וזה הקרין על כר הדשא". 

"אני גם חושב שהיה צריך לרענן ולהביא אנרגיות חדשות", הוסיף אותו שחקן, "אני כמובן לא מתכוון לנושא ברק בכר ואין זה אומר שהיה צריך לבצע זעזוע בעמדת המאמן, אבל על העובדה שדברים פחות טובים עוברים על המועדון אין עוררין".

שחקנים נוספים הודו במהלך השבוע שברק בכר לא היה כל כך פופולארי בחדר ההלבשה. אחד מהם אמר כי בכר מיעט בתקופה האחרונה לשוחח איתם ובמקרים רבים שחקנים מסוימים לא ידעו אם הם משחקים בהרכב או לא וזה השפיע על כולם.

לא רווה נחת

גם בגזרת האוהדים, ברק בכר לא ידע רוגע בתקופה האחרונה. ההפסדים בחודשיים האחרונים גרמו לחלק מהקהל להפנות אצבע מאשימה כלפי המאמן. בסיום משחקי הבית מול בני יהודה ובית"ר ירושלים התגודדו עשרות אוהדים מחוץ לאצטדיון 'טוטו־טרנר' ודרשו הסברים ליכולת של הקבוצה.

אנדי הרצוג. בכר יהיה היורש שלו בנבחרת ישראל? | צילום: עוז מועלם 

השיא היה לאחר ההפסד הביתי למכבי חיפה כשכ־50 אוהדים הגיעו למחות ובניגוד לפעמים קודמות שזה קרה האש כוונה כלפי המאמן. גם ברשתות החברתיות האוהדים הוציאו קיטור, אך לאחר הודעת המועדון בחרו להוקיר את פועלו של ברק בכר בפוסטים ותוגובות מפרגנות. 

למרות ההודעה של המועדון, ברק בכר יקבל פיצוי כספי על העזיבה באמצע החוזה שלו. הוא יודע להעריך את מה שקיבל בבאר־שבע גם מבחינה כלכלית, והוא לבטח יגיע לעמק השווה עם אלונה ברקת.

ההערכות מדברות על כך שבכר יקבל את מלוא שכרו עד סיום העונה הנוכחית תמורת ויתור על החוזה בעונה הבאה מתוך הבנה ברורה שבכר ימצא קבוצה ועבודה לעונה הבאה אם לא במסגרת קבוצתית, אז אולי במסגרת נבחרת ישראל אחרי משחקי הפלייאוף של העלייה ליורו.